Справа № 2-а-2924/08
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«26» вересня 2008 року
15год. 35хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Блащук Т.В.
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальність "Тедон" до Управління земельних ресурсів у Рівненському районі про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И :
Позивач – Товариство з обмеженою відповідальність "Тедон" - звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити певні дії до відповідача - Управління земельних ресурсів у Рівненському районі.
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що 03 грудня 2007 року ТзОВ «Тедон» звернулося з листом за № 302 до управління земельних ресурсів у Рівненському районі Рівненської області про погодження завдання на виконання робіт проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 16,00 га в оренду строком на 10 (десять) років для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель та споруд на території Тайкурської сільської ради.
22 січня 2008 року на адресу позивача від управління земельних ресурсів у Рівненському районі Рівненської області було отримано відповідь за № 01-11-05/160 про відмову від погодження.
Своє рішення відповідач обґрунтовував тим, що відповідно до статті 124 Земельного кодексу України від 28.12.2007 року № 2758-111 (із змінами та доповненнями), Закону України від 06.10.98р. за № 161 -XIV «Про оренду землі» (із змінами та доповненнями) та рішення Рівненської обласної ради від 25.10.2007 року № 506 «Про Тимчасовий порядок передачі права оренди земельних ділянок державної та комунальної власності на конкурентних засадах на території Рівненської області» передача права оренди на конкурентних засадах підлягають всі вільні від забудови землі державної та комунальної власності, призначені для містобудівної діяльності, а також земельні ділянки сільськогосподарського, лісогосподарського призначення, землі водного фонду та інших категорій земель.
Оскільки в даному випадку земельна ділянка вільна від забудови, тому вона є пріоритетною для передачі права оренди на конкурентних засадах, а відтак, пропонується ТзОВ «Тедон» отримати земельну ділянку в оренду під час проведення аукціону на конкурентних засадах.
Позивач вважає, що відмова управління земельних ресурсів у Рівненському районі Рівненської області є незаконною та необґрунтованою.
Відповідно до вимог законодавства, ТзОВ «Тедон» звернулось з клопотанням про погодження проекту відведення земельної ділянки до:
- Рівненського районного відділу містобудування, архітектури та ЖКГ (копія висновку додається);
- Рівненської районної санітарно-епідеміологічної станції (копія висновку додається);
- Тайкурської сільської ради;
- відділу міжрайонного комплексного управління регулювання та погоджувальної діяльності ДУ навколишнього природного середовища в Рівненській обл.;
- Управління культури та туризму Рівненської облдержадміністрації.
Отримавши відповідні погодження (копія проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з відмітками про погодження додається), ТзОВ «Тедон» звернулось з клопотанням про погодження завдання на виконання робіт до управління земельних ресурсів у Рівненському районі Рівненської області. Відмова останнього ґрунтується виключно з посиланням на нормативно-правові акти, що були прийняті вже після прийняття рішення Тайкурською сільською радою про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою ТзОВ «Тедон», тобто після 17.11.06р.
Разом з тим, відповідно до ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Відтак, Закон про внесення змін та доповнень до статті 124 Земельного кодексу України та до Закону України від 06.10.98р. за № 161-XIV «Про оренду землі» (із змінами та доповненнями), що набрав чинності 01.01.2008р. не може бути застосований до правовідносин, що виникли до набрання ним чинності і до актів органів влади, що були прийняті раніше, відтак і до рішення Тайкурської сільської ради від 17.11.06р. №43.
Окрім того, виконуючи рішення Тайкурської сільської ради від 17.11.06р. № 43, ТзОВ «Тедон» понесло витрати, пов'язані із розробкою проекту відведення та іншими пошуково-розвідувальними і проектними роботами, відтак негативний висновок відповідача призвів до майнових втрат позивача га до порушення його прав та законних інтересів.
Просить позов задоволити повністю.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, у судове засідання не з'явився, про день, час, місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням органу поштового зв'язку. На адресу суду двічі направляв заяви про перенесення розгляду справи.
Позивач настояв на розгляді справи без участі відповідача.
За таких обставин, відповідно до ч. 4 ст.128 КАС України, суд вважає, що справа може розглядатись без участі відповідача на підставі наявних у справі доказів.
По даній справі здійснено технічну фіксацію судового процесу на комплексі "Камертон", інвентарний номер SN125327. Для створення архівної копії фонограми надано компакт-диск, серійний номер 8010250904.
Головуючий доповів про зміст позовних вимог, які представник позивача у судовому засіданні підтримав.
Судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані позивачем одночасно із позовною заявою. Позивач додатково надав копію статуту ТзОВ «Тедон», довідку з ЄДРПОУ №001062, копію свідоцтва про державну реєстрацію.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши подані ним письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В :
1. Рішенням Тайкурської сільської ради Рівненського району Рівненської області №43 від 17.11.2006р. (а.с.4) надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 16 га в оренду терміном на 10 (Десять) років товариству з обмеженою відповідальністю "Тедон'" для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель та споруд за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі на території Тайкурської сільської ради в с. Порозове Тайкурської сільської ради Рівненського району Рівненської області (по трасі Рівне-Тайкури).
Зобов'язано пунктом 3 цього рішення ТзОВ "Тедон" проект землеустрою виконати згідно чинного законодавства.
За змістом частини 2 статті 123 Земельного кодексу України (далі по тексту постанови ЗКУ) умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №266 від 04.03.04р. затверджено Типовий договір про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Таким чином розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є проектно-вишукувальними роботами, які здійснюються на договірних засадах між замовником та виконавцем.
В процесі укладення договору Виконавцем було підготовлене завдання на виконання робіт, яке підлягало погодженню із начальником Управління земельних ресурсів у Рівненському районі Рівненської області відповідно до вимог, які висуваються зазначеним управлінням.
2. 03 грудня 2007 року позивач звернувся із письмовою заявою на ім'я начальника Управління земельних ресурсів у Рівненському районі Рівненської області Доброжанського О.В., у якому просив погодити завдання на виконання робіт по виготовленню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 16 га в оренду строком на 10 для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель та споруд за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі на території Тайкурської сільської ради, в с. Порозове Тайкурської сільської ради Рівненського району Рівненської області (по трасі Рівне-Тайкури).
Листом від 22.01.08р. за №01-11-05/160 (а.с.6) за підписом начальника управління Доброжанського О.В. із посиланням на норми статті 124 ЗКУ заявнику роз'яснено, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб.
Зазначає, що оскільки, в даному випадку земельна ділянка вільна від забудови, тому вона є пріоритетною для передачі права оренди на конкурентних засадах. Пропонує взяти участь в аукціоні передачі права оренди земельної ділянки, інформація про умови та строки проведення якого будуть опубліковані у засобах масової інформації у встановленому порядку.
Таким чином відповідач фактично відмовив заявнику у погодженні завдання на виконання робіт по виготовленню проекту землеустрою.
При цьому відповідач не взяв до уваги, що позивач не звертався з проханням надати йому в оренду земельну ділянку, оскільки рішення про її надання вже було прийнято і відбувався вже сам процес оформлення.
3. Запропоновані відповідачем умови набуття права на земельну ділянку суттєво погіршують становище позивача, оскільки за таких умов він позбавляється гарантій, що йому буде надана саме ця земельна ділянка. В подальшому ціна за оренду земельної ділянки суттєво може відрізнятися від попередньої.
Покликаючись на Тимчасовий порядок передачі права оренди земельних ділянок державної та комунальної власності на конкурентних засадах на території Рівненської області, затверджений рішенням Рівненської обласної ради від 25.10.2007 року № 506, відповідач у своїй відмові зазначає, що передачі права оренди на конкурентних засадах підлягають всі вільні від забудови землі державної та комунальної власності, призначені для містобудівної діяльності, а також земельні ділянки сільськогосподарського, лісогосподарського призначення, землі водного та інших категорій земель.
У цьому випадку, здійснюючи таке покликання на норму регіонального акту, відповідач - управління земельних ресурсів у Рівненському районі Рівненської області не врахувало, що ні на час відповіді відповідача (22.01.2008 року), ні на даний час ще не настав момент виникнення умов та підстав для проведення земельних аукціонів з передачі права оренди земельних ділянок.
Дотепер відсутній порядок проведення аукціонів, оскільки Указом Президента України від 21 липня 2008 року № 639/2008 "Про зупинення дії постанови Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2008 року N 394 " зупинено дію постанови КМУ від 17 квітня 2008 року N 394 "Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів", якою було затверджено Порядок проведення у 2008 році земельних аукціонів. Дію цієї постанови було зупинено, оскільки КМУ діяв з перевищенням повноважень, визначених для нього Конституцією та законами України.
На момент відмови позивачу відповідачем не було визначено жодного порядку проведення аукціонів, відтак позивач не міг ні юридично ні фактично брати участі у таких аукціонах.
Відповідно до п.1.6 зазначеного Тимчасового порядку, на який посилається у відповіді відповідач, право оренди земельних ділянок набувається на конкурентних засадах у випадках ініціювання органом виконавчої влади або місцевого самоврядування передачі права оренди земельних ділянок на конкурентних засадах або надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї ж самої земельної ділянки державної або комунальної власності.
4. 17 листопада 2006 року рішенням Тайкурської сільської ради №43 позивачу було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду. Отже, органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою і це рішення ніким не скасовано. На виконання цього рішення було здійснено викопіювання з плану землекористувань території сільської ради з нанесенням зазначеної земельної ділянки (а.с.10-12). Також було складено, підписано та затверджено завдання на виконання робіт щодо розроблення проекту землеустрою.
У судовому засіданні позивач зазначив, що ним понесено значних матеріальних витрат, пов'язаних із виконанням необхідних дій та підготовкою відповідної документації.
5. Відповідно до частини 5 ст. 137 Земельного кодексу України (ЗКУ) земельні торги, так само як і аукціони, проводяться у порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про оренду землі", орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
За змістом частини 2 статті 16 Закону України "Про оренду землі", порядок проведення аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством.
Відтак ні постановою КМУ, ні, тим більше, обласною радою, не може бути визначено порядок проведення аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах, оскільки такий порядок може бути встановлено лише законом.
6. Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.
За таких обставин суд приходить до висновку, що суб'єктом владних повноважень - управлінням земельних ресурсів у Рівненському районі Рівненської області не доведено правомірність та обґрунтованість прийнятого ним рішення щодо відмови у погодженні завдання на виконання робіт по проекту землеустрою.
З огляду на вищевикладене позовні вимоги підлягають до задоволення повністю, оскільки у відповідача не було жодних підстав не погоджувати завдання на виконання робіт по виготовленню проекту землеустрою.
Суд присуджує всі здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити в повному обсязі.
Визнати протиправною відмову управління земельних ресурсів у Рівненському районі від 22.01.2008 року погодити завдання на виконання робіт Товариству з обмеженою відповідальність "Тедон" щодо відведення в оренду строком на 10 (десять) років земельної ділянки площею 16,00 га для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель та споруд на території Тайкурської сільської ради.
Зобов’язати відповідача - управління земельних ресурсів у Рівненському районі вчинити необхідні дії щодо погодження Товариству з обмеженою відповідальність "Тедон" завдання на виконання робіт щодо відведення в оренду строком на 10 (десять) років земельної ділянки площею 16,00 га для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель та споруд на території Тайкурської сільської ради.
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальність "Тедон" (35307, Рівненська область, Рівненський район, с.Обарів, вул. Л.Українки, 8, код ЄДРПОУ 34566718) судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.І.Юрчук
Постанова складена у повному обсязі та підписана 27.10.08р.
Постанова законної сили не набрала.
Суддя М.І.Юрчук