Постанова № 51644089, 18.09.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2015
Номер справи
822/2990/15
Номер документу
51644089
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2990/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:прокурора представника позивача представника Ізяславської міської радирозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича агрофірма "Перлина Поділля" до Ізяславської районної державної адміністрації , Ізяславської міської ради, за участі Прокуратури Хмельницької області про визнання протиправними, скасування акту та розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького адміністративного суду з позовом до Ізяславської районної державної адміністрації, Ізяславської міської ради в якому, з врахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати протиправним і скасувати Розпорядження голови районної державної адміністрації від 19.05.2015 року № 240/2015-р. в частині затвердження Акту визначення розміру збитків в розмірі 410635,42 грн. (щодо користування ТОВ НВА "Перлина Поділля" земельною ділянкою 6,9259 га по вул. Жовтневій, 119, м. Ізяслав) від 15.05.2015 року та Акту визначення розміру збитків в розмірі 105314,51 грн. (щодо користування ТОВ НВА "Перлина Поділля" земельною ділянкою 1777,9 кв.м. по вул. Гагаріна, 54, м. Ізяслав) від 15.05.2015 року.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що Комісія з визначення розміру збитків заподіяних власникам земельних ділянок та землекористувачам, при Ізяслаській районній державній адміністрації, діє без Положення, яким би визначалась діяльність даної комісії, а тому акти складені даною комісією є неправомірними. Вважає, що нарахування збитків в розмірі орендної плати є неправомірним так як "ТОВ НВА "Перлина Поділля" не користується вищевказаними земельними ділянками та не укладала договір оренди.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві та просив задоволити позов в повному обсязі.

Представник відповідачів, з підстав викладених в письмових запереченнях, просили у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Прокурор проти позову заперечував в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Суд встановив, що 15.05.2015 року Комісією з визначення розміру збитків заподіяних власникам земельних ділянок та землекористувачам були складені Акт визначення розміру збитків в розмірі 410635,42 грн за використання земельної ділянки по вул. Жовтнева, 119 у м. Ізяслав без правовстановлюючих документів та без сплати коштів за її використання у період з 16.05.2012 року по 12.03.2014 року площею 4,9259 га в розмірі мінімальної орендної плати за земельну ділянку та з 12.03.2014 року по 15.05.2015 року площею 6,9259 га в розмірі орендної плати, встановленому рішенням 4 сесії Ізяславської міської ради 6 скликання від 28.01.2011 року, згідно розрахунку, поданого Ізяславською міською радою та Акт визначення розміру збитків в розмірі 105314,51 грн. за використання земельної ділянки площею 0.4647 га по вул. Гагаріна, 54 у м. Ізяслав без правовстановлюючих документів та без сплати коштів за використання земельної ділянки на 3 роки, тобто за період з 09.11.2012 року по 15.05.2015 року, в розмірі орендної плати, визначеної рішенням № 17/V-2 32 сесії Ізяславської міської ради від 09.11.2012 року, згідно розрахунку, поданого Ізяславською міською радою.

Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 19.05.2015 року № 240/2015-р було затверджено акти визначення розміру збитків від 15.05.2015 року.

Суд при вирішенні спірних правовідносин виходить з наступного.

Відповідно до ч.1,2 ст.152 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Стаття 126 ЗК України вказує, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до ст.206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно п."д" ч.1 ст.156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Відповідно до ч.1,2 ст. 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам визначений постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 (далі - Порядок)

Згідно п.1 Порядку 1. власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Відповідно п.2 Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що відшкодуванню підлягають інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані.

Відповідно до п.4 Порядку розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що порушення позивачем норм ст.125,126 ЗК України призвело до безоплатного використання землі, що, в свою чергу, є порушенням ст.206 ЗК України та призводить до неодержання доходу Ізяславською міською радою.

Щодо твердження позивача про необхідність розрахунків розміру збитків на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайнятті земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" 19.06.2003 року N 963-IV самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Оскільки Ізяславською міською радою були прийняті рішення від 09.11.2012 року та від 02.07.2009 року про надання позивачу в користування на умовах оренди земельні ділянки, тому норми вищевказаної Методики не поширюються на дані правовідносини.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а частиною 2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність своїх висновків, а тому вони є обґрунтованими. Розпорядження голови Ізяславської районної державної амдіністрації від 19.05.2015 року № 240/2015-р. прийняте відповідно до норм чинного законодавства, в зв'язку з чим позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 158-163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови складено 18 вересня 2015 року

Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1