МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
21.09.2015 р. № 814/2642/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, Миколаїв, 54034
доЛенінського районного відділу у місті Миколаєві Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області, вул. 12 Поздовжня, 42-А, Миколаїв, 54034 провизнання дій протиправними, ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ленінського районного відділу у м. Миколаєві управління Державної міграційної служби України (далі Відповідач) з вимогами про визнання протиправною дії щодо використання бланка паспорта з написами російською мовою для оформлення паспорта громадянина України та оформлення паспорта громадянина України ЕР 543121 з внесенням до нього відомостей двічі українською мовою. В обґрунтування вимог позивач вказав, що в порушення приписів ст. ст. 10, 17 Закону України «Про засади державної мовної політики» та ст.17 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» посадовими особами відповідача оформлено на його імя паспорт громадянина України на бланку з написами російською мовою, внаслідок чого він був змушений відмовитись від отримання такого документу та на даний час проживає без паспорту громадянина України.
Відповідач позов не визнав, надав суду письмові заперечення, де зазначає, що на виконання постанови Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.12.2014 р. В справі №814/3006/14 оформив позивачеві паспорт, а саме: здійснив написи на бланку паспорта виключно українською мовою. При цьому, на бланкі паспорта, який виготовляється за єдиним зразком, що затверджується Кабінетом Міністрів України, надруковані написи, що дублюються російською мовою. Виготовлення бланку паспорта не є компетенцією відповідача, а тому використання (відмова від використання) бланків не залежить від його волевиявлення. Дії відповідача щодо видачі паспорта полягають лише у заповненні бланка паспорта, а відтак є правомірними.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 24.12.2014 р. Миколаївським окружним адміністративним судом (постанова від 24.12.2014 р. в справі №814/3006/14) відповідача зобовязано видати зозивачу паспорт громадянина України, оформлений українською мовою, в обмін на паспорт громадянина України, оформлений українською та російською мовами.
03.06.2015р. ОСОБА_1 подано заяву до Ленінського районного відділу у м. Миколаєві Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області про видачу йому паспорту громадянина України.
За заявою позивача та на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, відповідач 03.06.2015р. оформив (здійснив у бланку паспорта написи) позивачу паспорт громадянина України, заповнений виключно українською мовою.
09.06.2015р. ОСОБА_1 відмовився від отримання паспорту громадянина України серії ЕР №543121, оформленого українською мовою, посилаючись на те, що написи на бланку паспортної книжечки надруковані, в тому числі і російською мовою.
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" визначено паспорт громадянина України як один із документів, що підтверджують громадянство України.
Положення про паспорт громадянина України затверджено постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. № 2503.
Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.2012 р. № 320.
Згідно п. 1.2 Порядку паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається територіальними підрозділами Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи) за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку, а надалі в разі необхідності обмінюється, видається замість утраченого, викраденого або зіпсованого.
Відповідно до п. 2.1 Порядку оформлення паспортів здійснюють працівники територіальних підрозділів, на яких згідно з їх службовими обов'язками покладено заповнення паспортів. Заповнення здійснюється відповідно до поданих документів за допомогою комп'ютерного обладнання або від руки розбірливим почерком, без скорочень та виправлень.
Згідно з ст. 17 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» документи оформляються українською мовою. У визначених цим Законом випадках друкована інформація в документах наводиться також іноземними мовами.
Частиною 2 ст.15 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» передбачено, що бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням уповноваженого органу та інших уповноважених суб'єктів.
Аналогічна норма міститься і у п.3 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України № 2503 від 26.02.1992 року, яким передбачено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України 04.06.1994 року прийняв постанову №353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України».
Відповідно до ст.117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Згідно з п.3 Перехідних положень Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» Кабінету Міністрів України протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом: прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Станом на день звернення позивача до міграційної служби існує форма бланку паспорта, яка затверджена постановою №353 від 04.06.1994 року, що постанова є чинною, а тому є обовязковою для виконання відповідачем, до компетенції якого не входить розробка та виготовлення бланків паспортів.
Таким чином, Кабінетом Міністрів України затверджено зразок бланка паспорта громадянина України, в якому написи українською мовою дублюються російською. Відповідач як територіальний підрозділ Державної міграційної служби України лише вносить дані про власника паспорта до бланку паспорта.
Суд дійшов висновку, що дії відповідач щодо оформлення паспорта позивача на бланку встановлено зразка є правомірними, оскільки відповідач діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, а причинно-наслідковий зв'язок між порушеними правами та інтересами позивача та діями відповідача відсутній.
Стосовно позовних вимог щодо визнання протиправною дії щодо оформлення паспорта громадянина України ЕР543121 з внесенням до нього відомостей двічі українською мовою суд зазначає наступне.
Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України затверджений Наказом МВС України від 13.04.2012 №320 (далі Порядок №320).
Пункт 2.1. Розділу ІІ Порядку №320 визначає, що оформлення паспортів здійснюють працівники територіальних підрозділів, на яких згідно з їх службовими обов'язками покладено заповнення паспортів. Заповнення здійснюється відповідно до поданих документів за допомогою комп'ютерного обладнання або від руки розбірливим почерком, без скорочень та виправлень.
Згідно з п. 2.2.2 Порядку № 320 на другій сторінці паспорта громадянина України у перші три рядки вносяться дані в називному відмінку про прізвище, ім'я та по - батькові громадянина російською мовою, у четвертий та п'ятий рядки - дані про дату та місце народження російською мовою, у шостому рядку зазначається стать особи українською та російською мовами, у рядках "ким виданий паспорт" записи про орган, що видав паспорт, робляться українською та російською мовами.
При цьому, на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.12.2014 р. по справі № 814/3006/14, яке набрало законної сили, відповідач 03.06.2015 р. оформив (здійснив у бланку паспорта написи) позивачу паспорт громадянина України, заповнений виключно українською мовою.
Підставами для визнання протиправними рішень суб'єкта владних повноважень є невідповідність таких рішень вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу. При цьому обов'язковою умовою визнання дій протиправним є також порушення у зв'язку з їх вчиненням прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі, що обґрунтовується наступним.
Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Пункт 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Системний аналіз наведених норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить, що судовий захист прав, свобод або інтересів шляхом повного чи часткового задоволення адміністративного позову, можливий виключно щодо інтересу, порушеного протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень за наявності між ними та порушенням причинно-наслідкового зв'язку умови порушення її прав.
Судом встановлено, що порядок внесення даних до паспорта громадянина України двічі українською мовою обумовлено виконанням обовязку покладеного судовим рішенням, яке винесено на задоволення вимог позивача.
Таким чином позивачем не надано жодного доказу, що свідчив би про наявність порушень прав позивача з боку відповідача. В даному випадку відсутність порушеного права, встановленого при розгляді справи по суті, є підставою для відмови судом в цій частині позову, навіть якщо дії відповідача щодо оформлення паспорта громадянина України ЕР543121 з внесенням до нього відомостей двічі українською мовою суперечать вимогам п. 2.2.2 Порядку № 320.
Вищенаведене в сукупності є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 11,70,71,86,159-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І.В. Желєзний