Постанова № 51009180, 17.09.2015, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
17.09.2015
Номер справи
344/8383/15-а
Номер документу
51009180
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/8383/15-а

Провадження № 2-а/344/370/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2015 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Пастернак І.А.

секретаря Кріцак Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку пенсії протиправними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії із застосуванням 90% від суми заробітної плати з дати зазначеної в рішенні Івано-Франківського міського суду від 19.11.2014 року, зобовязання при подальших перерахунках пенсії враховувати відсоткове відношення в розмірі 90% від суми заробітної плати,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії із застосуванням 90% від суми заробітної плати починаючи з 22.10.2014 року та до моменту припинення виплати пенсії, мотивуючи тим, що їй призначена пенсія державного службовця із врахуванням стажу в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Проте, в червні 2015 року позивачка отримала повідомлення управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську, що на виконання рішення суду їй проведено перерахунок пенсії з 22.10.2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби в розмірі 70 відсотків від заробітку, а не 90 відсотків, які були застосовані при призначенні пенсії у 2011 році. Позивачка ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача протиправними.

Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила, суду повідомила, що перерахунок пенсії позивачці проведено з врахуванням умов ст. 37 ЗУ Про державну службу (в редакції Закону №3668-YI від 08.07.2011 року), що діяла на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання рішення суду, тобто в розмірі 70 відсотків від заробітку. Просила в задоволенні позову відмовити.

Беручи до уваги пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, судом встановлено, що позивачка є пенсіонером та з 04.01.2011 року отримує пенсію згідно ЗУ Про державну службу, ця обставина сторонами не оспорюється, тому з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.

Пенсійний фонд України в м. Івано-Франківську при призначенні пенсії, безпідставно не включив до розрахунку заробіток, з якого визначається пенсія, суми допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби з яких було сплачено страхові внески. В звязку з цим позивачка зверталася до Івано-Франківського міського суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.

Постановою Івано-Франківського міського суду від 19 листопада 2014 року, яка набрала законної сили відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2015 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Зобовязано управління Пенсійного фонду у м. Івано-Франківську з 22.10.2014 року провести позивачці перерахунок розміру пенсії і визначену пенсію державного службовця зараховувати та виплачувати, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексацію, з подальшим врахуванням цих сум при черговому перерахунку розміру пенсії.

Проте, з червня 2015 року позивачка отримала пенсію в значно меншому розмірі, у звязку з чим звернулась до відповідача за розясненням з приводу зменшення розміру пенсії.

На своє звернення позивачка ОСОБА_1 отримала відповідь від 11.06.2015 року №174/Б-15 відповідно до якої Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську повідомляє, що на виконання рішення суду позивачці проведений перерахунок пенсії з 22.10.2014р. з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби та індексацію в розмірі 70 відсотків від заробітку (4550.18 грн.).

Оскільки, рішенням суду вирішувалось питання не самого відсоткового відношення при перерахунку пенсії, а зарахування матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби та індексації, перерахунок пенсії необхідно проводити з врахуванням умов ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону №3668-УІ від 08.07.2011р.), що діяла на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання рішення суду, тобто в розмірі 70 відсотків від заробітку.

Враховуючи наведене, з 22.10.2014р. позивачці проведено перерахунок пенсії в розмірі 70 відсотків від заробітку і розмір пенсії складає 4550,18 грн. (а.с.6).

Проте, таке твердження представника відповідача є незаконним виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі". За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Як вбачається із копій розпоряджень 807890 від 22.03.2011 року та 807890 від 31.08.2015 управління Пенсійного фонду у м. Івано-Франківську стаж державної служби позивачки становить 34 років 5 місяців 00 днів.(а.с.30, 31). Позивачці ОСОБА_1 призначено пенсію з врахуванням загального проценту розрахунку пенсії від заробітку 90 (а.с.30).

На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позивачка має право на призначення пенсії державного службовця із застосуванням 90 відсотків від суми заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Представник відповідача на підставу перерахунку пенсії з врахуванням 70% від суми їх заробітної плати посилається на ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону №3668-УІ від 08.07.2011р.), що діяла на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання рішення суду, проте, сам представник відповідача, зазначає, що рішенням суду вирішувалось питання зарахування матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби та індексації, а не відсоткове відношення при перерахунку пенсії.

А тому, відповідач немав жодних законних підстав на застосування 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону №3668-УІ від 08.07.2011р.), оскільки, пенсія позивачці призначена з 04.01.2011 року.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимога ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду в м. Івано-Франківську про визнання дій щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку пенсії протиправними підлягає до задоволення.

З самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання пенсії, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

З врахуванням позиції ВСУ, викладеної у постанові від 11.12.2012р. (справа №21- 393а 12), виплати перерахованої позивачці пенсії слід здійснювати і надалі.

Окрім того, відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням 90% від суми заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з 22.10.2014 року по 11.12.2014 року слід залишити без розгляду з врахуванням вимог ст.99 та ст.100 КАС України та дати звернення позивачки з позовом до суду 12.06.2015 року.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.

На підставі викладеного, відповідно до, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 6-11, 71, 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку пенсії протиправними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії із застосуванням 90% від суми заробітної плати з дати зазначеної в рішенні Івано-Франківського міського суду від 19.11.2014 року, зобовязання при подальших перерахунках пенсії враховувати відсоткове відношення в розмірі 90% від суми заробітної плати - задоволити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% місячної(чинної) заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жительці АДРЕСА_1 пенсії із застосуванням 90% місячної(чинної) заробітної плати, починаючи з 12.12.2014 року (не зазначаючи кінцевого терміну), без обмеження будь-яким терміном, періодом.

В частині позовних вимог про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням 90% місячної(чинної) заробітної плати з 22.10.2014 року по 11.12.2014 року позовну заяву залишити без розгляду.

Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через суд першої інстанції.

Суддя Пастернак І.А.