Ухвала суду № 50676352, 09.09.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2015
Номер справи
810/2731/15
Номер документу
50676352
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/2731/15 Головуючий у 1-й інстанції: Лиска І.Г.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

У Х В А Л А

Іменем України

09 вересня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

суддів: Земляна Г.В.

Межевич М.В.

при секретарі Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників на постанову Київського окружного адміністративного суду від 15 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" (далі - ТОВ "Фоззі-Фуд") звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників (далі - Міжрегіональне ГУ ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №7829/0040/2810 від 30.03.2015 року на суму 17 000,00 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 15 липня 2015 року позов задоволено.

На вказану постанову Міжрегіональне ГУ ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволені позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, посадовими особами ГУ ДФС у м. Києві на підставі пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України з 10.02.2015 року по 19.02.2015 року було проведено фактичну перевірку дотримання законодавства з питань здійснення оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, наявності ліцензій, патентів, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів в супермаркеті «Сільпо» ТОВ «Фоззі-Фуд» за адресою: м. Київ, вул. Малиновського, 5.

За результатами даної перевірки було складено акт від 10.02.2015 року про результати фактичної перевірки за додержанням суб'єктами господарювання встановлених законодавством України вимог, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами без номеру та дати. Де зазначено, що перевірка проводилась з 10.02.2015 року о 14.23 год. та закінчена 19.02.2015 року о 17.50 год.

Даною перевіркою встановлено порушення ТОВ «Фоззі-Фуд»: п. 20 постанови Кабунету Міністрів Україи №1251 від 27.12.2010 р. «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів»; ст. 11 Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР із змінами та доповненнями «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме:

Встановлено факт зберігання з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв маркованих марками акцизного податку, на яких зазначені суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції не відповідають сумам, визначеним з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари, а саме: Лікер Bols Pisang Ambon original обєм 0,7л, 20% об., дата розливу 20.06.2014р., в кількості 2 шт., марковані марками акцизного податку з наступними реквізитами:

тип AI серії АААЗ №002684, сума акцизного податку 9,874 грн., дата 08/14;

тип AI серії АААЗ №002682, сума акцизного податку 9,874 грн., дата 08/14.

Станом на дату виробництва лікеру (20.06.2014) діяла ставка акцизного податку 56^12 грн. за 1 л 100 % спирту * 0,7 л * 20% об. = 7,899 грн., в той час як пляшка маркована маркою акцизного податку зі ставкою 9,874 грн.

Текіла Trеs Sombreros Голд обєм 1 л, 38% од., дата розливу 13.03.2014 р., в кількості 3 шт., марковані марками акцизного податку з наступними реквізитами:

тип AI серії АААМ №001143, сума акцизного податку 18,806 грн., дата 10/13;

тип АГ серії ААБТ №001445, сума акцизного податку 18,806 грн., дата 10/13;

тип AI серії ААБІ №001440, сума акцизного податку 18,806 грн., дата 10/13.

Станом на дату виробництва текіли (13.03.2014) діяла ставка акцизного податку 56,42 гри. за 1 л 100 % спирту 1,0 л 38% об. = 21,440 грн., в той час як пляшка маркована маркою акцизного податку зі ставкою 18,806 грн.

Не погодившись із висновками Акту перевірки, керуючим магазином даний Акт підписано із зауваженнями.

На підставі акту перевірки відповідачем ТОВ «Фоззі-Фуд» 02.04.2015 року було направлено рішення про застосування фінансових санкцій № 7807/0040/2810 від 30.03.2015 року на суму 17 000,00 грн.

ТОВ «Фоззі-Фуд» на вказане рішення було направлено скаргу від 10.04.2015 року за вих. № 10/11-1649 до Державної фіскальної служби України з проханням розглядати скаргу за участю представника ТОВ «Фоззі-Фуд».

При розгляді даної скарги 30.04.2015 року представником ТОВ «Фоззі-Фуд» було надано пояснення, що висновки зазначені в Акті перевірки неправомірні та недостовірні й суперечать роз'ясненням Державної фіскальної служби України та чинному законодавству України. Представник зазначив, що співпадіння дати розливу продукції з датою випуску акцизної марки, Податковим кодексом України та діючими нормативно-правовими актами України не передбачено, але дані пояснення не взято до уваги.

Державною фіскальною службою України 08.06.2015 року до ТОВ «Фоззі-Фуд» було направлено рішення № 11536/6/99-99-10-01-02-25 від 03.06.2015 року про результат розгляду скарги, яким рішення Міжрегіонального ГУ ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників про застосування фінансових санкцій № 7829/0040/2810 від 30.03.2015 року на суму 17 000,00 грн., залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Відповідно до абзацу 15 ч. 2. ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що алкогольні та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п.п. 226.1, 226.3, 226.7 ст. 226 Податкового кодексу України, у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, місяць і рік випуску марки.

Згідно абз. 4 п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Відповідно до п.п. 19, 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 27.12.2010 року наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку (марка повинна мати позначення про суму акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції) та легальності ввезення товарів.

Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Вважаються такими, що немарковані алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Отже, ст. 226 Податкового кодексу України в частині правильності маркування імпортних алкогольних напоїв, у т.ч., що стосується співпадіння дати розливу продукції з датою випуску акцизної марки, так і іншими діючими нормативно-правовими актами таке співпадіння не передбачено.

Ставки, база оподаткування, умови нарахування та сплати акцизного податку визначені розділом VI Податкового кодексу України, норми якого поділяються на загальні та спеціальні.

Спеціальні норми - це норми, що регулюють сплату акцизного податку з підакцизних товарів, вироблених на митній території України, та норми, що регулюють сплату податку з підакцизних товарів, що ввозяться на митну територію України.

Загальні норми - це норми, що підлягають застосуванню до всіх підакцизних товарів, за виключенням випадків наявності спеціальних норм, що повинні застосовуватись відносно певних видів підакцизних товарів.

Спеціальні норми передбачені у ст. 222 Податкового кодексу України, пункт 222.1 якої визначає строк сплати податку з підакцизних товарів, вироблених на митній території України.

Пункт 222.2 Податкового кодексу України містить спеціальні норми щодо сплати податку в разі ввезення підакцизних товарів на митну територію України. Зокрема, у даній нормі зазначено, що у разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації.

Отже, для імпортованої маркованої продукції передбачено перший строк сплати податку під час придбання марок акцизного податку, а остаточний розрахунок та строк сплати акцизного податку припадає на день подання митної декларації до митного органу.

З викладеного слідує, що дата подання митної декларації до митного органу і є датою визначення ставки для сплати акцизного податку з імпортованої маркованої алкогольної продукції, а не дата розливу цієї продукції.

Таке правило сплати податку при імпорті алкогольних виробів відповідає з правилам для всієї імпортованої продукції, визначеним п. 216.4 Податкового кодексу України, згідно якого датою виникнення податкових зобов'язань, у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України, є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у визначених законодавством випадках.

Відповідно до п.п. 222.1.2 - 222.1.3 Податкового кодексу України де визначено строк сплати акцизного податку з вітчизняних алкогольних виробів лише при придбанні марок акцизного податку. Тобто встановлено єдиний строк сплати акцизного податку для алкогольної продукції, виробленої на митній території України, та не передбачено його коригування (доплати) у майбутньому, а тому і ставка податку застосовується на дату розливу такої продукції.

Згідно листа Державної фіскальної служби України від 22.05.2015 року № 10907/6/99-99-21-04-15, де зазначається, що у разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації (ст. 222 ПК України).

Таким чином, доводи відповідача щодо неналежного маркування імпортних алкогольних виробів, виявлених в ході перевірки є необґрунтованими, оскільки безпосередній контроль за повнотою сплати акцизного податку при ввезенні вказаного алкогольного напою на митну територію України покладено на державні митні органи України.

Крім того, порушення порядку маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, у зв'язку з невідповідністю вимогам закону сплаченої суми акцизного податку, є однією з підстав недопущення до митного оформлення такої продукції.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників необхідно залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 15 липня 2015 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 15 липня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді: Земляна Г.В.

Межевич М.В.

Повний текст тест ухвали складено 14.09.2015 року

.

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Земляна Г.В.

Межевич М.В.