УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
______________________
10014, м. Житомир, вул. М. Бердичівська,25
ОКРЕМА УХВАЛА
Від "30" вересня 2013 р. Справа № 16/5007/23/11
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Крона плюс" (м. Київ)
До Державного Комунального підприємства "Малинміськводоканал" (м. Малин)
про стягнення 27441,60 грн.
Суддя Машевська О.П.
Відповідно до ст. 90 ГПК України за наявності виявлення при вирішенні спору порушень законності або недоліків у діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу (далі - підприємства і організації) господарським судом виноситься окрема ухвала.
Так, рішенням господарського суду Житомирської області від 22.03.2011р. стягнуто з Державного комунального підприємства "Малинміськводоканал" ( ідентифікаційний код 20421519) на користь ТОВ "Компанія Крона плюс" (ідентифікаційний код 32492718 ) - 27441,60 грн. боргу та судових витрат в сумі 510, 41 грн.
На примусове виконання рішення суду видано наказ № 16/5007/23/11 від 05.04.2011року.
У період з 27 серпня 2013 року по 30 вересня 2013 року господарським судом Житомирської області розглядалась скарга ТОВ "Компанія Крона плюс" на дії ВДВС Малинського РУЮ в частині, зокрема, винесення постанови від 27.05.2013року про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п. ч.1 ст. 47 Закону України "Про виконавче провадження".
Доводи скарги товариство обгрунтовувало тим, що оскільки боржник має найменування "Державне комунальне підприємство "Малинміськводоканал", виконання рішення суду у цій справі має здійснюватися з врахуванням Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
В ході розгляду справи по суті з реєстраційної справи Державного Комунального підприємства "Малинміськводоканал" (м. Малин, вул. Українських повстанців, буд. 25, код ЄДРПОУ 20421519) витребувано оригінал Статуту, затверджений рішенням виконкому Малинської міської ради № 239 від 09.08.2006 року та зареєстрований 10.08.2006 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Станом на дату його затвердження та державної реєстрації чинними були Цивільний та Господарський кодекси України, а також Закон України від 15.05.2003 № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
У частині 1 статті 90 Цивільного кодексу України обумовлено, що юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму.
Згідно статті 83 ЦК України "Організаційно-правові форми юридичних осіб" юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом.
Зокрема, таким Законом є Господарський кодекс України, згідно ст. 62 якого підприємство є організаційною формою господарювання.
Залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні може діяти комунальне підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади ( ст. 63 ЦК України).
Згідно ч.1 ст. 78 ГК України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство) ( ч.3 ст. 78 ГУ України).
Найменування комунального унітарного підприємства повинно містити слова "комунальне підприємство" та в к а з і в к у на о р г а н м і с ц е в о г о с а м о в р я д у в а н н я, до сфери управління якого входить дане підприємство ( ч.5 ст. 78 ГК України).
З 01.06.2004 року в Україні діє Державний класифікатор України ДК 002:2004 "Класифікація організаційно-правових форм господарювання", згідно якого підприємства в Україні створюються та д і ю т ь в організаційно - правових формах, зокрема, к о м у н а л ь н о г о п і д п р и є м с т в а.
Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, такі відомості щодо юридичної особи як повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності та організаційно-правова форма.
Господарський суд наголошує на тому, що за приписами частини 3 статті 8 цього Закону в редакції, чинній станом на 10.08.2006 року, установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону за приписами ст. 27 цього Закону мала стати підставою для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи.
Однак Статут Державного комунального підприємства "Малинміськводоканал" зареєстровано 10.08.2006 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
У найменуванні відповідача є посилання на його організаційно-правову форму " комунальне підприємство".
У п.1.2 Статуту також зазначено, що підприємство є комунальним, а його власником є Малинська міська рада.
Однак наявність в назві підприємства слова "державне" та відсутність в к а з і в к и на о р г а н м і с ц е в о г о с а м о в р я д у в а н н я, до сфери управління якого входить дане підприємство, створює для стягувачів останнього уявлення про належність підприємства до державного сектора економіки, а відтак, про поширення приписів Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" на виконавче провадження за їх вимогами до боржника.
Зокрема ВДВС Малинського РУЮ повідомив суду про те, що на примусовому виконанні у відділі перебуває зведене виконавче провадження № 31660129 про стягнення з Державного комунального підприємства "Малинміськводоканал" заборгованості на користь фізичних та юридичних осіб , серед яких 72 виконавчих провадження на суму 910390,47 грн. заборгованості по заробітній платі.
Малинська міська рада зверталась з позовом до ВДВС Малинського РУЮ про виключення майна з акта опису та арешту ( справа № 0614/2610/2012 Малинського районного суду) як майна територіальної громади, а відтак достовірно знає про невідповідність найменування комунального підприємства вимогам частини 5 ст. 78 Господарського кодексу України.
Однак не вживає заходів щодо приведення його у відповідність до вимог чинного законодавства України.
Така бездіяльність міської ради не узгоджується із змістом статті 74 Закону України "Про місцеве самоврядування" про те, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.
До прикладу, Житомирська міська рада рішенням 12 сесії VI скликання від 24.04.2012 р. N 356 затвердила Примірний статут комунального підприємства Житомирської міської ради та Примірного статуту комунальної установи Житомирської міської ради та зобов'язала керівників комунальних підприємств в двомісячний строк з дня прийняття цього рішення привести свої Статути у відповідність до Примірного статуту комунального підприємства Житомирської міської ради та здійснити їх державну реєстрацію.
У мережі Інтернет можна віднайти інформацію про аналогічні рішення органів місцевого самоврядування як Житомирської , так і інших областей України.
Господарський суд звертає увагу міської ради також і на ту обставину, що представник боржника ДКП "Малинміськводоканал" участі в засіданнях суду з розгляду скарги не приймав, оскільки дві ухвали суду від 29.08.13 р. та від 12.09.13р. повернулись на адресу суду без вручення адресу "за закінченням терміну зберігання".
Судові акти надсилались на адресу підприємству згідно відомостей про це в ЄДР, які, до того ж, свідчать , що його керівником значиться ОСОБА_1.
Згідно п. 100 Правил надання послуг поштового зв'язку вручення рекомендованих листів з позначкою "Судова повістка", адресованих посадовим і службовим особам органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій здійснюється у порядку, визначеному у цих органах, підприємствах, установах, організаціях з урахуванням Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 1997 р. № 1153.
Неотримання комунальним підприємством рекомендованих листів господарського суду дають підстави суду дійти висновку про неналежну організацію роботи на підприємстві керівником ОСОБА_1.
На підставі вище викладеного, керуючись ст. ст. 86 та 90 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Малинській міській раді вжити всіх передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування" заходів для приведення найменування Державного комунального підприємства "Малинміськводоканал" вимогам частини 5 ст. 78 Господарського кодексу України.
2. Окрему ухвалу надіслати міському голові ОСОБА_2.
3. Відповідно до вимог частини другої ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" за №2453 від 07.07.2010р. про результати розгляду окремої ухвали повідомити господарський суд Житомирської області в строк до 10.11. 2013 року.
Окрема ухвала суду підлягає оскарженню в загальному порядку.
Суддя Машевська О.П.
Друк. :
1 - у справу, 2 - Малинська міська рада (11601, Житомирська обл., місто Малин, ПЛОЩА СОБОРНА, будинок 6А) + 2 копії поштових конвертів - рек.повідомл.