ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2011 р. Справа № 7585/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді: Сапіги В.П.,
суддів: Онишкевича Т.В., Попка Я.С.
з участю секретаря судового засідання: Стецків І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25.11.2009 року у справі за позовом Олицького споживчого товариства до Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-
В С Т А Н О В И В :
Олицьке споживче товариство звернулося в суд з адміністративним позовом до Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.09.2009 року № НОМЕР_1.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 04.12.2008 року працівниками Державної податкової адміністрації у Волинській області було проведено перевірку з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в магазині, що знаходиться по вул. Шевченка, 30, в с. Носовичі Ківерцівського району та належить позивачу. За результатами перевірки складено акт від 04.12.2008 року №200012 в якому зафіксовано порушення п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1336 від 23.08.2000 року, п.п. 1, 2 ст. 3, ст. 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 23.03.1996 року №98/96. 22.09.2009 року Ківерцівська міжрайонна державна податкова інспекція на підставі акту перевірки від 04.12.2008 року прийняла рішення №0001412301 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, відповідно до якого на підставі п. 1 ст. 17 Закону України №98/96 до позивача застосовано фінансову санкцію в розмірі 166169,65 грн. Позивач вважає рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.09.2009 року №0001412301 неправомірним, оскільки воно прийнято з порушенням 10-денного строку для його прийняття, передбаченого п. 11 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001 року №110.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 25.11.2009 року позов задоволено з тих підстав, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням шестимісячного строку застосування адміністративно-господарських санкцій, передбаченого ст. 250 ГК України.
Не погодившись з постановою суду її оскаржив відповідач - Ківерцівська МДПІ, яка просить скасувати дану постанову та винести нову про відмову в задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі покликається на те, що акт перевірки № 200012 надійшов в Ківерцівську МДПІ лише 22.09.2009 року та був зареєстрований під № 00130/03/05/23/01743588 і в той же день в.о начальника було прийнято рішення №0001412301 про застосування штрафних ( фінансових) санкцій до Олицького СТ в розмірі 166169 грн. 65 коп.
Крім того апелянт вказує, що в судовому засіданні Олицьким СТ не заперечується факт допущення вищезазначених порушень закону.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що необхідно відмовити в задоволенні апеляційної скарги з наступних мотивів.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів врахувала наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Працівниками державної податкової служби на підставі направлень від 03.12.2008 року № 200038 та № 200037 04.12.2008 року проведено перевірку магазину по вул. Шевченка, 30, в с. Носовичі Ківерцівського району та належить Олицькому СТ з питань дотримання вимог податкового законодавства.
Пунктом 1.7 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 року N327 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 року за N925/11205 факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства викладаються в акті невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.
В результаті проведеної перевірки було складено акт від 04.12.2008 року №200012 в якому зафіксовано порушення п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1336 від 23.08.2000 року, п.п. 1, 2 ст. 3, ст. 10 Закону України №98/96.
Цей акт перевірки був зареєстрований у Державній податковій адміністрації у Волинській області 05.12.2008 року за №0477/03/20/23/01743588, а в подальшому був зареєстрований в Ківерцівській міжрайонній державній податковій інспекції 22.09.2009 року за № 00130/03/05/23/01743588.
Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України №98/96 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
22.09.2009 року в. о. начальника Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції на підставі акту перевірки від 04.12.2008 року прийнято рішення №0001412301 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, відповідно до якого на підставі п. 1 ст. 17 Закону України №98/96 до позивача застосовано фінансову санкцію в розмірі 166169,65 грн.
Згідно із ч. 1 ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. За своєю правовою природою фінансові санкції, які застосовуються за рішеннями відповідних органів державної податкової служби до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», є адміністративно-господарськими санкціями.
Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Порушення Олицьким СТ вимог Закону України №98/96 було виявлено 04.12.2008 року, що відображено в акті перевірки від 04.12.2008 року і цього не заперечує відповідач, а тому суд першої інстанції прийшов до правильного та обґрунтованого висновку, що рішення Ківерцівської МДПІ №0001412301 від 22.09.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято з порушенням шестимісячного строку застосування адміністративно-господарських санкцій, передбаченого статтею 250 ГК України.
Колегія суддів не приймає до уваги твердження апелянта, що позивач не оспорює порушенням ним вимог Закону України №98/96 та те, що рішення Ківерцівської МДПІ № НОМЕР_1 від 22.09.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Олицького СТ було прийнято в день реєстрації акту перевірки в даній інспекції без порушення відповідних строків, оскільки ст. 250 ГК України передбачена можливість прийняти рішення відповідним органом державної податкової служби про застосування фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення вимог Закону України №98/96 лише протягом шести місяців з дня виявлення порушення, а таке виявлено 04.12.2008 року.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на наведене вище, рішення Ківерцівської МДПІ № НОМЕР_1 від 22.09.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Олицького СТ прийнято з порушенням Конституції України та законодавства України.
Окрім цього колегія суддів вважає, вірним висновок суду першої інстанції, який в порядку ч.2 ст.162 КАС України визнав протиправним та скасував оскаржуване рішення Ківерцівської МДПІ.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В звязку з цим, колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даної справи всебічно, повно та обєктивно встановив обставини справи, дослідив та оцінив всі докази, які містяться в матеріалах справи та прийшов до вірного висновку.
З огляду на таке, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що Волинський окружний адміністративний суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційні скарги належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ч.2 ст.212, ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції залишити без задоволення.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25.11.2009 року у справі №2а-18980/09 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя : В.П.Сапіга
Судді: Т.В. Онишкевич
ОСОБА_1
Повний текст
виготовлено 11.03.2011р.