Постанова № 50702863, 16.09.2015, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.09.2015
Номер справи
761/18308/15-а
Номер документу
50702863
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/18308/15-а

Провадження №2-а/761/337/2015

П О С Т А Н О В А

іменем України

16 вересня 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва

у складі:

головуючого судді Осаулова А.А.

при секретарі Вольда М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві адміністративну справу за позовом державного територіально-галузевого об?єднання «Південно-Західна залізниця» до Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради Вінницької області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, департамент фінансів Вінницької облдержадамністрації про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» звернулась із позовом до суду до відповідача, де просить суд визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради в частині невиконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, а саме: не реєстрації за період з 01 січня 2015 року по 30 квітня 2015 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремих категорій громадян по місту Козятин за вказаний період та не надсилань інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Козятинської міської ради та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01 січня 2015 року по 30 квітня 2015 року в сумі - 1 204 619 гривень 45 копійки.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця» в особі відокремленого підрозділу Козятинської дирекції залізничних перевезень згідно діючому законодавству щодо пільг, компенсацій і гарантій протягом січня-квітня 2015 року надавались послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні зі станції Козятин, яка розташована у м.Козятин Вінницької області.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», Законом України «Про залізничний транспорт», Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256, визначений, як владна управлінська функція відповідача, його обов'язок відшкодувати залізниці витрати на перевезення пільгових категорій громадян.

З метою виконання вимог діючого законодавства між сторонами було укладено договір № 17 від 05.01.2015 року про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян.

Залізниця здійснює всі дії щодо виконання договірних зобов'язань з надання послуг по перевезенню пільгових категорій громадян та обліку цих пасажирів. З початку 2015 року до 30.04.2015 р. залізницею надано послуги по перевезенню пільгових категорій громадян зі станції Козятин на суму - 1 204 619,45 грн.

На підтвердження розміру своїх витрат на перевезення пасажирів, що користуються пільгами, залізницею надсилались на адресу відповідача протягом 5 місяців 2015 року акти звіряння розрахунків та облікові форми. Однак відповідачем проводились відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій громадян не в повному обсязі, а відтак має місце заборгованість відповідача перед ДТГО "Південно-Західна залізниця" за перевезення пільгових категорій громадян по місту Козятин за січень-квітень 2015 р. у вище вказаному розмірі.

Внаслідок невиконання державної програми соціального захисту населення порушується законне право залізниці як суб'єкта господарювання у зв»язку з чим суб'єкт господарювання не отримує гарантовану державою та передбачену законом компенсацію понесених збитків при виконанні державної програми соціального захисту населення. Збитковість приміських перевезень може потягнути за собою скорочення залізницею кількості приміських поїздів, закриття залізничних станцій та зупиночних платформ, що спричинить незручності для великої кількості громадян.

Таким чином, відповідачем в цій частині порушується право ДТГО «Південно-Західної залізниці» на отримання компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізницею в повному обсязі.

Отже, протиправними є бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради, що стало наслідком звернення до суду із цим позовом.

Протокольною ухвалою суду від 14.08.2015 року до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, було залучено департамент фінансів Вінницької облдержадамністрації.

В судовому засіданні представник Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» позов підтримав та просив його задовольнити з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити, надавши суду заперечення проти позову, оскільки ніякої вини відповідача у неповній оплаті коштів за надані відповідачем послуги немає. Зокрема, за оплату послуг по перевезенню пільгових категорій громадян у потягах приміського сполучення було нараховано кошти в межах бюджетних асигнувань за січень-квітень 2015 року в розмірі - 151 451,85 грн., тобто відповідачем були виконані свої зобов»язання за вказаний період в межах наданого з бюджету фінансування. Вказана сума була передбачена бюджетними асигнуваннями на відповідний рік, інших коштів на відшкодування коштів позивачу виділено не було.

Від третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, департаменту фінансів Вінницької облдержадамністрації до суду надійшли письмові посянгення, з яких вбачається, що на поточний рік було закладено недостатній обсяг коштів для фінансування видатків щодо оплати пільг та компенсацій з пільгового перевезення пасажирів. Вирішення вказаних проблем не можливо на місцевому рівні.

Вислухавши представників позивача і відповідача, дослідивши пояснення третьої особи і зібрані в справі докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що 05 січня 2015 року між державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця», що є платником податку на прибуток на загальних умовах, в особі заступника начальника Козятинської дирекції залізничних перевезень Микитенко В.Г., діючого на підставі довіреності № 2646-НЮ від 17 вересня 2014 року, з однією сторони, та управлінням праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради в особі виконуючого обов»язки Кронівця В.Л., діючого на підставі Положення про управління, з другої сторони, був укладений договір №17 про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій.

Відповідно до п.п.2.2., 2.3. вказаного договору залізниця зобов'язалася здійснювати перевезення пільгових категорій громадян, передбачених діючим законодавством України.

В той же час відповідач, згідно ЗУ «Про Державний бюджет України на 2015 рік», за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів зобов'язується щомісячно проводити компенсаційні виплати за здійснення пільгових перевезень залізничним транспортом у приміському сполученні окремих категорій громадян відповідно до умов постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 року №1359 «Про затвердження порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян» та постанови КМУ №256 від 04.03.2002 року.

Відповідно до п.3.1 договору, для проїзду залізничним транспортом пільгові категорії громадян регіону купуватимуть квитки на умовах, передбачених відповідними законодавчими актами України. Залізниця зобов'язується вести облік цих громадян на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформленні та видачі пасажирам безплатні або пільгові прохідні документи (квитки) та подавати щомісячно Засновнику не пізніше 25 числа місяця наступного звітного періоду зведену відомість по типам квитків, акти звірок розрахунків (форма 3-пільга) та облікову форму.

Згідно до п.3.2 договору, замовник щомісячно, на підставі поданих Залізницею розрахунків, забезпечує перерахування на рахунок Залізниці сум компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом при надходженні коштів з державного до місцевого бюджету в межах кошторисних призначень.

Пунктом 3.3 договору, передбачено, що оплата проводиться протягом п'яти банківських днів після надходження субвенцій з державного бюджету на рахунок Замовника на підставі документів наданих Залізницею.

Вказані умови договору узгоджуються з п.п. 9, 10, 11 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженим постановою кабінету Міністрів України від 16 грудня 2009 року №1359.

За період з 01 січня 2015 року по 30 квітня 2015 року залізницею було надано послуги по перевезенню пільгових категорій громадян зі станції м. Козятин на суму - 1 204 619,45 грн., яку УСНЗ Козятинської міськради не було відшкодовано ДТГО «Південно-Західна залізниця». Дані обставини підтверджуються актами звіряння розрахунків по субвенціям за надані послуги перевезення пільгових категорій громадян у приміському сполученні між Козятинською дирекцією залізничних перевезень ДТГО «Південно-Західна залізниця» та головним розпорядником коштів місцевого бюджету УПСЗ Козятинської міської ради Вінницької області, правильність нарахування яких не оспорюється стороною відповідача та встановлено в судовому засіданні з рахунків і облікових форм Козятинської дирекції залізничних перевезень (а.с.13-21).

Відповідно до п. 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМ України №256 від 4 березня 2002 року головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Згідно з п.5 даного Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг.

Також відповідно до п.6 Порядку, у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів АРК, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби Автономної Республіки Крим, областях, міст Києві та Севастополі.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки за надані послуги відповідач не розрахувався в повному обсязі.

Крім того, відповідач повинен був надіслати уточнену інформацію щодо необхідності компенсування пільг, наданих залізницею відповідним категоріям громадян, фінансовим органам, які складають уточнені реєстри. Проте, відповідачем не було виконано вимоги п.6 Порядку, не зареєстровані додаткові зобов'язання, чим порушено права позивача.

При цьому, суд не приймає до уваги як таке, що є підставою для відмови у позові, посилання представника відповідача на недостатність фінансування з боку держави компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України.

Крім того, реалізація встановленого законом права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги, оскільки у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Відповідно до ч. 1.2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стороною відповідача не було надано суду належних і допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову, а відтак позовна заява підлягає до задоволення.

В порядку ст. 94 КАС України підлягає стягненню з Державного бюджету на користь позивача сплачений ним судовий збір в сумі - 560 грн. 28 коп, що підтверджується відповідною квитанцією про його оплату.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-71, 86, 94, 99, 100, 104, 128, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, постановою КМ України №256 від 4 березня 2002 року, постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2009 року №1359 «Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов державного територіально-галузевого об?єднання «Південно-Західна залізниця» до Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради Вінницької області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, департамент фінансів Вінницької облдержадамністрації про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради Вінницької області в частині невиконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256, а саме: не реєстрації за період з 01 січня 2015 року по 30 квітня 2015 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремих категорій громадян по місту Козятин за вказаний період та не надсилань інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому управління Козятинської міської ради.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради Вінницької області (ідентифікаційний код 25889150) на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» (код ЄДРПОУ 04713033) витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01 січня 2015 року по 30 квітня 2015 року в сумі - 1 204 619 (один мільйон двісті чотири тисячі шістсот дев»ятнадцять) гривень 45 копійок та кошти судового збору в сумі - 560 грн. 28 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття судом постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: (

(