Постанова № 51421949, 21.01.2011, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2011
Номер справи
2а-3507/10/0370
Номер документу
51421949
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2011 рокуСправа № 2а-3507/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Андрусенко О. О.,

при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,

за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представників відповідача Володимир-Волинської ОДПІ ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, представника відповідача ГУДКУ у Волинській області ОСОБА_6,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СБЕ Україна Волинь» до Володимир-Волинської обєднаної державної податкової інспекції та Головного управління державного казначейства України у Волинській області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень та стягнення бюджетного відшкодування,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «СБЕ Україна Волинь» у позовній заяві просить суд визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Володимир-Волинської ОДПІ від 20.09.2010 року № 0000162301/0/10363 про зменшення суми бюджетного відшкодування за червень 2010 року в розмірі 117982 грн. і № 0000202301/0/10364 про збільшення суми бюджетного відшкодування за листопад-грудень 2009 року, січень-травень 2010 року в розмірі 117982 грн. та стягнути з Державного бюджету 157960 грн. суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

В обґрунтування позовних вимог товариство посилається на хибність висновків відповідача, викладених у акті перевірки, відносно неправомірного віднесення товариством до бюджетного відшкодування у червні 2010 року сум, задекларованих як податковий кредит у період з вересня 2009 року по березень 2010 року, оскільки такі суми необхідно було декларувати відповідно у період з жовтня 2009 року по квітень 2010 року відповідно до вимог абзацу «а» п. п. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість». Позивач вважає, що Закон України «Про податок на додану вартість» не містить імперативних вимог щодо обовязку віднесення сум податкового кредиту до бюджетного відшкодування у наступного податковому періоді, зазначає, що відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» заява про повернення сум бюджетного вішкодування може бути подана протягом 1095 днів з моменту виникнення права на бюджетне відшкодування.

У судовому засіданні представники позивача позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Відповідач Володимир-Волинська ОДПІ у запереченні позову не визнав, зазначаючи, що підприємством всупереч вимог абзацу «а» п. п. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» у період з жовтня 2009 року по квітень 2010 року суму 117982 грн. не віднесено до бюджетного відшкодування у наступних податкових періодах, а лише у червні 2010 року заявлено до бюджетного відшкодування. У звязку з даною обставиною податковим органом відповідно до абзацу «а» п. п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» правомірно винесено податкові повідомлення-рішення про збільшення сум бюджетного відшкодування за листопад-грудень 2009 року, січень-травень 2010 року та зменшення суми бюджетного відшкодування за червень 2010 року.

У судовому засіданні представники Володимир-Волинської ОДПІ підтримали доводи, наведені у запереченні на позов, просили відмовити у його задоволенні.

Відповідач ГУДКУ у Волинській області у запереченнях позовних вимог не визнав, зазначаючи, що Володимир-Волинською ОДПІ не подавались висновки щодо проведення бюджетного відшкодування ПДВ позивачу на суму 157960 грн., а тому відшкодування не проведено.

У судовому засіданні представник ГУДКУ у Волинській області підтримала наведені у запереченнях доводи, просила в позові відмовити.

Представник прокуратури Волинської області в засіданні суду підтримав доводи Володимир-Волинської ОДПІ, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.

12.08.2010 року ТзОВ «СБЕ Україна Волинь» подало у Володимир-Волинську ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2010 року, у рядку 25 якої заявлено до бюджетного відшкодування 157960 грн.

У період з 14.09.2010 року по 20.09.2010 року Володимир-Волинською ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «СБЕ Україна Волинь» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за червень 2010 року, яка виникла за рахунок відємного значення в період з 01.10.2009 року по 31.05.2010 року, за результатами якої складено акт від 20.09.2010 року № 842/23-35374092.

Актом перевірки встановлено, що в суму 157960 грн., яка була заявлена до бюджетного відшкодування за червень 2010 року ввійшли 117982 грн., фактично сплачених ТзОВ «СБЕ Україна Волинь» у попередніх податкових періодах постачальникам, в тому числі за жовтень 2009 року на суму 74646 грн., за листопад 2009 року на суму 423 грн., за грудень 2009 року на суму 31 грн., за січень 2010 року на суму 48 грн., за лютий 2010 року на суму 168 грн., за березень 2010 року на суму 108 грн., за квітень 2010 року на суму 42558 грн., а також 39978 грн. за травень 2010 року. Володимир-Волинська ОДПІ вважає, що позивачем порушено вимоги абзацу «а» п. п. 7.7.2, п. п. 7.7.3, п. п. 7.7.4, п. п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Внаслідок виявленого порушення перевіркою встановлено заниження суми бюджетного відшкодування у деклараціях з ПДВ, що подавались до Володимир-Волинської ОДПІ у період з жовтня 2009 року по квітень 2010 року на суму 117982 грн., в тому числі за жовтень 2009 року на суму 74646 грн., за листопад 2009 року на суму 423 грн., за грудень 2009 року на суму 31 грн., за січень 2010 року на суму 48 грн., за лютий 2010 року на суму 168 грн., за березень 2010 року на суму 108 грн., за квітень 2010 року на суму 42558 грн., а також завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ за червень 2010 року на суму 117982 грн.

На підставі акту перевірки від 20.09.2010 року № 842/23-35374092 Володимир-Волинською ОДПІ винесено податкові повідомлення-рішення від 20.09.2010 року № 0000162301/0/10363 про зменшення суми бюджетного відшкодування за червень 2010 року в розмірі 117982 грн. і № 0000202301/0/10364 про збільшення суми бюджетного відшкодування за листопад-грудень 2009 року, січень-травень 2010 року в розмірі 117982 грн.

Згідно преамбули Закону України «Про податок на додану вартість» цей Закон визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.

Отже, до правовідносин, що виникають при виникненні права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість застосовуються норми Закону України «Про податок на додану вартість», який є спеціальними законом.

Пунктом 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.

Згідно п. п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Абзацом «а» п. п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено: якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

Внаслідок перевірки декларацій та первинних документів під час перевірки Володимир-Волинською ОДПІ встановлено, що у період з жовтня 2009 року по квітень 2009 року у ТзОВ «СБЕ Україна Волинь» виникло право на отримання бюджетного відшкодування на загальну суму 117982 грн., в тому числі за жовтень 2009 року на суму 74646 грн., за листопад 2009 року на суму 423 грн., за грудень 2009 року на суму 31 грн., за січень 2010 року на суму 48 грн., за лютий 2010 року на суму 168 грн., за березень 2010 року на суму 108 грн., за квітень 2010 року на суму 42558 грн.

Відповідно до підпунктів 7.7.3, 7.7.4 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

Однак, всупереч вимог абзацу «а» п. п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» товариством не заявлено до бюджетного відшкодування у податкових деклараціях з ПДВ за період з листопада 2009 року по травень 2010 року 117982 грн., право на отримання яких виникло в період з жовтня 2009 року по квітень 2010 року.

Абзацом «а» п. п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено: якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.

Так як при перевірці було виявлено невідповідність сум бюджетного відшкодування сумам, заявленим ТзОВ «СБЕ Україна Волинь» у податкових деклараціях за період з листопада 2009 року по травень 2010 року, Володимир-Волинською ОДПІ підставно збільшено суми бюджетного відшкодування за листопад-грудень 2009 року, січень-травень 2010 року в розмірі 117982 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 20.09.2010 року № 0000202301/0/10364.

Відповідно до абзацу «б» п. п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.

Оскільки при перевірці встановлено, що сума 117982 грн. задекларована у 25 рядку податкової декларації з ПДВ за червень 2010 року, підлягала бюджетному відшкодуванню у листопаді-грудні 2009 року, січні-травні 2010 року, однак не була заявлена платником до відшкодування і тому може бути врахована у зменшення податкових зобовязань наступних податкових періодів, відповідачем правомірно на підставі абзацу «б» п. п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» винесено податкове повідомлення-рішення від 20.09.2010 року № 0000162301/0/10363 про зменшення суми бюджетного відшкодування за червень 2010 року в розмірі 117982 грн.

Враховуючи те, що наявними у справі доказами та вищенаведеними нормами законодавства підтверджено правомірність винесених Володимир-Волинською податкових повідомлень-рішень, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ТзОВ «СБЕ Україна Волинь».

Доводи позивача, наведені у позовній заяві, не знайшли підтвердження під час розгляду справи судом та спростовуються встановленими обставинами, а тому до уваги судом не приймаються.

Керуючись ст. ст. 160 ч.3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про податок на додану вартість», суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої виготовлено 26 січня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий - суддяО. О. Андрусенко