ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
05.03.07 Справа № 12/312-4353
Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:
головуючого-судді: Якімець Г.Г.,
суддів: Дубник О.П.,
Орищин Г.В.
при секретарі Горбач Ю.Б.,
з участю представників:
від ПП «Терра-Трейд»–Швачук В.М., Собецька Г.В.
від Тернопільської ОДПІ (скаржник) – не з’явився
розглянувши апеляційну скаргу Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції від 13.11.2006 року вих.№74691/7/10-015
на постанову господарського суду Тернопільської області від 03.11.2006 року, суддя О.С.Скрипчук
у справі №12/312-4353,
за поданням Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції, м.Тернопіль
до Приватного підприємства «Терра-Трейд», м.Тернопіль
про продовження строку умовного адміністративного арешту активів платника податків
Особам, які беруть участь у справі, права і обов’язки, передбачені ст.49, 51, 59 Кодексу адміністративного судочинства України, роз’яснено.
Постановою господарського суду Тернопільської області від 03.11.2006 року в справі №12/312-4353 відмовлено в задоволенні подання Тернопільської ОДПІ про продовження строку умовного адміністративного арешту активів платника податків - Приватного підприємства «Терра-Трейд».
Суд першої інстанції при винесенні постанови виходив з того, що підпунктом 9.3.8 пункту 9.3 статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181 визначено, що адміністративний арешт не може бути накладено, якщо платник податків відмовляється допустити працівника контролюючого органу до документальної або матеріальної перевірки у зв’язку з відсутністю у такого працівника контролюючого органу підстав для її проведення, визначених законодавством.
Господарський суд вказує на те, що як підтверджується матеріалами справи, а саме запитом Тернопільської ОДПІ від 04.10.2006р. №63345/7/23-112 „Про надання інформації”, наказом Тернопільської ОДПІ №917 від 23.10.2006р. „Про проведення позапланової виїзної перевірки”, направленням на перевірку від 20.10.2006р. №001315 підставою проведення позапланової документальної виїзної перевірки ПП „Терра-Трейд” є ненадання на запит податкового органу у встановлені законодавством терміни пояснення та їх документальні підтвердження.
Суд першої інстанції зазначає про те, що враховуючи вимоги ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” виїзна позапланова перевірка може ініціюватися лише в тому разі, коли контролюючий орган здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, і виявив невідповідність документів податкової звітності платника податку вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов”язкових платежів). Також суд вказує на те, що в Наказі Тернопільської ОДПІ №917 від 23.10.2006р. не наведено фактів порушення платником податку норм закону, що могли призвести до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином господарським судом зроблено висновок про те, що Тернопільською ОДПІ не подано жодних доказів, які б підтверджували існування достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції Тернопільська ОДПІ подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову господарського суду Тернопільської області від 03.11.2006 року в справі №12/312-4353 скасувати, прийняти нову постанову, якою продовжити умовний адміністративний арешт активів платника податків ПП «Терра-Трейд»до моменту допуску посадових осіб Тернопільської ОДПІ до проведення перевірки.
Зокрема скаржник зазначає, що відповідно до п.2 ч.1 ст.11І Закону України «Про державну податкову службу», посадові особи органу державної податкової служби допускаються до проведення позапланової перевірки за умови надання платнику податків під розписку не копії рішення суду, як передбачала попередня редакція, а копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки.
Скаржник вказує на те, що у податкового органу були правові підстави для призначення позапланової перевірки в ході службового розслідування та згідно пп. г пп. 9.1.2. п.9.1 ст.9 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181- застосовувати адміністративний арешт активів ПП „Терра-Трейд" за недопуск до такої перевірки.
Представник скаржника (Тернопільської ОДПІ) у попередньому судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив її задоволити в повному обсязі.
Представники ПП «Терра-Трейд»у судовому засіданні просили відмовити в задоволенні апеляційної скарги, з підстав наведених у Запереченні на апеляційну скаргу.
Зокрема, представники ПП «Терра-Трейд»зазначали про те, що працівники податкового органу не мали законних підстав для проведення позапланової виїзної документальної перевірки, а також вимагати подання документів, оскільки останні були подані на вимогу податкового органу під час проведення планової виїзної документальної перевірки 19.09.2006р., а тому їх правомірно не було допущено до перевірки.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши наявні докази по справі, встановив наступне:
Приватне підприємство „Терра-Трейд” зареєстроване виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 24.11.2003р.
04.10.2006р. за №63345/7/23-112 на адресу ПП „Терра-Трейд” направлено запит про надання інформації, а саме з метою підтвердження задекларованого податкового кредиту з ПДВ ПП „Терра-Трейд” при розрахунках з КМП „Воїк” та ТОВ „Азовпрохолдинг” та зобов’язано ПП «Терра-Трейд»в десятиденний термін подати повідомлення про проведені розрахунки з вказаними постачальниками та завірені належним чином копії: договорів, податкових накладних, розхідних накладних та платіжних документів за період з 26.04.2004р. по 31.03.2006р.
У відповідь на запит ДПІ 18 жовтня 2006 року ПП „Терра-Трейд” направило останній лист №13, в якому зазначає, що в ході проведення комплексної планової перевірки за період з 24.11.2003р. по 31.03.2006р., яка закінчилася 04.09.2006р. було пред’явлено в повному обсязі всі необхідні документи, а тому відмовляє в їх повторному наданні.
23 жовтня 2006 року Тернопільською ОДПІ видано наказ №917 „Про проведення позапланової виїзної перевірки” в зв’язку з ненаданням інформації ПП „Терра-Трейд” по питання взаєморозрахунків з постачальниками.
20 жовтня 2006 року Тернопільською ОДПІ виписано направлення №0013115 на проведення виїзної позапланової документальної перевірки ПП „Терра-Трейд” з 23.10.2006р. по 27.10.2006р.
В направлені на проведення перевірки зазначено, що посадові особи ПП „Терра-Трейд” відмовилися від тримання одного примірника направлення №001315 від 20.10.2006р.
24 жовтня 2006 року перевіряючими складено Акт відмови платника податку від допуску до проведення перевірки №760/23-02/32632301 із доданим поясненням ПП „Терра-Трейд”, в якому зазначається, що в проведенні позапланової виїзної документальної перевірки немає підстав, а необхідні документи були надані в ході проведення перевірки від 19.09.2006р.
27 жовтня 2006 року перевіряючими в присутності понятих складено Акт про відсутність посадових осіб ПП „Терра-Трейд”.
На підставі подання начальника ТВ ПМ УПМ ДПА в Тернопільській області №71025 від 27.10.2006р. начальником Тернопільської ОДПІ в 16 год. 00 хв. на підставі п.п. 9.1.2 ст. 9 та керуючись п.п. 9.3.1 ст. 9 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” було прийнято рішення №71026 від 30.10.2006р. про застосування умовного адміністративного арешту активів платника податків –ПП „Терра-Трейд”.
30 жовтня 2006 року начальником Тернопільської ОДПІ видано наказ №1035 „Про призначення виконавця рішення про застосування адміністративного арешту активів” платника податків ПП „Терра-Трейд”.
01 листопада 2006 року працівниками Тернопільської ОДПІ був складений Акт про недопуск до проведення опису активів службовими особами ПП „Терра-Трейд”.
Відповідно до п.п. 9.3.3 п. 9.3. ст. 9 Закону України Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, надалі Закон №2181 арешт може бути накладено на активи строком до 96 годин від години підписання відповідного рішення керівником податкового органу.
Керівник відповідного податкового органу має право звернутися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а суд повинен прийняти відповідне рішення протягом 48 годин від моменту отримання зазначеного подання.
Тернопільська ОДПІ - 01 листопада 2006 року звернулася до господарського суду Тернопільської області з поданням про продовження строку умовного адміністративного арешту активів платника податків до моменту допуску посадовими особами ПП „Терра-Трейд” до перевірки посадових осіб податкової служби.
Суд, заслухавши представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав:
25.03.2005 року Законом України „Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" ст.11-1 Закону України «Про державну службу в Україні» доповнено частиною сьомою, в якій зазначено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду";
А частину восьму викладено у такій редакції:
Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Одночасно, у частинах одинадцятій - дванадцятій, які регулюють порядок продовження термінів перевірки слова "лише за рішенням суду" виключено.
Пункт 2 частини першої статті 112 викладено у новій редакції, відповідно до якої посадові особи податкового органу допускаються до проведення позапланової перевірки за умови надання платнику податків під розписку не копії рішення суду, як передбачала попередня редакція Закону, а копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки.
Слід зазначити про те, що при доповненні ст.11-1 Закону України «Про державну службу в Україні»частиною сьомою та внесенні наступних змін до частин вісім - дванадцять законодавець не визначив подальших дій щодо вже існуючої сьомої частини - вказівок ні щодо її виключення, ні щодо змінення нумерації частин у цій статті не передбачено.
Однак, оскільки зміни, внесені Законом України „Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" є більш пізнішими у часі, то на думку апеляційного суду і Тернопільської ОДПІ слід керуватися ними і тому для проведення позапланової перевірки достатньо наказу керівника (заступника керівника) податкового органу.
Таким чином, у податкового органу були правові підстави для призначення позапланової перевірки в ході службового розслідування, а відтак, і згідно пп. г пп. 9.1.2. п.9.1 ст.9 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ застосовувати адміністративний арешт активів ПП „Терра-Трейд” за недопуск до такої перевірки.
Проте, на час розгляду справи апеляційною інстанцією продовжити адміністративний арешт неможливо, оскільки такий закінчився 03.11.2006 року. Таким чином, продовжити строк умовного адмінарешту активів ПП «Терра-Трейд»міг лише господарський суд Тернопільської області.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню
Керуючись ст.ст. 195,196,198,202,205,207,209 п.6,7 розділу VІІ КАС України, суд,
постановив:
Апеляційну скаргу Тернопільської ОДПІ задоволити частково.
Постанову господарського суду Тернопільської області від 03.11.2006 року в справі №12/312-4353 - скасувати.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.
Головуючий-суддя: Якімець Г.Г.
Судді: Дубник О.П.
Орищин Г.В.