Постанова № 51740546, 17.09.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2015
Номер справи
813/4057/15
Номер документу
51740546
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2015 року № 813/4057/15

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кедик М.В.,

за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики про визнання протиправною і скасування постанови, -

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" (далі - ПАТ "ДТЕК Західенерго") до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (далі - НКРЕ), у якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову від 11.06.2015 року № 1750 "Про накладення штрафу на ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" за порушення ліцензійних умов з виробництва електричної енергії".

В обґрунтування позовних вимог ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" зазначає, що висновки, щодо порушення ст. 19 Закону України "Про електроенергетику" та п. 3.6.1 Ліцензійних умов, виявлені під час перевірки, не відповідають чинному законодавству, оскільки після реалізації проекту реконструкції енергоблоку № 8 ДТЕК Добротвірська ТЕС в НКРЕКУ листом від 29.09.2014 № 61/1996 були надані затверджені Міністерством енергетики та вугільної промисловості України технічні акти перемаркування енергоблоку № 8 ДТЕК Добротвірська ТЕС, а саме про збільшення встановленої потужності на 10 МВт. Вважає, що постанова НКРЕ від 11.06.2015 року № 1750 "Про накладення штрафу на ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" за порушення ліцензійних умов з виробництва електричної енергії" є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, подав додаткові докази в обґрунтування позовних вимог, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у запереченні. Зазначив, що з 18.05.2015 року по 05.06.2015 року НКРЕ було проведено планову перевірку дотримання ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, про що 05.06.2015 року складено акт № 99. В ході перевірки встановлено порушення ст. 19 Закону України "Про електроенергетику", пп. 3.5.3 п. 3.5 та п. 3.6.1 Умов та Правил. За результатами розгляду на засіданні комісії 11.06.2015 року акта планової перевірки, прийнято постанову від 11.06.2015 року № 1750 "Про накладення штрафу на ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" за порушення ліцензійних умов з виробництва електричної енергії". Вважає, що оскаржена постанова винесена правомірно і підстав для її скасування немає, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, якими такі обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини справи.

На виконання наказу НКРЕ від 21.04.2015 року № 118 та посвідчення на перевірку від 21.04.2015 року № 87, згідно з ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі Плану заходів із здійснення державного контролю ліцензіатів, які здійснюють діяльність з виробництва, передачі, постачання електроенергії та виробництва теплової енергії, що виробляється на ТЕС, АЕС та когенераційних установках і установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, комбінованого виробництва теплової і електричної енергії на 2015 рік, затвердженого наказом НКРЕ від 28.11.2014 № 7, в період з 18.05.2015 року по 05.06.2015 року НКРЕ проведено планову перевірку Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, про що 05.06.2015 року складено акт № 99 (далі акт перевірки).

Згідно акта перевірки, відповідачем встановлено порушення ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО":

- пп. 3.5.3 п. 3.5 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії, в частині при зміні потужностей електричної енергії, подання у десятиденний термін переліку основного обладнання електростанцій, які перебувають у власності або експлуатації ліцензіата, та інформацію щодо них, яка визначається в додатку до Ліцензійних умов;

- пп. 3.6.1 п. 3.6 Ліцензійних умов, в частині дотримання законодавства України та нормативно-технічних документів, а саме, ст. 19 Закону України "Про електроенергетику".

На засіданні Комісії 11.06.2014 року, яке було проведено у формі відкритого слухання, за результатами розгляду акта перевірки прийнято постанову від 11.06.2015 року № 1750 "Про накладення штрафу на ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" за порушення ліцензійних умов з виробництва електричної енергії та невиконання рішень Комісії", якою на позивача накладено штраф у розмірі 20000 грн за порушення пп. 3.5.3 п. 3.5 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, за невиконання рішень НКРЕ, а саме постанови НКРЕ від 05.06.2014 року № 793.

Позивач не погодився з постановою від 11.06.2015 року № 1750 та звернувся до суду з даним позовом.

Суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормативно-правовим актом, що визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України "Про електроенергентику" № 575/97 (далі - Закон № 575/97).

Відповідно до абз. 1 ст. 8 Закону № 575/97 державне управління в електроенергетиці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в електроенергетичному комплексі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі.

Згідно з ст. 11 Закону № 575/97 державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом формування тарифної політики відповідно до законодавства, надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики та інших учасників ринку електричної енергії та встановлення відповідальності за порушення умов і правил здійснення ними діяльності в електроенергетиці та на ринку електричної енергії.

Органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

Водночас, Указом Президента України № 693/2014 від 27.08.2014 «Про ліквідацію Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики» ліквідовано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, та утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до п. 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України № 715/2014 від 10.09.2014 (далі - Положення № 715/2014), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України і підзвітним ОСОБА_3 України.

НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.

Зокрема, п. 4 Положення № 715/2014 визначено, що НКРЕКП, відповідно до покладених на неї завдань, крім іншого: бере участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики у сферах функціонування ринків електричної енергії, природного газу, нафти та нафтопродуктів, у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів; установлює ціни (тарифи) на електричну енергію, тарифи на її передачу та постачання; здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на неї Президентом України.

Відповідно до п. 13 Положення № 715/201413 рішення НКРЕКП приймаються на засіданнях, які проводяться у формі відкритих або закритих слухань. У разі розгляду питань, що мають важливе суспільне значення, засідання проводяться у формі відкритих слухань, в яких беруть участь представники суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, об'єднань споживачів і громадськості.

Рішення, прийняті НКРЕКП, оформлюються постановами і розпорядженнями.

Рішення НКРЕКП, прийняті у межах її повноважень, обов'язкові до виконання суб'єктами природних монополій.

Рішення НКРЕКП можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Закон України «Про електроенергетику» у статті 12 визначає, що одним з основних завдань НКРЕКП є контроль за додержанням ліцензіатами умов та правил здійснення ліцензованої діяльності і застосування до них відповідних санкцій за їх порушення.

Частиною 8 статті 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» визначено, що контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов здійснює орган ліцензування в межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок.

Підпунктом 3.5.3 п. 3.5 розділу ІІІ Умови та Правила здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 08.02.1996 року № 3 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 10.04.1996 року за № 174/1199 (далі - Умови та Правила), встановлено, що при зміні потужностей ліцензіат повинен у десятиденний термін подавати до НКРЕ перелік основного обладнання електростанцій, які перебувають у власності або експлуатації ліцензіата, та інформацію щодо них, яка визначається в додатку до цих Умов та Правил.

Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки, що позивачем не повідомлено орган ліцензування, що після завершення реконструкції енергоблоку № 8 Добротвірської ТЕС та у результаті проведеного перемаркування турбогенератора ТВВ-165-2УЗ ст. № 8 відбулось збільшення встановленої потужності на 10 МВт.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач листом від 29.09.2014 № 61/1996 надав до НКРЕКП "Звіт про реалізацію проекту реконструкції енергоблоку ст. № 8 ДТЕК Добротвірської ТЕС", до складу якого входили затверджені Міненерговугілля акти перемаркування енергоблока. Також, додатково листом від 02.10.2014 № 61/2021 надано лист Міністерства енергетики та вугільної промисловості України шодо затвердження актів перемаркування енергоблока, в яких вказується збільшення електричної потужності Добротвірської ТЕС ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" на 10 МВт.

Однак, ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" не повідомило НКРЕКП про збільшення встановленої потужності Добротвірської ТЕС на 10 МВт, згідно вимог пп. 3.5.3 п. 3.5 розділу ІІІ Умови та Правила, таким чином, суд погоджується з висновком НКРЕКП про порушення позивачем 3.5.3 п. 3.5 розділу ІІІ Умови та Правила.

Щодо невиконання позивачем постанови НКРЕКП від 05.06.2014 № 793 "Про накладення штрафу на ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" за порушення Умови та Правила суд зазначає наступне.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 05.06.2014 № 793 Про накладення штрафу на ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" за порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії було накладено штраф у розмірі 10000 гривень на ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" за порушення підпункту 3.6.1 Ліцензійних умов у частині дотримання законодавства України та нормативно-технічних документів, а саме статті 19 Закону України "Про електроенергетику".

Відповідно до витягу з протоколу від 05.06.2014 року № 46, рішенням на засіданні НКРЕКП позивача було зобовязано до 07.07.2014 повідомити НКРЕ про стан приведення оборони підприємства у відповідність до вимог ст. 19 Закону України "Про електроенергетику".

Вказана постанова оскаржена ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" до суду.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.10.2014 року у справі № 813/4532/14 за позовом публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики про визнання протиправною і скасування постанови в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду України від 17.11.2014 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.10.2014 року у справі № 813/4532/14.

Відповідно до положень ст. 15 Закону України "Про природні монополії", рішення комісій підлягають виконанню у визначені ними терміни.

У разі незгоди з рішенням комісії суб'єкти природних монополій, суб'єкти господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, об'єднання споживачів та інші заінтересовані особи мають право у місячний термін з дня одержання копії рішення оскаржити його у судовому порядку.

Оскарження рішень комісій у судовому порядку не зупиняє їх виконання.

Суд за клопотанням суб'єктів, визначених у абзаці першому цієї частини, або за своєю ініціативою може зупинити виконання рішення комісії на час розгляду справи в суді.

Рішення комісій щодо накладання штрафів на суб'єктів природних монополій виконуються в порядку, передбаченому статтею 17 цього Закону.

У ході планової перевірки було установлено, що позивачем не сплачено штраф у розмірі 10000 грн за порушення вимог пункту 3.6.1 Ліцензійних умов у частині дотримання законодавства України та нормативно-технічних документів, а саме ст. 19 Закону України "Про електроенергетику", таким чином, вимога пункту 1 постанови НКРЕ від 05.06.2014 № 793 Про накладення штрафу на ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" не була виконана і порушення не усунуто.

Посилання позивача, на те, що постанова НКРЕКП від 05.06.2014 № 793 Про накладення штрафу на ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" за порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії не підлягає виконанню, оскільки оскаржена в судовому порядку, спростовується нормами ст. 15 Закону України "Про природні монополії", відповідно до яких, оскарження рішень комісій у судовому порядку не зупиняє їх виконання.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених судом фактів та обставин, враховуючи, що докази, наведені позивачем не спростовують висновків щодо правомірності прийняття відповідачем постанови від 11.06.2015 року № 1750 "Про накладення штрафу на ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" за порушення ліцензійних умов з виробництва електричної енергії", позивачем не доведено суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд приходить до висновку, що оскаржену постанову прийнято у порядок та спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, та враховуючи, що докази, наведені податковим органом, спростовують доводи позивача, суд дійшов висновку, що адміністративний не підлягає задоволенню.

Відповідно до частин 1, 2 статті 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частина 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір передбачає, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору, решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, тому з позивача слід стягнути решту суми судового збору.

За подання адміністративного позову до суду позивач сплатив 182,70 грн судового збору, отже, сума судового збору, що підлягає стягненню із ПАТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" становить 1644,30 грн (1827,00 - 182,70 = 1644,30).

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163,181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ 23269555 на користь Державного бюджету України 1644 (одна тисяча шістсот сорок чотири) гривні 30 копійок судового збору.

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.

Суддя Кедик М.В.

Повний текст постанови складено 22.09.2015 р.