ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2011 року < ЧАС >
м. Полтава
Справа № 2а-1670/7146/11
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гіглави О.В.,
при секретарі – Дрижирук М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ланнівський молочноконсервний комбінат" про стягнення боргу, -
В С Т А Н О В И В:
30 серпня 2011 року Карлівська міжрайонна державна податкова інспекція звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ланнівський молочноконсервний комбінат" про стягнення боргу в розмірі 9174,46 грн (з урахуванням клопотання від 14.09.2011).
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на несплату відповідачем в строки, визначені чинним законодавством, узгодженої суми податкового зобов’язання у загальному розмірі 9174,46 грн, в тому числі по податку на додану вартість у розмірі 512,00 грн, по податку на прибуток у розмірі 340,00 грн, по комунальному податку у розмірі 339,84 грн, по податку з власників транспортних засобів юридичних осіб у розмірі 5608,00 грн та по орендній платі за землю з юридичних осіб у розмірі 2374,62 грн.
Позивач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, та повідомив про підтримання позовних вимог.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча в справі наявні докази, що він належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду даної справи.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Ланнівський молочноконсервний комбінат" (ідентифікаційний код 34274964) зареєстроване 03.11.2006 Карлівською районною державною адміністрацією Полтавської області, номер запису про державну реєстрацію 1 565 102 0000 000255 та знаходиться на податковому обліку в Карлівській міжрайонній державній податковій інспекції.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 № 2535-ХІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2535-ХІІ) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Статтею 14 Закону №2535-ХІІ регламентовано, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до абзацу 1 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем 03.02.2010 подано до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності №1410, в якій самостійно визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю на 2010 рік. Відповідно до даної декларації податкове зобов'язання по орендній платі за землю за грудень 2010 року по терміну сплати 30.01.2011 становить 2373,62 грн.
Згідно зі статтею 17 Закону № 2535-ХІІ податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
В терміни, передбачені законодавством, податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, визначене поданою декларацією за 2010 рік у розмірі 2373,62 грн відповідачем не сплачене.
Згідно зі статтею 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" (чинного на час виникнення спірних правовідносин) юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Судом встановлено, що відповідачем до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції подано розрахунок №9000169501 від 11.02.2010 з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, в якій самостійно визначено податкове зобов'язання по податку з власників транспортних засобів за 2010 рік. Відповідно до даної декларації податкове зобов'язання по податку з власників транспортних засобів становить в ІV кварталі 2010 року - 5608,00 грн (термін сплати 14.01.2011).
Відповідно до статті 5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Несплачена сума узгодженого податкового зобов'язання відповідача з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів становить 5608,00 грн.
Крім того, 11.04.2011 Карлівською міжрайонною державною податковою інспекцією проведено камеральну перевірку податкової звітності відповідача по податку на додану вартість (за жовтень-грудень 2010 року, січень-лютий 2011 року), податку на прибуток (за 9 місяців 2010 року), комунального податку (за ІІІ-IV квартали 2010 року) та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (за 2011 рік).
За результатами перевірки складено акт №116/15/34274964 від 11.04.2011, в якому зафіксовано порушення відповідачем вимог підпункту 49.18.1, 49.18.2 пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203, пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України в частині неподання податкової звітності до податкового органу (звітність до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції не подавалась).
На підставі акту перевірки №116/15/34274964 від 11.04.2011 податковим органом відносно відповідача винесені наступні податкові повідомлення-рішення від 21.04.2011:
- №0000181601, яким до підприємства застосовано штрафну санкцію по податку на додану вартість у сумі 512,00 грн;
- №0000191501, яким до підприємства застосовано штрафну санкцію по податку на прибуток у сумі 340,00 грн;
- №0000201501, яким до підприємства застосовано штрафну санкцію по комунальному податку у розмірі 340,00 грн;
- №0000211501, яким до підприємства застосовано штрафну санкцію по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 1,00 грн.
21.04.2011 зазначені податкові повідомлення-рішення направлені на адресу відповідача рекомендованим листом.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно з пунктом 58.3 статті 58 цього Кодексу податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (пункт 56.1 статті 56 зазначеного Кодексу).
Судом не виявлено доказів здійснення відповідачем передбаченої пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України процедури адміністративного оскарження податкових повідомлень–рішень від 21.04.2011 №0000181601, №0000191501, №0000201501 та №0000211501, а також їх оскарження до суду.
Отже, суд не знаходить правових підстав та фактичних даних для висновку про те, що вказані податкові повідомлення-рішення Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції порушують права та охоронювані законом інтереси Товариства з обмеженою відповідальністю "Ланнівський молочноконсервний комбінат" у сфері публічно-правових відносин і тому не створюють для нього обов'язку виконати їх владні приписи у частині сплати податкового зобов’язання/грошового зобов'язання.
Згідно з підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Докази повної оплати чи погашення відповідачем в інший спосіб спірної суми боргу у матеріалах справи відсутні. Натомість, наявні у матеріалах справи облікові картки особового рахунку відповідача з відповідних податків свідчать про наявність у відповідача податкового боргу у загальній сумі 9174,46 грн, в тому числі по податку на додану вартість у розмірі 512,00 грн, по податку на прибуток у розмірі 340,00 грн, по комунальному податку (з урахуванням переплати у сумі 0,16 грн) у розмірі 339,84 грн, по податку з власників транспортних засобів у розмірі 5608,00 та з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 2374,62 грн.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення боргу перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Аналогічна за змістом норма міститься і у підпункті 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ланнівський молочноконсервний комбінат" про стягнення боргу задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ланнівський молочноконсервний комбінат" (ідентифікаційний код 34274964) податковий борг:
- по податку на додану вартість у розмірі 512 (п’ятсот дванадцять) гривень 00 (нуль) копійок на користь державного бюджету на р/р 31114029700146, МФО 34698453;
- по податку на прибуток у розмірі 340 (триста сорок) гривень 00 (нуль) копійок на користь державного бюджету на р/р 31112009700146, МФО 34698453;
- по комунальному податку у розмірі 339 (триста тридцять дев'ять) гривень 84 (вісімдесят чотири) копійки, одержувач місцевий бюджет Ланнівська СР, р/р 33210828700153, МФО 34698453;
- по податку з власників транспортних засобів у розмірі 5608 (п’ять тисяч шістсот вісім) гривень 00 (нуль) копійок, одержувач місцевий бюджет Ланнівська СР, р/р 33219807700153, МФО 34698453;
- з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 2374 (дві тисячі триста сімдесят чотири) гривні 62 (шістдесят дві) копійки, одержувач місцевий бюджет Ланнівська СР, р/р 33215812700153, МФО 34698453.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 19 вересня 2011 року.
Суддя О.В. Гіглава