Головуючий у 1 інстанції - Толстолуцька М.М.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2015 року справа №805/2029/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,
секретар судового засідання Корадо А.А.,
за участю представника позивача Павенко Г.С.,
представника відповідача Ламєкіна С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року по адміністративній справі №805/2029/15-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Руссоль-Україна" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про зобов'язання прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу з екологічного податку в сумі 495,77 гривень,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач просив зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; " за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води в сумі 495,77 гривень.
В обґрунтування позову зазначив, що повинен був подати декларацію за півріччя 2014 року зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод тощо до 10.08.2014 року. Проте в зв'язку з проведенням на території м. Слов»янська та Слов»янського району активної фази терористичної операції позивач своєчасно не зміг подати зазначену декларацію та з 02.05.2014 року зупинив виробничу діяльність.
Позивач отримав в Торгово-промисловій палаті України сертифікат про настання обставин непереборної сили з 02.05.2014 року та звернувся до податкового органу з заявою про надання відстрочки на подання звітності.
Декларацію позивач подав з порушенням строку - 30.09.2014 року, внаслідок чого товариству нарахована пеня в розмірі 472,46 грн.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про списання безнадійного боргу, на що отримав відповідь на відсутність підстав для його списання з посиланням на зупинення розпорядження КМУ №1053-р від 30.10.2014 року, яким визначено населені пункти, в яких проводиться АТО.
Позивач вважає протиправними дії податкової, оскільки податковим законодавством передбачений порядок списання безнадійного податкового боргу.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року позов задоволено.
Зобов'язано Слов'янську ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу ТОВ "Руссоль-Україна" з екологічного податку в сумі 495,77 гривень.
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування зазначив, що на теперішній час не визначений перелік населених пунктів, на території яких здійснюється АТО в зв'язку з зупиненням розпорядження КМУ №1053-р від 30.10.2014 року.
Сертифікатом засвідчено настання для товариства обставин непереборної сили з 02.05.2014 року відповідно до п.100.4, п.100.5 ст.100 ПК України, якими передбачено розстрочення або відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків.
Таким чином, Сертифікат не звільняє позивача від сплати податкового боргу та не дає права на визнання безнадійним та списання такого податкового боргу відповідно до ст.101 ПК України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, який підтримав доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Руссоль-Україна" є юридичною особою з кодом 37653064 та перебуває на податковому обліку у Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області з 13 травня 2011 року за № 27642, про що свідчить довідка форми № 4-ОПП від 20 червня 2013 року. (а.с.8)
Позивач повинен був подати до 10 серпня 2014 року Декларацію зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; " за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води за 2 квартал 2014 року позивач. Товариство подало зазначену декларацію тільки 30.09.2014 року (а.с.27-29)
Подати декларацію у встановлений законодавством строк у позивача не було можливості у зв'язку з тим, що з 02 травня 2014 року на території міста Слов'янська та Слов'янського району, де здійснює господарську діяльність ТОВ "Руссоль-Україна", проводилась активна фаза антитерористичної операції.
В зв'язку з цим позивач зупинив свою виробничу діяльність з 02 травня 2014 року.
Підприємству позивача за період проведення активної фази АТО було нанесено значний збиток: повністю або частково зруйновані виробничі корпуси, частково згоріла контора підприємства, що потягнуло за собою значну втрату документації, була знищена оргтехніка, на підприємстві було відсутнє енергопостачання. Банки не працювали, що позбавило позивача можливості своєчасно подати податкову звітність та своєчасно сплатити зобов'язання з екологічного податку.
В зв'язку з зазначеними обставинами позивач звернувся до Торгово-промислової палати України з проханням засвідчити настання обставин непереборної сили.
Позивачу видано сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України від 08 вересня 2014 року № 2929/05-4 про настання обставин непереборної сили з 02 травня 2014 року внаслідок проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з посиланням на п.п.102.6, 102.7 ст.102 ПК України та п.п.100.4, 100.5 ст.100 ПК України. (а.с.30-31)
Листом від 28 серпня 2014 року позивач звернувся до Слов'янської ОДПІ з проханням надати відстрочку по сплаті заборгованості по збору за користування поверхневих та підземних вод та не нараховувати пеню та штрафи. (а.с.33)
30 вересня 2014 року позивач подав декларацію, відповідно до якої нахована сума податку складає 1760,31 гривень. (а.с.27-29)
01 вересня 2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахування переплати з податку на прибуток у сумі 10452,00 гривень в рахунок погашення зобов'язання зі збору за спеціальне використання води в сумі 10452,00 гривень. (а.с.34)
Зобов'язання зі збору за спеціальне використання води в сумі 1760,31 гривень сплачені позивачем 19 вересня 2014 року.
Відповідно до акту звірки від 15.04.2015 року товариству нарахована пеня у розмірі 472,46 гривні, а після сплати наступних зобов'язань з екологічного податку відповідачем нараховано пеню, яка станом на 01 квітня 2015 року складає 495,77 гривень. (а.с.20)
ТОВ "Руссоль-Україна" звернулося до відповідача із заявою від 07.11.2014 року про списання безнадійного боргу у відповідності до ст. 101 п.2.4 Податкового кодексу України та наказу Міндоходів України від 10.10.2013 року № 577 "Про затвердження порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків". (а.с.36)
Відповідачем відмовлено в списанні безнадійного податкового боргу з посиланням на зупинення розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р. (а.с.39)
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Порядок подання податкової звітності та збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; " за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води визначено статтею 328 Податкового Кодексу України.
Зокрема, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.
Платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, зокрема, за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.
Зобов'язання зі сплати за декларацією за 2 квартал 2014 року позивачем сплачено з запізненням, а саме: 19 вересня 2014 року, про що надано виписку руху коштів по банківському рахунку позивача (а.с. 10-18).
Відповідно до підпункту 14.1.135 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг- сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
На підставі п.101.1 ст.101 ПК України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Згідно з пп.101.2.4 п.101.2 ст.101 ПК України під терміном "безнадійний" розуміється податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Податковим Кодексом передбачені права:
платників податків на отримання відстрочення (розстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) (підпункт 17.1.5 пункту 17.1 статті 17 Кодексу);
органів доходів і зборів на прийняття рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, а також про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством (підпункт 20.1.29 пункту 20.1 статті 20 Кодексу).
Податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), може бути списаний як безнадійний відповідно до статті 101 Кодексу.
Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №577, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1844/24376 (далі - Порядок ).
Цей Порядок розроблений відповідно до статті 101 глави 9 розділу II Податкового кодексу України, визначає механізм списання безнадійного податкового боргу.
Відповідно до п.2.1 Порядку №577 під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Такий факт непереборної сили підтверджується, зокрема, Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.
На підставі п.4.1 Порядку у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.
До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
Згідно п.4.2 Порядку за результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Як вбачається з сертифікату Торгово-промислова палата України засвідчує позивачу настання обставин непереборної сили в зв'язку з проведенням на території Донецької та Луганської областей антитерористичної операції.
Статтею 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено терміни, а саме: період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції Кабінетом Міністрів України затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення розпорядженням №1053-р від 30.10.2014 р.
Проте,розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. №1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Наявність у позивача сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати за відсутністю затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція не дає підстав для визначення права позивача на списання безнадійного податкового боргу.
Тобто, на теперішній час не визначені населені пункти, на території яких здійснювалася АТО, тому вимоги ТОВ Руссоль-Україна» про зобов'язання відповідача прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу з екологічного податку є передчасними до затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася АТО.
Згідно п.1 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
Оскільки судом першої інстанції неповно з»ясовано обставини справи, які мають значення для правильного вирішення спору, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про відмову в задоволенні позову у повному обсязі.
Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року по адміністративній справі №805/2029/15-а - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року по адміністративній справі №805/2029/15-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Руссоль-Україна" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про зобов'язання прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу з екологічного податку в сумі 495,77 гривень - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі постанова складена 22 вересня 2015 року.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді Д.В. Ляшенко
Л.В. Ястребова