Постанова № 50964254, 13.09.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2011
Номер справи
2а-1870/2942/11
Номер документу
50964254
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2011 р. Справа № 2a-1870/2942/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю:

секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,

представника позивача- Мазяра Є.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Суми до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 1459 грн. 82 коп. ,-

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція в м. Суми (далі по тексту позивач, ДПІ в м. Суми) звернулася до суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту відповідач, ФОП ОСОБА_1М.) про стягнення податкової заборгованості на загальну суму 1459 грн. 82 коп., в тому числі:

- податок з доходів фізичних осіб в сумі 274 грн. 17 коп., з яких сума основного платежу 91 грн. 39 коп., сума штрафних (фінансових) санкцій 182 грн. 78 коп.;

- податок на додану вартість в сумі 182 грн. 76 коп., з яких сума основного платежу 182 грн. 76 коп.;

- єдиний податок на підприємницьку діяльність з фізичних осіб в сумі 1002 грн. 89 коп., з яких сума основного платежу 1002 грн. 89 коп.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідач 28.01.2004 року зареєстрований виконавчим комітетом Сумської міської ради та перебуває на податковому обліку у ДПІ в м. Суми як платник податків та обовязкових платежів до бюджету. В порушення вимог чинного податкового законодавства щодо своєчасності сплати податків та зборів у відповідача виникла податкова заборгованість, яка складає 1459 грн. 82 коп. Тому позивач просить стягнути з відповідача вказану суму боргу.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, зазначивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.

Представник відповідача в судове засідання повторно не зявився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с.52/. Про причини неявки, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилав, тому суд визнає можливим справу розглядати без участі в судовому засіданні представника відповідача.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:

В судовому засіданні встановлено, що відповідач - ОСОБА_1, 28.01.2004 р. зареєстрований виконавчим комітетом Сумської міської ради як фізична особа-підприємець та з 05.02.2004 р. перебуває на обліку платника податків в ДПІ в м. Суми за №10060. Зазначене підтверджується поясненнями представника позивача та матеріалами справи, зокрема копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серія В02 №607424 /а.с.18/.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 вищевказаного Закону, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Обовязок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобовязань встановлений також п. 16.1.4. ст.. 16 Податкового кодексу України.

Згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01.01.2011р. та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.

З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.

Відповідно до п. 2 Указу Президента України Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва, суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Користуючись цим правом, відповідач обрав зазначену систему оподаткування, звернувшись 11.12.2008 року до ДПІ в м. Суми з заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2009 рік /а.с.17/. Таким чином, він був переведений на спрощену систему оподаткування на 2009 р. зі ставкою єдиного податку 170 грн. на місяць.

Відповідно до п. 2 вищевказаного Указу ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.

Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

В порушення вимог законодавства, відповідачем єдиний податок на підприємницьку діяльність з фізичних осіб (узгоджене податкове зобовязання) не сплачувався в повному обсязі, у звязку з чим за період з 22.06.2009 р. по 20.11.2009 р. за ним утворилася заборгованість по даному податку у розмірі 1002 грн. 89 коп., що підтверджується поясненням представника позивача та матеріалами справи, а саме: розрахунком суми податкового боргу від 24.03.2011 р. №29820/19-074 /а.с.5-6/ та обліковою карткою платника податків /а.с.7-9/.

Крім цього судом встановлено, що в період з 31.12.2008 р. по 22.01.2009 р. ДПІ в м. Суми була проведена документальна планова виїзна перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів (обовязкових платежів) ФОП ОСОБА_1 за період з 01.10.2005 р. по 30.09.2008 р., про що було складено акт перевірки від 26.01.2009 р. №453/17-1016/2754712875/4 /а.с.24-36/. В ході перевірки, крім іншого, було встановлено порушення відповідачем вимог п.п. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4, п. 8.1.2 ст. 8, п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» в результаті чого донараховано податку з доходів фізичних осіб (найманих працівників) в сумі 274 грн. 14 коп.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі вищевказаного акту перевірки та з урахуванням порушень уповноваженою особою позивача було винесено податкове повідомлення-рішення №000191701/0/17/10-16/22754712875/ від 05.02.2009 р., яким визначено суму податкового зобовязання по податку з доходів фізичних осіб (найманих працівників) у сумі 274 грн. 14 коп., в т.ч. 91 грн. 39 коп. за основним платежем та 182 грн. 78 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями /а.с.23/.

У відповідності до п. 5.2 ст. 5 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків повідомлення-рішення, окрім випадку коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив податкове зобовязання та на протязі десяти днів звертається до такого органу зі скаргою про перегляд відповідного рішення.

Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вищевказаного Закону, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Вказане податкове повідомлення-рішення було отримано відповідачем 06.02.2009 р., що підтверджується особистим підписом даної особи у відповідній графі корінця податкових повідомлень-рішень, проте в установлений законом строк визначене податкове зобовязання сплачене не було. Крім того, оскарження вищезазначеного податкового повідомлення платником податку не проводилося, тому у розумінні п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами податкове зобовязання являється узгодженим.

Крім цього, як вбачається з матеріалів справи ФОП ОСОБА_1 до ДПІ в м. Суми були подані податкові декларації з податку на додану вартість, а саме:

- податкова декларація з податку на додану вартість за І квартал 2009 р., яка була подана 12.05.2009 р. та відповідно до якої відповідач самостійно визначив узгоджену суму податкового зобовязання, яка підлягає до сплати в бюджет у розмірі 362 грн. 00 коп. /а.с.19-20/;

- податкова декларація з податку на додану вартість за ІІ квартал 2009 р., яка була подана 04.08.2009 р. та відповідно до якої відповідач самостійно визначив узгоджену суму податкового зобовязання, яка підлягає до сплати в бюджет у розмірі 67 грн. 00 коп. /а.с.21-22/.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Згідно п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 вищезазначеного Закону, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Таким чином, податкове зобовязання визначене ФОП ОСОБА_1 є узгодженим і підлягає сплаті. Однак, як було встановлено в судовому засіданні, узгоджена сума податкового зобовязання відповідачем у в повному обсязі сплачена не була.

Згідно п.п. 5.4.1. п.5.4. ст. 5 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.

На виконання вказаної норми закону та з метою погашення податкового боргу, позивачем 24.02.2009 року було виставлено ФОП ОСОБА_1 першу податкову вимогу за № 1/402 /а.с.38зв.бік/, в якій визначено суму податкового боргу за узгодженими податковими зобовязаннями в розмірі 685 грн. 56 коп. У звязку з несплатою відповідачем суми боргу, вказаної в першій податкові вимозі, ДПІ в м. Суми було виставлено другу податкову вимогу за №2/4998 від 10.12.2010 року /а.с.39зв.бік/, якою відповідача повідомили про суму податкового боргу за узгодженим податковим зобовязанням в загальному розмірі 1459 грн. 82 коп. Оскільки, платника податків - ФОП ОСОБА_1 за юридичною адресою не було розшукано, дані вимоги було розміщено на дошці податкових оголошень, що підтверджується актами про неможливість вручення податкової вимоги №610 від 08.11.2010 року /а.с.38/ та №754 від 17.12.2010 року /а.с.39/. В розумінні п.п. 6.2.4 п. 6.2 ст.. 6 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами податкові вимоги вважаються врученими.

Однак, передбачені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заходи не привели до погашення податкового боргу за узгодженим податковим зобовязанням і станом на 24.03.2011 року сума податкової заборгованості відповідача складає 1459 грн. 82 коп., в тому числі: податок з доходів фізичних осіб в сумі 274 грн. 17 коп., з яких сума основного платежу 91 грн. 39 коп., сума штрафних (фінансових) санкцій 182 грн. 78 коп.; податок на додану вартість в сумі 182 грн. 76 коп., з яких сума основного платежу 182 грн. 76 коп.; єдиний податок на підприємницьку діяльність з фізичних осіб в сумі 1002 грн. 89 коп., з яких сума основного платежу 1002 грн. 89 коп., що підтверджується поясненнями представника позивача та матеріалами справи, зокрема: довідкою про заборгованість від 24.03.2011 р. №29819/19-074 /а.с.4/, розрахунком суми податкового боргу від 24.03.2011 р. №29820/19-074 /а.с.5-6/ та обліковими картками платника /а.с.7-16/.

Таким чином, враховуючи, що сума податкового боргу відповідачем не була сплачена, заборгованість Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 перед позивачем на момент розгляду справи по суті залишається не погашеною та становить 1459 грн. 82 коп., суд, приходить до висновку, що вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими і відповідно, підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Суми до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 1459 грн. 82 коп. задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (40007, АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) податковий борг в сумі 1459 грн. 82 коп. /одна тисяча чотириста пятдесят девять грн. 82 коп./, з яких:

- заборгованість по податку на додану вартість в розмірі 182 грн. 76 коп. на користь Державного бюджету м. Суми на рахунок 31111029700002, код одержувача 23636315, банк одержувача ГУДКУ у Сумській області, МФО банку одержувача 837013;

- заборгованість по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 1002 грн. 89 коп. на користь місцевого бюджету м. Суми на рахунок 31516970700002, ГУДК в Сумській області, МФО 837013, код одержувача 23636315;

- заборгованість по податку на доходи фізичних осіб в сумі 274 грн. 17 коп. на користь місцевого бюджету м. Суми на рахунок 33218801700002, ГУДК в Сумській області, МФО 837013, код одержувача 23636315.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 19.09.2011 року.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець