Постанова № 51545179, 12.04.2011, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2011
Номер справи
2а/1570/1211/2011
Номер документу
51545179
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а/1570/1211/2011

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2011 року м.Одеса

15год.41хв.

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Аракелян М.М.

При секретарі - Жаворонковій М.О.

За участю сторін:

Від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю №1860/9/10-006 від 09.02.2011р.

Від відповідача: ОСОБА_2

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла адміністративна позовна заява ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області, в якій позивач просить суд стягнути з ОСОБА_2 заборгованість по податку на додану вартість у розмірі 400504грн. та по податку з доходу фізичних осіб у розмірі 147822,66грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 податкової заборгованості, яка утворилась внаслідок несплати відповідачем визначених податковими повідомленнями-рішеннями сум податкового зобовязання по податку на додану вартість та по податку з доходів фізичних осіб.

Відповідач заперечення на позов не надав, у судові засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 знаходиться на обліку як платник податків та інших обовязкових платежів в ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області з 29.08.2001р. за №3342.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про сплату єдиного податку серії Д №192443 від 01.01.2007р., ОСОБА_2 у період з 01.01.2007р. по 31.12.2010р. була платником єдиного податку.

17.08.2010р. на підставі п.1 ст.11 Закону України від 04.12.1990р. № 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні", відповідно до направлення від 30.07.2010р. № 560, виданого ДПІ у Овідіопольському районі та плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання ОСОБА_3 - начальником відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб ДНІ у Овідіопольському районі, була проведена документальна планова виїзна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

За результатами зазначеної перевірки ДПІ у Овідіопольському районі був складений акт №1870/17-1/НОМЕР_1 від 17.08.2010р. „Про результати документальної планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_2, код НОМЕР_1 за період з 01.04.2007р. по 31.03.2010р.".

З вказаного акту перевірки №1870/17-1/НОМЕР_1 від 17.08.2010р. вбачається, що документальною плановою виїзною перевіркою встановлені наступні порушення ФОП ОСОБА_2: 1) п.4 Указу Президента України від 03.07.1998р.№ 727/98 «Про спрощенну систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" з врахуванням України вимог «Порядка видачі свідоцтва про сплату єдиного податку», затвердженого Наказом Державної адміністрації від 29.10.1999р. №599 - не належне ведення обліку доходів і витрат по формі №10; 2) п.9 Наказу ДПА України від 29.10.99 №599 - підприємець ОСОБА_2 несвоєчасно надавала звіти платника єдиного податку за 2 квартал 2007 року, за З квартал 2009 року; 3) п.п.1, 5 Указу Президента України від 03.07.1998р. №727/98 «Про спрощенну систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва" - ФОП ОСОБА_2 за 2007 рік занизила обсяг виручки на 383414,91грн., за 2008 рік занизила обсяг виручки на 559736,58грн., за 2009 року занизила обсяг виручки на 868805,78грн., за І кв. 2010р. занизила обсяг виручки на 309206,88 грн.; 4) п. 1 Указу Президента України від 03.07.98 р. № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва'' із змінами та доповненнями -перевищення обсягу реалізації допустимого при застосуванні спрощеної системи оподаткування - 500000грн. за 4 кв. 2008 року на 84086,58грн.; 5) п.1, 5 Указу Президента України від 03.07.1998р. за № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»та ст.ст. 13, 14 Декрету КМУ від 26.12.1992 року №13-92 "Про прибутковий податок з громадян" з урахуванням п.п.9.12.1 п.9.12.ст.9 Закону України від 22.05.2006 року №889-1У "Про податок з доходів фізичних осіб" - заниження суми оподатковуваного (чистого) доходу у 4кв. 2008р. - на 63064,93грн., у 2009р. - на 668509,33грн., у 1кв.2010р. - на 253910,16грн. 6) ч.1 п.4 ст.14 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян»№13-92 від 26.12.1992р. - декларацію про доходи, одержані від здійснення підприємницької діяльності за 4 квартал 2008 року, за 2009 рік, за І квартал 2010р. до ДПІ у Овідіопольському районі не надано; 7) п.п.2.3.1, п.2.3 ст.2, п.3.1 ст.3, п.п. 7.3.1. п.7.3. ст.7, п.9.5,п.9.6 ст.9, п.10.1 ст.10 Закону України "Про податок на додану вартість" від 3.04.97р. №168/97-ВР - ФОП ОСОБА_2 не зареєструвалася платником податку на додану вартість у строки визначені законодавством та не надала податкові декларації по податку на додану вартість за період з листопад 2008р. по березень 2010р. У звязку з встановленими порушеннями донараховано податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності всього 147822,66грн., в т.ч. за 4кв.2008р. - 9459,74грн., у 2009р. - 100276,4грн., у 1кв.2010р - 38086,52грн. та донараховано податку на додану вартість у сумі у сумі 265076 грн., у тому числі за листопад 2008 року в сумі 14763грн., в грудень 2008 року в сумі 20277грн., за січень 2009 року у сумі 16488грн., за лютий 2009 року у сумі 15197грн., за березень 2009 року у сумі 16209грн., за квітень 2009 року у сумі 13276грн., за травень 2009 року у сумі 11524грн., за червень 2009 року у сумі 10850грн., за липень 2009 року у сумі 8201грн., за серпень 2009 року у сумі 10059грн., за вересень 2009 року у сумі 11435грн., за жовтень 2009 року у сумі 15121грн., за листопад 2009 року у сумі 14170грн., за грудень 2009 року у сумі 25259грн., за січень 2010 року у сумі 22172грн., за лютий 2010 року у сумі 19515грн., за березень 2010 року у сумі 20560грн.

На підставі вказаного акту були винесені податкові повідомлення-рішення №0002051701/0 від 31.08.2010р. та №0002061701/0 від 31.08.2010р.

Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями ФОП ОСОБА_2 оскаржила їх до Одеського окружного адміністративного суду, який своєю постановою від 17.01.2011р. по справі №2-а-8875/10/1570 відмовив у задоволенні позовних вимог. Як зазначив у судовому засіданні 07.04.2011р. представник ДПІ у Овідіопольському районі та не заперечила ФОП ОСОБА_2, остання була присутня у судовому засіданні при оголошенні постанови (вступної та резолютивної частини) по справі №2-а-8875/10/1570, та не оскаржила її в апеляційному порядку.

У судовому засіданні 07.04.2011р. відповідачка погодилася з обґрунтованістю постанови суду від 17.01.2011р., у звязку з чим визнала позовні вимоги ДПІ у Овідіопольському районі по справі.

Таким чином, вказані податкові повідомлення-рішення скасовані не були, а отже підлягають виконанню.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991р. №1251-XII (зі змінами та доповненнями) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Згідно п.п.2,3 п.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно з ч.1 ст.11 вказаного вище Закону відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.

Відповідно до п.1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»від 03.07.1998р. №727/98 спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується, зокрема, для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.

Згідно з п.4 Указу спрощена система оподаткування, обліку та звітності для суб'єктів малого підприємництва може застосовуватися поряд з діючою системою оподаткування, обліку та звітності, передбаченою законодавством, на вибір суб'єкта малого підприємництва За результатами господарської діяльності за звітний (податковий) період (квартал) суб'єкти малого підприємництва - юридичні особи подають до органу державної податкової служби до 20 числа місяця, що наступає за звітним (податковим) періодом, розрахунки про сплату єдиного податку, акцизного збору і, в разі обрання ними єдиного податку за ставкою 6 відсотків, розрахунок про сплату податку на додану вартість, а також платіжні доручення на сплату єдиного податку за звітний період з позначкою банку про зарахування коштів. Форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Відповідно до п.5 Указу у разі порушення вимог, установлених статтею 1 цього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу). Суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.

Згідно з п.9 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затверджено Наказом ДПА України від 29.10.1999р. №599, протягом року для платника єдиного податку встановлюються звітні періоди, що дорівнюють кварталу. Протягом 5 днів після закінчення звітного періоду платник єдиного податку подає звіт згідно з додатком 3 до цього Порядку, який залишається у справі платника єдиного податку.

Згідно зі ст.13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян»згідно з цим розділом Декрету оподаткуванню підлягають доходи громадян, одержані протягом календарного року від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також інші доходи громадян, не передбачені як об'єкти оподаткування у розділах II та III цього Декрету. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами, визначеними Головною державною податковою інспекцією України за погодженням з Міністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву.

Відповідно до ст.14 Декрету з доходів, зазначених у цьому розділі Декрету, податок обчислюється, у тому числі, підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності при виплаті ними протягом року доходів громадянам, зазначеним у цьому розділі Декрету, про що не пізніш як через 30 днів після виплати повідомляється податковим органам за місцем проживання громадян. Утримані у джерела виплати суми податку враховуються податковим органом при проведенні податкових розрахунків за доходами, одержаними за оподатковуваний період. Перерахування утриманих сум податку до бюджету підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності здійснюють у порядку, передбаченому статтею 10 цього Декрету.

Згідно з п.п.2.3.1 п.2.3 ст.2 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. №168/97-ВР особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, у тому числі, у разі коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).

Відповідно до п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 вказаного Закону об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України.

Згідно з п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону про ПДВ датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Відповідно до п. «а»п.9.6 ст.9 Закону з урахуванням положень пункту 9.5 цієї статті заява про реєстрацію має бути подана (надіслана) податковому органу особами, що підлягають реєстрації згідно з підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, не пізніше двадцятого календарного дня з моменту досягнення суми оподатковуваних операцій, визначеної зазначеним пунктом.

Згідно з п.10.1 ст.10 Закону України «Про податок на додану вартість»особами, відповідальними за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету, є, у тому числі, платники податку, визначені у статті 2 цього Закону.

Підпунктами 4.2.1, 4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що якщо згідно з нормами цього пункту сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому зазначеним Законом. Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.

Відповідно до п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 вищезазначеного Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена у встановлений законодавством строк, визнається сумою податкового боргу.

Згідно пп.3.1.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Відповідно до ст.136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу. Згідно з ч.3 ст.112 КАС України У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Приймаючи до уваги вищевикладене, а також те, що відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі, суд вважає, що позовні вимоги ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (вул.Чорноморців, 10-А, с.Сухий Лиман, Овідіопольський район, Одеська область, 67821, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на р/р 31118029700360, ГУДКУ в Одеській області, м.Одеса, МФО 828011, УДК у Овідіопольському районі ГУДКУ в Одеській області, код 22508650) заборгованість по податку на додану вартість у розмірі 400504 (чотириста тисяч пятсот чотири)грн.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (вул.Чорноморців, 10-А, с.Сухий Лиман, Овідіопольський район, Одеська область, 67821, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на р/р 33217801700380, ГУДКУ в Одеській області, м.Одеса, МФО 828011, УДК у Овідіопольському районі ГУДКУ в Одеській області, код 22508650) заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 147822 (сто сорок сім тисяч вісімсот двадцять дві)грн.66коп.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку передбаченому ст.186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або в порядку ч.3 ст.254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 12.04.2010р.

Суддя /підпис/ ОСОБА_4

З оригіналом згідно:

Суддя М.М. Аракелян

12 квітня 2011 року