Постанова № 51644002, 07.09.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2010
Номер справи
10176/10/2070
Номер документу
51644002
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2010 р. № 2-а- 10176/10/2070

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бабаєва А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку скороченого провадження у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом прокурора Червонозаводського району в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. Орджонікідзе" про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Червонозаводського району в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. Орджонікідзе", в якому просить суд стягнути з відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. Орджонікідзе" у дохід держбюджету штраф у сумі 5 100 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що у ході перевірки ВП "Держенергонагляд у Північному регіоні" за дотриманням чинного законодавства встановлено, що 14 листопада 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань технічного стану організації по експлуатації електроустановок відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе", про що було складено акт № 7-20-00-0041/А/ТЕС-5/0093 від 14.11.2008 року. За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис № 7-20-00-0041/П/ТЕС-5/0093 від 14.11.2008 року про усунення виявлених порушень, які не виконувались.

В подальшому інспекцією Держенергонагляду у Харківській області ще кілька разів проводились перевірки виконання відповідачем виданих приписів. В результаті невиконання приписів, була винесена постанова № 07/10-0054 від 18.05.2010 року про накладання штрафу на ВАТ "Харківський тракторний завод ім. Орджонікідзе" у розмірі 5 100 грн.

До теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем не перераховано.

Представник відповідача до суду заперечень не надав.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає що позов обґрунтований та є таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 14 листопада 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань технічного стану організації по експлуатації електроустановок відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе", про що було складено акт № 7-20-00-0041/А/ТЕС-5/0093 від 14.11.2008 року. (а.с. 7-24).

За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис № 7-20-00-0041/П/ТЕС-5/0093 від 14.11.2008 року про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/10-0069 від 22.04.2009 року (а.с. 25-34, 36).

Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства про електроенергетику та за ухилення від виконання припису на відповідача, згідно зі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»та «Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.1999 року, накладено штраф, про що було винесено постанову та видано припис № 07/10-1209 від 28.04.2009 року (а.с. 37-38).

27.07.2009 року інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису № 07/10-1209 від 28.04.2009 року і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/10-0085 (а.с. 41).

Старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області було винесено постанову про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання про усунення раніше виявлених порушень та видано припис № 07/10-2227 від 28.07.2009 року (а.с. 42-43).

14.12.2009 року інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису № 07/10-2227 від 28.07.2009 року і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/10-0119 (а.с. 44).

Старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області було винесено постанову про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання про усунення раніше виявлених порушень та видано припис № 07/10-3497 від 15.12.2009 року (а.с. 45).

12.05.2010 року інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису № 07/10-3497 від 15.12.2009 року і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) 07/10-0026 (а.с. 46).

Старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області було винесено постанову про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 07/10-0054 від 18.05.2010 року на суму 5 100 грн. (а.с. 47).

Вказану постанову було направлено відповідачу та було отримано 21.05.2010 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с.48-49).

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику»однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п.1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. №929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999р. №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України № 63 від 20.02.2006 року, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ДП НЕК "Укренерго"). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

ДП «НЕК «Укренерго»у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) підтверджуючи наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду (а.с. 50-59).

Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до ст. 9, ст. 26, ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Судом встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, отже є чинною, але штраф згідно даної постанови ним сплачено не було.

До теперішнього часу штраф до бюджету відповідачем не перераховано.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач запереч до позову не надав, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 9, ст. 11, ст. 158, ст. 160, ст. 163, ст. 183-2, ст. 185, ст. 186, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов позовом прокурора Червонозаводського району в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. Орджонікідзе" про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. Орджонікідзе" (61007, м. Харків, пр. Московський, 275, р\р 26002032034803 у АКИБ УкрСиббанк, МФО 351005, код 05750295) у дохід держбюджету штраф у сумі 5 100 (п'ять тисяч сто) грн. на р/р 31110106700009 відкритий на відділення УДК у Орджонікідзевському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134604, код платежу до держбюджету 21081100.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бабаєв А.І.