Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2011 р. Справа № 2a-1870/7608/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.
за участю:
секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського обласного центру зайнятості про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту позивач, ОСОБА_1О.) звернулася до суду з адміністративним позовом до Сумського обласного центру зайнятості (далі по тексту відповідач, Сумський ОЦЗ), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів;
- зобовязати відповідача виплатити на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
Свої вимоги мотивує тим, що 23.09.2011 р. на підставі наказу відповідача №129-к позивача було звільнено з посади заступника начальника відділу організаційної роботи та взаємодії з соціальними партнерами та громадськістю Сумського обласного центру зайнятості у звязку зі скороченням штату за п. 1 ст. 40 КЗпП України. Вказаним наказом було прийнято рішення по виплату вихідної грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати, відповідно до ст. 44 КЗпП України та компенсації за дні невикористаних відпусток. 17.10.2011 р. ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», в звязку з призначенням їй пенсії державного службовця. Як доказ, було надано довідку Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми від 17.10.2011 р. №1086 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком (держслужба) з 27.09.2011 р. Однак, від відповідача жодної письмової відповіді на дану заяву не було отримано, виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів відповідачем на користь позивача не здійснювалось. Позивач вважає протиправними дії відповідача, оскільки ОСОБА_1 має паво на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, маючи строк стажу державної служби 29 років 11 місяців 2 дні. При цьому, позивач зазначає, що використання додаткової гарантії яку надано державною, щодо дострокового виходу на пенсію, не можу бути підставою для позбавлення інших належних соціальних гарантій, а саме - права на встановлену ст.. 37 Закону України «Про державну службу» грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років, в тому числі і дострокову.
Позивач ОСОБА_1, в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 зазначала, що Сумський обласний центр зайнятості позовні вимоги не визнає у повному обсязі. При цьому. відповідачем було надано до суду письмове заперечення проти позову /а.с.21-22/, в якому зазначено, що право на отримання допомоги, встановленої ст. 37 Закону України «Про державну службу» обумовлене звільненням з посади державного службовця у звязку із призначенням пенсії. Оскільки, позивач звільнена з посади заступника начальника відділу організаційної роботи та взаємодії з соціальними партнерами та громадськістю Сумського обласного центру зайнятості у звязку зі скороченням штату за п. 1 ст. 40 КЗпП України, а не у звязку з виходом на пенсію, тому для виплати їй вищезазначеної грошової допомоги немає підстав.
Суд, заслухавши пояснення сторін та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:
Згідно ст. 23 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ), граничний вік перебування на державній службі становить 60 років для чоловіків і 55 років для жінок. Досягнення державним службовцем граничного віку проходження державної служби є підставою для припинення державної служби.
Згідно ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловік не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
В судовому засіданні встановлено, що позивач перебувала на державній службі в Сумському обласному центрі зайнятості. Зазначене підтверджується поясненнями позивача, копією трудової книжки /а.с.12-17/ та не заперечується представником відповідача.
Відповідно до наказу першого заступника директора Сумського обласного центру зайнятості від 23.09.2011 №129-к ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника відділу організаційної роботи та взаємодії з соціальними партнерами та громадськістю Сумського обласного центру зайнятості 23 вересня 2001 року у звязку зі скороченням штатів, згідно з п.1 ч.1 ст.40 Кодексу законів про працю України та надано вказівку виплатити позивачу вихідну грошову допомогу в розмірі середньомісячного заробітної плати /а.с.9/.
При цьому. на день звільнення позивача загальний трудовий стаж, згідно трудової книжки ОСОБА_3 від 29.07.1975 р. складав 36 років, строк державної служби становить 29 років 11 місяців 2 дні, що не заперечувалось відповідачем.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про зайнятість населення» передбачені особливі гарантії працівникам, які втратили роботу у звязку зі змінами в організації виробництва і праці ( п.1 ст.40 КЗпП України), за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення , як таких, що шукають роботу. Однією з таких гарантій є право на достроковий вихід на пенсію за півтора роки до встановленого законом строку осіб предпенсійного віку, які мають страховий стаж для чоловіків 25 років, для жінок 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
Підпунктом «д» пункту 7 Постанови правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування» передбачено, що для призначення пенсії відповідно до ст.29 Закону України «Про зайнятість населення» до заяви про призначення пенсії за віком додається клопотання відповідної державної служби зайнятості.
Клопотання про дострокове призначення пенсії за віком державна служба зайнятості має право подати до відповідного пенсійного фонду лише після припинення трудових відносин державного службовця з органом державної влади на підставі п.1 ст.40 КЗпП України та його реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення, як такого, що шукає роботу.
Позивач скористалась наданим їй законодавством правом дострокового виходу на пенсію. Як вбачається з довідки Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми від 17.10.2011 р. №1087, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми як пенсіонер за віком (держслужба) /а.с.34/. Після чого, 17.10.2011р. позивач, посилаючись на ст.37 Закону України «Про державну службу» звернулася до відповідача із заявою, в якій просила виплатити їй грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів, у звязку з призначенням пенсії державного службовця /а.с.10/.
Згідно листа Сумського обласного центру зайнятості від 02.11.2011 №01-10/1633 у задоволенні заяви позивача відповідач відмовив у виплаті позивачу зазначеної допомоги /а.с.23-24/, у звязку з тим, що підставою для звільнення позивача з посади державного службовця був не вихід на пенсію, а звільнення внаслідок скорочення штатів.
Суд вважає відмову відповідача у виплаті позивачці допомоги у звязку з виходом на пенсію незаконною, виходячи з наступного:
Відповідно до п.1 ч.1 ст.40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Статтею 37 Закону № 3723-ХІІ встановлено, що державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Як вже зазначалося вище, на день звільнення стаж державної служби у позивача складав 29 років 11 місяців 2 дні.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в звязку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоровя, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора роки до встановленого законодавством строку, якщо вони мають трудовий стаж для чоловіків 25 років, для жінок 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах,- стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
В преамбулі зазначеного закону зазначено, що він гарантує ветеранам праці та громадянам похилого віку рівні з іншими громадянами можливості в економічній, соціальній, політичній сферах, сприятливі умови для повноцінного способу життя, а також у звязку з тим, що зазначений закон не встановлює обмежень для громадян похилого віку в залежності від посад, які вони займали до виходу на пенсію, то норма, викладена в ст. 21 зазначеного закону повинна застосовуватися також у разі призначення пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу».
Статтю 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» було виключено на підставі п.п. 3 п. 22 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп\2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.п.41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Таким чином, на день звільнення позивача - 23 вересня 2011 року діяла норма ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».
Суд вважає, що основними умовами виплати 10 місячних посадових окладів державним службовцям є необхідний стаж державної служби, факт звільнення з роботи та факт призначення пенсії державному службовцю.
Аналіз вищенаведених норм законодавства дає підстави зробити висновок про те, що позивачу державному службовцю, який звільнений з посади на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України у разі дострокового призначення пенсії державного службовця, на підставі довідки управління Пенсійного фонду України про призначення такої пенсії, відповідачем має бути виплачена грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів, оскільки звільнений він був не з власної ініціативи і причина звільнення не залежала від його волі. За таких обставин, достроковий вихід на пенсію не може бути підставою для відмови у виплаті позивачу державної допомоги, передбаченої ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Таким чином, судом встановлено, що на час звільнення з посади заступника начальника відділу організаційної роботи та взаємодії з соціальними партнерами та громадськістю Сумського обласного центру зайнятості у позивача вже існувало право на одержання пенсії, отже позивач набула на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів при виході на пенсію з посади державного службовця.
Таким чином, відмова відповідача у виплаті позивачу, як державному службовцю, що відповідає вимогам ст. 37 Закону України «Про державну службу» грошової допомоги у звязку з виходом на пенсію є протиправною.
Крім цього, слід зазначити, що в судовому засіданні представник відповідача зазначив, що позиція Сумського обласного центру зайнятості базується на письмових розясненнях, які було надано Головним управлінням Державної служби України (лист б/н, б/д а.с.25-28). Даною установою було зроблено висновок, що на момент припинення особою державної служби згідно з пунктом 1 та 2 статті 40 КЗпП України у неї не виникає право на отримання грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів.
Однак, суд не може взяти до уваги дане посилання відповідача, оскільки, по-перше, дане розяснення не зареєстровано належним чином, по друге в матеріалах справи є лист Міністерства праці та соціальної політики України від 17.09.2009р. №396/13/155-09, який зареєстровано 19.01.2009р., «Щодо виплати грошової допомоги при достроковому виході на пенсію», згідно якого зазначено, що «Державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів. Грошова допомога виплачується у разі звільнення з посади державного службовця у звязку з виходом на пенсію державного службовця. Ця норма застосовується т а к о ж і при достроковому виході на пенсію державних службовців у звязку зі звільненням згідно з пунктом 1 ст.40 КЗпП України.».
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправною відмови відповідача у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів та зобовязання відповідача виплатити на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», є правомірними, обґрунтованими і відповідно, підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського обласного центру зайнятості про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Сумського обласного центру зайнятості щодо відмови у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів.
Зобовязати Сумський обласний центр зайнятості (40030, м. Суми, площа Незалежності, 3, код ЄДРПОУ 03491406) виплатити на користь ОСОБА_1 (40021, АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу". < Сума стягнення (цифрами) > < Текст >
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 06.12.2011 року.
Суддя (підпис) О.М. Кунець
З оригіналом згідно
Суддя О.М. Кунець