ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. С.Петлюри, 16 тел. 235-23-25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" вересня 2015 р. справа № 911/2719/15
Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А., розглянувши матеріали справи
за позовом Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області, Київська обл., м. Бровари
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Броварський домобудівний комбінат «Меркурій», Київська обл., м. Бровари
про зобов'язання укласти договір
за участю представників:
від позивача: Попіка І.А. (довіреність №2-15/05 від 05.01.2015)
від відповідача: Курдалевська О.В. (довіреність б/н від 09.06.2015)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
26.06.2015 Виконавчий комітет Броварської міської ради Київської області (далі-позивач) звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Броварський домобудівний комбінат «Меркурій» (далі-ТОВ «Броварський домобудівний комбінат «Меркурій»/відповідач) про зобов'язання відповідача укласти договір про пайову участь (внесок) замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари в редакції, викладеній у позовній заяві.
Відповідач позов не визнав та просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Ухвалою господарського суду Київської області від 01.07.2015 порушено провадження у справі №911/2719/15 та призначено справу до розгляду на 14.07.2015.
Ухвалами господарського суду Київської області від 14.07.2015 та 19.08.2015 розгляд даної справи відкладався на 19.08.2015 та 31.08.2015 відповідно.
В судовому засіданні 31.08.2015 оголошувалась перерва до 15.09.2015.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до наданих суду пояснень, у 2012 році відповідачем було завершено будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул. Декабристів, 46 у м. Бровари Київської обл.
17.12.2012 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області було зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації КС №14212244142 - будівництво 160-ти квартирного житлового будинку по вул. Декабристів, 46 у м. Бровари Київської обл. (друга черга будівництва), код об'єкта: 1242.1, 1242.2, категорія складеності ІІ.
З огляду на те, що всупереч імперативним нормам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відповідач до введення об'єкта будівництва в експлуатацію договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Бровари не уклав, 24.06.2015 позивачем було надіслано останньому лист б/н про укладення договорів про пайову участь (внесок) у створенні і розвитку інженерно-трансортної та соціальної інфраструктури міста Бровари, натомість відповідач вимоги наведеного листа не виконав.
Посилаючись на те, що відповідач безпідставно ухиляється від передбаченого ч.ч. 2, 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» обов'язку укласти із позивачем договір про пайову участь (внесок) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бровари, позивач просить суд зобов'язати відповідача укласти договір про пайову участь (внесок) замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари у запропонованій позивачем редакції, з підстав ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та ст. 179 Господарського кодексу України.
Відповідач проти позову заперечив з підстав відсутності в нього обов'язку укладати договір про пайову участь (внесок) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бровари, позаяк на момент звернення позивача до суду з означеною вимогою передбачений законодавством граничний термін для укладення такого виду договорів сплив.
Дослідивши матеріали справи та подані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що заявлена позовна вимога задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Частинами 1, 2, 4 ст. 11 Цивільного кодексу України унормовано, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 179 Господарського кодексу України, майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Примусовий порядок укладення господарських договорів за рішенням суду регулюється ст. 187 ГК України та ст. 649 ЦК України, згідно яких спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Виходячи зі змісту вказаних норм і принципу свободи договору, можливість розгляду судом спорів про спонукання до укладення договору обумовлюється обов'язковістю договору (за державним замовленням, на підставі правового акту органу державної влади чи місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом).
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Статтею 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» унормовано, що пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Організаційні та економічні відносини, пов'язані із залученням і використанням коштів забудовників об'єктів містобудування у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури у зв'язку з будівництвом об'єктів містобудування на території міста Бровари регулюється відповідним Положенням про порядок залучення коштів замовників будівництва на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари, затвердженого рішенням Броварської міської ради Київської області №982-32-06 від 18.04.2014 (далі-Положення).
У відповідності до п.п. 1.2, 1.5 Положення, пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари - перерахування замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до міського бюджету коштів для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари.
Питання відносно зобов'язання замовника будівництва щодо пайової участі в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари обумовлюються в містобудівних умовах і обмеженнях забудови земельної ділянки, що перебуває у володінні чи користування такого замовника.
За приписами ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 1.2 Положення, обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту покладено виключно на замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті.
При цьому, в силу вимог ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Аналогічні строки укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту передбачені п. 3.2 Положення.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Наведені норми кореспондують з приписами пунктів 2, 11 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461.
З огляду наведеного, а також враховуючи те, що декларація про готовність об'єкта до експлуатації - будівництво 160-ти квартирного житлового будинку по вул. Декабристів, 46 у м. Бровари Київської обл. (друга черга будівництва), код об'єкта: 1242.1, 1242.2, категорія складеності ІІ зареєстрована Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області 17.12.2012 за №КС 4212244142, суд дійшов висновку, що вказаний об'єкт будівництва було прийнято в експлуатацію 17.12.2012 відповідно.
Водночас, з позовною заявою про зобов'язання відповідача укласти договір про пайову участь (внесок) замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари до господарського суду Київської області позивач звернувся лише 26.06.2015, тобто після спливу встановленого ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» строку для укладення такого виду договорів.
При цьому, покладені в основу обґрунтування позову посилання позивача на наявність у відповідача, як замовника, обов'язку укласти договір про пайову участь (внесок) замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари, спростовуються змістом Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Положення, які містять приписи про обов'язковість укладення означеної категорії договорів, а не обов'язок замовника укладати такий правочин, як помилково вважає позивач.
За таких обставин, беручи до уваги наведені нормативні приписи, а також те, що до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію договір про пайову участь між сторонами укладений не був, у той час, як укладення означеного договору після введення об'єкта будівництва в експлуатацію суперечить нормам ч. 3, ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 3.2 Положення, суд дійшов висновку, що вимога позивача про зобов'язання відповідача укласти договір про пайову участь (внесок) замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари задоволенню не підлягає з підстав її нормативної необґрунтованості.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 21.01.2015 у справі №917/1840/14, від 25.06.2015 у справі №911/4727/14.
Витрати по сплаті судового збору, у відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, у разі відмови у задоволенні позову, покладаються судом на позивача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 33, 34, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 11, 202, 627, 649 Цивільного кодексу України, ст.ст. 179, 187 Господарського кодексу України, ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення та підписання, і може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Повне рішення складено 15.09.2015.
Суддя В.А. Ярема