Постанова № 51599067, 29.09.2015, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
127/21886/15-а
Номер документу
51599067
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Cправа № 127/21886/15-а

Провадження № 2-а/127/680/15

ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

Іменем України

29 вересня 2015 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Прокопчук А.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2015 року ОСОБА_1 звернулася в суд з вищевказаним позовом.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та з 29.09.2011 року отримує пенсію обчислену відповідно до Закону України "Про державну службу", яка була нарахована із розрахунку 90 відсотків від заробітної плати та при розрахунку пенсії було взято період з 01.01.2005 року по 31.12.2009 року. У квітні 2015 року ОСОБА_1 стало відомо про те, що при призначені їй пенсії не було враховано суми індексації заробітної плати, щорічні матеріальні допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові умови, компенсація за невикористану відпустку та грошова винарогода.

24.04.2015 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, згідно довідки від 21.04.2015 року № 02-11-29-16/2219. Однак в такому перерахунку їй було відмовлено. Вказану відмову позивач вважає неправомірною та такою, що суперечить чинному законодавству України.

У зв'язку з викладеним, позивач просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про відмову здійснити перерахунок пенсії позивачу виходячи із розміру 90% із врахуванням інших виплат до заробітної плати за період з січня 2005 року по грудень 2009 року включно; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок їй пенсії з моменту її призначення, виходячи із розміру 90% від сплаченої заробітної плати з врахуванням нарахованих та виплачених за період з 01.01.2005 року по 31.12.2009 року індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові умови, компенсації за невикористану відпустку та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків відповідно до довідки № 02-11-29-16/2219 від 21.04.2015 року; зобов'язати відповідача в подальшому їй виплачувати пенсію виходячи із розміру 90% від сплаченої заробітної плати з врахуванням нарахованих та виплачених в 2005-2009 роках премій, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові умови, компенсації за невикористану відпустку та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків і стягнути різницю між сплаченою та нарахованою пенсією з моменту її призначення по час перерахунку.

Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі отримав, подавши у визначений законом строк заперечення проти адміністративного позову, в якому зазначив, що позов ОСОБА_1 не визнається з підстав того, що позивач просить зобов'язати перерахувати їй пенсію з 29.09.2011 року, тобто нею пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з даним позовом. В зв'язку з цим вважає, що позовні вимоги, що виходять за межі строку слід залишити без розгляду. З 01.06.2015 року не здійснюється ні призначення, ні перерахунки пенсій, відповідно до спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про державну службу", оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів, скасовані. Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Також зазначено, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та індексація, грошова винагорода, разова премія при визначені заробітку державного службовця не передбачені та до розрахунку заробітної плати не включаються. Крім того зазначено, що сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. У зв'язку з цим відповідач просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст.183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

З довідки серії 10 ААА № 318895 Вінницького обласного центру медико-соціальної експертизи встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи загального захворювання (а.с. 9).

З довідки про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" № 02-11-29-16/2219 від 21.04.2015р., виданої Державною фінансової інспекцією у Вінницькій області встановлено, що ОСОБА_1 за період з 01.01.2004 р. по 31.12.2009 р., крім заробітної плати були нараховані: індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку та грошова винагорода. На всі виплати, включені в довідку, нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 6).

Встановлено судом і те, що шестимісячний строк звернення до суду з вимогами про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 29 вересня 2011 року по 13 березня 2015 року, нею пропущено.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністратвиного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач з заявою про поновлення пропущеного строку для звернення до суду з даним позовом та зазначення поважних причин пропуску, не зверталася, тому підстав для для його поновлення відсутні.

Стаття 100 КАС України визначає, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважими, про що постановляється ухвала.

Таким чином, суд вбачає, що позивачем було пропущено строк звернення до суду з даним позовом, тому позов в частині вимог, які стосуються періоду з 29 вересня 2011 року по 13 березня 2015 року підлягає залишенню без розгляду.

Згідно ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З листа Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці встановлено, що позивач отримує пенсію по 2 групі інвалідності загального захворювання, обчислену відповідно до Закону України "Про державну службу", з 29.09.2011 року. Загальний трудовий стаж становить 34 роки 1 місяць 28 днів, в тому числі на державній службі 22р. 11м. 27 дн. Пенсію їй призначено в розмірі 90 відсотків від посадового окладу, рангу, вислугу років та надбавок і премій за 60 місяців перед зверненням за призначенням пенсії за період з 01.01.2005р. по 31.12.2009р. Згідно ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, та інших надбавок. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, передбачені ст. 33 цього Закону, а також грошові винагороди, визначені постановою КМУ від 24.02.2003р. № 212 не відносяться до інших надбавок, а тому в заробіток для обчислення пенсії державним службовцям не включаються (а.с. 8).

Отже, відповідачем не врахована матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за невикористану відпустку та грошові винагороди за сумлінну працю та зразкове виконання трудових обов'язків при призначенні позивачу пенсії, оскільки дані виплати, є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу", а тому вони не включаються до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям.

Однак, суд не погоджується з такою думкою відповідача за наступних обставин.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально побутових питань, індексація, компенсація за невикористану відпустку та грошові винагороди за сумлінну працю та зразкове виконання трудових обов'язків входять до системи оплати праці державного службовця.

Загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії, встановлений ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за правилами частини 1 якої середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсій береться (за вибором того, хто звернувся за пенсією): за 24 останніх календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми витрат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

А тому, з урахуванням викладеного, суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально побутових питань, індексація, компенсація за невикористану відпустку та грошові винагороди за сумлінну працю та зразкове виконання трудових обов'язків, на які нараховувалися збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не включені до складу заробітної плати державного службовця, повинні враховуватись при обчисленні розміру її пенсії, оскільки в даному випадку підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість положення Законів України "Про державну службу" є загальними.

Така ж позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року по справі № 21-430а11.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, достатньо вмотивованими та ґрунтуються на наявних у справі доказах, а відтак підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України.Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України постанову слід допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 65-66 Закону України Про пенсійне забезпечення, ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст.ст. 2, 6-11, 14, 17, 71, 94, 158-163, 183-2, 254, 256 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, за період з 29 вересня 2011 року по 13 березня 2015 року - залишити без розгляду.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, за період з 14 березня 2015 року по день ухвалення постанови задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про відмову здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи із розміру 90% із врахуванням інших виплат до заробітної плати за період з січня 2005 року по грудень 2009 року включно.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з моменту її призначення, виходячи із розміру 90% від сплаченої заробітної плати з врахуванням нарахованих та виплачених за період з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2009 року індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові умови, компенсації за невикористану відпустку та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків відповідно до довідки № 02-11-29-16/2219 від 21.04.2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці в подальшому виплачувати пенсію ОСОБА_1 виходячи із розміру 90% від сплаченої заробітної плати з врахуванням нарахованих та виплачених в 2005-2009 роках премій, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові умови, компенсації за невикористану відпустку та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків .

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці на користь ОСОБА_1 різницю між сплаченою та нарахованою пенсією з 14 березня 2015 року по день ухвалення постанови.

В решті позовних вимог - відмовити.

Судовий збір компенсується за рахунок Державного бюджету України.

Постанову допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністратвиного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: