Постанова № 50905348, 09.09.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2015
Номер справи
820/6280/15
Номер документу
50905348
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

09 вересня 2015 р. № 820/6280/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

суддів - Полях Н.А., Сагайдак В.В.,

при секретарі - Принцевській Ю.В.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 10.08.2015 р. ),

представника відповідачів :Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області, Державної фіскальної служби ОСОБА_2 (довіреності від 24.03.15р., від 11.06.15р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним

Товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтотранс Плюс" до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області, Державної фіскальної служби України провизнання протиправними та скасування рішень,- ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Укравтотранс Плюс", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати:

- рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області № НОМЕР_1 від 30.03.2015 року про застосування до ТОВ «Укравтотранс Плюс» штрафних санкцій у розмірі 23391,12 грн. (20%) та нарахування пені у розмірі 644,9 грн. (0,1% від суми недоплати за період з 21.03.2015 року до 26.03.2015 року), а разом, у сумі 24036,02 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;

- рішення ГУ ДФС у Харківській області за № 627/10/20-40-10-04-14 від 22.04.2015 року про результати розгляду первинної скарги ТОВ «Укравтотранс Плюс» на рішення начальника ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів України у Харківській області за № НОМЕР_1 від 30.03.2015 року;

- рішення Державної фіскальної служби України за № 11563/6/99.99.10.01.07-15 від 03.06.2015 року про залишення вторинної скарги ТОВ «Укравтотранс Плюс» без розгляду.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказав, що позивачем з дотриманням законодавчо встановлених строків було перераховано суму 153671 грн. з призначенням платежу- сплата єдиного соціального внеску за лютий 2015 року, але через технічну помилку зазначені гроші перераховано на інший рахунок - на оплату ПДФО. У зв'язку з цим, позивач вважає невірними висновки податкового органу про наявність підстав для застосування штрафу та пені до позивача , а також неправомірними рішення про результати розгляду скарг, які надані ГУ ДФС у Харківській області та Державною фіскальною службою України.

У судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_1 підтримав вимоги і доводи заявленого позову та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

У судовому засіданні представника відповідачів :Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області, Державної фіскальної служби ОСОБА_2, проти позову заперечувала у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в запереченні на адміністративний позов .

У судове засідання представник відповідача - ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області - не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду. Заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду не надав. Враховуючи те, що відповідач повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, суд вирішив розглядати справу за відсутності відповідача за наявними доказами у справі.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_3 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №714501, Товариство з обмеженою відповідальністю "Укравтотранс Плюс" зареєстроване в якості юридичної особи з 13.09.11р.

ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області прийнято рішення № НОМЕР_1 від 30.03.2015 року (а.с. 28) про застосування до ТОВ «Укравтотранс Плюс» штрафних санкцій у розмірі 23391,12 грн. (20%) та нарахування пені у розмірі 644,9 грн. (0,1% від суми недоплати за період з 21.03.2015 року до 26.03.2015 року), а разом, у сумі 24036,02 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

ТОВ «Укравтотранс Плюс» оскаржило дане рішення в адміністративному порядку до Головного управління Міндоходів у Харківській області, Державної фіскальної служби України (а.с.12, 17).

Рішенням про результати розгляду скарги ТОВ «Укравтотранс Плюс» ГУ Міндоходів у Харківській області від 22.04.15р. № 627/10/20-40-10-04-14 та рішенням ДФС України № 11563/6/99.99.10.01.07-15 від 03.06.2015 року рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області № НОМЕР_1 від 30.03.2015 року залишено без змін , а скарги без задоволення (а.с. 10, 13-15,).

Що стосується вимог позивача про скасування рішень ГУ ДФС у Харківській області за № 627/10/20-40-10-04-14 від 22.04.2015 року про результати розгляду первинної скарги ТОВ «Укравтотранс Плюс» та Державної фіскальної служби України за № 11563/6/99.99.10.01.07-15 від 03.06.2015 року про залишення вторинної скарги ТОВ «Укравтотранс Плюс» без розгляду , судом встановлено наступне.

ОСОБА_3 ч.14 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення.

Оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом доходів і зборів вищого рівня та/або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.

У той же час, п.1 ч.2 ст.17 КАС України закріплено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень , які породжують , змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно - правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає , що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створюють перешкоди для їх реалізації або мають місце інші обмеження прав чи свобод.

Суд зазначає, що рішення про результати розгляду скарги не є актом реалізації контролюючими органами повноважень у сфері управлінської діяльності та не створює для позивача юридичних наслідків .

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду від 27.10.14р. по справі К/800/281/14.

Таким чином, суд прийшов до висновки, що в частині позовних вимог про скасування рішень ГУ ДФС у Харківській області за № 627/10/20-40-10-04-14 від 22.04.2015 року про результати розгляду первинної скарги ТОВ «Укравтотранс Плюс» та Державної фіскальної служби України за № 11563/6/99.99.10.01.07-15 від 03.06.2015 року про залишення вторинної скарги ТОВ «Укравтотранс Плюс» без розгляду, відсутні підстави для їх задоволення, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні вимог в цій частині.

Щодо виявлених порушень, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області № НОМЕР_1 від 30.03.2015 року, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що ТОВ «Укравтотранс Плюс» направлено до КБ ПРИВАТБАНК, м.Харків платіжні доручення: від 11.03.15р. №1106 про сплату єдиного внеску у розмірі 61000 грн., від 12.03.15р. №1108 про сплату єдиного внеску за лютий 2015 року у розмірі 75000 грн., від 13.03.15р. №1114 про сплату єдиного внеску за лютий 2015 року у розмірі 7671 грн., від 13.03.15р. №1116 про сплату єдиного внеску за лютий 2015 року у розмірі 10 000 грн.

Зазначені платіжні доручення прийнято до виконання та проведено КБ ПРИВАТБАНК, м.Харків , про що свідчать штампи відповідного відділення на зазначених платіжних дорученнях.

Таким чином, позивачем до матеріалів справи надано підтвердження того, що ним з 11.03.15р. по 13.03.15р. здійснено сплату сум єдиного соціального внеску за лютий 2015 року у загальному розмірі 153671 грн.

У той же час , представником позивача повідомлено суду, що сплачену ним суму єдиного соціального внеску за лютий 2015 року у розмірі 153671 грн. помилково перераховано на оплату податку на доходи фізичних осіб, оскільки у платіжних дорученнях помилково вказано інший розрахунковий рахунок по сплаті податку.

Так, листами від 27.03.2015 року та від 24.03.2015 року, підприємством ТОВ «Укравтотранс Плюс» було надано до ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області пояснення з приводу технічної помилки щодо невірного зарахування грошей з призначенням платежу : сплата єдиного соціального внеску за лютий 2015 року.

Позивачу було повернуто помилково сплачену суму у розмірі 136000 грн., що підтверджується платіжним дорученнями № 30551 від 15.04.15р.

Крім того, позивачем до матеріалів справи надано платіжні доручення: № 1159 від 25.03.15р. про сплату суми єдиного соціального внеску за лютий 2015р. у розмірі 56000 грн., від 26.03.2015 року № 1162 про сплату єдиного соціального внеску за лютий 2015р. у розмірі 61000 грн.

Таким чином, позивачем до матеріалів справи надано підтвердження того, що ним здійснено сплату суми єдиного соціального внеску за лютий 2015р. у розмірі 117000 грн.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. № 2464 (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

ОСОБА_3 ч. 5 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).

Ч.6 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" закріплено, що для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску;

ОСОБА_3 ч.7 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.

Відповідно до ч.8ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Ч.10 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" закріплено, що днем сплати єдиного внеску вважається:

- у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

- у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Відповідно до п. 38.1 ст.38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк .

ОСОБА_3 ч.4,5 ст.45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

ОСОБА_3 Положення про Єдиний казначейський рахунок, що затверджений наказом Держказначейства України від 26.06.2б02р. № 122, даний рахунок є консолідованим і об'єднує всі рахунки.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав у податкового органу для прийняття рішення про застосуваня штрафних санкцій та нарахування пені позивачу.

. Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 08.08.13р. по справі К/9991/38036/12.

ОСОБА_3 з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з аналізу положень чинного законодавства та доказів, наявних у матеріалах справи, колегія суддів вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, а саме в частині задоволення вимоги про скасування рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області № НОМЕР_1 від 30.03.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 24, 71, 94, 159, 160-163,186 Кодексу адміністративного судочинства, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтотранс Плюс" до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити частково.

Скасувати рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області № НОМЕР_1 від 30.03.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені .

В задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення ГУ ДФС у Харківській області за № 627/10/20-40-10-04-14 від 22.04.2015 року про результати розгляду первинної скарги ТОВ «Укравтотранс Плюс» ; рішення Державної фіскальної служби України за № 11563/6/99.99.10.01.07-15 від 03.06.2015 року про залишення скарги ТОВ «Укравтотранс Плюс» без розгляду - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 14 вересня 2015 року.

Головуючий Суддя Мар'єнко Л.М.

Суддя-Сагайдак В.В.

Суддя- Полях Н.А.