ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"16" березня 2007 р. Справа №15/33-НА
за позовом Відкритого акціонерного товариства " Кам'янець-Подільське АТП 16855" м. Кам'янець-Подільський
до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції м. Кам'янець-Подільський
про скасування податкових повідомлень-рішень Кам'янець-Подільської ОДПІ від 19.07.2006р. №0000701543/0, №0000711543/0, №0000721543/0, №0000731543/0, №0000741543/0, №0000751543/0, №0000761543/0, №0000771543/0
Суддя Муха М.Є.
Секретар судового засідання Стельмах Д.В.
Представники сторін:
від позивача Гнідко С.І. –за довіреністю від 18.12.2006р.
від відповідача Кушнір Д.А. –за довіреністю №14971/10/10-017 від 31.08.2006р.
Войт В.Д. –за довіреністю №8780/10/10-017 від 22.05.2006р.
У судовому засіданні згідно ч.3 ст. 160 КАСУ проголошено вступну і резолютивну частину постанови.
Суть спору
Позивач у позовній заяві та його представник в судовому засіданні наполягають на задоволенні позовних вимог. Просять суд скасувати податкові повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської ОДПІ від 19.07.2006р. №0000701543/0, №0000711543/0, №0000721543/0, №0000731543/0, №0000741543/0, №0000751543/0, №0000761543/0, №0000771543/0 щодо зобов'язання сплатити штрафні санкції на загальну суму 16816грн. 60коп., посилаючись на те, що останні прийнято з порушенням вимог чинного законодавства. Наголошує на тому, що із змісту податкового повідомлення-рішення слідує, що воно винесено відповідачем відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Приписами підпунктом 17.1.7 ст. 17 даного Закону встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків визначених цим Законом, такий платник податку зобов’язаний сплатити штраф у відповідних розмірах. Однією з умов застосування фінансових санкцій відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 згаданого закону є порушення платником податків граничних строків проведення платежів встановлених цим Законом. Оскільки строки сплати податку з власників транспортних засобів встановлюється спеціальним Законом, то у позивача відсутні правові підстави розповсюджувати дію Закону України 2181-III в частині застосування фінансових санкцій за порушення строків сплати даного податку. Також звертає увагу суду на те, що відповідачем помилково застосовано Закон 2181 - III в частині нарахування штрафних санкцій за несвоєчасне погашення зобов'язань по яких між позивачем та відповідачем були укладені договори про розстрочення платежів по податку з власників транспортних засобів. Зазначив, що 14.10.2005р. та 16.01.2006р. між відповідачем та позивачем були укладені договори про розстрочку платежів по транспортному податку на 21 844, 50 грн. та 21708, 75 грн. відповідно. У відповідності до пп. 14.1.1 п. 14.1 ст. 14 Закону України 2181-ІІІ, розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4. ст. 16 Закону. Згідно Преамбули Закону України 2181 - цей Закон не регулює питання погашення та обслуговування кредитів, наданих за рахунок бюджетних коштів. Наголошує на тому, що граничні терміни погашення зобов’язання з моменту укладення договору, визначається договором про розстрочення, а не Законом 2181, що в свою чергу унеможливлює застосування пп.. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України 2181, при нарахуванні штрафних санкцій визначених Законом 2181.
Позивачем також подано заяву про збільшення позовних вимог за змістом якої останній просить суд зобов’язати Кам’янець-Подільську ОДПІ стягнені кошти у розмірі 16816грн. 60коп. зарахувати в рахунок майбутніх платежів ВАТ „Кам’янець-Подільське АТП 16855” по податку з власників транспортних засобів.
Дана заява судом приймається.
Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечують. Посилаються на те, що під час проведеної перевірки були використані розрахунок по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2005 рік та уточнений розрахунку за 2005 рік; розрахунок по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2006 рік. Відповідно до п.5.1. ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Тобто з моменту подання розрахунку платник податків погоджує як річну суму податкового зобов’язання, так і суми, які належить сплачувати, як зазначено ст.5 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”, - щоквартально до 15 числа місяця, що настає за звітнім кварталом. Під час проведення перевірок працівником інспекції було встановлено, що сплата узгоджених сум податкових зобов'язань здійснювалась несвоєчасно, з порушенням встановлених чинним законодавством термінів. В актах перевірок від 19.07.2006 року №/№ 5143/153/03374244, 5144/153/03374244, 5145/153/03374244, 5146/153/03374244, 5147/153/03374244, 5148/153/03374244, чітко відображені, як граничні строки сплати узгоджених сум податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів згідно поданого Позивачем розрахунку, так і фактичну дату їх сплати та кількість днів, на яку затримано сплату. Зазначив, що між Кам'янець - Подільською ОДПІ та Позивачем були укладені договори розстрочення., зокрема - 14.10.2005 року - Договір за № 134 та 16.01.2006 року-Договір за № 11. Відповідно до п.п.14.1.3. п.14.1. ст.14 -Закону № 2181-III - платник податків, який звертається до податкового органу з заявою про розстрочення податкових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого податкового зобов'язання. Тобто, тим самим повністю погоджує суму податкового зов’язання та строки сплати. В позовінй заяві позивач стверджує, що відповідно до п.п. 14.1.1 п. 14.1 ст. 14 Закону України 2181-III - розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4. ст. 16 Закону. Згідно Преамбули Закону України 2181 - цей Закон не регулює питання погашення та обслуговування кредитів, наданих за рахунок бюджетних коштів. Посилається на те, що граничні терміни погашення зобов'язання з моменту укладення договору, визначаються договором про розстрочення, а не Законом № 2181 -III, що в свою чергу унеможливлює застосування п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 цього Закону, при нарахуванні штрафних санкцій визначених цим Законом. Зазначив, що не погоджується з позицією Позивача про те, що розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4. ст. 16 Закону, оскільки відповідно до преамбули Закону № 2181-III він є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами. Що стосується питання застосування фінансових санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України 2181-ІП, лише за умов порушення платником податків граничних строків проведення платежів встановлених цим Законом, то тут звертає увагу суду на те, що даний Закон даючи визначення термінів, які вживаються у цьому Законі в ст.1 зазначає, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України (п.1.2 ст.1); податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (п.1.11 ст. 1). Тобто законом передбачено існування різних строків сплати та подання декларації. З врахуванням викладеного просить суд у позові відмовити.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
14.10.2005р. начальником Кам’янець-Подільської ОДПІ прийнято рішення №134 про розстрочення (відстрочення) податкових зобов’язань (боргу). Вказаним рішенням вирішено надати ВАТ „Кам’янець-Подільське АТП 16855” (код 03374244) відстрочення (розстрочення) сплати податкових зобов’язань по податку з власників транспортних засобів в сумі 21844грн. 50коп. з 14.10.2005р. по 19.12.2005р.
14.10.2005р., на підставі зазначеного вище рішення між Кам’янець-Подільською ОДПІ та ВАТ „АТП –16855” (код 03374244) укладено договір про розстрочення (відстрочення) податкових зобов’язань №134. За умовами вказаного договору ДПІ надає платнику розстрочення (відстрочення) сплати податкових зобов’язань на загальну суму 21844грн. 50коп. під проценти терміном з 14.10.2005р. по 19.12.2005р.
16.01.2006р. начальником Кам’янець-Подільської ОДПІ прийнято рішення №11 про розстрочення (відстрочення) податкових зобов’язань (боргу). Вказаним рішенням вирішено надати ВАТ „Кам’янець-Подільське АТП 16855” (код 03374244) відстрочення (розстрочення) сплати податкових зобов’язань по податку з власників транспортних засобів в сумі 21708грн. 75коп. з 16.01.2006р. по 14.12.2006р.
16.01.2005р., на підставі зазначеного рішення між Кам’янець-Подільською ОДПІ та ВАТ „АТП –16855” (код 03374244) укладено договір про розстрочення (відстрочення) податкових зобов’язань №11.
З умовами вказаного договору ДПІ надає платнику розстрочення (відстрочення) сплати податкових зобов’язань на загальну суму 21708грн. 75коп. під проценти терміном з 16.01.2005р. по 14.12.2006р.
Відповідно до пунктів 2 договорів ДПІ зобов’язалась зробити відповідні записи в картках особових рахунків платника, що ведуться в органах державної податкової служби стосовно розстрочених (відстрочених) сум та процентів за користування розстроченням (відстроченням). Згідно п.3 договорів, платник зобов’язався забезпечити своєчасну сплату розстроченої (відстроченої) суми податкового зобов’язання. Договори про розстрочення податкових зобов’язань підписано представниками та скріплено печатками сторін.
Як додатки до договорів наявні графіки погашення заборгованості.
17.04.2006р. начальником Кам’янець-Подільської ОДПІ прийнято рішення №11/с про скасування розстрочення податкових зобов’язань (боргу). Даним рішенням вирішено скасувати з 17.04.2006р. рішення від 16.01.2006р. №11 про розстрочення податкових зобов’язань (боргу) ВАТ АТП 16855 (код 03374244) у зв’язку з несвоєчасною сплатою чергової частки розстроченої суми по податку з власників транспортних засобів.
19.07.2006року працівниками Кам’янець-Подільської ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку ВАТ „Автотранспортне підприємство 16855” (код 03374244) з питання своєчасності погашення узгодженої суми податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів згідно поданого розрахунку на 2006р. (вх.4328 від 24.02.2006р.). За результатами перевірки складено акт №5147/153/03374244.
У акті перевірки зазначено, що розрахунок по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2006р. фактично поданий до Кам’янець-Подільської ОДПІ„24” лютого 2006р. за № 4328 № 4328, згідно якого виникло податкове зобов'язання в сумі 52230,00 грн. (квартальна сума сплати - 13057,50 грн.).
У відповідності до ст.14 Закону України „ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. №2181-111. ВАТ АТП 16855 16.01.2006 року уклало договір №11 про розстрочення платежу терміном до 31.12.2006 року.
Рішенням Кам'янець - Подільської ОДПІ № 11/с від 17.04.2006 року договір розстрочення розірвано.
Згідно укладеного договору №11 розстрочувалась сплата податкового зобов'язання в сумі 21708,75 грн. по наступних строках: 14.02.2006 р. - 1973,52 грн., 14.03.2006 р. - 1973,52 грн., 14.04.2006 р. - 1973,52 грн., 14.05.2006 р. - 1973,52 грн., 14.06.2006 р. - 1973,52 грн., 14.07.2006 р. - 1973,52 грн., 14.08.2006 р. - 1973,52 грн., 14.09.2006 р. - 1973,52 грн., 14.10.2006 р. - 1973,52 грн., 14.11.2006 р. - 1973,52 грн., 14.12.2006 р. - 1973,55 грн.
Згідно графіка - розстрочення 14.02.2006 р. нарахований розстрочений платіж в сумі 1973,52 грн.
Податкове зобов'язання в сумі 1973,52 грн. необхідно сплатити в строк по 14.02.2006 р. Фактично сплата проводилась підприємством з порушенням термінів встановлених вище вказаним Законом України, зокрема: 28 квітня 2006 року, тобто з затримкою на 73 календарних дні, 23 червня 2006 року, тобто з затримкою на 129 календарних днів, ( розрахунок додається).
За результатами перевірки встановлено, що суб'єктом господарювання ВАТ АТП 16855 несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 1973,52 грн., чим порушено п.п.5.3.1, п.5.3., ст.5 та п.п.14.1.3, п. 14.1 ст.14 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2182-111 від 21.12.2000року. За дане порушення передбачена відповідальність згідно з п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та Державними цільовими фондами” № 2181-111 від 21.12.2000 року.
На підставі акту перевірки 19.07.2006р. Кам’янець-Подільською ОДПІ винесено податкові повідомлення-рішення №0000701543/0, яким визначено суму податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 230грн. та №0000711543/0, яким визначено суму податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 410грн. 33коп.
19.07.2006року працівниками Кам’янець-Подільської ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку ВАТ „Автотранспортне підприємство 16855”.За результатами перевірки складено акт №5148/153/03374244.
У акті перевірки зазначено, що розрахунок по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2006р. фактично поданий до Кам’янець-Подільської ОДШ „24” лютого 2006р. за № 4328 № 4328, згідно якого виникло податкове зобов'язання в сумі 52230,00 грн. (квартальна сума сплати - 13057,50 грн.).
У відповідності до ст.14 Закону України „ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. №2181-111. ВАТ АТП 16855 16.01.2006 року уклало договір №11 про розстрочення платежу терміном до 31.12.2006 року.
Рішенням Кам'янець - Подільської ОДПІ № 11/с від 17.04.2006 року договір розстрочення розірвано.
Згідно укладеного договору №11 розстрочувалась сплата податкового зобов'язання в сумі 21708,75 грн. по наступних строках: 14.02.2006 р. - 1973,52 грн., 14.03.2006 р. - 1973,52 грн., 14.04.2006 р. - 1973,52 грн., 14.05.2006 р. - 1973,52 грн., 14.06.2006 р. - 1973,52 грн., 14.07.2006 р. - 1973,52 грн., 14.08.2006 р. - 1973,52 грн., 14.09.2006 р. - 1973,52 грн., 14.10.2006 р. - 1973,52 грн., 14.11.2006 р. - 1973,52 грн., 14.12.2006 р. - 1973,55 грн.
Згідно графіка - розстрочення 14.03.2006 р. нарахований розстрочений платіж в сумі 1973,52 грн.
Фактично сплата проводилась підприємством з порушенням термінів встановлених вище вказаним Законом України, зокрема: 23 червня 2006 року, тобто з затримкою на 101 календарний день ( розрахунок додається).
На підставі акту перевірки 19.07.2006р. Кам’янець-Подільською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000771543/0, яким визначено суму податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 212грн. 92коп.
19.07.2006року працівниками Кам’янець-Подільської ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку ВАТ „Автотранспортне підприємство 16855. За результатами перевірки складено акт №5146/153/0334244.
У акті перевірки зазначено, розрахунок по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2005 рік фактично поданий до Кам'янець-Подільської ОДПІ „21” лютого 2005 р. за № 2219, згідно якого виникло податкове зобов'язання в сумі 54381,00 грн. (квартальна сума сплати - 13595,25 грн.)
Уточнений розрахунок суми податку за 2005 р. (довідка про зміну задекларованих сум ) фактично поданий до Кам'янець-Подільської ОДПІ „ 05” липня 2005 р. за № 19671, згідно якого виникло податкове зобов'язання в сумі 32454,00 грн. (квартальна сума сплати - 8113,50 грн.)
14.10.2005 р. ВАТ АТП 16855 уклало договір №134 про розстрочення платежу, у відповідності до ст.14 Закону України „ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-111. Згідно укладеного договору розстрочувалась сплата податкового зобов'язання в сумі 21844,50 грн. по наступних строках: 18.11.2005 Р. - 10922,25 грн.. 19.12.2005 р. - 10922,25грн. Термін дії договору по 31.12.2006 року.
З врахуванням переплати 33,87 грн. податкове зобов'язання в сумі 10888,38 грн. необхідно було сплатити в строк по 19.12.2005р. Фактично сплата проводилась підприємством з порушенням термінів встановлених вище вказаним Законом України, зокрема: 08 лютого 2006 року, тобто з затримкою на 51 календарних дні, 14 лютого 2006 року, тобто з затримкою на 57 календарних днів, ЗО березня 2006 року, тобто з затримкою на 101 календарний день, 28 квітня 2006 року, тобто з затримкою на 130 календарних днів, ( розрахунок додається).
За результатами перевірки встановлено, що суб'єктом господарювання ВАТ АТП 16855 несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 10888,38 грн., чим порушено п.п.5.3.1, п.5.3., ст.5 та п.п.14.1.3, п. 14.1 ст.14 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2182-111 від 21.12.2000 року.
На підставі акту перевірки 19.07.2006р. Кам’янець-Подільською ОДПІ винесено податкові повідомлення-рішення №0000721543/0, яким визначено суму податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 434грн. 11коп. та №0000731543/0, яким визначено суму податкового зобов’язання в розмірі 4358грн. 90коп.
19.07.2006року працівниками Кам’янець-Подільської ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку ВАТ „Автотранспортне підприємство 16855”. За результатами перевірки складено акт №5144/153/0334244.
У акті перевірки зазначено, розрахунок по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2005 рік (вх. № 2219 від „ 21 „ лютого 2005р.); уточнений розрахунок податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005рік (довідка про зміну задекларованих сум в зв’язку з помилкою вх.14816 від 16.05.2005р.).
Довідка про суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які зменшують або збільшують податкові зобов'язання в результаті виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної в розрахунку сум податку на 2005 рік (вх.№2219 від 21.02.2005 р.), фактично подана до Кам'янець-Подільської ОДПІ „16" травня 2005 р. за № 14816, згідно якої виникло податкове зобов'язання в сумі 543,00 грн.
Відповідно до п. а, пункту 17.2, статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 року (із змінами та доповненнями), платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання, зобов'язаний подати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку, тобто в даному випадку податкове зобов'язання в сумі 543,00 грн. необхідно сплати в строк по „18” травня 2005 року. Фактично сплата проводилась підприємством з порушенням термінів встановлених вище вказаним Законом України, зокрема 29 вересня 2005 року, тобто з затримкою на 134 календарних дні ( розрахунок додається).
За результатами перевірки встановлено, що суб'єктом господарювання ВАТ АТП 16855 несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 543,00 грн., чим порушено п. а, пункту 17.2, статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними та цільовими фондами” №2181-111 від 21.12.2000 року (із змінами та доповненнями).
На підставі акту перевірки 19.07.2006р. Кам’янець-Подільською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000751543/0, яким визначено суму податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 271грн. 50коп.
19.07.2006року працівниками Кам’янець-Подільської ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку ВАТ „Автотранспортне підприємство 16855”. За результатами перевірки складено акт №5145/153/03374244.
У акті перевірки зазначено, розрахунок по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2005 рік фактично поданий до Кам'янець-Подільської ОДПІ „ 21” лютого 2005 р. за № 2219, згідно якого виникло податкове зобов'язання в сумі 54381,00 грн. (квартальна сума сплати - 13595,25 грн.)
Уточнений розрахунок суми податку за 2005 р. (довідка про зміну задекларованих сум ) фактично поданий до Кам'янець-Подільської ОДПІ „ 05” липня 2005 р. за № 19671, згідно якого виникло податкове зобов'язання в сумі 32454,00 грн. (квартальна сума сплати -8113,50 грн.)
Податкове зобов'язання в сумі 21708,75 грн. необхідно сплатити в строк по „14 „ липня 2005 р. Фактично сплата проводилась підприємством з порушенням термінів встановлених вище вказаним Законом України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”, зокрема: 29 вересня 2005 року, тобто з затримкою на 77 календарних днів, 30 вересня 2005 року, тобто з затримкою на 78 календарних днів;,05 жовтня 2005 року, тобто з затримкою на 83 календарних дні (розрахунок додається).
За результатами перевірки встановлено, що суб'єктом господарювання ВАТ АТП 16855 несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 21708,75 грн., чим порушено ст.5 Закону України № 1963-ХІІ від 11.12.1991 р. „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” (з наступним змінами т доповненнями).
На підставі акту перевірки 19.07.2006р. Кам’янець-Подільською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000741543/0, яким визначено суму податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 4341грн. 75коп.
19.07.2006року працівниками Кам’янець-Подільської ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку ВАТ „Автотранспортне підприємство 16855”. За результатами перевірки складено акт №5143/153/03374244.
У акті перевірки зазначено, що розрахунок по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2005 рік фактично поданий до Кам'янець-Подільської ОДПІ „ 21 „ лютого 2005 р. за № 2219, згідно якого виникло податкове зобов'язання в сумі 54381,00 грн. (квартальна сума сплати - 13595,25 грн.)
Відповідно до ст.5 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” від 11.12.1991р. №1963-ХІІІ (із змінами та доповненнями), платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання щоквартально до 15 числа місяця, що настає за звітнім кварталом, тобто в даному випадку з врахуванням переплати 482,21 грн. податкове зобов'язання в сумі 13113,04 грн. необхідно сплатити в строк по „14” квітня 2005 р.
Фактично сплата проводилась підприємством з порушенням термінів встановлених вище вказаним Законом України, зокрема 29 вересня 2005 року, тобто з затримкою на 168 календарних днів ( розрахунок додається).
За результатами перевірки встановлено, що суб'єктом господарювання ВАТ АТП 16855 несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 13113,03 грн., чим порушено ст.5 Закону України № 1963-ХІІ від 11.12.1991 р. „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” (з наступним змінами та доповненнями).
На підставі акту перевірки 19.07.2006р. Кам’янець-Подільською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000761543/0, яким визначено суму податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 6556грн. 52коп.
Не погоджуючись з податковими повідомленнями-рішеннями Кам'янець-Подільської ОДПІ від 19.07.2006р. №0000701543/0, №0000711543/0, №0000721543/0, №0000731543/0, №0000741543/0, №0000751543/0, №0000761543/0, №0000771543/0 прийнятими за результатами проведеної невиїзної документальної перевірки по питанню своєчасності сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, якими ВАТ „Кам’янець-Подільське АТП 16855” визначено штрафні санкції по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на загальну суму 16816грн. 60коп. позивач просить суд скасувати останні, як такі, що прийняті з порушенням вимог чинного законодавства.
Також позивач просить суд зобов’язати Кам’янець-Подільську ОДПІ стягнені кошти у розмірі 16816грн. 60коп. зарахувати в рахунок майбутніх платежів ВАТ „Кам’янець-Подільське АТП 16855” по податку з власників транспортних засобів.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне:
Відповідно до ч.1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Перевіркою своєчасності сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів відповідачем встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань по даному податку позивачем, у зв’язку із чим в актах констатується факт порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5, п.п.14.1.3 п.14.1 ст.14, п. ”а” п.17.2 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.5 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”.
На підставі акту перевірки та відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачем 19.07.2006 року були прийняті податкові повідомлення-рішення №0000701543/0, №0000711543/0, №0000721543/0, №0000731543/0, №0000741543/0, №0000751543/0, №0000761543/0, №0000771543/0, якими визначено штрафні санкції позивачу за платежем: податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Зазначені податкові повідомлення-рішення суд вважає такими, що прийняті без достатніх правових підстав з врахуванням наступного.
Як зазначено у преамбулі Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” останній є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Даним Законом запроваджено нові механізми процедури адміністрування податків, зокрема передбачено право платників податків самостійно визначати суму податкових зобов’язань та узгоджувати її шляхом подання податкової декларації (пункт 5.1 статті 5).
З аналізу норм п.п.4.1.3 ст.4 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та ст.6 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” вбачається, що податкове зобов’язання по транспортному податку узгоджується платником податку самостійно за річний базовий (звітний) період.
Відповідно до абзацу другого підпункту 4.1.4 пункту4.1 статті 4 даного Закону, під терміном “базовий податковий період” слід розуміти податковий період, визначений відповідним законом з питань оподаткування. Згідно з частиною 3 ст. 6 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” у порядку, визначеному податковими органами, юридичні особи подають за місцем свого знаходження та за місцем постійного базування транспортних засобів до податкових органів у строки, визначені законом для річного звітного періоду, на основі бухгалтерського звіту (балансу) розрахунки суми податку за формою, затвердженою центральним податковим органом України. Таким чином базовим (звітним) періодом для сплати транспортного податку є календарний рік.
Підпунктом 5.3.1 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що платник податку зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій декларації (розрахунку) протягом десяти календарних днів наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4ст.4 Закону №2181-ІІІ для подання податкової декларації (розрахунку).
Під останньою, як передбачено пунктом 1.11 ст. 11 вказаного Закону, розуміється як власне податкова декларація, так і розрахунок суми податку (збору).
Судом враховується, що відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (зі змінами та доповненнями), податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Підпунктом 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 зазначеного Закону встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у відповідних розмірах.
Отже, згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” однією з умов застосування фінансових санкцій є порушення платником податків граничних строків проведення платежів, встановлених цим Законом.
Оскільки строки сплати податку з власників транспортних засобів визначались відповідачем без врахування граничних строків сплати податку, передбачених Законом 2181-ІІІ, а виходячи із авансових періодичних строків передбачених ст.5 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів” та із періодичних строків передбачених договором розстрочення, суд приходить до висновку, що штрафні санкції відповідачем визначені з порушенням вимог пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону 2181-ІІІ.
При цьому суд зважає на те, що правові підстави на свій розсуд визначати розмір та підстави застосування штрафних санкцій, які могли бути застосовані до позивача при наявності доведеності факту порушення позивачем річного граничного строку сплати узгоджених податкових зобов’язань за платежем по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, передбаченого Законом 2181-ІІІ, у суду відсутні. Натомість зазначене входить до компетенції органів державної податкової служби України, виходячи із положень пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону та ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги позивача про скасування податкових повідомлень-рішень Кам'янець-Подільської ОДПІ від 19.07.2006р. №0000591543/0, №0000601543/0, №0000611543/0, №0000621543/0, №0000631543/0, №0000641543/0, №0000651543/0, №0000661543/0, №0000671543/0, №0000681543/0 обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи, що фактична сплата позивачем штрафних санкцій у розмірі 16816грн. 60коп. відбулась, що підтверджується представниками відповідача, позовні вимоги в частині зобов’язання Кам’янець –Подільської ОДПІ стягнені кошти у розмірі 16816грн. 60коп. зарахувати в рахунок майбутніх платежів ВАТ „Кам’янець-Подільське АТП 16855” по податку з власників транспортних засобів, підлягають задоволенню також.
Доводи відповідача судом до уваги не приймаються з підстав викладених вище. При цьому суд зважає на приписи ст.71 КАС України, в силу якої, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи задоволення позову згідно ч. 3 ст. 94 КАСУ судові витрати, здійснені позивачем, зокрема держмито в сумі 3,40 грн. присуджуються йому. При цьому згідно ч. 1 ст. 94 цього Кодексу документально підтверджені судові витрати присуджуються з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 167, 254-259, п.п.3, 6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Відкритого акціонерного товариства „Кам’янець-Подільське АТП 16855” м. Кам’янець-Подільський до Кам’янець-Подільської об’єднаної державної податкової інспекції м. Кам’янець-Подільський про скасування податкових повідомлень-рішень Кам'янець-Подільської ОДПІ від 19.07.2006р. №0000701543/0, №0000711543/0, №0000721543/0, №0000731543/0, №0000741543/0, №0000751543/0, №0000761543/0, №0000771543/0 та зобов’язання відповідача стягнені кошти у розмірі 16816грн. 60коп. зарахувати в рахунок майбутніх платежів ВАТ „Кам’янець-Подільське АТП 16855” по податку з власників транспортних засобів задовольнити.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської ОДПІ від 19.07.2006р. №0000701543/0, №0000711543/0, №0000721543/0, №0000731543/0, №0000741543/0, №0000751543/0, №0000761543/0, №0000771543/0
Зобов’язати Кам’янець-Подільську ОДПІ кошти в розмірі 16816грн. 60коп. зарахувати в рахунок майбутніх платежів ВАТ „Кам’янець-Подільське АТП 16855” по податку з власників транспортних засобів
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства „Кам’янець-Подільське АТП 16855” (м. Кам’янець-Подільський, вул. Нігинське шосе, 3, код ЄДРПОУ 03374244) понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 3грн. 40коп. (три гривні 40коп.)
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя М.Є. Муха
Постанова складена у повному обсязі і підписана 21.03.2007р.
Віддруковано 3 примірники:
1 –до справи;
2 –позивачу;
3 –відповідачу.