Копія
Справа № 822/3540/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представника позивача представників відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Електро" до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому , Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області третя особа - Хмельницька міська рада про визнання відмови протиправною та стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому, Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та стягення коштів.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відмова відповідача є необгрунтованою та вважає протиправним неповернення йому надміру переплачених коштів по земельному податку.
Тому з врахування заяви про зміну позовних вимог про сить: визнати протиправною відмову ДПІ у м. Хмельницькому № 28050/10/22-25-15-03 від 26.12.2014 року щодо повернення надміру сплачених позивачем сум грошових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб розмірі 61304,87 грн.; стягнути з місцевого бюджету на користь Публічного акціонерного товариства "Електро" надміру сплачену суму грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб в розмірі 61304,87 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив задовольнити його в повному обсязі.
Представники відповідачів подали до суду письмові заперечення, в яких просили в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час і дату повідомлений належним чином, про причини неявки представника в судове засідання суд не повідомлено.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі договорів купівлі-продажу № 3331, 3336, 3341, 3346, 3351, 3356, 3361, 3366 від 21.10.2011 року, та № 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389 від 22.02.2012 року ЗАТ "Електро" продало, а ТзОВ "Юкант Трейд" купило виробничу базу по вул. Тернопільській, 9 у м. Хмельницькому.
Згідно п. «е» ст.141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці. Оскільки право користування земельною ділянкою перейшло до іншої юридичної особи, відповідно до такої особи і перейшов обовязок по сплаті земельного податку за користування земельною ділянкою.
Обовязок позивача по сплаті плати за землю за користування земельною ділянкою припинився з моменту переходу права власності на нерухоме майно до нового власника, а саме з 01.04.2012 року.
Факт припинення позивачем права користування земельною ділянкою по вул. Тернопільській, 9 у м. Хмельницькому позивачем з моменту державної реєстрації права власності на виробничу базу встановлена постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.03.2013 року по справі № 822/1012/13-а. Тому вказана обставина не потребує доказування у відповідності до вимог ч. 1 ст. 72 КАС України.
Позивач неодноразово звертався до відповідача щодо повернення надміру перерахованих коштів по сплаті земельного податку з юридичних осіб в сумі 61304,87 грн.
Листом № 27448 від 18.12.2014 року відповідач повідомив, що висновок по поверненню надлишково перерахованих коштів по сплаті земельного податку в сумі 61304,87 грн. повернений без виконання в зв'язку із недостатнім обгрунтуванням переплати, просить надати документи щодо анулювання державних актів на право постійного користування земельними ділянками та інформацію щодо вилучення актів з Державного земельного кадастру.
Суд вирішуючи спір по суті виходить з наступного.
Відповідно до ч.1,2 ст.120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Згідно ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобовязань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Суд зазначає, що відповідно до акту звірки № 3151-20/706-1 від 12.11.2014 року в Публічного акціонерного товариства "Електро" станом на 12.11.2014 року наявне позитивне сальдо рахунків, що не заперечується відповідачем.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що обовязок позивача по сплаті плати за землю за користування земельною ділянкою припинився з моменту переходу права власності на нерухоме майно до нового власника, а тому надміру перераховані кошти по сплаті земельного податку підлягають поверненню. Таким чином адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову ДПІ у м. Хмельницькому № 28050/10/22-25-15-03 від 26.12.2014 року щодо повернення надміру сплачених позивачем сум грошових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб розмірі 61304,87 грн.
Стягнути з місцевого бюджету на користь Публічного акціонерного товариства "Електро" надміру сплачену суму грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб в розмірі 61304,87 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови складено 22 вересня 2015 року
Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1