Справа №: 486/1252/15-а Провадження №2-а/486/61/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2015 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі: головуючого судді - Падалка В.О.
при секретарі - Асєєвій А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію за віком,
В С Т А Н О В И В:
15.07.2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області щодо обчислення йому пенсії за віком, неправомірними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області провести перерахунок та виплату пенсії за віком, з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто з 07.07.2015 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
ОСОБА_1 мотивує свої вимоги тим, що в період з 01.08.1973 року по 11.10.1995 року він проходив військову службу у Збройних Силах. Був звільнений у запас за власним бажанням та з жовтня 1995 року йому призначена та виплачувалася пенсія за вислугою років.
З 05.05.2003 року та по теперішній час ОСОБА_1 працює в ОРК «Іскра» ВП «Южно-Українська АЕС» НАЕК «Енергоатом», про що повідомляв ПФУ. Після досягнення встановленого законом 60-річного віку, в квітні 2015 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області з заявою про припинення виплати пенсії за вислугу років та призначення йому пенсії за віком. З листа відповідача від 30.04.2015 року йому стало відомо, що при призначенні йому пенсії за віком, заробітна плата буде розрахована виходячи з середньої заробітної за 2007 рік - 1197,91 грн.
03.07.2015 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Управління Пенсійного фонду з заявою про припинення з 01.08.2015 року виплати пенсії військовослужбовця за вислугу років. Поновити виплату пенсії за вислугу років чи перевести з одного виду пенсії на інший він не просив. 06.07.2015 року він знову звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області з заявою про призначення йому пенсії за віком. Проте відповідач здійснив переведення з пенсії за вислугу років, яку він не отримував на час призначення пенсії за віком, на пенсію за віком. У зв'язку з чим, при обчисленні пенсії за віком, було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік - 1197,91 грн. Тому він вважає дії відповідача неправомірними та просить суд задовольнити позов.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позов та просили суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області, щодо обчислення йому пенсії за віком, неправомірними і зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто з 07.07.2015 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Представник відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала.
Представник відповідача суду пояснила, що відповідно до поданої позивачем заяви від 03.07.2015 року до Головного управління ПФУ в Миколаївській області, ОСОБА_1 було припинено виплату пенсії, яка була призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
06.07.2015 р. згідно поданої заяви до управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську, позивачеві було призначено пенсію за віком.
Відповідно до статті 7 вказаного закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно з пунктом 15 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду від 25 листопада 2005 року №22-1 поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
У цьому разі заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який враховувався при призначенні (перерахунку) пенсії, виплата якої відновлюється. У такому самому порядку за бажанням пенсіонера здійснюється переведення з одного виду пенсії на інший.
Переведення з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії. При цьому, пенсійне законодавство не містить застереження щодо переведення з одного на інший вид пенсії лише в межах одного закону.
Отже, показник заробітної плати за 2007 рік, при переході Позивача з одного виду пенсії на інший, враховуючи правила п.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» від 3 квітня 2012 року №327, відповідно до якої, пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2006 рік, перераховані з травня 2012р. із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік - 1197,91 грн.,застосований правомірно. Тобто позивачу проведено перерахунок пенсії правильно, відповідно до вимог чинного законодавства.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає повному задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що з 01.08.1973 року по 08.09.1995 року ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах (а.с. 22).
08.08.1995 року ОСОБА_1 звільнений у запас за власним бажанням (а.с. 26-28). З жовтня 1995 року він отримував пенсію за вислугою років, як військовослужбовець.
З 05.05.2003 року та по теперішній час ОСОБА_1 працює в ОРК «Іскра» ВП «Южно-Українська АЕС» НАЕК «Енергоатом», про що повідомив ПФУ (а.с. 26-28).
03.07.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області з заявою про припинення виплати йому пенсії за вислугу років з 01.08.2015 року (а.с. 34)
06 липня 2015 року ОСОБА_1 знову звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області з заявою про призначення пенсії за віком, яку було прийнято та зареєстровано в журналі звернень громадян 06.07.2015 р. (а.с. 12).
Відповідач в своєму запереченні зазначив, що, оскільки позивачу раніше призначалась пенсія, її було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Відповідно до п.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. У зв'язку з цим, розрахунок пенсії був здійснений із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, передбачено право вибору пенсійних виплат і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, за вислугою років, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна із цих видів пенсії за її вибором.
За ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Виходячи з приписів ст. 45 Закону, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частина 3 вказаної правової норми регулює порядок переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (частина 4 ст. 45 Закону).
Проте, необхідно зазначити, що висновок відповідача, про те, що позивач звернувся з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а тому у відповідача виник обов'язок застосувати при цьому показник за 2007 рік, є помилковий.
З матеріалів справи слідує, з 03 липня 2015 року виплата пенсії за вислугу років позивачу була припинена та більше не поновлювалась, отже на момент призначення пенсії за віком він не отримував жодного виду пенсії.
Крім цього, відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення», пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
В даному випадку, суд вважає за необхідне відзначити, що аналіз зазначеного вище правового припису вказує на те, що у випадку припинення пенсії за вислугу років, її поновлення можливе лише в разі звільнення з роботи. Разом з тим, позивач працював, як на момент призначення пенсії за віком так і на даний час працює, що підтверджується його трудовою книжкою (а.с. 21-22). Отже, поновлення пенсії за вислугу років відносно позивача не мало місця.
Крім того, аналіз змісту ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вказує на те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший, можуть застосовуватись норми ч. 3 вказаної правової норми щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З поданої позивачем заяви про призначення пенсії не вбачається, що він просив призначити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а оскільки такої згоди не було, то і у відповідача не було підстав застосовувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
Поряд з цим, згідно ч. 2 ст. 40 зазначеного Закону за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Позивач просив відповідача саме призначити йому пенсію за віком з 01.08.2015 року, а не перевести на іншу.
У вказаній ситуації, застосування положень ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є помилковим.
Таким чином суд приходить до висновку, що рішення відповідача про застосування до позивача, при призначенні з 07 липня 2015 року пенсії за віком, показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2007 рік є неправомірним.
Для відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію, з 07 липня 2015 року згідно вимог ст.ст. 26, 27, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
За таких обставин позовні вимоги про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивач понесла документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору, що підлягають стягненню на її користь з Державного бюджету України (а.с. 2).
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію за віком - задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області щодо обчислення пенсії ОСОБА_1, неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто з 07 липня 2015 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_173 (сімдесят три) гривні 08 коп. сплаченого судового збору.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Южноукраїнського міського суду В. О. Падалка