Постанова № 50975804, 01.11.2010, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2010
Номер справи
2а-2638/10/0370
Номер документу
50975804
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2010 рокуСправа № 2а-2638/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до товариства з обмеженою відповідальністю «Вільна Україна-Агро» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Волинське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулося з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Вільна Україна-Агро» (надалі ТзОВ «Вільна Україна-Агро») про стягнення заборгованості у розмірі 11152, 21 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що на підставі поданої відповідачем заяви від 14.01.2002 року ТзОВ «Вільна Україна-Агро» було зареєстроване страхувальником в Локачинській міжрайонній дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

За даними звіту про нараховані внески, перерахування та витрати, повязані з загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності за другий квартал 2010 року заборгованість за страхувальником на кінець звітного періоду становила: несплачені страхові внески за перший квартал 2010 року в розмірі 2756,88 грн.; нараховано і утримано страхових внесків за квітень-червень 2010 року в розмірі 5440,86 грн.; нараховано за актом попередньої ревізії пеню в розмірі 32,83 грн. та штрафу в розмірі 880 грн. Загальний розмір простроченої заборгованості відповідача перед Фондом станом на 01.07.2010 року становить 9110, 57 грн.

Спеціалістами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 31.08.2010 року проведено перевірку відповідача з питань правильності обчислення, сплати та цільового використання коштів Фонду. За наслідками перевірки складено акт від 31.08.2010 року в якому зафіксовано прострочену суму заборгованості по страхових внесках в сумі 3323, 00 грн. На підставі даного акту винесено рішення № 621/07003 від 01.09.2010 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду сум фінансових (штрафних) санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, а саме нараховано пеню на прострочену заборгованість у розмірі 380, 64 грн. та накладено штраф у розмірі 1661, 00 грн. Вказане рішення отримане відповідачем 13.09.2010 року, однак залишається не виконаним. Загальна сума заборгованості ТзОВ «Вільна Україна-Агро» перед Фондом соціального страхування з тимчасової страти працездатності становить 11 152, 21 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, наведених у позовній заяві та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув повторно, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. Причини неприбуття до суду не повідомив, заперечень з приводу заявленого позову не надав, клопотання про розгляд справи за його відсутності не заявив. Оскільки відповідно до ст. 128 КАС України повторне неприбуття в судове засідання відповідача, який не є субєктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, не перешкоджає розгляду справи, тому справу розглянуто та вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» № 2240-Ш від 18.01.2001 року (надалі Закон України № 2240-Ш) передбачено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України № 2240-Ш Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону України № 2240-Ш платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи.

Згідно ч. 4 ст. 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» юридичні особи набувають статусу страхувальника з дня взяття їх на облік у робочому органі відділення Фонду.

Частинами 1 та 2 ст. 23 Закону України № 2240-Ш визначено порядок і строки сплати страхових внесків. Зокрема страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.

Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.

Відповідно до п.2 ч.2 ст. 27 Закону України № 2240-ІІІ страхувальник зобовязаний нараховувати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Пунктом 6 ч.1 ст. 28. Закону України № 2240-Ш встановлено право страховика накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Відповідно до статті 30 Закону України № 2240-Ш страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік.

Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.

Право застосовування фінансових санкцій, передбачених цією статтею, мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники.

Судом встановлено, що ТзОВ «Вільна Україна-Агро» є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Згідно звіту про нараховані внески, перерахування та витрати, повязані з загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності за ІІ квартал 2010 року заборгованість відповідача на кінець звітного періоду складала 9110, 57 грн.

Спеціалістами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку відповідача з питань правильності обчислення, сплати та цільового використання коштів Фонду, за наслідками якої складено акт від 31.08.2010 року в якому зафіксовано прострочену суму заборгованості по страхових внесках в сумі 3323 грн. На підставі даного акту заступником директора виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення № 621/07003 від 01.09.2010 року, яким до відповідача застосовано штрафну (фінансову) санкцію, а саме накладено штраф у розмірі 1661 грн. та нараховано пеню на прострочену суму заборгованості в розмірі 380, 64 грн.

Загальна сума заборгованості ТзОВ «Вільна Україна-Агро» перед Фондом з урахуванням штрафу та пені становить 11152,21 грн.

Заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків у розмірі 11152,21 грн. доведена в судовому засіданні та підтверджена матеріалами справи, зокрема: звітом ТзОВ «Вільна Україна-Агро» про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за ІІ квартал 2010 року; актом перевірки від 31.08.2010 року в якому зафіксовано прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 3323 грн.; розрахунком пені за несвоєчасну сплату страхових внесків по ТзОВ «Вільна Україна-Агро» (додаток до акту перевірки №1); рішенням № 621/07003 від 01.09.2010 року про застосування до відповідача штрафних фінансових санкцій у розмірі 1661, 00 грн. та пені у розмірі 380, 64 грн.

Враховуючи, що на день розгляду справи відповідач доказів спростування позовних вимог не надав, боргу, який підтверджується матеріалами справи не сплатив, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають до повного задоволення.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Вільна Україна-Агро» на користь Локачинської міжрайонної виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (код ЄДРПОУ 26039844, р/р 25604118 ВоД ВАТ «Райффайзен банк Аваль», МФО 303569) заборгованість в сумі 11152,21 грн. (одинадцять тисяч сто пятдесят дві гривні двадцять одну копійку).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлений 05 листопада 2010 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М. Димарчук