Постанова № 51706197, 29.09.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
815/3218/15
Номер документу
51706197
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/3218/15

Категорія: 8.3.12 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бойка А.В.,

суддів: Танасогло Т.М.,

Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року по справі за позовом публічного акціонерного товариства «Одесагаз» до Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції (Ширяївське відділення) Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування вимоги, зобов'язання внести відомості в облікову картку,-

В С Т А Н О В И В:

05.06.2015 року публічне акціонерне товариство «Одесагаз» звернулось до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області (первинного відповідача замінено судом першої інстанції на належного - Миколаївську об'єднану державну податкову інспекцію (Ширяївське відділення) Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області) про скасування вимоги № 330-25 від 05.05.2015 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 47346,47 грн., зобов'язання внести до зворотного боку картки особового рахунку ПАТ «Одесагаз» відомості щодо сплати позивачем сум платіжним дорученням № 13191 від 17.06.2014 року на суму 77287,74 грн., спрямоване на сплату єдиного внеску нарахованого на заробітну плату робітникам за травень 2014 року.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25.06.2015 року і адміністративний позов ПАТ «Одесагаз» задоволено у повному обсязі.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, 06.07.2015 року Миколаївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Одеській області подала апеляційну скаргу на вказану постанову суду.

Апелянт зазначає, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 25.06.2015 року та прийняття нової, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ПАТ «Одесагаз» у повному обсязі.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть учать у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів суду апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що 05.05.2015 року Миколаївською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області було винесено вимогу ПАТ «Одесагаз» № 330-25 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 47346,47 грн.

19.06.2014 року ПАТ «Одесагаз» звернулось до Миколаївської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області (Ширяївське відділення) із заявою, в якій повідомило податковий орган про те, що 17.06.2014 року до АТ «Єврогазбанк» товариством були надані платіжні доручення № 13190 та № 13191 на оплату прибуткового податку із заробітної плати робітників за травень 2014 року в сумі 19572,37 грн. та на оплату єдиного внеску нарахованого на заробітку плату робітникам за травень 2104 року в сумі 77287,74 грн.

Також підприємством було зазначено, що зарахування податків до бюджету не було проведено з вини банку та додано копії платіжних доручень з відміткою про прийняття їх банком

Задовольняючи позовні вимоги ПАТ «Одесагаз» суд першої інстанції посилався на те, що несписання коштів з рахунку позивача в оплату обов'язкових платежів відбулось з вини банку, а позивач в даному випадку, здійснивши направлення до обслуговуючого банку належним чином оформленого платіжного доручення (за наявності необхідної кількості коштів на рахунку) вчинив всі необхідні, достатні та належні дії, які платник податку повинен вчинити для оплати податкового зобов'язання.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції частково погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне:

П. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 ПК України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

За змістом п.1.24, п. 1.29 ст. 1, п. 8.1 ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" визначено, що переказом коштів є рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особою.

Платіжна система, це платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів. Проведення переказу коштів є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система.

Банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.

Положенням п. 22.4 ст. 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», передбачено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.

Відповідальність банків при здійсненні переказу, передбачена приписами ст. 32 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", де зазначено, що отримувач має право на відшкодування банком, що обслуговує платника, шкоди, заподіяної йому внаслідок порушення цим банком строків виконання документа на переказ.

На підставі п. 2.14 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Правління Національного банку України 21.01.2004 року № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976 передбачено, що Банк платника на всіх примірниках прийнятих розрахункових документів і на реєстрах обов'язково заповнює реквізити "Дата надходження" і "Дата виконання", а банк стягувача "Дата надходження в банк стягувача" (якщо ці реквізити передбачені формою документа), засвідчуючи їх підписом відповідального виконавця та відбитком штампа банку. На документах, прийнятих банком після закінчення операційного часу, крім того, ставиться штамп "Вечірня". Відміткою про дату реєстрації банком платіжного доручення платника про сплату платежів до бюджету є заповнення в ньому реквізиту "Дата надходження", який банк заповнює незалежно від дати складання платником цього платіжного доручення.

В ході судового розгляду встановлено, що на платіжному доручені № 13191 від 17.06.2014 року про оплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наявна відмітка банку "одержано банком" з датою « 17 чер 2014» та підписом працівника банку, ознаки того, що банком було повернуто дане платіжне доручення без виконання - відсутні.

Згідно п. 129.6 ст. 129 ПК України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

З аналізу вказаного положення можна дійти висновку, що якщо неперерахування податку, збору не є наслідком винних дій платника податку, то до нього не можуть бути застосовані штрафні санкції, пеня або пред'явлена вимога про повне перерахування податкових платежів до бюджетів та державних цільових фондів.

В контексті зазначених норм законодавства порушення порядку зарахування до бюджету та державних цільових фондів податків і зборів при пред'явленні платником податків до установи банку платіжних доручень у встановлений строк є виною банку, крім випадку, передбаченого п.п. 129.7 ст. 129 Податкового кодексу України, яким встановлено, що не вважається порушенням строків зарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) з вини банку, якщо таке порушення стало наслідком регулювання Національним банком України економічних нормативів такого банку, що призводить до браку вільного залишку коштів на такому кореспондентському рахунку для здійснення зарахування; якщо у майбутньому банк або його правонаступники відновлюють платоспроможність, відлік термінів зарахування податків, зборів (обов'язкових платежів) розпочинається з моменту такого відновлення. Тобто відлік термінів зарахування податків, зборів (обов'язкових платежів) після відновлення платоспроможності банку розпочинається саме для банку, а не для платника податків.

Таким чином, судом першої інстанції вірно встановлено, що направлення позивачем до обслуговуючого банку належним чином оформлених платіжних доручень на оплату обов'язкових платежів та зборів (при наявності необхідної кількості коштів на рахунку) є належними, необхідними та достатніми діями, які платник податку повинен вчинити для оплати податкового зобов'язання.

Викладені обставини свідчать про відсутність з боку позивача порушення щодо перерахування до бюджету податкового зобов'язання у строк, встановлений законом.

Отже, в ході судового розгляду не встановлено, що у позивача наявна податкова заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2014 року, оскільки сплата податкового зобов'язання відбулась в межах граничного строку сплати, у зв'язку з чим оскаржувана податкова вимога є безпідставною.

В свою чергу, колегія суддів звертає увагу на наступне:

Механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, визначений в Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, (затвердженому Наказом Міністерства доходів і зборів України 05.12.2013 року № 765, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 4 лютого 2014 року за № 217/24994).

Згідно з п. 3 р. 1 Порядку, інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи територіальних органів Міндоходів за функціональними напрямами роботи.

За змістом п. 4 р.1 Порядку, передбачено, що облік податків, зборів та єдиного внеску ведеться підрозділами Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників, спеціалізованих державних податкових інспекцій з обслуговування великих платників, державних податкових інспекцій в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаних державних податкових інспекцій відповідно до функціональних повноважень.

На підставі п.1 р.2 Порядку, вбачається, що інтегровані картки платників відкриваються за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів.

За правилами п. 1 р.4 Порядку, передбачено, що для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників територіальні органи Міндоходів проводять оперативний облік надходжень: за податками, зборами, митними платежами на підставі документів, визначених Порядком взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 4 грудня 2013 року № 760/1031, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 грудня 2013 року за № 2193/24725; за єдиним внеском на підставі документів, визначених Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 19 вересня 2013 року № 493/815, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 вересня 2013 року за № 1667/24199. Органи Міндоходів України щоденно одержують від уповноваженого банку відповідно до укладених договорів зведену інформацію про рух коштів на банківських балансових рахунках 2603.

У відповідності до п.5 р.4 Порядку, дані про надходження податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску відображаються територіальним органом Міндоходів, на який покладено функції з ведення обліку відповідного платежу, в інтегрованій картці платника і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державної казначейської служби України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.

Отже, територіальний орган Міндоходів відображає в інтегрованій картці платника дані про надходження податків, зборів та єдиного внеску у день отримання від органів Державної казначейської служби України відомостей про зарахування сплачених платежів та законодавством визначена процедура, за якої відображаються територіальними органами Міндоходів дані в інтегрованій картці платника.

В ході судового розгляду встановлено, що Миколаївська ОДПІ (Ширяївське відділення) ГУ ДФС в Одеській області не отримувала від органу Державної казначейської служби даних про надходження сплати єдиного внеску від ПАТ "Одесагаз" від 17.06.2014 року № 13191.

Таким чином, на підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутні правові підстави для задоволення позову ПАТ "Одесагаз" в частині зобов'язання Миколаївська ОДПІ (Ширяївське відділення) ГУ ДФС в Одеській області внести до зворотного боку картки особового рахунку ПАТ "Одесагаз" відомості про сплату позивачем сум єдиного внеску за платіжними дорученнями: №13191 від 17.06.2014 року.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході розгляду справи позивач частково довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а відповідач не надав суду належні докази на підтвердження своїх заперечень проти позову.

Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що позовні вимоги публічного акціонерного товариства «Одесагаз» є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Оскільки судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.

Керуючись ст.ст. 184, 185, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Одесагаз» задовольнити частково.

Скасувати вимогу Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції (Ширяївське відділення) Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області № 330-25 від 05.05.2015 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 47346,47 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Бойко

Судді: Т.М. Танасогло

О.В. Яковлєв