Головуючий у 1 інстанції - Христофоров А.Б.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2010 року справа №2а-8867/08/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Шаптала Н.К.
суддів Горбенко К.П., Лях О.П.,
при секретарі Турко І.Б.,
за участю представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши апеляційну скаргу Добропільської обґєднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2010 року по адміністративній справі за позовом Державного підприємства "Добропіллявугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Піонер" до Добропільської обґєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0012091540/3 від 26.03.2008р.,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Добропільської обґєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0012091540/3 від 26.03.2008р.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2010 року позовні вимоги задоволені повністю: визнано недійсним податкове повідомлення-рішення №0012091540/3 від 26.03.2008р.
Добропільською ОДПІ подана апеляційна скарга, в якій вона просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову якою повністю відмовити у задоволенні позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального права.
Представник позивача у судове засідання не зґявився, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення б/н.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державне підприємство «Добропіллявугілля», згідно свідоцтва про державну реєстрацію, виданого виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області є юридичною особою, дата реєстрації 11.03.2003р.
Відокремлений підрозділ Шахта «Піонер» Державного підприємства «Добропіллявугілля», згідно довідки Управління статистики у м. Добропіллі від 31.01.2007р., має правовий статус субєкта «без права юридичної особи», діє на підставі Положення про Відокремлений підрозділ Шахта «Піонер» Державного підприємства «Добропіллявугілля», знаходиться на податковому обліку в Добропільській обєднаній державній податковій інспекції.
Добропільською обєднаною державною податковою інспекцією було проведено невиїзну документальну перевірку з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету Відокремленим підрозділом «Шахта «Піонер» Державного підприємства «Добропіллявугілля», за період з 31.05.2007р. по 06.11.2007р., на підставі якої було складено акт № 695/15-0/26319454 від 19.11.2007р.
На підставі вказаного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0012091540/0 від 19.11.2007р.
Вказане повідомлення-рішення було оскаржене позивачем, але за наслідками апеляційного розгляду залишено без змін.
Судом першої інстанції було проведено судово-економічну експертизу, згідно висновків якої в результаті дослідження первинних бухгалтерських документів та податкової звітності не підтверджується документальна обґрунтованість висновків акту перевірки № 69/15-2/26319454 від 19.11.2007р., на підставі якого податковим повідомленням - рішенням № 0012091540/3 від 26.03.2008р. донараховані штрафні санкції у сумі 35075,06 гривень; в результаті дослідження первинних бухгалтерських документів та податкової звітності експертом надано умовний висновок щодо можливості нарахування штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати узгоджених податкових зобовязань зі збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 18 165,32 грн. по даті 30.11.2007р. в сумі 49,59 грн. по даті 20.10.2008р. по розрахунку податкового зобовязання № 11623 від 28.07.2006р.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Правовою підставою прийняття спірного податкового повідомлення-рішення визначено п.п. 17.1.7 п.п 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до п.п. 17.1.7 п.п 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобовязання платника податків за причинами, не повязаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму податкового зобовязання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
У разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах а" - в підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до ч.3 п.13-1 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого ПКМУ від 29.01.99р. № 115 збір сплачується протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 9 ЗУ від 25.06.1991р. № 1251 ХІІ «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Як визначено підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 ст. 7 Закону України № 2181 від 21.12.2000 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" джерелами сплати податкових зобовязань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку.
Суд першої інстанції дійшов до вмотивованого висновку про те, що у даному випадку не підлягає застосуванню Закон України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, оскільки відповідно податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Законом України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами, який є спеціальним законом з податків питань оподаткування і встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу самостійно визначеного платником податків. Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобовязань, передбаченого пунктом 7.7. ст. 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обовязком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобовязань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
Таким чином, суд першої інстанції правомірно дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Добропільської обґєднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2010 року у справі № 2-а-8867/08/0570 за позовом Державного підприємства "Добропіллявугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Піонер" до Добропільської обґєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0012091540/3 від 26.03.2008р. - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені в нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 13.07.2010р. Повний текст ухвали виготовлено 14.07.2010р.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня виготовлення повного тексту.
Колегія суддів: