Головуючий у 1 інстанції - Філь О.Є.
Суддя-доповідач - Васильєва І.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2015 року справа №235/4531/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів
Головуючого судді: Васильєвої І.А.
суддів Ханової Р.Ф.
Казначеєв Е.Г.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 17 серпня 2015 р. у справі № 235/4531/15-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
16 червня 2015 року ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області в якому просила:
- визнати протиправними і неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області щодо не включення до суми пенсії з урахуванням інших виплат (допомоги на оздоровлення, матеріальна допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та винагороду за багаторічну сумлінну працю як складова заробітної плати державного службовця);
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області здійснити перерахунок її пенсії з 26.05.2015 року з урахуванням інших видів виплат (допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та винагороду за багаторічну сумлінну працю як складова заробітної плати державного службовця), згідно з довідкою Красноармійської міської ради від 25.05.2015 № 02/29-361, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок (арк.. справи 1-4).
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 17 серпня 2015 року позов задоволено в повному обсязі.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області щодо не включення до суми пенсії ОСОБА_3 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за багаторічну сумлінну працю, як складових заробітної плати державного службовця.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 26.05.2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за багаторічну сумлінну працю, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» (арк.. справи 33-34).
Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт посилається на невірне трактування судом першої інстанції положення ст. 33 Закону України «Про державну службу» відповідно до якої заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок та не враховано, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону № 3723. Відповідач також зазначає, що надані позивачем довідки з місця роботи мають розбіжності, а саме, в пенсійній справі міститься довідка про складові заробітної плати, де з колонки «інші виплати» відсутні будь-які сумарні вирази (нараховані суми, їх складова), а попередні довідки про заробітну плату, які надавалися позивачем не відкликані установою, що їх видала, а тому, у відповідача відсутні підстави неврахування попередніх довідок про заробітну плату позивача, які суперечать довідкам про заробітну плату, що надійшли у 2013 році (арк.. справи 36)
Позивач у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Надіслала до суду заперечення, в якому, серед іншого, просила розглядати справу без її участі.
Відповідач у судове засідання також не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судами першої, апеляційної інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, з 26 травня 2015 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» за нормами Закону України №3723 «Про державну службу».
У той же день, 26 травня 2015 року, позивачем до Управління надана довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» за період з 01.05.2010 року по 30.04.2015 року, видана Красноармійською міською радою від 25.05.2015 року № 02/29-361, де у графі «Інші виплати» зазначено, що матеріальна допомога на оздоровлення у липні 2010 року склала 1972,50 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових проблем у вересні 2010 р. - 888,00 грн., матеріальна допомога на оздоровлення у травні 2011 року - 960,00 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у жовтні 2011 року - 3370,85 грн., винагорода за багаторічну сумлінну працю в розмірі трьох середньомісячних заробітних плат у грудні 2011 року - 15275,72 грн. матеріальна допомога на оздоровлення у серпні 2012 р. - 1196,00 грн., матеріальна допомога на оздоровлення у серпні 2013 р. - 1196,00 грн., матеріальна допомога на оздоровлення у квітні 2014 р. - 1218,00 грн., індексація заробітної плати - 1491,05 грн., разом - 27 568,12 грн. (арк.. справи 9-11).
Відповідно до розпорядження 130289 від 03.06.2015 року про призначення пенсії вбачається, що відповідачем не включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та винагороду за багаторічну сумлінну працю, що суттєво вплинуло на розмір пенсії (арк.. справи 13).
В подальшому позивач звернулась до Управління із заявою щодо роз'яснення щодо особливостей обчислення її пенсії.
Відповідач, листом № 14165/10/27 від 16.06.2015 року, в порядку Закону України «Про звернення громадян» повідомив позивача, що відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», матеріальна допомога та індексація, як складові заробітної плати державного службовця не передбачена (арк.. справи 12).
Не погодившись із наданою відповіддю, позивач був змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.
В частині 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (надалі - Закон № 3723-XII) (в редакції чинній на момент призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади входили до системи оплати праці державного службовця з яких утримувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670» від 14 лютого 2011 року № 5-1, якою затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", в довідці міститься графа «Інші виплати», до якої вносяться відомості про отримані особою виплати, для яких не передбачені окремі графи, з подальшим розшифруванням цих виплат в рядку «Інші виплати» та зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Також, в довідці зазначається на підставі яких первинних документів зазначена довідка видана (особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату).
Таким чином, з аналізу зазначеного вбачається, що в довідці вказуються всі виплати, які були фактично отримані особою, які підтверджуються первинними документами та на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка є обов'язковою для управління в силу положень частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Що стосується доводу апеляційної скарги про необхідність врахування для розрахунку пенсії довідки 2013 року про складові заробітної плати, то вказана позиція не узгоджується з вимогами частини 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058, відповідно до якої органи ПФУ мають право в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, яким призначаються або перераховуються пенсії. Отже, відповідачем не доведена недостовірність довідки № 02/29-361 від 25.05.2015 року.
На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 17 серпня 2015 р. у справі № 235/4531/15-а - залишити без задоволення.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 17 серпня 2015 р. у справі № 235/4531/15-а - залишити без змін.
Ухвала суду за наслідками апеляційного розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особами, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів І.А.Васильєва
Р.Ф. Ханова
Е.Г. Казначеєв