ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/1023/15-а
Категорія: 5.1.1 Головуючий в 1 інстанції: Кузьменко Н.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 09 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції м. Херсона та Реєстраційної служби Білозерського районного управління юстиції в Херсонській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Дніпровська сільська рада Білозерського району Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У квітні 2015 року ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію здійснену державним реєстратором реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м. Херсоні - внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про обмеження повноважень Дніпровського сільського голови Білозерського району Херсонської області щодо підпису будь-яких документів; визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію здійснену державним реєстратором реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м. Херсоні - внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису призначення підписантом від імені Дніпровської сільської ради Білозерського району Херсонської області секретаря сільської ради ОСОБА_2.
В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що рішенням Дніпровської сільської ради №560 від 14 січня 2015 року достроково припинені повноваження сільського голови ОСОБА_1
Постановою Білозерського районного суду Херсонської області від 17.03.2015 року у справі №648/311/15-а позивача поновлено на посаді Дніпровського сільського голови Білозерського району Херсонської області, в частині поновлення на роботі ОСОБА_1 постанова набрала законної сили негайно. Вважала, що внесення спірних відомостей до ЄДР здійснено не правомірно, у зв'язку з чим відповідний запис має бути скасовано. З наведеного позивач зробив висновок про наявність підстав для постановлення судового рішення про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 09 червня 2015 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановою суду ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, без з'ясування всіх обставин справи, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Дніпровської сільської ради Білозерського району Херсонської області 5 сесії 6 скликання від 19 березня 2015 року №590 «Питання ОСОБА_1» позивачку поновлено на посаді сільського голови з 14 січня 2015 року.
Рішенням Дніпровської сільської ради Білозерського району Херсонської області 5 сесії 6 скликання від 19 березня 2015 року №591 «Про обмеження повноважень сільського голови ОСОБА_1 та призначення Підписанта» призначено підписантом від імені сільської ради секретаря ОСОБА_2. з 19.03.2015 року.
24 березня 2015 року ОСОБА_2 від імені сільської ради заповнила реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців для вчинення реєстраційної дії «Зміна фізичних осіб-платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори». В якості законної підстави для обмеження повноважень сільського голови, до реєстраційної картки долучено копію рішення Дніпровської сільської ради від 19 березня 2015 року №591.
Надані матеріали стали підставою для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осі та фізичних осіб-підприємців (Дніпровська сільська рада) запису від 24.03.2015 року: «Прізвище, ім'я та по батькові осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, та наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи або фізичної особи-підприємця: ОСОБА_1, ОСОБА_2 (обмежити повноваження сільського голови ОСОБА_1 щодо права підпису будь-яких документів від імені Дніпровської сільради з 19.03.2015, надати повноваження секретарю сільської ради ОСОБА_2 щодо підпису розпоряджень про зміну керівників комунальних підприємств та інших документів)».
Вказані обставини сторонами не заперечуються, підтверджуються матеріалами справи, а отже є встановленими.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що на державного реєстратора законодавством не покладено обов'язок проводити експертизу наданих для вчинення реєстраційної дії документів, навпаки відповідальність за достовірність наданих матеріалів покладається на юридичну або фізичну особу, яка подає такі матеріали.
Проте з такими висновками суду першої інстанції погодитись не можна з огляду на таке.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування» та Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 № 755-IV.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до преамбули до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», цей Закон регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.
Згідно частини 1 статті 4 вказаного Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частини 4 статті 3 вказаного Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, здійснює реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видає виписку з Єдиного державного реєстру, оформлену державним реєстратором відповідного центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за місцезнаходженням юридичної особи.
Статтею 1 вказаного Закону визначено, що державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Враховуючи викладене, звернення до суду з метою захисту своїх прав можливе шляхом поданням позову як до місцевого територіального органу Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб, так до їх посадових осіб - державних реєстраторів.
Частиною 1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Питання щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі регламентуються виключно приписами ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»
Відповідно до ч. 1 ст.19 вказаного Закону у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Частиною 2 вказаної статті Закону зазначено, що якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Відповідно до ч.3 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у разі якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною обмежень щодо представництва від імені юридичної особи, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, яким встановлено такі обмеження.
На підставі ч.1,2 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Даними нормами законодавець встановлює вичерпний перелік осіб, уповноважених на надання таких заяв до реєстраційної служби та документів, надання яких є підставою для зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною обмежень щодо представництва від імені юридичної особи.
При цьому особи, які надають документи повинні мати певні повноваження.
Отже, державний реєстратор при прийнятті відповідного рішення щодо вчинення змін до Єдиного державного реєстру повинен перевіряти повноваження особи, яка звернулась з відповідною заявою.
Дніпровська сільська рада Білозерського району Херсонської області є органом публічного права в розумінні приписів ст. 81 ЦК України.
Згідно з підпунктами 14, 16 пункту 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно сільський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства та укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства.
Частиною 1 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
У разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради. Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах (ч.2 ст.42 вказаного Закону).
Як вбачається із реєстраційної справи (опису документів, що подаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії) до відповідача звернувся заявник ОСОБА_2 з вимогою внесення змін щодо обмеження повноваження сільського голови ОСОБА_1 щодо права підпису будь-яких документів від імені Дніпровської сільської ради з 19.03.2015 року. Надати повноваження секретарю Дніпровської сільської ради ОСОБА_2 щодо підпису розпоряджень про зміну керівників в комунальних підприємств та інших документів від імені Дніпровської сільської ради від 19 березня 2015 року (а.с.126-137, т.2, а.с. 34,т.1).
В якості документа, що посвідчує повноваження заявника надано рішення Дніпровської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 19.03.2015 року, згідно якого повноваження позивача обмежені щодо права підпису будь-яких документів від імені Дніпровської сільської ради з 19.03.2015 року та призначено підписантом від імені Дніпровської сільської ради секретаря ради ОСОБА_3 з 19.03.2015 року.
Проте вказане рішення не уповноважує секретаря ради представляти територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства та укладати від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства.
Так, відповідно до пункту 1 частини 3 статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар міської ради у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови.
Закон не передбачає наявності відповідних повноважень у секретаря сільської ради у інших випадках.
Будь яке вільне розширення правових підстав для надання вказаних повноважень секретарю сільської ради, у тому числі і шляхом прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування, є порушенням приписів ст.19 Конституції України.
На момент виникнення спірних правовідносин посаду сільського голови займала ОСОБА_1
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що до відповідача звернулась не уповноважена особа, а відповідач протиправно прийняв документи та вніс спірні записи до ЄДРПОУ.
За таких обставин дії відповідача щодо здійснення реєстрації відповідних змін слід визнати протиправним.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В ході розгляду справи позивач довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а відповідач не надав суду належні докази на підтвердження своїх заперечень проти позову.
Суд першої інстанції наведеного не врахував та помилково дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи, неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також висновки суду не відповідають обставинам справи, тому, керуючись п. 3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою адміністративний позов слід задовольнити.
Керуючись ст. ст. 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ч. 5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити .
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 09 червня 2015 року у справі № 821/1023/15-а - скасувати.
Ухвалити у справі нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію здійснену державним реєстратором реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м. Херсоні - внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ( Дніпровська сільська рада, ідентифікаційний код 00430798) від 24 березня 2015 року в розділ: «Прізвище, ім'я та по батькові осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, та наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи або фізичної особи-підприємця» - про обмеження повноважень Дніпровського сільського голови Білозерського району Херсонської області ОСОБА_1 щодо підпису будь-яких документів від імені Дніпровської сільської ради Білозерського району Херсонської області з 19 березня 2015 року.
Визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію здійснену державним реєстратором реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м. Херсоні - внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (Дніпровська сільська рада, ідентифікаційний код 00430798) від 24 березня 2015 року в розділ: «Прізвище, ім'я та по батькові осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, та наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи або фізичної особи-підприємця» запису призначення підписантом від імені Дніпровської сільської ради Білозерського району Херсонської області секретаря сільської ради ОСОБА_2.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення судового рішення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян