15.09.2015
Справа № 288/1195/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(в порядку скороченого провадження)
15 вересня 2015 року.
Суддя Попільнянського районного суду Житомирської області Сікан В. М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області про визнання неправомірною відмову у перерахунку пенсії з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, винагороди за вислугу років та зобовязання відповідача здійснити включення вказаних сум, визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
В поданій до суду позовній заяві ОСОБА_1 (далі Позивач) вказує, що перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Попільнянському районі (далі - Відповідач) та отримує пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» за наявності стажу державної служби понад 12 років.
Позивач зазначає, що на підставі заяви про призначення пенсії від 07 квітня 2014 року їй було обчислено пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», але без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 4710 гривень, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 4071 гривень, індексації заробітної плати в розмірі 1934 гривні 75 копійок, винагороди за вислугу років 2467 гривень 37 копійок. В звязку з чим, розмір призначеної Позивачці пенсії становить 1791 гривню 79 копійок.
Позивач вказує, що в 04 серпня 2015 року вона звернулася до Відповідача з проханням включити вищевказані суми та здійснити донарахування та виплатити їй до призначення пенсії.
Позивач зазначає, що листом від 18 серпня 2015 року № 4110/8 їй було відмовлено врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років.
Виходячи з вищевикладеного, Позивач вважає вказану відмову Відповідача неправомірною. Позивач просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови їй у перерахунку пенсії з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, винагороди за вислугу років. Зобовязати відповідача донарахувати та виплатити до призначеної їй пенсії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 24 останніх календарних місяці роботі перед зверненням за призначенням за пенсією (80 % заробітної плати) та виплатити їх.
Ухвалою від 07 вересня 2015 року відкрито скорочене провадження по даній справі.
Відповідач копію ухвали про відкриття провадження отримав 08.09.2015 року, що підтверджено підписом про отримання в «Розносній книзі місцевої кореспонденції», надав заперечення проти позову.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення, та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав:
Згідно Пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серії ААИ № 283553 від 17 лютого 2015 року, ОСОБА_1 є пенсіонером.
ОСОБА_1 04 серпня 2015 року зверталася з заявою до Відповідача про врахування сум, які були не враховані та з яких отримано відрахування до пенсійного фонду при призначенні пенсії, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та інші виплати.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 було відмовлено у здійсненні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, індексації заробітної плати, що підтверджується повідомленням Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області 41/П-8 від 18 серпня 2015 року .
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне страхування.
Як вбачається з статті 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Як вбачається з статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Законом України «Про індексацію грошових коштів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.
Статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Викладені обставини узгоджуються з правовою позицією викладеною в Постанові Верховного суду України від 03 червня 2014 року в справі № 21-134а14, за якою отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок суду касаційної інстанції про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788- XII.
Відповідно до статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
На підставі вищевикладеного, висновок Відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки ним перевагу було надано нормам, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Тому вимоги Позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 37 Закону України «Про державну службу»; статтями 1, 2 Закону України «Про оплату праці»; статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; Законом України «Про індексацію грошових коштів населення»; статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»; Постановою Верховного суду України від 03 червня 2014 року в справі № 21-134а14; статтями 6, 10, 14, 70, 71, 94, 161-163, 183-2, 244-2, 267 КАС України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, винагороди за вислугу років.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському району Житомирської області донарахувати та виплатити до призначеної ОСОБА_1 пенсії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 24 останніх календарних місяці роботі перед зверненням за призначенням за пенсією (80 % заробітної плати) та виплатити їх, починаючи з 01 серпня 2015 року.
Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, прийнятого за результатами розгляду даного позову, зобов'язавши Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Попільнянський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Попільнянського
районного суду ОСОБА_2 В. М.