ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" січня 2012 р. Справа № 2a-3980/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Грицюка П.П.
при секретарі Кузишин Р.М.
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: прокурора Коломийського району в інтересах держави в особі Коломийського міськрайонного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
до відповідача: відкритого акціонерного товариства "Отинійська пересувна механізована колона № 150"
про стягнення заборгованості в сумі 22010,88 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Коломийського району в інтересах держави в особі Коломийського міськрайонного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства "Отинійська пересувна механізована колона № 150" (далі відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 22010,88 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення пункту 2 частини 2 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" не сплачував страхові внески в повному розмірі і допустив недоїмку в розмірі 22010,88 гривень.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Прокурор та відповідач повторно в судове засідання не зявилися, хоча про час, дату та місце розгляду адміністративної справи повідомлялись належним чином. Наданим правом на подання заперечення проти позову відповідач не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не подавали.
За таких обставин суд вбачає за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності прокурора та представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами законодавства в редакції, чинній на час дії спірних правовідносин.
Судом встановлено, що відкрите акціонерне товариство "Отинійська пересувна механізована колона № 150" згідно довідки про включення в Єдиний Державний реєстр підприємств і організацій України є юридичною особою та взятий на облік Коломийським міськрайонним центром зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Відповідач являється платником страхових внесків відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
З 01.01.2010 року набрав чинності Закон України № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". У відповідності до абзаців 5-6 пункту 7 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" - Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості. Погашення заборгованості з використання коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску забороняється.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"(у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі страхування на випадок безробіття) система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно пунктів 4, 5 частини 1 статті 1 цього Закону страхувальники роботодавці, застраховані особи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески.
Страховик Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно частини 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Відповідно частини 1 статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості.
Згідно частини 2 статті 12 даного Закону функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи: контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Судом встановлено, що 30.09.2011 року Коломийським міськрайонним центром зайнятості проведено планову перевірку відповідач з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період за 01.01.2009 року до 31.12.2010 року та складено акт про результати проведення вказаної планової перевірки за №275 від 30.09.2011 року (а.с. 10-11).
Згідно висновку вказаної перевірки встановлено, що протягом перевіреного періоду відповідачем допущено недоїмку по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в розмірі 22010,88 гривень.
Крім того, дані обставини щодо виникнення заборгованості зі сплати страхових внесків, також підтверджується додатком № 1 до акта перевірки за №275 від 30.09.2011 року та рішенням № 4 (а.с. 12-13, 14).
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Згідно пункту 10 частини 1 статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", визначено роботодавця як власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання та фізичну особу, які використовують найману працю.
Таким чином, суд приходить до висновку, що пунктом 2 частини 2 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" на відповідача покладено обовязок своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, несплата страхових внесків в повному обсязі відповідачем за період з 01.01.2009 року до 31.12.2010 року в розмірі 22010,88 гривень є порушенням встановленого даною нормою Закону обовязку відповідача.
Відповідно статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Право накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи від імені Фонду мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники робочих органів виконавчої дирекції Фонду - центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських та районних у містах центрів зайнятості та їх заступники.
Таким чином, встановлено, що за відповідачем рахується заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у відповідності до вищевказаних норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" в сумі 22010,88 грн.
Наявність заборгованості відповідача перед Коломийським міськрайонним центром зайнятості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується розрахунком боргу, іншими матеріалами справи.
Доказів сплати заборгованості на час розгляду справи суду не представлено.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що позов підставний та належить до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Отинійська пересувна механізована колона № 150" (78223, вул. Іванціва, 21, смт. Отинія, Коломийський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 01037560) в користь Коломийського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття заборгованість по сплаті страхових внесків за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року в загальній сумі 22010 (двадцять дві тисячі десять) гривень 88 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Грицюк П.П.
Постанова складена в повному обсязі 10.01.2012 року.