У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 130/1141/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Саландяк О.Я.
Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.
16 вересня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Загороднюка А.Г.
суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м.Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області на постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 02 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м.Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області про визнання дїй протиправними,
В С Т А Н О В И В :
постановою Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 02 липня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.
Сторони повноважних представників в судове засідання не направили, хоча повідомлялися про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком.
Постановою Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 03 жовтня 2014 року, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2014 року у адміністративній справі № 130/2773/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області про визнання протиправним рішення, зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплату пенсії, визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринка та Жмеринському районі Вінницької області щодо відмови у врахуванні для перерахунку пенсії ОСОБА_2 інших виплат, які складаються із сум матеріальної допомоги на оздоровлення, премії з 04 березня 2014 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринка та Жмеринському районі Вінницької області провести з 04 березня 2014 року перерахунок та виплату пенсії позивачу з врахуванням при її обчисленні інших виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення та премії, з яких сплачувались страхові внески, із урахуванням фактично отриманих сум.
Рішення суду набуло законної сили, позивачем отримано виконавчий лист та направлено для примусового виконання до відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Вінницькій області.
Відповідно до повідомлення відповідача № 9/Ц-7 від 11 березня 2015 року на запит позивача щодо основного розміру його пенсії та базового місяця суми індексації основний розмір пенсії від середнього заробітку з часу її призначення (01 липня 2009 року) по 01 січня 2015 року становив 90%, а з 01 січня 2015 року 80%. Базовий місяць для нарахування сум індексації за період: з 01 січня 2014 року по 30 квітня 2014 року жовтень 2009 року; з 01 травня 2014 року по 31 травня 2014 року квітень 2014 року; з 01 червень 2014 року по 30 червня 2014 року травень 2014 року; з 01 липня 2014 року по 31 жовтня 2014 року червень 2014 року; з 01 листопада 2014 року по 31 листопада 2014 року жовтень 2014 року; з 01 грудня 2014 року по 31 грудня 2014 року березень 2014 року; з 01 січня 2015 року по 28 лютого 2015 року березень 2014 року.
Ухвалою Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 28 квітня 2015 року, що набула законної сили, роз'яснено постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 03 жовтня 2014 року, а саме: провести з 04 березня 2014 року перерахунок та виплату пенсії позивачу з врахуванням при її обчисленні інших виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення та премії, з яких сплачувались страхові внески, із врахуванням фактично отриманих сум, слід здійснювати в розмірі, встановленому ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії.
Позивач звернувся до відповідача із запитом про розмір відсоткової ставки, відповідно до якої має здійснюватись перерахунок пенсії.
Листом від 11 березня 2015 року відповідач повідомив, що пенсію буде перераховано за ставкою 80 відсотків.
Позивач вважаючи, що відсоткова ставка та базовий місяць для нарахування індексації визначені невірно, звернувся до суду.
Суд І інстанції, задовольняючи позов частково, виходив з того, що відповідачем було порушено вимоги чинного законодавства при проведенні індексації пенсійних виплат ОСОБА_2, що потягло за собою зменшення загального розміру його пенсії, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зміни базового місяця для проведення індексації на березень 2014 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню в цій частині. В іншій частині позовних вимог суд І інстанції відмовив за необґрунтованістю вимог.
Колегія суду погоджується з таким висновком суду І інстанції з огляду на наступні обставини.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. (ст. 2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року).
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку визначено правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року (місяць опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 491-IV). Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Тобто, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Таким чином, фактично, законодавець визначає декілька підстав для проведення визначення розміру споживчих цін для здійснення індексації із встановленням відповідного базового місяця, а саме: 1) коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком (загальна підстава), 2) коли має місце підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів.
Колегія суду звертає увагу на те, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду сум підвищення пенсії, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, у зв'язку з тим, що вказаний перерахунок не може вважатися підвищенням грошового утримання особи, що мало місце у березні 2014 року, яке здійснене відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розумінні п. 5 Порядку, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця, оскільки непроведення такого перерахунку є порушенням чинного законодавства органами Пенсійного фонду, а не новим видом забезпечення, що тягне за собою збільшення доходів особи без перегляду їх мінімального розміру.
За таких обставин, колегія суду погоджується з висновком суду І інстанції, що відповідачем порушено вимоги чинного законодавства при проведенні індексації пенсійних виплат, що потягло за собою зменшення загального розміру пенсії ОСОБА_2, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зміни базового місяця для проведення індексації на березень 2014 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню в цій частині.
Що ж стосується вимоги позивача про зобов'язання відповідача продовжити йому нарахування та виплату сум індексації пенсії з урахуванням раніше нарахованих та сплачених сум, рахуючи базовим місяцем липень 2009 року, то вона підлягає частковому задоволенню, оскільки в липні 2009 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Жмеринському районі із заявою про призначення йому пенсії і лише в липні 2009 року йому було призначено пенсію та у відповідності до чинного законодавства було визначено базовим місяцем для нарахування індексації жовтень 2009 року, про що зазначили представники відповідача та і сам позивач в судовому засіданні, і що підтверджується наданими відповідачем розрахунками пенсії позивача. А тому із врахуванням зазначеного, суд не вбачає законних підстав для визначення базового місяця липень 2009 року.
Крім того, не підлягає задоволенню також позовна вимога про визнання дії відповідача протиправними щодо зменшення пенсії державного службовця з 90% до 80% від заробітної плати та зобов'язання відповідача відновити виплату його пенсії у розмірі 90% від заробітної плати державного службовця, оскільки відповідач у виконання ухвали Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 28 квітня 2015 року відновив виплату пенсії позивача у розмірі 90% від заробітної плати державного службовця. Тобто, права позивача в цій частині не порушено, а тому такі його вимоги безпідставні та задоволенню не підлягають.
Даний факт також підтверджується розпорядженням відповідача №141042 від 08 травня 2015 року, у якому вказано розмір пенсії 90 %.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 02 липня 2015 року слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м.Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області залишити без задоволення, а постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 02 липня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Загороднюк А.Г.
Судді Драчук Т. О.
Полотнянко Ю.П.