ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Демчина Т.Ю.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
ПОСТАНОВА
іменем України
"21" вересня 2015 р. Справа № 565/561/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Одемчука Є.В.
Шевчук С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області, ОСОБА_3 на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "27" травня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 27 травня 2015 року визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії за віком як державному службовцю ОСОБА_3 з 01 квітня 2015 року з урахуванням даних про виплату їй винагороди за вислугу років у розмірі 40% від заробітної плати, даних про матеріальну допомогу на оздоровлення, даних про матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати ОСОБА_3 за період з 01 березня 2006 року по 28 лютого 2008 року, на які було фактично обчислено та сплачено страхові внески до пенсійного Фонду України.
Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком як державному службовцю ОСОБА_3 з 01 квітня 2015 року з урахуванням даних про виплату їй винагороди за вислугу років у розмірі 40% від заробітної плати, даних про матеріальну допомогу на оздоровлення, даних про матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати ОСОБА_3 за період з 01 березня 2006 року по 28 лютого 2008 року, на які було фактично обчислено та сплачено страхові внески до пенсійного Фонду України.
У задоволенні іншої частини вимог відмовлено за безпідставінстю.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції із ухваленням нової про відмову в задоволенні позову.
ОСОБА_3 в апеляційній скарзі посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області щодо непроведення перерахунку та виплаті пенсії за віком яка державному службовцю з розрахунку 90% заробітної плати, починаючи з 24 жовтня 2014 року та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% заробітної плати, починаючи з 24 жовтня 2014 року.із ухваленням нової про задоволення позову в повному обсязі.
Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження за правилами, встановленими ст. 197 КАС України.
Розглянувши справу в межах, визначених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга ОСОБА_3 підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 11.03.2008 року.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.99 N 1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Що стосується дати перерахунку пенсії, то відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім інших випадків, провадиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За наведених обставин суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про задоволення вимог ОСОБА_3, починаючи з 01.04.2015 року.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Оскільки перерахунок пенсії позивача пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії, правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії, що залишено судом першої інстанції без уваги. Тому, відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначена пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, із застосуванням статті 37 Закону № 3723-XII в редакці, чинною на час призначення пенсії.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, норми законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що постанову суду першої інстанції слід змінити в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії за віком у розмірі 90% заробітої плати з 01 квітня 2015 року з урахуванням даних про виплату їй винагороди за вислугу років у розмірі 40% від заробітної плати, даних про матеріальну допомогу на оздоровлення, даних про матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати згідно довідок, на які фактично обчислено та сплачено страхові внески до пенсійного Фонду України.
В решті рішення є законним, обґрунтованим, підстав для його скасування не встановлено.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області залишити без задоволення. постанову "27" травня 2015 р.
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "27" травня 2015 р. змінити в частині визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком як державному службовцю ОСОБА_3 з розрахунку розміру 90% заробітої плати.
В решті - постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Ю.Бучик
судді: Є.В.Одемчук
С.М. Шевчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,34400
3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області м-н Вараш,25-А,м.Кузнецовськ,Рівненська область,34400
- ,