У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 727/1492/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Слободян Г.М.
Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.
10 вересня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Марцісь Ю.А.,
позивача ОСОБА_2
представника відповідача Факас В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій облатсі на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про перерахунок призначеної пенсії,
В С Т А Н О В И В :
В лютому 2013 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівці з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій облатсі про перерахунок призначеної пенсії.
Шевченківський районний суд м. Чернівці постановою від 09.06.2014 року вказаний позов задовольнив.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, в свою чергу позивач заперечив проти апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що позивач 22.12.2010 року наказом Державної податкової адміністрації України «2406-0 від 17.12.2010 року він був звільнений з податкової міліції у відставку за п.65 підпунктом «а» за віком (а.с.7). Державна податкова адміністрація в Чернівецькій області в січні 2011 року направила до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян всі необхідні документи для призначення йому пенсії.
Відповідно до Постанови КМУ від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із змінами та доповненнями, внесених Постановою Кабміну України від 15.10.2012 року №952 встановлено, що з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, обчислених відповідно до ст. 13, 21, 36 зазначеного вище Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23 відсотків та з 01.01.2013 року до 35 відсотків; внаслідок чого, позивач 21.01.2013 року звернувся із заявою до ДПС у Чернівецькій області щодо отримання довідки про грошове забезпечення (а.с.18), яку отримав та згідно даної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.20), включена щомісячна доплата за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих.
Дана довідка про розмір грошового забезпечення була зареєстрована 11.12.2012 року, а направлена до ГУПФУ в Чернівецькій області тільки 17.01.2013 року. 25.01.2013 року позивач звернувся до ГУПФУ в Чернівецькій області про перерахунок йому пенсії відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 року №355 із змінами та доповненнями, внесеними постановою KM України від 15.10.2012 року №952 (а.с.21).
Однак 06.02.2013 року ним отримана відповідь №42/П-11 з ГУПФУ в Чернівецькій області, про відсутність підстав для проведення перерахунку, оскільки розміри пенсій, обчислені відповідно до закону з урахуванням цього підвищення та доплат до попередніх розмірів пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, визначені, виходячи з грошового забезпечення, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року.
21.03.2011р. постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці за його позовом зобовязано Головне управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області включити до розміру грошового забезпечення щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих, передбаченої п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року №1592, донарахувати та виплатити пенсію з врахуванням розміру грошового забезпечення. 22.08.2012 року постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду постанову суду першої інстанції залишено без змін. Вказане рішення суду відповідачем виконувалося і позивачу було проведено перерахунок його пенсії.
Відповідно до ч.2 ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до статті 43 Закону № 2262-ХІІ та змінено порядок обчислення пенсії. Так, відповідно до внесених змін, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року вказані зміни було визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, зміни, внесені до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Законом України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", втратили чинність 22 травня 2008 року.
Відповідно, з 22 травня 2008 року ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" діяла в попередній редакції, що існувала до прийняття Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року №1592 "Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби" (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних відносин) установлено особам начальницького складу слідчих підрозділів податкової міліції за службу на посадах слідчих: щомісячну надбавку до окладів грошового утримання у розмірах: понад 3 роки - 10 відсотків, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25 відсотків; щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років у розмірі 100 відсотків суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована у разі виходу на пенсію.
Передбачена вказаним нормативно-правовим актом надбавка є обов'язковою і виплачується щомісячно нарівні з іншими видами грошового забезпечення.
Як встановлено з матеріалів справи, зокрема, із довідки про додаткові види грошового утримання, починаючи з вересня 2009 по листопад 2010 року полковнику податкової міліції ОСОБА_2 виплачувалася щомісячна доплата за вислугу 20 і більше років відповідно до п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 1996 року №1592 (а. с. 8).
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пенсія позивачу повинна була обчислюватися з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством за останньою штатною посадою перед звільненням.
Відповідно до вимог пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 1996 року №1592 особам начальницького складу слідчих підрозділів податкової міліції за службу на посадах слідчих установлено щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років у розмірі 100 відсотків суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована у разі виходу на пенсію. Оскільки позивач в період з вересня 2009 року по листопад 2010 року зазначену доплату отримував, і з неї, згідно із грошовим атестатом, нараховувались відповідні види утримань, в т.ч. на пенсійне страхування, у відповідача були відсутні підстави для неврахування зазначеної доплати при призначенні пенсії.
Крім того Згідно ч. 1 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування.
Відповідно ч. 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби" встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, у випадку фактичної зміни хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведеної на підставі рішення субєкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців такі зміни тягнуть за собою і зміну розміру пенсії.
В квітні 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 355, згідно з пунктом 1 якої, з 01 липня 2012 року збільшено розміри пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, шляхом встановлення підвищення до пенсій у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.
При цьому, розміри пенсій, обчислені згідно із Законом № 2262-ХІІ з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до цього Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ №1294, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.
Тобто, з 01 липня 2012 року прийнято рішення про збільшення розмірів пенсій колишнім військовослужбовцям, за рахунок встановлення окремого підвищення, розмір якого обчислюється у відсотковому співвідношенні від грошового забезпечення, встановленого за відповідними посадами.
15 жовтня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 952 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355», згідно з якою, перерахунок пенсій особам з числа колишніх працівників Державної податкової служби передбачено з 20 жовтня 2012 року.
Разом з тим, постановою КМУ №355 встановленні обмеження щодо максимальної межі до якої проводиться підвищення пенсії. Тобто, її розмір не повинен перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ №1294, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.
Отже, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої ОСОБА_2 станом на 01.04.2012 року за посадою заступника начальника правління податкової міліції начальника слідчого відділу податкової міліції ДПА в Чернівецькій області яку останній займав на день звільнення за служби не включена дійсно доплата за вислугу 20 і більше років на посадах слідчого Пославському В.С.
Згідно п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій наведено вичерпний перелік індивідуальних надбавок та доплат, що враховуються для перерахунку пенсій, якщо вони були фактично встановлені особі, при цьому визначає тільки надбавки, доплати, зазначені в абзацах «2» та «4» вказаного пункту.
Відповідно до п.5 зазначеної постанови для перерахунку пенсій, крім зазначених відповідачем доплат, враховуються: абзац перший: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених КМУ або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; абзац третій: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені КМУ - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок та лише в абзаці сьомому вищезазначеного пункту встановлені обмеження, а саме: для перерахунку пенсії не враховуються додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Також, ГУ ПФ в Чернівецький області було проведено зустрічну звірку середніх розмірів додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.04.2012 за посадою заступника начальника податкової міліції, визначених податковою службою в Чернівецькій області для перерахунку за висновками якого визначалися середні розміри додаткових видів грошового забезпечення за посадою заступника начальника податкової міліції. Згідно складеного за результатами звірки акту № 11 від 24.12.2012 року , станом на 01.04.2012 року по посаді заступника начальника податкової міліції не включалися.
Отже, судом встановлено, що проведення зустрічної перевірки мало місце з метою встановлення станом на 01 квітня 2012 року органом Пенсійного фонду необхідності визначення обмеження підвищення до пенсії доплат, на яке збільшується її розмір. А, як чітко було визначено в ухвалі від 05.03. 2015 року колегія суддів Вищого адміністративного суду України довідки про розміри грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року надаються органам Пенсійного фонду для визначення обмеження підвищення до пенсії, на яке збільшується її розмір, а не для перерахунку такої пенсії.
Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскільки перерахунок пенсії позивачу вже було проведено за рішенням суду в частині зобов'язання відповідача включити до розміру грошового забезпечення доплату за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих і даний вид доплати не може станом на 01.04.2015 року бути виключений з пенсії позивача, як такий, що обмежує підвищення до пенсії, оскільки законодавцем чітко також визначено механізм проведення призначення та перерахунку пенсії військовослужбовців визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про правомірність заявлених позивачем вимог, які підтверджуються належними доказами, а тому обґрунтовано задоволені судом першої інстанції.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій облатсі залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09 червня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 16 вересня 2015 року.
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Залімський І. Г.
Сушко О.О.