Ухвала суду № 51694349, 23.09.2015, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
23.09.2015
Номер справи
234/15820/15-к
Номер документу
51694349
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/15820/15-к

Провадження № 1-кс/234/3645/15

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року м. Краматорськ

Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Ткачова С.М., при секретарі Науменко А.Е., за участю старшого слідчого Полонського В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого про надання дозволу на проведення позапланової невиїзної документальної перевірки, яке подане у рамках кримінального провадження №32014050390000038 від 08.12.2014р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

21 вересня 2015 року старший слідчий другого ВКР СУФР ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_1В,звернувся до слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової невиїзної документальної перевірки. В обґрунтування якого зазначив, що Розслідуванням кримінального провадження № 32014050390000038 встановлено, що ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» (ЄДРПОУ 38163760), яке перебуває на податковому обліку у Горлівській ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області у період 2013-2014 р. здійснювало реалізацію продуктів харчування (мяса) субєктам господарювання на території України. Сплата за продукти харчування здійснювалась на розрахункові рахунки підприємства які зареєстровані у банківській установі ПАТ КБ «Приватбанк». Співставленням податкової звітності ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» та руху коштів по розрахунковим рахункам підприємства встановлено, що службові особи не відобразили у податковій звітності у повному обсязі суми фактично отриманих коштів у безготівковій формі, чим занижували обєкт оподаткування. Згідно висновку дослідження Словянської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області №15819/10/05-22-22-01 від 18.11.2014 р. службові особи ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» у період з січня 2013 р. по серпень 2014 р. у порушення п.135.1, п.135.2 ст.135 Податкового кодексу України занизили та не сплатили податок на прибуток у сумі 1823 426 грн, та у порушення ст.134.1 ст.134, п.138ч.1, п.138.4 ст.138, п.198.3, п.198.6 ст.198, ст.200 Податкового кодексу України занизили та не сплатили податок на додану вартість у сумі 3 008 715 грн.

Службові особи ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» у період січень 2013- 2014 років, діючи умисно ухилилися від сплати податків на загальну суму 4832 141 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у особливо великих розмірах.

Вище зазначені дії службових осіб ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» попередньо кваліфіковані за ч.3 ст. 212 КК України.

Повідомлення про підозру щодо конкретних осіб, якими скоєно злочин за даним кримінальним провадженням не виносилось у звязку з тим, що наявність зібраних доказів по кримінальному провадженню недостатня для повідомлення особі про підозру та не проведені усі слідчі дії необхідні для повного, неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно інформаційної картки з баз даних ДФС України було встановлено, що ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» (ЄДРПОУ 38163760) відкрито банківські рахунки в ПАТ «КБ «Приватбанк» (згідно даних які містяться на офіційному сайті банку www.privatbank.ua, адреса: 49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50, МФО 305299, тел. (056)-716-11-31:

-№26100000868830(українська гривня) з 30.09.2013 по 03.12.2013;

-№26105000928623 (українська гривня) з 30.09.2013 по 03.12.2013;

-№26107000645603 (українська гривня) з 30.09.2013 по 03.12.2013;

-№26107000868372 (українська гривня) з 26.06.2013 по 08.10.2013;

-№26051051812467 (українська гривня) з 14.08.2012;

-№26004051809160 (українська гривня) з 14.08.2012;

-№26002051812717 (долар США) з 14.08.2012;

-№26007051822661 (ЄВРО) з 14.05.2014;

-№26000051829686 (ЄВРО) з 15.09.2014;

-№26001051821092 (долар США) з 15.09.2014;

-№26002051823055 (українська гривня) з 15.09.2014.

09.12.2014 на підставі ухвали слідчого судді Краматорського міського суду було здійснено тимчасовий доступ до рахунків ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» відкритих в ПАТ КБ «ПриватБанк» (МФО 305299). Службовими особами ПАТ КБ «ПриватБанк» під час проведення тимчасового доступу було надано роздруківку на паперових носіях про рух грошових коштів по рахункам №26100000868830(українська гривня), №26105000928623 (українська гривня), №26107000645603 (українська гривня), №26107000868372 (українська гривня), №26051051812467 (українська гривня), №26004051809160 (українська гривня), №26002051812717 (долар США), №26007051822661 (ЄВРО), №26000051829686 (ЄВРО), №26001051821092 (долар США), №26002051823055 (українська гривня), за період з 01.01.2013р. по 28.11.2014р.

Під час проведеного огляду та аналізу банківських документів встановлено, що по чотирьом вище переліченим рахункам ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» у ПАТ КБ «Приват Банк» за вище вказаний період даних про рух коштів немає, а по семи іншим рахункам ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» у ПАТ КБ «Приват Банк»№26107000868372, №26107000645603, №26105000928623, №26007051822661, №26100000868830, №26002051812717, №26004051809160) проводилися операції з отримання та перерахування грошових коштів.

В ході досудового розслідування, виникла необхідність у зясуванні питань по дотриманню посадовими особами ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» діючого законодавства України в галузі оподаткування за результатами фінансово-господарської діяльності в період з 01.01.2013 по 01.01.2015, в результаті чого слідчим управлінням 26.12.2014 винесено постанову про призначення позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ «ОСОБА_2 Трейд». Дана постанова 26.12.2015 була направлена до Артемівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області.

06.01.2015 від Артемівської ОДПІ отримано відповідь про неможливість проведення перевірки ТОВ «ОСОБА_2 Трейд», в звязку тим, що вищезазначене підприємство надалі знаходиться на податковому обліку в Горлівській ОДПІ.

З метою встановлення фактичних сум не сплати податків посадовими особами ТОВ «ОСОБА_2 Трейд», слідчим управлінням 16.01.2015 направленні матеріали кримінального провадження №32014050390000038 до Словянської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області, з метою проведення аналізу та отримання відповідного висновку щодо дій посадових осіб ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти та достовірності нарахування та сплати податків за інкримінований період.

16.01.2015 фахівцями Словянської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області, за результатами аналізу наданих матеріалів по кримінальному провадженню слідчим №32014050390000038, встановленні можливі донарахування податків у сумі 4832141 грн., у тому числі по податкам: ПДВ у сумі 3008715 грн., податок на прибуток у сумі 1823426 грн. Даний висновок є не остаточним.

20.01.2015 до Горлівської ОДПІ направлено постанову про призначення позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти та достовірності нарахування та сплати податків за період з 01.01.2013 по 01.01.2015. Згідно листа №754/7/05-02-02-22-02 від 25.02.2015 отримано відповідь від Горлівської ОДПІ про неможливість проведення перевірки по причині не встановлення місцезнаходження уповноваженого представника ТОВ «ОСОБА_2 Трейд».

З метою встановлення місцезнаходження уповноваженої особи ТОВ «ОСОБА_2 Трейд», до управління боротьби з транскордонною злочинністю та виконання завдань кримінального провадження департаменту оперативної діяльності Державної прикордонної служби України направлено лист №8552/7/05-15-07 від 20.04.2015 про поставлення на контроль перетину державного кордону та лінії розмежування гр.. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, який згідно інформаційної картки з баз даних ДФС України, займає посаду директора ТОВ «ОСОБА_2 Трейд». Термін здійснення контролю до 14.11.2015р.

12.07.2015 року згідно повідомлення Державної прикордонної служби України на КПВВ «Зайцеве» було затримано гр. ОСОБА_3, якого в подальшому допитано та надана письмова заява старшому слідчому 1-го ВКР СУ ФР ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області майору податкової міліції ОСОБА_4, що гр. ОСОБА_5 повідомлений про призначення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ «ОСОБА_2 Трейд», та зобовязався надати для проведення відповідної перевірки документи фінансово-господарської діяльності ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» за період з 01.01.2013 по 01.01.2015, по першій вимозі податкового органу.

Згідно п. 85.4 статті85 ПКУ, при проведенні перевірок посадові особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

17.07.2015 до Горлівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області направлено постанову про призначення позапланової документальної невиїзної перевірки з питань дотримання посадовими особами ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» (ЄДРПОУ 38163760) вимог податкового, трудового, валютного та іншого законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати до державного бюджету податку на додану вартість та податку на прибуток за період з 01.01.2013 р. по 01.01.2015 р., з урахуванням матеріалів кримінального провадження.

21.07.2015 від Горлівської ОДПІ отримано відповідь про неможливість призначення та проведення перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» (ЄДРПОУ 38163760) , в звязку з тим, що підприємство знаходиться на податковому обліку в Артемівській ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області з 23.04.2015.

21.07.2015 до Артемівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області направлено постанову про призначення позапланової документальної невиїзної перевірки з питань дотримання посадовими особами ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» (ЄДРПОУ 38163760) вимог податкового, трудового, валютного та іншого законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати до державного бюджету податку на додану вартість та податку на прибуток за період з 01.01.2013 р. по 01.01.2015р., з урахуванням матеріалів кримінального провадження.

10.08.2015 від Артемівської ОДПІ отримано відповідь про неможливість призначення та проведення перевірки ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» (ЄДРПОУ 38163760), у звязку із набранням чинності окремими статтями Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII.

Законом України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу України, які набули чинності 25.04.2015, зокрема виключено пункт 6 статті 36 і пункт 4 частини 2 статті 40, які передбачали право прокурора та слідчого на призначення ревізій та перевірок.

Приймаючи до уваги необхідність обєктивного зясування питань по дотриманню посадовими особами ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» діючого законодавства України в галузі оподаткування за результатами фінансово-господарської діяльності в період з 01.01.2013 по 01.12.2014, в ході досудового слідства виникла необхідність у призначенні та проведенні позапланової документальної перевірки вказаного платника.

Водночас положеннями підпункту 78.1.11 статті 78 Податкового кодексу України передбачено, що обставинами для проведення позапланової перевірки є отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

З моменту набуття чинності положень Закону «Про прокуратуру» в частині змін до Кримінального процесуального кодексу України, прокурори та слідчі таке право втратили. Тобто, з 25.04.2015 позапланові документальні перевірки призначаються виключно за рішенням суду.

Враховуючи викладене та той факт, що для визначення повноти нарахування та сплати посадовими особами ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» податку на прибуток та податку на додану вартість в процесі здійснення фінансово-господарської діяльності в період з 01.01.2013 по 01.01.2015, що має суттєве значення для встановлення розміру несплачених податків і норм діючого законодавства України в галузі оподаткування, необхідно призначити та провести позапланову документальну перевірку фінансово-господарської діяльності ТОВ «ОСОБА_2 Трейд». Іншими заходами встановити вказані відомості та довести факт і суму ухилення посадовими особами ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» від сплати податків не представилося можливим.

У судовому засіданні слідчий підтримав доводи клопотання та просив його задовольнити. Додатково пояснив, що без рішення слідчого судді провести позапланову документальну не виїзну перевірку неможливо.

Заслухавши пояснення слідчого, перевіривши клопотання та додані до нього матеріали слідчий суддя, вирішуючи питання, порушені в клопотанні, виходить з такого.

Відповідно до ст.214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Слідчим суддею встановлено, що 19.11.2014р. до ЄРДР були внесені відомості на підставі матеріалів правоохоронних та контролюючих державних органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень, а саме ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» (ЄДРПОУ 38163760), яке перебуває на податковому обліку у Горлівській ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області у період 2013-2014 р. здійснювало реалізацію продуктів харчування (мяса) субєктам господарювання на території України. Сплата за продукти харчування здійснювалась на розрахункові рахунки підприємства які зареєстровані у банківській установі ПАТ КБ «Приватбанк». Співставленням податкової звітності ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» та руху коштів по розрахунковим рахункам підприємства встановлено, що службові особи не відобразили у податковій звітності у повному обсязі суми фактично отриманих коштів у безготівковій формі, чим занижували обєкт оподаткування. Згідно висновку дослідження Словянської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області №15819/10/05-22-22-01 від 18.11.2014 р. службові особи ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» у період з січня 2013 р. по серпень 2014 р. у порушення п.135.1, п.135.2 ст.135 Податкового кодексу України занизили та не сплатили податок на прибуток у сумі 1823 426 грн, та у порушення ст.134.1 ст.134, п.138ч.1, п.138.4 ст.138, п.198.3, п.198.6 ст.198, ст.200 Податкового кодексу України занизили та не сплатили податок на додану вартість у сумі 3 008 715 грн. Службові особи ТОВ «ОСОБА_2 Трейд» у період січень 2013- 2014 років, діючи умисно ухилилися від сплати податків на загальну суму 4832 141 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у особливо великих розмірах. Правова кваліфікація ч.3 ст.212 КК України. Кримінальному провадженню присвоєно номер №32014050390000038.

Досудове розслідування злочинів здійснюється у формі досудового слідства (ст.215 КПК України), яке у відповідності до ст.38 КПК України здійснюють слідчі органу досудового розслідування одноособово або слідчою групою.

Приписами ст.40 КПК України регламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі дії (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Отже, ревізія в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.

З клопотання слідчого вбачається, що він порушує перед слідчим суддею питання про надання дозволу на проведення позапланової документальної невиїзної перевірки, однак аналіз положень ст.ст. 40, 93 КПК України, якою визначені повноваження слідчого в кримінальному провадженні, свідчить про те, що передумовою звернення слідчого з клопотанням про дозвіл на проведення позапланової документальної невиїзної перевірки є винесена ним постанова про призначення такої ревізії.

Матеріали клопотання не містять постанови слідчого про призначення позапланової документальної невиїзної перевірки.

Слідчий суддя суду, який здійснює судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, за наслідками розгляду клопотання слідчого повноважний надати дозвіл на проведення позапланової документальної невиїзної перевірки або відмовити у наданні такого дозволу.

Відповідно до ст. 78.1. ПК України - документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:

78.1.1. за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;

78.1.2. платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звіт про контрольовані операції або документацію з трансфертного ціноутворення, якщо їх подання передбачено законом;

78.1.3. платником податків подано контролюючому органу уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся контролюючим органом;

78.1.4. виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;

78.1.5. платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарженн…

78.1.11. отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

Відповідно до п.18 ст.3 КПК України слідчий суддя суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Отже, проаналізувавши норми зазначених вище Законів та нормативно-правових актів, правові підстави, які зазначені слідчим на обґрунтування заявлених вимог, слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання.

Окрім того, слідчий є самостійним у своїй процесуальній діяльності і у разі необхідності проведення у кримінальному провадженні позапланової документальної невиїзної перевірки він може своїм вмотивованим запитом звернутись до контролюючих органів, які в порядку чинного законодавства проведуть перевірку.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 3, 40, 93 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого другого ВКР СУФР ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової невиїзної документальної перевірки, яке подане у рамках кримінального провадження №32014050390000038 від 08.12.2014р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України, залишити без задоволення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя С.М. Ткачова