Справа № 234/6324/15-ц
Провадження № 2/234/3204/15
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
17 липня 2015 року
Краматорський міський суд Донецької області в складі
головуючого судді Переверзевої Л.І.,
при секретарі Малай Н.А.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
відповідачки ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краматорську цивільну справу за позовом Комунального автотранспортного підприємства 052810 до ОСОБА_2 про визнання договору укладеним, -
В С Т А Н О В И В:
КАТП 052810 м. Краматорська звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання договору укладеним, посилаючись на наступне, що відповідно до Рішення виконавчого комітету Краматорської міської ради від 06.10.2010 року № 650 виконавцем побутових послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Краматорську визначено Комунальне автотранспортне підприємства 052810. Тарифи на послуги з вивезення та розміщення твердих побутових відходів для населення та норми їх надання встановлені рішенням виконавчого комітету Краматорської міської ради від 07.07.2004 № 287 від 25.04.2008 № 217, від 04.11.2009 № 730, від 22.07.20011 № 671, від 27.07.2011 № 672, від 20.11.2013 № 846 відповідно до яких проводиться нарахування за надані послуги. На підставіЗакону України «Про житлово-комунальні послуги»,постанови КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» від 10.12.2008 року № 1070позивачем розроблена та затверджена типова форма договору про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора. Відповідачка ОСОБА_2 зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_1, споживаючи послуги, відповідачка в порушення ст.ст. 19,20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»,ухиляється від обов'язку укласти письмовий договір з виконавцем послуг.
Направлені 13.08.2014 року на адресу відповідача пропозиція щодо укладення договору та договір № 315920 від 12.08.2014 року, підготовлений позивачем на основі типового договору, залишений без уваги. За таких обставин, позивач КАТП 052810 просив суд визнати договір на надання житлово-комунальних послуг з відповідачем укладеним та стягнути з відповідача судові витрати.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позові та просив їх задовольнити.
Відповідачка у судовому засіданні позовні вимоги не визнала.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 1875-IV від 24 червня 2004 року « Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних здійснюється виключно на договірних засадах.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 20 Закону № 1875-IV від 24 червня 2004 року передбачений обовязок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Цей обовязок відповідає зустрічному обовязку виконавця відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 21 цього Закону, підготувати та укласти зі споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Судом встановлено наступні обставини.
Позивач є виконавцем побутових послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Краматорську на підставі рішення виконавчого комітету Краматорської міської ради від 06.10.2010 року № 650. Доказом надання послуг відповідачеві є маршрутний графік № 505, відповідно до якого здійснюється вивіз твердих побутових відходів.
Постановою Кабінету Міністрів України « Кабінету Міністрів України « Про затвердження послуг з вивезення побутових відходів від 10 грудня 2008 року № 1070 затверджено типовий договір про надання послуг з вивезення побутових відходів.
Позивачем на підставі ст.ст. 19, 21 Закону України « Про житлово-комунальні послуги», постанови КМУ « Про затвердження послуг з вивезення побутових відходів від 10 грудня 2008 року № 1070 була розроблена типова форма договору про надання послуг з вивезення твердих відходів населення приватного сектора. 13.08.2014 року відповідачці ОСОБА_2 було відправлено рекомендованим листом пропозицію щодо укладення договору та договір № 315920 від 12.08.2014 року про надання послуг з вивозу твердих побутових відходів населення приватного сектору в двох екземплярах. Відповідачка ОСОБА_2 отримала листа 15.08.2014 року особисто, про що мається відповідь з Центру почтового звязку № 7 «Укрпочта» від 25 червня 2015 року.
Підготовлена позивачем пропозиція про укладення договору та договір № 315920 від 12.08.2014 року, був залишений відповідачем без уваги, що свідчить про відмову споживача від укладання договору в порушення положень ст.ст. 19,20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до ч. 3 ст. 20 «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875-ІV споживач зобов'язаний укласти договір про надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Відповідно дост. 35-1 Закону України «Про відходи» від 05 березня 1998 року № 187/98-ВРповодження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів.Збираннятавивезенняпобутовихвідходівумежахпевноїтериторії здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги»(далі - Закон № 1875 - IV від 24 червня 2004 року) визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.
Аналіз цьогоЗаконудає підстави для висновку, що він належить до нормативного акта спеціальної дії, який регулює відносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.
ЦК Україниу ст. ст. 3, 6, 203, 626, 627 визначає загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору та формулює загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).
Відповідно до ч. 1ст. 626 ЦК Українидоговором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 208 ЦК Україниправочин між фізичною і юридичною особами належить вчиняти у письмовій формі, за виключенням випадків, передбачених ч. 1ст. 206 цього Кодексу.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч. 1ст. 638 ЦК України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у ст.ст.642 - 643 ЦК України.
Частина 1ст. 628 ЦК Українипередбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
У разі якщо актом цивільного законодавства передбачена обов'язковість положень цього акту для сторін договору, сторони не вправі відступити від їх положень (ст.6 ч.3 ЦК України).Зокрема, ст.ст.19,20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року №1875-ІVпередбачають обов'язок споживача житлово-комунальних послуг укласти письмовий договір з виконавцем послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору.
Форма та зміст (умови) типового договору затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529 « Про затвердження типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» (далі постанова № 529).
З аналізу змісту ч. 3 ст. 6, ч. 1 ст. 630 ЦК України, ст. ст. 19 21 Закону № 1875 IV від 24 червня 2004 року, постанови № 529 убачається, що умови типового договору, що набули юридично обов'язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обовязковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
У зв'язку з цим укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, зокрема договору з приводу вивезення твердих побутових відходів населення, є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ст.6ч.3, ст.ст.627,630 ЦК Українита ст.ст.19, 20 ЗаконуУкраїни «Про житлово-комунальні послуги».
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Комунального автотранспортного підприємства 052810 до ОСОБА_2 про визнання договору укладеним, підлягають задоволенню.
Відповідно дост. 88 ЦПК України,Закону України «Про судовий збір»суд вважає також необхідно стягнути з відповідача на користь Комунального автотранспортного підприємства 052810 витрати у вигляді судового збору у сумі сумі 243,60 грн.
На підставі ст.ст. 3,6,12-15,20,627, 628, 630,Законом України «Про житлово-комунальні послуги», та керуючись ст.ст. 3, 8,10,15,223-233 ЦПК України
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Комунального автотранспортного підприємства 052810 до ОСОБА_2 про визнання договору укладеним, задовольнити.
Визнати договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора № 315920 від 12.08.2014 року між Комунальним автотранспортним підприємством 052810 (84303, м. Краматорськ, вул. Артема 235, ЄДРПОУ 05448946) та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, мешкаючою за адресою м. Краматорськ, вул. Маршака,43, підготовленим виконавцем послуг на основі типового договору, укладеним.
Стягнути зОСОБА_2 на користь Комунального автотранспортного підприємства 052810 (84303, м. Краматорськ, вул. Артема 235, ЄДРПОУ 05448946, р/р 26009000105022 в ПАТ «Укрсоцбанк» м. Київ, МФО 300023) судовий збір в розмірі 243,60 грн (двісті сорок три гривні шістдесят копійок).
На рішення суду може бути подана апеляція до Апеляційногосуду Донецької області через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Краматорського міського
суду Донецької області ОСОБА_3