Рішення № 5100665, 27.11.2007, Якимівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
27.11.2007
Номер справи
2-843/2007
Номер документу
5100665
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Справа № 2-843/2007р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2007 року Якимівський районний суд Запорізької області

в складі: головуючого - Бойчевої Н.В. при секретарі - Колєдаєвої Л.І. з участю прокурора- Куцого С. В.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Якимівка цивільну справу за позовом Прокурора Якимівського району Запорізької області, який діє в інтересах Переможненської сільської Ради

до ОСОБА_1

третя особа: Контрольно- ревізійний відділ в Якимівському районі

про відшкодування завданої шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Прокурора Якимівського району Запорізької області, діючи в інтересах Переможненської сільської Ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування завданої шкоди, мотивуючи тим, що прокуратурою Якимівського району з залученням фахівців КРУ проведено перевірку додержання вимог законодавства з питань використання коштів державного бюджету в Переможненській сільській раді. Проведеною перевіркою встановлено наступне. Так, ревізією з перевірки дотримання законодавства при нарахуванні та здійсненні виплат заробітної плати працівникам сільської ради за час відпустки, встановлено, що при розрахунку відпускних у 2004-2006 роках не враховувався коефіцієнт підвищення тарифних ставок і посадових окладів, в наслідок чого недоотримано працівниками сільради відпускних на загальну суму 1307, 07 грн.(у т.ч.3а 2004 рік 351, 69 грн., за 2005 рік - 667, 70 грн. та за 2006 рік - 287, 68 гри.), що є порушенням п.10 абз.1 р.4 „Порядку обчислення середньої заробітної плати", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 N 100. Також, ревізію з перевірки правильності та законності нарахування матеріальної допомоги, проведеною вибірковим порядком за IIпіврічч я 2004 року, І півріччя 2005, І півріччя 2006 року та січень - лютий 2007 року шляхом порівняння розпоряджень сільського голови, розрахунку матеріальної допомоги та даних лицевих рахунків працівників встановлено, що протягом ревізуємого періоду розрахунок матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань працівникам сільради проводився з порушенням п.2 «Порядку обчислення середньої заробітної плати» , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 Ns100 (із змінами), а саме в розрахунок включалися останніх 12 місяців замість двох місяців. Вищезазначене привело до недоотриманню працівниками матеріальної допомоги на загальну сум у 616, 21 грн., у т.ч. у 2004 році - 265, 45 грн., у 2005 році - 337, 76 грн., у 2006 році -13, 0 грн. та до надлишкового нарахування у сумі 14, 17 грн. (нарахування до державних цільових фондів склали 5, 13 грн.). Проведеною ревізією з перевірки правильності та законності виплати коштів по КФК 70809 "Виплати згідно ст. 57 про освіту" встановлено, що в листопаді 2005 року трьом працівникам дитячого садка „Світлячок, який протягом 1997-2000 років перебував у власності ВК „Переможець" та переданий сільській раді згідно рішення сесії

від 18.04.2000 N 4 та акту прийому-передачі від 15.11.2001 була нарахована та виплачена матеріальна допомога і надбавка за вислугу років на загальну суму 702, 68 грн., нарахування склали 260, 0 грн. Згідно платіжного доручення від 02.11.2005 N831 було перераховано кошти вищевказаним працівникам, що є порушенням ст. 57 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 N1060-XII в частині заборони відшкодування вищевказаних виплат працівникам учбових закладів, які перебували у власності підприємств, колективних господарств, тощо та не фінансувались протягом 1997-2002 років з державного або місцевого бюджетів. Це призвело до незаконної виплати трьом працівникам матеріальної допомоги та надбавки за вислугу років на загальну суму 702, 68 грн., нарахування склали 260, 0 грн. Ревізією наявності фактів використання службового автотранспорту у вихідні, святкові та інші неробочі дні, а також не на виконання функцій сільської ради встановлено, що в жовтні 2004 року відповідно до подорожнього листу від 16.10.2004 N763027 автомобіль М - 2137, державний номер 541 - 03 НЕ використовувався в вихідний день без розпорядження сільського голови, внаслідок чого було списано 9 л бензину марки Аі - 80 на суму 29, 70 грн. В квітні 2005 року відповідно до подорожнього листу від 17.04.2005 N763093 та від 30.04.2005 №763099 автомобіль ВАЗ 2103, державний номер НОМЕР_1, використовувався сільським головою у вихідний день без відповідного розпорядження сільської ради, внаслідок чого було списано 14, 2 л бензину марки Аі - 92 на суму 51, 12 грн. В червні 2006 року, відповідно до подорожнього листа від 28.06.2006 N57 автомобіль ВАЗ 2103, державний номер НОМЕР_1, використовувався у вихідний день без розпорядження сільського голови, внаслідок чого було списано 9, 12 л бензину марки Аі - 92 на суму 32, 83 грн. Таким чином, в порушення п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2003 N 848 «Про впорядкування використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями», сільською радою за рахунок коштів, передбачених за загальним фондом кошторису доходів і видатків на 2004, 2005, 2006 та січень - лютий 2007 роки за КЕКВ 1135 « Оплата транспортних послуг та утримання транспортних засобів», використано бюджетні кошти на цілі, не пов'язані з виконанням функцій установи, на загальну суму 113, 65 гривень. Відповідальними за вказані порушення є сільський голова ОСОБА_1 водій ОСОБА_2І . Ревізією дотримання законодавства при списанні шин, запасних частин, оплаті послуг з обслуговування та ремонту автомобілів встановлено, що в порушення «Норм експлуатаційного пробігу автомобільних шин» , затверджений Міністерством транспорту України від 08.12.1997 N 420 та Закону України від 16.07.1999 № 996-IV«Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» автошини, згідно накладних від 10.03.2005 №2785 та від 08.09.2005 .N3347, оприбутковані та списані по бухгалтерському обліку одночасно. Відповідне порушення призвело до незаконного списання товарно - матеріальних цінностей на загальну суму 1024, 00 грн. Ревізією дотримання законодавства при проведені індексацій, дооцінок та іншого перегляду вартості об'єктів житлового фонду встановлено, що в порушення наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства України від 17.02.2006 N 44 «Про затвердження індексів до балансової вартості об'єктів житлового фонду станом на 01.01.2006 року» , за 2005 рік проведено індексацію балансової вартості житлового фонду з використанням індексу у розмірі 1, 003, замість індексу 1, 16, що призвело до заниження їх в обліку на суму 567, 00 гривень. Ревізією дотримання законодавства при списанні (відчуженні) необоротних активів встановлено, що сільською радою згідно рішення 16 сесії 24 скликання від 17.01.2005 N7/1 надано дозвіл Переможненській амбулаторії на демонтаж і продаж труби на металолом. В порушення п.16 Типової інструкції про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ, затвердженої спільним наказом Державного казначейства України і Міністерства економіки України від 10.08.2001 N142/181, металобрухт від демонтажу труби в кількості 150, 0 кг. не оприбуткований по бухгалтерському обліку. Відлові дне не відображення в бухгалтерському обліку операцій призвело до заниження вартості матеріальних цінностей у рядку 150 форми звітності „Баланс" за 2005 рік на суму 60, 0 грн., що є порушенням п.1.2 „Порядку складання річних фінансових звітів за 2005

рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів", затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.12.2005 №246 та п.1 ст. 3 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 N 996-XIV. Ревізією повноти та своєчасності оприбуткування коштів за зданий металобрухт встановлено, що в порушення п.24 „Типової інструкції про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ", затвердженої спільним наказом Державного казначейства України і Міністерства економіки України від 10.08.2001 №142/181 кошти за зданий металобрухт не оприбутковані по бухгалтерському обліку сільської ради. Ревізію своєчасності, повноти га правильності оприбуткування придбаних (безкоштовно одержаних ) необоротних активів та запасів, за наявними на об'єкті контролю документами проведеною вибірковим порядком за І квартал 2004, III квартал 2005 та 1 квартал 2006 p., січень - лютий 2007 року, встановлено, що в порушення п.б.1 „ Інструкції з обліку необоротних активів бюджетних установ", затверджених наказом Державного казначейства України від 17.07.2000 N 64 (далі - Інструкція № 64), основні засоби (об'єкти соціальної сфер та житловий фонд), передані від ВК "Переможець" до комунальної та спільної власності громади сільської ради не оприбутковані по бухгалтерському обліку. Так, згідно засідання чотирнадцятої сесії сільської ради було прийнято Рішення від 18.04.2000 N4 щодо прийняття до комунальної та спільної власності громади сільської ради майно, яке належало ВК "Переможець" та передача його в оперативне управління КП „Мрія - 2000". Акти приймання-передачі складно та підписано у двосторонньому порядку між ВК „Переможець" та сільською радою. Загальна вартість переданих основних засобів, відповідно до акту приймання -передачі склала 1353708, 06 грн. Сума зносу основних засобів в актах не зазначена. Тобто, було занижено в обліку вартість основних засобів на загальну суму 1353708, 06 грн. Порушення щодо недостовірного відображення вартості активів допущено з вини головного бухгалтера ОСОБА_3 Ревізією повноти та своєчасності надходження до сільського бюджету орендної плати за земельні ділянки, які знаходяться під торговими точками встановлено, що в межах населених пунктів, які відносяться до Переможненської сільської ради розміщені 6 магазинів та 7 об'єктів (гараж, пекарня, столова, майстерня, ковбасний цех, два мехзагін), з власниками яких не заключні договори на оренду земельних ділянок, що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІП в частині , ... приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі ( на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється". Таким чином, до сільського бюджету протягом 2004-2006 років не надходила орендна плата за земельні ділянки під торговими точками, при цьому сільська рада отримувала значні суми дотацій з районного бюджету, а саме: 2004 рік -64854, 0 грн., 2005 рік - 1 13120, 0 грії., 2006 рік - 14379, 14 грн. Крім того, ревізією дотримання порядку оформлення подорожніх листів встановлено, що на протязі 2004 та 2005 років, при робочому стані спідометра (як зазначено в Акті прийому -передачі від 24.05.2004 року б/н), в подорожніх листах не проставлялись показники спідометру. З пояснення сільського голови ОСОБА_1А, протягом 2004, 2005 років ліміту бензину не вистачало, тому автомобіль заправлявся виключно за власні кошти, та пробіг кілометражу при списані бензину не приймався до уваги. З огляду на виявлені порушення відповідачу були надіслані листи з вимогою добровільного відшкодування завданих збитків. До теперішнього часу відповіді не отримано, завдану шкоду не відшкодовано.

Прокурор Якимівського району Запорізької області, діючи в інтересах Переможненської сільської Ради в судовому засіданні пояснив, що невідшкодування відповідачем завданих збитків порушує економічні інтереси державного підприємства. На прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді, тому просить стягнути з ОСОБА_1 завдану шкоду у розмірі 3837, 95

грн.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково та пояснив, що документи про використання коштів державного бюджету в Переможненській сільській раді знаходяться в роботі, оформлення даних документів ускладнюється зміною форми власності об'єктів та їх власників.

Представник третьої особи- Контрольно- ревізійного відділу в Якимівському районі в судове засідання не з'явився про причини неявки суд не повідомив.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши сторони по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.

Прокуратурою Якимівського району з залученням фахівців КРУ проведено перевірку додержання вимог законодавства з питань використання коштів державного бюджету в Переможненській сільській раді. Даною перевіркою встановлено, що відповідачем завдано шкоду у розмірі 3837, 95 грн., але дана сума не знайшла своє повне підтвердження в судовому засіданні, також судом не встановлено вину відповідача у всіх виявлених фактах недотримання законодавства з питань використання коштів державного бюджету.

Діями відповідача завдано шкоду на суму 680, 65 грн. тому, що саме ця сума визнана судом обгрунтованою на підставі того, що відповідач в порушення п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2003 N 848 «Про впорядкування використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями», сільською радою за рахунок коштів, передбачених за загальним фондом кошторису доходів і видатків на 2004, 2005, 2006 та січень - лютий 2007 роки за КЕКВ 1135 « Оплата транспортних послуг та утримання транспортних засобів», використав бюджетні кошти на цілі, не пов'язані з виконанням функцій установи, на загальну суму 113, 65 гривень. Також, відповідач в порушення наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства України від 17.02.2006 N 44 «Про затвердження індексів до балансової вартості об'єктів житлового фонду станом на 01.01.2006 року» , за 2005 рік провів індексацію балансової вартості житлового фонду з використанням індексу у розмірі 1, 003, замість індексу 1, 16, що призвело до заниження їх в обліку на суму 567, 00 гривень.

Згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Керуючись ст. 208, 209 ЦПК України, на підставі ст. 5 ЦПК України, п. б п 4 ПКМУ від 08.02.95 № 100 "Порядок обчислення середньої заробітної плати", п. 1 ПКМУ від 04.06.2003 № 848 "Про впорядкування використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями", п. 2.1, п. 2.1.6 наказу Міністерства аграрної політики України "Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних організацій, що обслуговують сільське господарство" від 07.03.2001 № 46, п. 2.1 наказу Міністерства аграрної політики України «Про умови оплати праці працівників бюджетних установ та організацій, що обслуговують сільське господарство» від 03.11.2005 № 602 ст. ст. 1166, 1167 ЦК України, суд

ВИРІШИВ:

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Переможненської сільської Ради грошову суму у розмірі 680 грн. 65 коп., у якості відшкодування завданих збитків, в іншій частині позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави суму держмита у розмірі 51 гривня 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 суму у якості інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи № 2-843/2007р. Якимівського районного суду Запорізької області на користь ТУ ДС А в Запорізькій області (реквізити депозитного рахунку для оплати витрат: Отримувач платежу: Держбюджет Якимівського району, Код БК-22050000, рахунок: 31214259700016, Код ЄДРПОУ: 34676885, МФО банку: 813015 банк ГУДКУ у Запорізькій області) суму у розмірі 30 гривень 00 копійок.

На рішення може бути подана апеляційна скарга в Якимівський районний суд Запорізької області (копія надсилається до Запорізького апеляційного суду ) протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження подається до Якимівського районного суду Запорізької області протягом 10 днів з моменту проголошення рішення.