ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2015 року справа № 823/2555/15
10 год. 40 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Рідзеля О.А.,
при секретарі судового засідання - Педані О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкасах головного управління ДФС у Черкаській області до державного підприємства «Уманський державний науково-дослідний і проектний інститут легкої промисловості» про стягнення податкового боргу,
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулась державна податкова інспекція у м. Черкасах головного управління ДФС у Черкаській області (далі - позивач), в якій просить стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих державне підприємство «Український державний науково-дослідний і проектний інститут легкої промисловості» (далі - відповідач) податковий борг на загальну суму 84573 грн 81 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач зареєстрований як субєкт господарювання та перебуває на обліку в контролюючих органах, проте всупереч вимогам чинного законодавства України, не виконує самостійно узгоджені податкові зобовязання, внаслідок чого за ним обліковується податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 62894 грн 26 коп. та з орендної плати за землю в розмірі 11945 грн 52 коп., всього загальна сума боргу становить 84573 грн 81 коп.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надіславши 03.09.2015 клопотання, в якому, зокрема, просить суд провести розгляд справи без його участі, додатково зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи в судове засідання повторно не прибув, свого представника не направив, причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності, заперечення на позов не надходили.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України від 6 липня 2005 року № 2747-IV (далі КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи.
Згідно з частини 1 статті 41 КАС України не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у звязку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З письмових доказів у справі суд встановив, що державне підприємство «Уманський державний науково-дослідний і проектний інститут легкої промисловості» зареєстроване як юридична особа 12.01.2000, ідентифікаційний код 30705346, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 07.08.2015 (а.с. 4-5).
Отже, відповідач, зважаючи на вищевказане та вимоги частини 8 статті 19, частин 1, 2 статті 55, частини 1 статті 58 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV (далі ГК України), визнається субєктом господарювання та зобовязаний вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.
Відповідно до статті 67 Конституції України від 28 червня 1996 року № 254к/-96-ВР кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (надалі за текстом - ПК України).
Положеннями п.п. 16.1.3, 16.1.4 п. 6.1статті ПК України передбачено, що платник податків зобовязаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. (пункти 49.1, 49.2 статті 49 ПК України).
Пунктом 54.1. статті 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків. (п. 56.11 ст. 56 ПК України).
Пунктом 57.1 статті 57 визначено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120.1 статті 120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Окрім того, відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом 286.3 статті 286 ПК України платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Пунктом 287.3 статті 287 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно з підпунктом 20.1.4. пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Результати перевірки контрольованих операцій оформляються у формі акта (довідки), що складається у двох примірниках, підписується посадовими особами, які проводили перевірку та платником податків або його представником
Відповідно до пункту 86.8 статті 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу.
Згідно з пунктами 58.2, 58.3. статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
З письмових доказів у справі суд встановив, що відповідачем подано:
- податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 28.02.2014 з щомісячним платежем 1493 грн 10 коп. та платежем за грудень 2014 року в сумі 1493 грн 06 коп. по строку сплати 30.07.2014, 30.08.2014, 30.09.2014, 30.10.2014, 30.11.2014, 30.12.2014 та 30.01.2015 на загальну суму 10 451 грн 66 коп.;
- податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 16.02.2015 з щомісячним платежем 1 864 грн 86 коп. по строку сплати 02.03.2015, 30.03.2015, 30.04.2015, 30.05.2015, 30.06.2015 та 30.07.2015 на загальну суму 13 054 грн 02 коп.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 18.07.2014, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за травень 2014 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 817 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 18.07.2014, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за червень 2014 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 2 762 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 18.08.2014, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за липень 2014 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 1112 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 18.09.2014, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за серпень 2014 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 5 467 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 14.10.2014, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за вересень 2014 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 3080 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 20.11.2014, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за жовтень 2014 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 8 830 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 11.12.2014, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за листопад 2014 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 8 616 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 19.01.2015, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за грудень 2014 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 7 369 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 18.02.2015, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за січень 2015 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 336 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 16.03.2015, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за лютий 2015 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 8823 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 14.04.2015, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за березень 2015 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 6805 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 19.05.2015, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за квітень 2015 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 3536 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 11.06.2015, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за травень 2015 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 3203 грн.;
- податкову декларацію з податку на додану вартість від 14.07.2015, відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за червень 2015 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 1914 грн.
Однак, означені вище суми самостійно розрахованих податкових зобовязань з податку на додану вартість та з орендної плати за землю відповідачем в установлені чинним законодавством терміни в повному обсязі не сплачено.
Крім того, 24.04.2014 позивачем на підставі підпункту 19.1.2 пункту 19.1 статті 19 Податкового кодексу України проведено перевірку державного підприємства «Уманський державний науково-дослідний і проектний інститут легкої промисловості», за результатами якої встановлено порушення п. 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобовязань по земельному податку (акт № 1120/23-01-15-03/30705346). За несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання відповідачу на підставі п. 126.1 статті 126 Податкового кодексу України нараховано штрафні санкції на загальну суму 34 грн., оформлене податковим повідомленням-рішенням № НОМЕР_1 від 28.04.2014, отримане уповноваженою особою відповідача 07.08.2014.
25.06.2014 позивачем проведено камеральну (електронну) перевірку даних, задекларованих держаним підприємством «Уманський державний науково-дослідний і проектний інститут легкої промисловості» у податковій звітності, за результатами якої встановлено порушення підпункту 49.18.1 (49.18.2, 49.18.3) пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, а саме неподання податкової звітності з податку на додану вартість за травень 2014 року (акт № 1576/23-01-15-02/30705346). На підставі п. 120.1 статті 120 Податкового кодексу України до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 170 грн., оформленого податковим повідомленням-рішенням № НОМЕР_2 від 03.07.2014.
Також, 06.03.2015 головним управлінням ДФС у Черкаській області проведено перевірку дотримання державним підприємством «Уманський державний науково-дослідний і проектний інститут легкої промисловості» граничних строків узгоджених сум податкового зобовязання згідно статті 57 Податкового кодексу України, за результатами якої встановлено несвоєчасне подання декларації по податку на додану вартість за серпень 2013 року, а саме: по строку 30.09.2013 фактично подано 18.07.2014 (затримка більше 30 днів, штрафні санкції 20%) (акт 233/23-01-15-02/30705346). За несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання відповідачу на підставі п. 126.1 статті 126 Податкового кодексу України нараховано штрафні санкції на загальну суму 34 грн., оформлене податковим повідомленням-рішенням № НОМЕР_3 від 19.03.2015, отримане уповноваженою особою відповідача 22.06.2015.
Відповідні податкові повідомлення-рішення відповідачем в адміністративному та судовому порядку оскаржені не були, визначені останніми податкові зобовязання в добровільному порядку не сплачені.
В той же час, на підставі статті 129 Податкового кодексу України за порушення строків сплати узгоджених зобовязань з податку на додану вартість та з орендної плати за землю відповідачу нараховано пеню з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день: виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті; заниження; виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, загальний розмір якої згідно наданої позивачем облікової картки платника податків становить 25 грн 09 коп.
Як наслідок, загальна сума боргу державного підприємства «Уманський державний науково-дослідний і проектний інститут легкої промисловості» з податку на додану вартість та з орендної плати за землю складає 84 573 грн 81 коп.
Відповідно до пункту 59.1. ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 ПК України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
У звязку з несплатою узгодженої суми грошового зобовязання позивач прийняв та надіслав відповідачу податкову вимогу форми «Ю» № 1313-15 від 04.12.2013, яка отримана уповноваженою особою відповідача 13.01.2014.
В установленому законом порядку відповідач вимогу не оскаржив і до часу судового розгляду справи узгоджені зобовязання не сплатив, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податку.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно пункту 95.3. статті 95 стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до довідки позивача № 23622/23-01-23-0127 від 10.08.2015 відповідач в банківських установах має відкриті розрахункові рахунки.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не спростовані відповідачем, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати з відповідача не стягуються, оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160, 162, 163, 167, 185-187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують державне підприємство «Уманський державний науково-дослідний і проектний інститут легкої промисловості» (18036, м. Черкаси, вул. Енгельса, буд. 243/1, ідентифікаційний код 30705346) на користь Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у м. Черкасах головного управління ДФС у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39497534) кошти на суму податкового боргу 84 573 (вісімдесят чотири тисячі пятсот сімдесят три) грн 81 коп.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому статтями 185 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.А. Рідзель
Повний текст рішення складено в повному обсязі 29.09.2015