Рішення № 51681491, 30.09.2015, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
30.09.2015
Номер справи
903/969/15
Номер документу
51681491
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

29 вересня 2015 р. Справа № 903/969/15

за позовом: Ковельського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ковельської районної державної адміністрації, м.Ковель

до відповідача: ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю шляхового ремонтно-будівельного управління Серпантина, м.Луцьк

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Демяк В.М.

Представники:

від позивача: не прибув

від відповідача: не прибув

взяв участь прокурор: ст.прокурор відділу Волинської обласної прокуратури ОСОБА_2

Суть спору Ковельський міжрайонний прокурор звернувся із позовом в інтересах держави в особі в особі Ковельської районної державної адміністрації до відповідача - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю шляхового ремонтно-будівельного управління Серпантина про внесення змін до договору оренди земельної ділянки площею 3га для обслуговування асфальтно-бетонного заводу та інших виробничих обєктів, укладеного 01.09.2004р., а саме:

- п.2 викласти в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 116 497,84грн. (два мільйони сто шістнадцять тисяч чотириста девяносто сім гривень вісімдесят чотири копійки)»;

- абзац 1 п. 3.1 викласти в такій редакції: « 3.1. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі на рік. Орендна плата вноситься у такі строки згідно зі ст. 287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця».

В підтвердження позовних вимог посилається на договір оренди земельної ділянки від 01.09.2004р., договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки посвідченого 01.09.2004р. зареєстрований за номером 1056 приватним нотаріусом Ковельського районного нотаріального округу Волинської області ОСОБА_3 від 24.11.2011р., витяг з ЄДРПОУ ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю шляхового ремонтно-будівельного управління Серпантина, рішення Ковельської районної ради №44/33 від 08.04.2015р., лист управління Держземагекства у Ковельському районі від 17.08.2015р. №10-303-0.3-1790/2-15, довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.08.2015р., розпорядження голови Ковельської райдержадміністрації №6 від 12.01.2004р. та №431 від 30.09.2011р., лист Ковельської ОДШ ГУ ДФС у Волинській області від 21.08.2015р., інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо обєкта нерухомого майна від 20.08.2015р., лист управління Держземагекства у Ковельському районі від 16.06.2015р. №31-303-0.3-1540/2-15.

Представник позивача в призначене судове засідання не прибув. 21.09.2015р. на вимогу ухвали суду від 01.09.2015р. через канцелярію подав супровідний лист за вх. №01-54/9427/15, в якому повідомив, що в Ковельській райдержадміністрації відсутній оригінал договору оренди від 01.09.2004 року, оскільки даний договір укладався у двох примірниках один з яких зберігається у приватного нотаріуса Ковельського районного нотаріального округу Волинської області ОСОБА_3, інший в орендаря ТзОВ «Серпантин». Щодо надання оригіналів розпорядчих документів Ковельської райдержадміністрації, то розпорядження від 12.01.2004 року № 06 знаходиться в архіві, розпорядження від 30.08.2011 року №431 підшите в загальну справу «Розпорядження голови райдержадміністрації за серпень 2011 року».

У звязку з неможливістю забезпечити в судове засідання явку повноважного представника, просив розгляд справи проводити без участі Ковельської районної державної адміністрації за наявними в справі матеріалами. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі. В підтвердження долучив до матеріалів справи наступні документи:

- власне письмове підтвердження того, що у провадженні судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи з спору між цими сторонами, про цей предмет і з цих підстав та відсутнє рішення вище перелічених органів з даного спору;

- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Ковельської районної державної адміністрації;

- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю шляхового ремонтно-будівельного управління Серпантина.

Представник відповідача в призначене судове засідання не прибув. Ухвала суду від 01.09.2015р. про порушення провадження у справі, яка була направлена рекомендованим листом на адресу (43006, м.Луцьк, вул. Дорожний,4) повернулась з відміткою відділення поштового звязку «за закінченням терміну зберігання».

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю шляхового ремонтно-будівельного управління Серпантина: 43006, м.Луцьк, вул. Дорожний,4, отже суд направив ухвалу від 01.09.2015р. за місцем державної реєстрації останнього.

За змістом статті 64 ГПК України, зокрема, в разі якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (Постанова, Пленум Вищого господарського суду України, від 26.12.2011 р., № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").

Згідно приписів ст.75 ГПК та п.2 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2010р. № 01-08/140 "Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Суд вважає, що неявка представника відповідача в судове засідання, не є підставою для відкладення розгляду справи, оскільки Господарський процесуальний кодекс України не містить вимог щодо відповідальних осіб, які можуть представляти інтереси сторін в господарському суді. Надання повноважень на представництво інтересів сторони в процесі не обмежено будь-яким певним колом осіб, а тому неможливість явки в судове засідання конкретного представника, не є правовою підставою для відкладення розгляду справи. Стаття 22 ГПК України передбачає широке коло процесуальних прав сторін, поряд із цим встановлює для сторін обовязок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Оскільки, в матеріалах справи є всі достатні документи, необхідні для розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про розгляд справи без участі представника позивача та відповідача.

Розглянувши матеріали справи, доводи прокурора, позивача, суд встановив:

01.09.2004 між Ковельською райдержадміністрацією та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю шляхового ремонтно-будівельного управління «Серпантина» було укладено договір оренди земельної ділянки, який посвідчений приватним нотаріусом Ковельського районного нотаріального округу Волинської області ОСОБА_3 та зареєстрований в реєстрі 01.09.2004 за №1056 (зі змінами, внесеними договором від 24.11.2011).

Згідно п. п. 1.1, 2.1 договору орендодавець надає в оренду, а орендар приймає у довгострокове платне володіння і користування земельну ділянку площею 3 га для обслуговування асфальтно-бетонного заводу, яка знаходиться за межами населених пунктів, на території Зеленської сільської ради Ковельського району.

Розпорядженням голови Ковельської райдержадміністрації №431 від 30.09.2011 внесено зміни до Договору, а саме: в п. 1.1 Розділу 1 Договору слова «для обслуговування асфальтно-бетонного заводу» доповнено словами «та інших виробничих об'єктів».

Договором від 24.11.2011р., укладеним між Ковельською райдержадміністрацією та ТзОВ ШРБУ «Серпантина», який в цей же день посвідчено нотаріусом та зареєстровано в реєстрі за №1744, внесено зміни до договору оренди земельної ділянки, посвідченого 01.09.2004р. та зареєстрованого за №1056 приватним нотаріусом Ковельського районного нотаріального округу Волинської області ОСОБА_3

Право оренди земельної ділянки площею 3 га для обслуговування асфальтно- бетонного заводу та інших виробничих об'єктів, яка знаходиться на території Зеленської сільської ради за межами населених пунктів (кадастровий номер 0722182600:03:003:0002), зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за ТзОВ ШРБУ «Серпантина» 31.10.2013р.

Договір укладено строком на 50 років з дня підисання (п. 2.2 Договору) та діє до 01.09.2054р.

Відповідно до п. 2.3 договору розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 11.08.2004р. складав 157 118, 90 грн. (сто п'ятдесят сім тисяч сто вісімнадцять гривень дев'яносто копійок).

Згідно абз. 1 п. 3.1 договору розмір орендної плати встановлено на підставі розпорядження голови Ковельської райдержадміністрації №6 від 12.01.2004р. та складає 5726 (п'ять тисяч сімсот двадцять шість) грн. Орендна плата вноситься щомісячно до І першого числа місяця, наступного за звітним.

Згідно листа Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 21.08.2015р. ТзОВ ШРБУ «Серпантина» за використання земельної ділянки площею 3 га у 2014 році сплачено орендну плану в сумі 7555,58 грн., у 2015 році задекларовано 9283,17 грн. орендної плати та станом на 25.08.2015р. сплачено 5290,95 грн.

Водночас, пунктами 3.3,3.5.3.6 договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається щорічно, при цьому Орендодавець має право вимагати відповідного збільшення орендної плати, якщо в результаті зміни законодавства України розмір земельного податку став більшим за орендну плату.

Чинними нормативно-правовими актами та законами України, які регулюють використання земель на підставі договру оренди , зокрема встановлено таке.

Згідно ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідне договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної пла за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно, Податкового кодексу України.

Згідно із ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-УІІ від 27.03.2014 внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема, п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 викладено в новій редакції: "розмір орендної плати за земельну ділянку встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки."

Статтею 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, серед іншого, використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування грунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.

Рішенням Ковельської районної ради №44/33 від 08.04.2015р. «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 3 0000 кв.м. для обслуговування асфальтно-бетонного заводу, розташованої на території Зеленської сільської ради Ковельського району за межами населених пунктів, яка перебуває в оренді у ТзОВ ШРБУ «Серпантина».

Згідно додатку до рішення Ковельської районної ради №44/33 від 08.04.2015р. нормативна грошова оцінка зазначеної у договорі оренди від 01.09.2004р. земельної ділянки становить 169 4553,91 грн.

Відповідно до довідки управління Держземагенства у Ковельському районі від 17.08.2015р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки промислового призначення для обслуговування асфальтно-бетонного заводу площею 3000 кв.м., яка знаходиться на території Зеленської сільської ради Ковельського району за межами населених пунктів, з урахуванням коефіцієнта індексації становить 2 116 497, 84 грн. (два мільйони сто шістнадцять тисяч чотириста дев'яносто сім гривень вісімдесят чотири копійки). Відтак, річний розмір орендної плати за використання земельної ділянки з урахуванням вимог ст. 288 Податкового кодексу України повинен складати 63 494, 94 грн.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому, надсилання відповідачу пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тобто недотримання останнім вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо надсилання іншій стора пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарська суду з позовом про зміну умов договору ( Правові позиції Верховного Суду України щодо застосування земельного законодавства, Постанова ВСУ №28/5005/640/2012 від 20.11.2012р., Постанова Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "По деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних правовідносин").

Управління Держземагенства у Ковельському районі 16.06.2015 надіслав лист для ТзОВ ШРБУ «Серпантина» з повідомленням про необхідність внесення змін до договору оренди землі у зв'язку із законодавчим встановленням мінімального розміру орендної плати: використання земель державної власності у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі,однак, залишені орендарем без відповіді та реагування.

Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, прокурор вправі вимагати в інтересах Ковельської районної адміністрації від орендаря - ТзОВ "Серпантина" приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесеня відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавств, обов'язкового для позивача та відповідача.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно ч.ч. 1-4 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Отже, позовна вимога про внесення змін до договору оренди земельної ділянки площею 3 га для обслуговування асфальтно-бетонного заводу та інших виробничих обєктів, укладеного 01.09.2004р., а саме:

- п.2 викласти в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 116 497,84грн. (два мільйони сто шістнадцять тисяч чотириста девяносто сім гривень вісімдесят чотири копійки)»;

- абзац 1 п. 3.1 викласти в такій редакції: « 3.1. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі на рік. Орендна плата вноситься у такі строки згідно зі ст. 287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця» відповідає вимогам Закону , обгрунтована та підлягає до задоволення.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.15, 21 ЗУ "Про оренду землі", ст.ст.5, 13, 23 ЗУ "Про оцінку земель", ст. 206 ЗК України, ст. 287, 289 Податкового кодексу України, ст. 632, 651, Цивільного кодексу України, ст.188Господарського кодексу України,ст. ст. 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд,-

вирішив:

1. Позов задоволити.

2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки, укладеного 01.09.2004 між Ковельською райдержадміністрацією та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю шляхового ремонтно-будівельного управління «Серпантина», який посвідчений приватним нотаріусом Ковельського районного нотаріального округу Волинської області ОСОБА_3 та зареєстрований в реєстрі 01.09.2004р. за №1056 (зі змінами, внесеними договором від 24.11.2011) площею 3га для обслуговування асфальтно-бетонного заводу та інших виробничих обєктів, а саме:

- п.2 викласти в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 116 497,84грн. (два мільйони сто шістнадцять тисяч чотириста девяносто сім гривень вісімдесят чотири копійки)»;

- абзац 1 п. 3.1 викласти в такій редакції: « 3.1. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі на рік. Орендна плата вноситься у такі строки згідно зі ст. 287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця».

3. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю шляхового ремонтно-будівельного управління Серпантина (43006,м.Луцьк, провулок Дорожній,4, код ЄДРПОУ 32608200) судовий збір в розмірі 1218,00 грн. отримувач коштів - УДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код отримувача 38009628, банк отримувача - ГУДКСУ у Волинської області, код банку отримувача (МФО) 803014, рахунок отримувача 31219206783002, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ суду - 03499885, призначення платежу судовий збір, за позовом Ковельського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ковельської районної державної адміністраці до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю шляхового ремонтно-будівельного управління Серпантина.

Рішення господарського суду, у відповідності до ст.85 ГПК України, набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 цього Кодексу.

Повний текст рішення складено

30.09.2015

СуддяВ. М. Дем`як