ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2009 року №48853/09/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Багрія В.М., Обрізко І.М.
при секретарі судового засідання: Неміш О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25.05.2009 року у справі за позовом ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення сум бюджетного відшкодування,-
встановила:
У березні 2009 року ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» звернулося з позовом до Луцької ОДПІ, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення сум бюджетного відшкодування.
Позивач свої позовні вимоги мотивував тим, що за матеріалами проведення перевірок ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» Луцькою ОДПІ з достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку за лютий - листопад 2008 року було підтверджено бюджетне відшкодування на загальну суму 5373673,00 грн.
Станом на 17 березня 2009 року з Державного бюджету за вищенаведеними матеріалами ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» відшкодовано лише 3739079,00 грн. Решта суми у розмірі 1634594,00 грн. залишились неповернутими.
Позивач просив стягнути з Державного бюджету суму бюджетного відшкодування за березень - листопад 2008 року на користь ТзОВ «ВКФ «Луцьккондитер» у загальному розмірі 1634594,00 грн., однак в судовому засіданні представник позивача подав заяву про зменшення позовних вимог, обґрунтовуючи тим, що 29.04.2009 року на рахунок позивача в банку перераховано суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 560687,00 грн., а тому просив стягнути з Державного бюджету України бюджетну заборгованість з ПДВ за березень - листопад 2008 року в сумі 1073907,00 грн.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 25.05.2009 року позов задоволено повністю. Вирішено стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за березень - листопад 2008 року в сумі 1073907,00 грн.
З таким рішенням не погодилася Луцька об'єднана державна податкова інспекція, подала апеляційну скаргу. Вважає оскаржувану постанову такою, що винесена з порушенням норм матеріального права. Зазначає, що у відповідності до п.5 Наказу ДПА України №538 від 12.11.2002 р. «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» працівниками Луцької ОДПІ були здійснені заходи щодо підтвердження документальної перевірки заявленого до відшкодування ПДВ за березень - листопад 2008 р., направлені запити на підтвердження сплачених сум ПДВ по основних постачальниках. Затримка у відшкодуванні сум ПДВ по ТзОВ «ВКФ «Луцьккондитер» пов'язана із неможливістю підтвердити суми податкового кредиту по постачальниках першої ланки по СПД, місцезнаходження яких не встановлено та ненадходженням відповідей зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника. Просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким в позові відмовити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Судом встановлено, що позивач як платник податку на додану вартість подавав до Луцької ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість з розрахунком сум, що підлягали бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку.
Актами Луцької ОДПІ від 24.06.2008 року № 03064 «Про результати виїзної позапланової перевірки ТзОВ Виробничо-комерційної фірми «Луцьккондитер» (код за ЄДРПОУ 00382027) достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за лютий, березень 2008 року», №03083 від 12.08.2008 року «Про результати виїзної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми «Луцьккондитер» (код за ЄДРПОУ 00382027) достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за квітень, травень 2008 року», №08545 від 29.10.2008 року «Про результати позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми «Луцьккондитер» (код за ЄДРПОУ 00382027) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за червень, липень 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.01.2008 по 31.07.2008 року», довідкою Луцької ОДПІ №1795/23-4/00382027 від 13.12.2008 року «Про результати позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми «Луцьккондитер» (код за ЄДРПОУ 00382027) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за серпень, вересень 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.07.2008 по 30.09.2008 року» та довідкою №19/23-5/00382027 від 05.02.2009 року «Про результати позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми «Луцьккондитер» (код за ЄДРПОУ 00382027) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за жовтень, листопад 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.09.2008 по 30.11.2008 року» були підтверджені наступні заявлені позивачем суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника: за лютий 2008 року в сумі 602045,00 грн., за березень 2008 року - 641416,00 грн., за квітень 2008 року - 577955,00 грн., за травень 2008 року - 945867,00 грн., за червень 2008 року - 678686,00 грн., за липень 2008 року - 434380,00 грн., за серпень 2008 року - 375352,00 грн., за вересень 2008 року - 731134,00 грн., за жовтень 2008 року - 103956,00 грн., за листопад 2008 року - 282882,00 грн., а всього за матеріалами вказаних перевірок було підтверджено бюджетне відшкодування на загальну суму 5373673,00 грн.
Поряд з тим, на час звернення позивача до суду з адміністративним позовом з Державного бюджету України було проведено бюджетне відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 3739079,00 грн., в тому числі: за лютий 2008 року - в сумі 602045,00 грн. (згідно платіжних доручень №3553, №3554 від 10.07.2008 року), за березень 2008 року - в сумі 576309,00 грн. (згідно платіжних доручень №3555, №3556 від 10.07.2008 року), за квітень 2008 року - в сумі 495132,00 грн. (згідно платіжних доручень №3865 від 20.08.2008 року, №3936 від 27.08.2008 року), за травень 2008 року - в сумі 840825,00 грн. (згідно платіжних доручень №3866 від 20.08.2008 року, №3935 від
20.08.2008 року, №3937 від 27.08.2008 року), за червень 2008 року - в сумі 254709,00 грн. (згідно платіжного доручення №4461 від 14.11.2008 року), за липень 2008 року - в сумі 204594,00 грн. (згідно платіжних доручень №4462 від 14.11.2008 року, №54 від 16.01.2009 року), за серпень 2008 року - в сумі 371104,00 грн. (згідно платіжного доручення №52 від 16.01.2008 року), за вересень 2008 року - в сумі 365501,00 грн. (згідно платіжного доручення №53 від 16.01.2008 року), за листопад 2008 року - в сумі 28860,00 грн. (згідно платіжного доручення №392 від 26.02.2009 року).
Крім того, судом встановлено, що станом на 27.04.2009 року сума бюджетної заборгованості по податкових деклараціях з податку на додану вартість перед позивачем складала: за березень 2008 року - 65107,00 грн., за квітень 2008 року - 82823,00 грн., за травень 2008 року - 105042,00 грн., за червень 2008 року - 423977,00 грн., за липень 2008 року - 229786,00 грн., за серпень 2008 року - 4248,00 грн., за вересень 2008 року - 365633,00 грн., за жовтень 2008 року - 103956,00 грн., за листопад 2008 року - 254022,00 грн., а всього за вказаний період -1634594,00 грн.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2.04.2009 року №312 на підставі висновків Луцької ОДПІ від 28.04.2009 року та узгодженого реєстру позивачу було відшкодовано податок на додану вартість на загальну суму 560687,00 грн. для проведення погашення заборгованості з виплати заробітної плати. Таким чином, на час винесення постанови у даній справі сума бюджетної заборгованості з податку на додану вартість перед позивачем складала 1073907,00 грн.
Відповідно до п. п. 7.7.4, п. п. 7.7.5, п. п. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Посилання апелянта на те, що у відповідності до п.5 Наказу ДПА України №538 від 12.11.2002 р. «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» працівниками Луцької ОДПІ здійснювались заходи щодо підтвердження документальної перевірки заявленого до відшкодування ПДВ за березень - листопад 2008 р., направлялись запити на підтвердження сплачених сум ПДВ по основних постачальниках, однак через неможливість підтвердити суми податкового кредиту по постачальниках першої ланки по СПД, місцезнаходження яких не встановлено та ненадходженням відповідей зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника пов'язує затримку у відшкодуванні сум ПДВ по ТзОВ «ВКФ «Луцьккондитер» не заслуговують на увагу та висновків суду першої інстанції не спростовують, так як Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168/97-ВР не передбачає отримання результатів зустрічних перевірок контрагентів суб'єкта оподаткування як обов'язкової умови відшкодування податку на додану вартість, а пов'язує можливість отримання платником податку бюджетного відшкодування з податку на додану вартість з Державного бюджету України з фактичною сплатою податку контрагентам платника в ціні придбаних товарів (послуг) у податковому періоді, що передує звітному. Якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи, і не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування податку на додану вартість у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту, також передбачає обов'язок податкового органу надати такий висновок, якщо при перевірці не виявлено невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації.
Крім того, наказ ДПА України №538 від 12.11.2002 р. «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» не містять заборони на надання висновку за відсутності відповідей на запити.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
ухвалила:
Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25.05.2009 року у справі №2а-17726/09 за позовом ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення сум бюджетного відшкодування - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом одного місяця може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.