Постанова № 51019303, 09.11.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2011
Номер справи
2а-1670/8075/11
Номер документу
51019303
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/8075/11

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю секретаря Горбач Д.О.,

представника позивача - ОСОБА_2,

представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Карлівської центральної районної лікарні ім. Л. В. Радевича про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

13 жовтня 2011 року Прокурор Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Карлівської центральної районної лікарні ім. Л. В. Радевича про стягнення штрафу у розмірі 1020 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області було проведено обстеження Карлівської центральної районної лікарні ім. Л. В. Радевича з питань перевірки технічного стану електроустановок, електромереж, струмоприймачів, наявність технічно-експлуатаційної документації; перевірка наявності, достатності та виконання комплексу заходів щодо роботи в осінньо-зимовий період, про що було складено акт №П-693 від 04.10.2006 року та видано обов'язковий до виконання припис №П-693/1 від 04.10.2006 року про усунення виявлених порушень. 22.02.2008 року позивачем було здійснено позапланову перевірку виконання відповідачем припису №П-693/1 і у звязку із невиконанням його винесено новий припис від 02.10.2009 року №ППр-7/20-81. 01.04.2010 року позивачем проведено перевірку виконання припису №ППр-7/20-81, та встановлено, що зазначений припис відповідачем не виконано у звязку із невиконанням його винесено новий припис від 01.04.2010 року №7/20-496. 17.05.2011 року позивачем проведено перевірку виконання припису №7/20-496, та встановлено, що зазначений припис відповідачем не виконано. Зазначене стало підставою для винесення постанови №07/20-01-25 від 02.06.2011 року про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1020,00 грн. Станом на день розгляду справи судом, штраф відповідачем до бюджету не сплачений, у зв'язку із чим позивач просить стягнути вказану суму в примусовому порядку.

Представник ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представники відповідача проти позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні. У своїх запереченнях посилалися на те, що на час винесення постанови про накладення штрафу вимоги не були виконані в зв'язку з відсутністю коштів. Головним розпорядником коштів та фінансуванням лікарні є бюджет Карлівської районної адміністрації Полтавської області. Вказували, що неодноразово зверталися до органів влади з проханням виділити кошти для реконструкції, але кошти за їх відсутністю не надходили. Крім того вказували, що на даний час виготовлена вся необхідна документація для реконструкції об'єктів електропостачання та створення І (першої) категорії надійності. Проводиться робота по створенню 1 (першої) категорії надійності.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Постановою КМУ від 07 серпня 1996 року №929 затверджено Положення "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії", пунктом 1 якого передбачено, що Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мережі суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). До складу Держенергонагляду входять державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях).

Наказом ДП „НЕК „Укренерго" № 63 від 20 лютого 2006 року у складі НЕК „Укренерго" на базі регіональної державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Північному регіоні державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у ОСОБА_1, Сумській та Харківській областях створений відокремлений підрозділ „Держепергонагляд у Північному регіоні" державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго".

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 №575/97-ВР та пункту 1 Положення "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії" від 07.08.1996 №929, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 №422 "Про державний енергетичний нагляд" безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд вказаним Положенням, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".

04.10.2006 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області проведено обстеження Карлівської центральної районної лікарні ім. Л. В. Радевича з питань перевірки технічного стану електроустановок, електромереж, струмоприймачів, наявність технічно-експлуатаційної документації; перевірка наявності, достатності та виконання комплексу заходів щодо роботи в осінньо-зимовий період, про що було складено акт №П-693 від 04.10.2006 року.

На підставі акту-обстеження №П-693 від 04.10.2006 року відносно відповідача винесено припис №П-693/1 від 04.10.2006 року про усунення виявлених порушень.

За результатами проведеної позапланової перевірки виконання припису №П-693/1 від 04.10.2006 року встановлено, що даний припис відповідачем не виконано, що підтверджується актом перевірки №7/20-1112 від 29.09.2009 року.

На підставі акту перевірки відносно відповідача винесено припис №ППр-7/20-81 від 02.10.2009 року про усунення виявлених порушень.

01.04.2010 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області проведено позапланову перевірку Карлівської центральної районної лікарні ім. Л. В. Радевича з питань виконання припису №ППр-7/20-81 від 02.10.2009 року. За результатами якої складено акт - перевірки №7/20-496 від 01.04.2010 року, в якому зафіксовано, що вимоги припису №ППр-7/20-81 від 02.10.2009 року відповідачем не виконано.

На підставі акту перевірки відносно відповідача винесено припис №7/20-496 від 01.04.2010 року про усунення виявлених порушень.

17.05.2011 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області проведено позапланову перевірку Карлівської центральної районної лікарні ім. Л. В. Радевича з питань виконання припису №7/20-496 від 01.04.2010 року. За результатами якої складено акт перевірки (протокол) №7/20-14-297 від 17.05.2011 року, в якому зафіксовано, що вимоги припису №№7/20-496 від 01.04.2010 року не виконано.

Старшим державним інспектором з енергонагляду у Полтавській області за порушення законодавства про електроенергетику та за ухилення від виконання припису на відповідача накладено штраф, про що винесено постанову №7/20-01-25 від 02.06.2011 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1020,00 грн, яка 08.06.2011 року отримана відповідачем, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією зворотнього поштового повідомлення.

Відповідачем зазначена постанова не оскаржувалася і на даний час є чинною.

Згідно з нормами частин 2, 3, 4 статті 26 Закону України "Про електроенергетику", в редакції чинній на час виникнення правовідносин, споживач енергії, яким є відповідач, зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії; забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичних установок та їх належний технічний стан; несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень частини 5 статті 9 зазначеного Закону державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.

Відповідно до частини 9 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до субєкта господарювання згідно із законом.

Згідно з абзацом 2 частини 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику", в редакції чинній на час виникнення правовідносин, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Визначений наведеною нормою строк сплати нарахованого постановою №7/20-01-25 від 02.06.2011 року штрафу сплинув.

Разом з тим, у добровільному порядку штраф у розмірі 1020,00 грн відповідачем у встановлений строк не сплачено, докази оскарження відповідачем постанови про накладення штрафу в матеріалах справи відсутні.

Частиною 6 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Твердження відповідача про те, що на даний час виготовлена вся необхідна документація для реконструкції об'єктів електропостачання та створення І (першої) категорії надійності та проводиться робота по створенню 1 (першої) категорії надійності судом не приймається, оскільки вимоги припису, а саме: забезпечити ступінь надійності електропостачання електроприймачів лікарні, щодо І (першої) категорії надійності електропостачання: лікарняні ліфти, аварійне освітлення, охоронна сигналізація, операційні і пологові будинки, відділення реанімації та інтенсивної терапії та ін. від безперебійної роботи яких безпосередньо залежить життя хворих (БН В.2.5-23-2003 пункт: 1 Загальні положення ПУЕ (1986) Розділ 1 пункт: 1.1.2), відповідачем не виконано.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач доказів у спростування вищевикладеного чи доказів сплати боргу суду не надав.

Враховуючи викладене суд вважає, що позовні вимоги Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" про стягнення з Карлівської центральної районної лікарні ім. Л. В. Радевича штрафу за порушення законодавства про електроенергетику є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Карлівської центральної районної лікарні ім. Л. В. Радевича про стягнення штрафу задовольнити.

Стягнути з Карлівської центральної районної лікарні ім. Л. В. Радевича у дохід державного бюджету штраф у сумі 1020 грн. на р/р 31112106700146 ГУДК України у Полтавській обл., м. Полтава МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698453, код платежу до держбюджету 21081100.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 10 листопада 2011 року.

СуддяН.Ю. Алєксєєва