Постанова № 51454116, 21.09.2015, Слобідський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
21.09.2015
Номер справи
641/9135/15-а
Номер документу
51454116
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Провадження № 2-а/641/123/2015 Справа №641/9135/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2015 року Суддя Комінтернівського районного суду м. Харкова Богдан М.В., розглянувши в порядку скороченого провадження у приміщенні Комінтернівського районного суду м. Харкова адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі міста Харкова про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Комінтернівського районного суду м. Харковаз позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі міста Харкова, визнати неправомірною відмову УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова в здійсненні до рахування до раніше призначеної позивачу пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги в розмірі десяти місячних посадових окладів, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку; зобовязати відповідача здійснити нарахування позивачу пенсії державного службовця в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати позивача згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 19.06.2015 року №01-40/03/4717, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги в розмірі десяти місячних посадових окладів, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку та виплачувати її з дня фактичного звільнення позивача з посади держслужбовця. Зобовязати відповідача при здійсненні перерахунку пенсії державного службовця позивачу у зв»язку з звільненням її з посади держслужбовця врахувати у розмір пенсії, встановленої на рівні 80 відсотків суми її заробітної плати, фактично отримані позивачем суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки, які відповідно до Довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 19.06.2015 року №01-40/03/4717 зазначено в колонці «інші виплати». Стягнути з відповідача заборгованість пенсійних виплат з березня 2014 року до часу прийняття рішення суду за цим позовом.

Відповідач Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова подав до суду письмові заперечення, в яких просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

Справу розглянуто судом відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України в порядку скороченого провадження.

З матеріалів справи вбачається що, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом 31.08.2015 року із вимогами щодо захисту її порушених прав, що мали місце з березня 2014 року.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду з адміністративним позовом, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити її права, права позивача підлягають захисту з 04 березня 2015 року.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Зазначені положення кореспондують нормам ст. 162 КАС України, які визначають повноваження суду при вирішенні справи по суті.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Тобто, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа Стаббігс на інші проти Великобританії, справа Девеер проти Бельгії).

Як вбачається з приписів частин 2, 3 ст. 99 КАС України строк звернення до суду, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Порушення прав позивача відбувалося періодично кожного місяця, а тому, отримавши пенсію в неналежному розмірі, у неї було достатньо можливостей для своєчасного звернення до суду.

Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Згідно ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Однак позивачем не було надано доказів поважності пропуску строку для звернення до адміністративного суду з позовом про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з березня 2014 року по 03.03.2015 року.

Таким чином, позов про проведення перерахунку пенсії за період з березня 2014 року по 03.03.2015 року згідно приписів ст. 100 КАС України підлягає залишенню без розгляду.

Відносно позовних вимог за період з 04.03.2015 року, судом встановлено, що позивач з 31.08.2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова та з 28.03.2014 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

24.06.2015 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії та надала довідку про складові заробітної плати від 19.06.2015 року.

Відповідно до витягу із рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова від 26.06.2015 року вбачається, що позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для врахування при обчисленні розміру пенсії матеріальної допомоги, компенсації за невикористану відпустку, індексації. Крім того, вказано, що з 01.06.2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу".

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

З аналізу приписів ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" вбачається, що пенсія державним службовцям призначається у відсотковому відношенні від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що в структуру заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати. До останніх належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положеннями, компенсації та інші грошові та матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами.

Згідно із ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року у справі № 21-125а13, від 06 листопада 2013 року у справі № 21-350а13.

Стосовно посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до закону України «Про державну службу», то, виходячи з визначеного позивачем предмету спору, а також дії закону в часі означена норма на спірні правовідносини не розповсюджується.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відмовляючи в перерахунку пенсії на підставі довідок від 19.06.2015 року, Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова діяло всупереч вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому, згідно ч.4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, враховуючи дату звернення позивача до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії - 24.06.2015 року, пенсія позивача з урахуванням суми матеріальної допомоги, компенсації за невикористану відпустку та індексації підлягає перерахунку з 01.07.2015 року.

З приводу позовних вимог позивача щодо зобовязання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати позивача згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 19.06.2015 року №01-40/03/4717, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги в розмірі десяти місячних посадових окладів, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку та виплачувати її з дня фактичного звільнення позивача з посади держслужбовця.

Позовні вимоги про зобов'язання відповідача перерахувати пенсію позивача з урахуванням матеріальної допомоги, компенсації за невикористану відпустку та індексації у визначеній позивачем сумі у розумінні ч. 4 ст. 105 КАС України не є належним способом захисту (відновлення) порушеного права у спірних відносинах, у зв'язку з тим, що нарахування розміру пенсії є виключним повноваженням органу Пенсійного фонду, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, на який покладено такі повноваження.

Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6-14,86,94,159,161,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням суми компенсації за невикористану відпустку, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова здійснити з 01 липня 2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок від 19 червня 2015 року, врахувавши при цьому суми компенсації за невикористану відпустку, матеріальної допомоги та індексації, зі збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її призначення в розмірі 80% та здійснити відповідні виплати з урахуванням вже проведених виплат.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії за період з березня 2014 року по 03 березня 2015 року залишити без розгляду.

В інший частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя - ОСОБА_2