Ухвала суду № 50919365, 14.09.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2015
Номер справи
592/3902/15-а
Номер документу
50919365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2015 р.Справа № 592/3902/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Старостіна В.В.

Суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.06.2015р. по справі № 592/3902/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області треті особи Громадська організація "Громадське об'єднання соціальних ініціатив учасників бойових дій, ветеранів військової служби та працівників силових відомств" , Сумський обласний військовий комісаріат

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

23.04.2015 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з адміністративним позовом, в якому просив суд:

- визнати дії відповідача, щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі Наказу МО України №814 від 27.11.2013р., противоправними;

- зобов'язати відповідача подати список на ім'я ОСОБА_2 до Сумського обласного військкомату для складання довідки про розмір мого грошового забезпечення згідно Наказу МО України №814 від 27.11.2013р., для перерахунку пенсії позивача в повному обсязі, згідно чинного законодавства;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.10.2014р., згідно довідки про розмір мого грошового забезпечення наданої Сумським обласним військкоматом, в повному обсязі, не порушуючи порядок подання та підготовки документів для перерахунку пенсії, а також порядку проведення перерахунку пенсії.

- виплатити неотриманні кошти згідно ст.ст.51,55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби», починаючи з 01.10.2014 року.

- на підставі ст.11 КАС України виті за межи позовних вимог, застосувати необхідні норми права, з метою повного захисту порушених прав ОСОБА_2, свобод та інтересів.

- винести окрему ухвалу, якою визнати противоправною практику відповідача зловживати правом.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідач добровільно не здійснив перерахунок його пенсії на підставі наказів Міністра оборони № 377 від 28.07.2008 р. та № 814 від 27.11.2013 р. Дізнавшись про порушення його прав пенсійним фондом від інших військових пенсіонерів у листопаді 2014 р. він 30.03.2015 р. звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі наказу МО України № 814 та отримав відмову. Також 30.03.2015 р. він звернувся до військкомату з заявою про надання інформації про розмір його грошового забезпечення згідно наказами Міністра оборони № 377 та № 814. Згідно отриманої довідки відповідача при нарахуванні його пенсії здійснюється з посадового окладу 1150 грн., а згідно наказу № 814 посадовий оклад становить 1250 грн. З цих підстав вважає повинні бути перераховані інші складові грошового утримання, тому за захистом порушеного права звернувся до суду.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.06.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, треті особи: Громадська організація «Громадське об'єднання соціальних ініціатив учасників бойових дій, ветеранів військової служби та працівників силових відомств», Сумський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» - неправомірними.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти та подати список на ім'я ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату для надання Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням змін, внесених у розміри грошового забезпечення наказом Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області після отримання Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Сумським обласним військовим комісаріатом Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та провести відповідні-виплатити із урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 23.10.2014 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Відповідач, не погодившись з постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.06.2015 року в частині задоволених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.

Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», звільнений з військової служби в запас з посади викладача кафедри артилерійського озброєння Військового інституту ракетних військ і артилерії Сумського державного університету (а.с. 8). Позивач є членом Громадської організації «Громадське об'єднання соціальних ініціатив учасників бойових дій, ветеранів військової служби та працівників силових відомств» (а.с. 9).

30.03.2015 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, зокрема у зв'язку з виданням Наказу Міністра оборони України № 814 та просив провести перерахунок пенсії у відповідності з Порядком подання та оформлення документів для перерахунку пенсії і Порядком проведення перерахунку пенсій, які затверджені постановою Правління ПФ України № 3-1 від 30.01.2007 р. та Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 р. (а.с. 33).

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на звернення позивача, листом від 14.04.2015 p. № 184/М-11 повідомило, що Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008 р. рішень про зміну розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України не приймалось, підстави для перерахунку пенсій військовослужбовцям, зокрема військовослужбовцям Міністерства оборони України відповідно до наказів Міністра оборони України, зазначених у зверненні відсутні. Також позивачу надано повідомлення про розмір та складові пенсії № 1807 від 14.04.2015 р. з якої вбачається, що при нарахуванні пенсії враховано посадовий оклад у розмірі 1150 грн., виплачується підвищення до пенсії відповідно до постанови КМУ № 355 (а.с. 6,7).

30.03.2015 р. ОСОБА_1 звернувся з заявою до Сумського обласного військового комісаріату з заявою про надання розміру його грошового забезпечення згідно з наказами МО № 377 від 28.07.2008 р. та № 814 від 27.11.2013 р. (а.с. 56).

На своє звернення отримав відповідь (від 02.04.2015 року № 11/790), що відповідно до наказу № 814 посадовий оклад викладача вищого військово училища не змінився та становить 1250 грн. З відповіді вбачається, що на виконання постанови КМУ від 23.04.2012 р. № 355 «Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» відділом соціального забезпечення була складена довідка про грошове забезпечення станом на 01 квітня 2012 року № 42866 від 11.06.2012 р. та в червні місяці надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Під час складання довідки були враховані вимоги Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11.05.2012 р. № 248/3/6/876, а саме обчислення грошового забезпечення здійснене за посадами керівного, наукового та науково - педагогічного (педагогічного) складу офіцерів військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України - відповідно до схем, затверджених наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 та за розміром премії, установлений наказом Міністра оборони України від 26.03.2012 № 165 та складає: посадовий оклад - 1250,00 грн., оклад за військовим званням - 130,00 грн., надбавка за вислугу років 35 % - 483,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % - 931,50 грн., надбавка за таємність 10 % - 125,00 грн., премія 90 % - 1125,00 грн. Всього - 4044,50 грн. (а.с. 57 - 58).

Задовольняючи позов частково суд першої інстанції виходив з того, що відмовляючи в перерахунку пенсії з урахуванням нового розміру посадового окладу, визначеного наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814 суб'єкт владних повноважень діяв всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано, упереджено, без з'ясування необхідних обставин, що мали значення для прийняття рішення, чим порушено законні інтереси позивача.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. З ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (далі - постанова № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 3 постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 цієї постанови керівникам державних органів надано право в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.

На виконання п. 12 ч. 2 постанови № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України Міністром оборони України було видано Наказ від 27.11.2013 року N 814 - «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Тобто, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, а тому суд приходить до висновку, що наказ № 814, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб - посадового окладу.

Аналогічна правова позиція щодо наказу Міністру оборони України, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово- навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України (№ 377) викладена у постановах Верховного Суду України від 24.04.2012 року № 21-84а12, від 16.01.2013 року № 21-416а12, від 18.06.2013 року № 21-165а13, від 01.07.2014 р. № 21-252-а14. Вказані Висновки Верховного Суду України за приписами ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Щодо посилання відповідача на те, що Пенсійний фонд України у відповідності до Порядку, встановленому постановою № 45 не повідомляв відповідача про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказу № 814, слід зазначити наступне.

Відповідно до п. 2 і п. З постанови № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 13.8 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, що затверджене Наказом Міністерства оборону України № 530 від 14.08.2014 р., на підставі списків обласні військові комісаріати та військова частина А0515 готують для перерахунку пенсій довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій та в місячний строк подають їх до головних управлінь Пенсійного фонду України.

З наведених підстав суд вважає безпідставними доводи відповідача щодо не надання Сумським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення позивача, як відсутність підстав для задоволення вимог.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відмовляючи в перерахунку пенсії з урахуванням нового розміру посадового окладу, визначеного наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814 суб'єкт владних повноважень діяв всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано, упереджено, без з'ясування необхідних обставин, що мали значення для прийняття рішення, чим порушено законні інтереси позивача.

Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано частково задовольнив адміністративний позов.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.06.2015 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ч.1 ст. 41, ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.06.2015р. по справі № 592/3902/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Рєзнікова С.С. Повний текст ухвали виготовлений 18.09.2015 р.