Ухвала суду № 50800263, 16.09.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2015
Номер справи
818/3476/14
Номер документу
50800263
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2015 р.Справа № 818/3476/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Старосуда М.І.

Суддів: Лях О.П. , Яковенка М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Державної казначейської служби України в у м. Сумах Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2015р. по справі № 818/3476/14

за позовом приватного науково-виробничого підприємства "Аверса"

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міністерства доходів України у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області

про стягнення надмірно сплачених коштів,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міністерства доходів України у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області, в якому просив суд стягнути з Державного бюджету України на користь ПНВП "Аверса" надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 360 532 грн. 27 коп.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2015 року зазначений адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції управлінням Державної казначейської служби України в у м. Сумах Сумській області подано апеляційну скаргу, в якій апелянт посилається на пункт 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів №787, згідно якого повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Однак, станом на момент відкриття провадження у справі до управління не надходили відповідні документи щодо повернення позивачу суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 360 532,27 грн., а тому були відсутні правові підстави для повернення коштів. З цих підстав апелянт просить змінити рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі № 818/3476/14 від 29.01.2015р.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що постановою Сумського окружного адміністративного суду від 15.07.2010 року у справі №2а-42312/10/1870 адміністративний позов ПНВП "Аверса" до ДПІ у м. Сумах про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення задоволено частково, а саме скасовано податкове повідомлення-рішення №0000692305/2/79300 від 11.02.2010 року про визначення ПНВП "Аверса" податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 258794 грн. основного платежу та 129397 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, всього 388191грн. В іншій частині вимог відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2010 року апеляційну скаргу ДПІ у м. Сумах задоволено частково, рішення суду першої інстанції скасовано в частині скасування спірного податкового повідомлення-рішення та прийнято в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Платіжними дорученнями №1137 від 29.12.2010 року та №71 від 25.01.2011 року ПНВП "Аверса" перерахувало кошти до державного бюджету в загальному розмірі 388 191 грн.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15.01.2013 року у справі №2а-42312/10/1870 касаційну скаргу ПНВП "Аверса" задоволено, постанову суду апеляційної інстанції від 16.11.2010 року скасовано та залишено в силі постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15.07.2010 року, якою скасовано податкове повідомлення-рішення №0000692305/2/79300 від 11.02.2010 року про визначення ПНВП "Аверса" податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 258794 грн. основного платежу та 129397 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, всього 388191грн.

Позивач заявами №11/02 від 18.02.2013 року, №20/03 від 28.03.2013 року, №33/05 від 27.05.2013 року та №47/06 від 21.06.2013 року звертався до ДПІ у м. Сумах з метою повернення надміру сплаченого податку на прибуток в загальній сумі 388 191 грн., проте кошти йому не були повернуті.

Згідно з актом звірки розрахунків платника податків з бюджетом №9417-20 від 09.10.2014 року розмір переплати з податку на прибуток складає 360 532 грн.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган не довів обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 360532,27 грн.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з підпунктом 14.1.115 названого пункту надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені положеннями статті 43 ПК України.

Відповідно до пункту 43.1 згаданої статті помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Отже, з аналізу наведених норм слідує, що умовою повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, окрім відсутності податкового боргу у платника податку незалежно від виду боргу, є воля самого платника податків, яка виражається у подачі до відповідного контролюючого органу заяви про таке повернення.

На виконання положень статті 43 ПК України наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013р. №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013р. за №1650/24182, затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі - Порядок №787).

Пунктом 5 названого Порядку закріплено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Також наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України 30.12.2013р. №882/1188, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.01.2014р. за №146/24923, затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок №882).

Пунктом 1 названого Порядку закріплено, що він регламентує взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України (далі - органи Міндоходів) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.

Аналогічно положенням Податкового кодексу України, у пунктах 5 та 6 Порядку №882 закріплено, що у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми, а обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів перерахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені.

Матеріали справи свідчать, що право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства виникло у позивача на підставі заяв про їх повернення, перша з яких подана 18.02.2013 року, тобто в межах встановленого законом строку, а залишок надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств складає 360 532,27 грн.

Отже, відповідно до положень ст.43 Податкового кодексу України та Порядку №787 позивач звертався до податкового органу із заявами щодо повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань, але вказаний контролюючий орган не підготував висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подав його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

А тому посилання апелянта, що станом на момент відкриття провадження у справі до управління не надходили відповідні документи щодо повернення позивачу суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 360 532,27 грн. не є підставою для зміни судового рішення, оскільки позивач звертався до податкового органу з відповідними заявами, але контролюючий орган не подав висновок відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Таким чином, колегія суддів переглянувши рішення суду першої вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2015р. по справі 818/3476/14 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу управління Державної казначейської служби України в у м. Сумах Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2015р. по справі № 818/3476/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Старосуд М.І.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Яковенко М.М.