Постанова № 5067166, 18.09.2008, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2008
Номер справи
2-а-2921/08
Номер документу
5067166
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                                  Справа № 2-а-2921/08

 

 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«18» вересня 2008 року

17год. 20хв.

м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача:  представники Євгеюк О.Є., Міщеня М.Л.

відповідача: представник Красовський А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Свиспан Лімітед" до Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 19 травня 2008 року №0000322341/0,

О Б С Т А В И Н И  С П Р А В И :

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Свиспан Лімітед" - звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про  визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 19 травня 2008 року №0000322341/0 ,   яке прийняте відповідачем - Костопільською міжрайонною державною податковою інспекцією.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що У висновку акта перевірки, на підставі якого прийнято спірне податкове повідомлення-рішення №0000322341/0 вказано на порушення ТзОВ «Свиспан Лімітед» пункту 6 Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затверджених наказом ДПА України від 30.06.2005 р. №244, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2005 р. за №770/11050, пункту 1.8. статті 1 підпункту 7.4.1. пункту 7.4. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» №1268/97 від 03.04.1997 року (із змінами та доповненнями) шляхом завищення заявленої суми бюджетного відшкодування на суму 259418 грн., в тому числі: за березень 2007 р. - 62681 грн.; за квітень 2007 р. - 170195 грн.; за липень 2007 р. - 26542 грн.;

Сума податкового кредиту ТзОВ «Свиспан Лімітед» за лютий місяць 2007 року в розмірі 109966,34 грн. підтверджено 3 податковими накладними: №114 від 23.02.2007 р., №113 від 19.02.2007 р., №112 від 12.02.2007 р., виписаними контрагентом - ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» (ІПН 315790413188) - платником ПДВ (свідоцтво про реєстрацію платником ПДВ №18402228, видане ДПІ у Жидачівському районі Львівської області 06.08.2001 р.); вартість придбаного товару (тріски технологічної, тріски шпона, тирси, балансів та дров) віднесено позивачем до складу валових витрат; суму ПДВ в розмірі 62680,82грн. фактично сплачено позивачем на банківський рахунок ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» у складі ціни придбаного товару (тріски технологічної, тріски шпона, тирси, балансів та дров).

Сума податкового кредиту ТзОВ «Свиспан Лімітед» за березень місяць 2007 року в розмірі 303918,87грн. підтверджено 5 податковими накладними: №261 від 21.03.2007 р., №262 від 27.03.2007 р., №263 від 30.03.2007 р., №260 від 13.03.2007 р., №115 від 28.02.2007 р., виписаними контрагентом - ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» (ІПН 315790413188) - платником ПДВ (свідоцтво про реєстрацію платником ПДВ №18402228, видане ДПІ у Жидачівському районі Львівської області 06.08.2001 р.); вартість придбаного товару (тріски технологічної, тріски шпона, тирси, балансів та дров) віднесено позивачем до складу валових витрат; суму ПДВ в розмірі 170194,56грн. фактично сплачено позивачем на банківський рахунок ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» у складі ціни придбаного товару (тріски технологічної, тріски шпона, тирси, балансів та дров).

Сума податкового кредиту ТзОВ «Свиспан Лімітед» за червень місяць 2007 року в розмірі 171240,13 грн. підтверджено 4 податковими накладними: №419 від 11.06.2007 р., №420 від 18.06.2007 р., №665 від 22.06.2007 р., №666 від 30.06.2007 р., виписаними контрагентом -ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» (ІПН 315790413188) - платником ПДВ (свідоцтво про реєстрацію платником ПДВ №18402228, видане ДПІ у Жидачівському районі Львівської області 06.08.2001 р.); вартість придбаного товару (тріски технологічної, тріски шпона, тирси, балансів та дров) віднесено позивачем до складу валових витрат; суму ПДВ в розмірі 26542 грн. фактично сплачено позивачем на банківський рахунок ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» у складі ціни придбаного товару (тріски технологічної, тріски шпона, тирси, балансів та дров).

Згідно з п.1.7 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» №1268/97 від 03.04.1997 року (із змінами та доповненнями) (далі - Закон про ПДВ) податковим кредитом є сума, на яку платник податків має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначено згідно з цим Законом.

Відповідно до пп.7.5.1. п. 7.5. ст.7 Закону про ПДВ датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку і оплати товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунка (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Підпунктом 7.4.1. пункту 7.4. статті 7 Закону про ПДВ (чинної редакції) визначено, що податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду..

Згідно пп.7.4.5. п. 7.4. ст. 7 Закону про ПДВ не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями.

Отже, Закон про ПДВ визначає єдиний випадок неможливості включення витрат із сплати ПДВ до податкового кредиту звітного періоду - у разі непідтвердження витрат зі плати ПДВ податковими накладними. А податкова накладна є єдиним документом, який підтверджує сплату покупцем податку на додану вартість у ціні товару.

Між ТзОВ «Свиспан Лімітед» та ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» на 2007 рік укладено 2 договори:

-          Договір №УПК/ТС-07 від 01.01.2007 р. на поставку деревини дров'яної, балансів, тріски технологічної, тріски технологічної з відходів фанерного виробництва;

-          Договір №УПК/ФС-07 від 01.01.2007 р. на поставку фансировини;

ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» протягом лютого-березня, червня 2007 фактично поставив позивачу Товар на загальну суму 3510752,09 грн. з урахуванням ПДВ, що підтверджується видатковими накладними, а ТзОВ «Свиспан Лімітед» провів оплату за Товар, що підтверджується платіжними дорученням про оплату. Придбаний товар у подальшому використовувався позивачем при здійсненні основних видів господарської діяльності - виробництва ДСП, ламінованої ДСП.

Податкові накладні №114 від 23.02.2007 р., №113 від 19.02.2007 р., №112 від 12.02.2007 р., №261від 21.03.2007 р., №262 від 27.03.2007 р., №263 від 30.03.2007 р., №260 від 13.03.2007 р., №115 від 28.02.2007 р., №666 від 30.06.2007 р., №665 від 22.06.2007 р., №420 від 18.06.2007 р., №419 від 11.06.2007 р. складені ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» відповідно до вимог пп.7.2.1. ст. 7 Закону про ПДВ та наказу ДПАУ від 30.05.97 р. №165 «Про затвердження форм податкової накладної, книги обліку придбання та книги обліку продажу товарів (робіт, послуг), порядку їх заповнення». ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» на момент їх складання було зареєстровано органами державної податкової служби у встановленому законодавством порядку як платник ПДВ, що вказує на правомірність видачі ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» вказаних податкових накладних.

Таким чином, сума податкового кредиту за лютий-березень, червень 2007 р. позивача у розмірі 259418 грн. сформовано на підставі належним чином оформлених податкових накладних, отриманих від ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія», який зареєстрований платником ПДВ.

Просить позов задоволити.

  Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує. В заперечення позовних вимог зазначає, що норма пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», крім зазначених позивачем обов'язкових підстав виникнення у платника права на податковий кредит з податку на додану вартість, передбачає обов'язкову наявність ще й такої підстави, як сплата платником податку у звітному періоді відповідних сум податку.

Відповідно до пп. 7.7.5 п. 7.7 Закону України «Про податок на додану вартість» суми податку на додану вартість зараховуються до Державного бюджету України, а зараховані суми використовуються у першу чергу для бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно з цим Законом.

На думку податкового органу, законодавцем чітко передбачено, що однією з обов'язкових підстав включення сум до податкового кредиту з податку на додану вартість є сплата цих сум до Державного бюджету України.

Висновок про те, що відшкодуванню підлягають лише суми, які були сплачені до бюджету випливає з самої суті поняття податку, його основної функції - формування доходів Державного бюджету України (п. 19 ст. 2, ст. 9 Бюджетного кодексу України), а також з поняття платника податку як особи, яка згідно Закону України «Про податок на додану вартість» зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем (п. 1.3 ст. 1 Закону N 168).

Тобто, як видно з системного аналізу вищевказаних норм, Законом України «Про податок на додану вартість» встановлений прямий взаємозв'язок між сплатою, надходженням до бюджету податку на додану вартість та відшкодуванням такого податку. При цьому зазначені етапи нерозривно пов'язані між собою: сплата податку, а потім включення відповідних сум до податкового кредиту з податку на додану вартість та відшкодування податку на додану вартість за рахунок коштів, що були сплачені у вигляді податку.

За змістом Закону України «Про податок на додану вартість», право на відшкодування виникає лише при фактичній надмірній сплаті податку на додану, вартість, а не з самого факту існування зобов'язання по сплаті податку на додану вартість в ціні товару.

Відносно ж того, що господарські зобов»язання не визнані недійсними, то необхідно зауважити, що визнавати відповідні угоди при встановленні факту їх протиправності недійсними не потрібно, оскільки угоди, які завідомо суперечать інтересам держави та суспільства(ст.207 ГКУ) є одночасно такими , що порушують публічний порядок, а відтак є нікчемним (ст.228 ЦКУ) та ніяких зобов'язань перед бюджетом не породжують.

Перевіркою виявлено взаємовідносини контрагентів ТОВ «Свиспан Лімітед» з суб'єктами господарювання у другій ланці ланцюга у яких в одному випадку свідоцтво платника ПДВ анульовано, податок не сплачено, в другому - підприємство звітується про відсутність підприємницької діяльності в перевіряємому періоді, податок до бюджету не сплачено.

Так, на підтвердження включення до складу податкових зобов'язань з ПДВ постачальників ТОВ «Атлантика Україна», ПП «Експомет», для посередників (ТОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія», ТзОВ «Кано-Миколаїв», ТОВ «Інгрід Південь ЛТД», ТОВ «Торгбуд-7»), які в свою чергу були постачальниками ТОВ "Свиспан Лімітед", було надіслано до відповідних податкових інспекцій запити на проведення зустрічних перевірок.

В результаті наданих відповідей з податкових інспекцій було встановлено, що свідоцтво ПДВ ТзОВ »Атлантика Україна» анульовано 23.02.2007 року. За перевіряємий період підприємство звітувало про відсутність діяльності, ПДВ до податкових зобов'язань не включено; ПП «Експомет» з березня по липень 2007 року звітувалось про відсутність підприємницької діяльності, а з серпня 2007 року ніякої звітності до податкової інспекції не подає.

Податковий орган - Костопільська МДПІ вважає, що підстави для відшкодування ПДВ ТОВ «Свиспан Лімітед» відсутні, оскільки податок на додану вартість до бюджету не сплачено.

Стосовно посилання позивача на ту обставину, що акт перевірки від 13.04.2008 року було складено з порушенням Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, затверджений Наказом ДПАУ №326 від 11.06.2004р. (далі по тексту судової постанови - Порядок), а відтак не повинен в силу ч.З ст. 70 КАСУ братися до уваги як доказ, то необхідно зазначити, що у відповідності до п.п. 1.1. п.1 Порядку - цей Порядок розроблено відповідно до вимог Закону України від 4 грудня 1990 року N 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" та Указу Президента України від 23 липня 1998 року N 817/98 "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" для використання посадовими особами органів державної податкової служби при проведенні документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами.

У цьому Порядку термін "платник податків" вживається в значенні фізична особа, яка має статус суб'єкта підприємницької діяльності (суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа).

Позивач є юридичною особою, а тому згаданий нормативний акт до нього не застосовується і не повинен застосовуватись.

По даній справі здійснено технічну фіксацію судового процесу на комплексі "Камертон", інвентарний номер SN125318. Для створення архівної копії фонограми надано компакт-диск, серійний номер    8010250904.

Головуючий доповів про зміст позовних вимог, які представники позивача у судовому засіданні підтримали.

Представник відповідача надав пояснення, які повністю співпадають із позицією, яка викладена в запереченні на позовну заяву.     

Судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані позивачем одночасно із позовною заявою. Нових доказів позивач суду не надав.       Судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані відповідачем одночасно із запереченнями на адміністративний позов.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд

В С Т А Н О В И В :

Костопільською міжрайонною державною податковою інспекцією у період з 06.05.2008р. по 13.05.2008р. проведена невиїзна документальна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Свиспан Лімітед» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень, квітень, липень 2007 року, за наслідками якої складено акт від 13.04.2008 р. №440/23-32358806 (а.с.10-22).

На підставі акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 19 травня 2008 року №0000322341/0 (а.с.23), яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 62681 грн. за березень 2007 р., 170195 грн. за квітень 2007 року, 26542 грн. за липень 2007 р., разом - 259418грн.

Позивач у порядку адміністративного оскарження скарг на спірне податкове повідомлення-рішення №0000322341/0 не подавав.

Як вбачається із матеріалів справи у висновку акту перевірки, на підставі якого прийнято спірне податкове повідомлення-рішення №0000322341/0, вказано на порушення ТзОВ «Свиспан Лімітед» пункту 6 Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затверджених наказом ДПА України від 30.06.2005 р. №244, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2005 р. за №770/11050, пункту 1.8. статті 1 підпункту 7.4.1. пункту 7.4. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» шляхом завищення заявленої суми бюджетного відшкодування на суму 259418 грн., в тому числі: за березень 2007 р. - 62681 грн.; за квітень 2007 р. - 170195 грн.; за липень 2007 р. - 26542 грн.;

Сума податкового кредиту ТзОВ «Свиспан Лімітед» за лютий місяць 2007 року в розмірі 109966,34 грн. підтверджено трьома податковими накладними: №114 від 23.02.2007р. (а.с.40), №113 від 19.02.2007р. (а.с.41), №112 від 12.02.2007р. (а.с.42), виписаними контрагентом - ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» (ІПН 315790413188) - платником ПДВ (свідоцтво про реєстрацію платником ПДВ №18402228, видане ДПІ у Жидачівському районі Львівської області 06.08.2001 р. - а.с.30); вартість придбаного товару (тріски технологічної, тріски шпона, тирси, балансів та дров) віднесено позивачем до складу валових витрат; суму ПДВ в розмірі 62680,82грн. фактично сплачено позивачем на банківський рахунок ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» у складі ціни придбаного товару (тріски технологічної, тріски шпона, тирси, балансів та дров).

Сума податкового кредиту ТзОВ «Свиспан Лімітед» за березень місяць 2007 року в розмірі 303918,87грн. підтверджено п'ятьма податковими накладними: №261 від 21.03.2007р. (а.с.43), №262 від 27.03.2007р. (а.с.44), №263 від 30.03.2007р. (а.с.45), №260 від 13.03.2007р. (а.с.46), №115 від 28.02.2007р. (а.с.47), виписаними контрагентом - ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» (ІПН 315790413188) - платником ПДВ (свідоцтво про реєстрацію платником ПДВ №18402228, видане ДПІ у Жидачівському районі Львівської області 06.08.2001 р.); вартість придбаного товару (тріски технологічної, тріски шпона, тирси, балансів та дров) віднесено позивачем до складу валових витрат; суму ПДВ в розмірі 170194,56грн. фактично сплачено позивачем на банківський рахунок ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» у складі ціни придбаного товару (тріски технологічної, тріски шпона, тирси, балансів та дров).

Сума податкового кредиту ТзОВ «Свиспан Лімітед» за червень місяць 2007 року в розмірі 171240,13 грн. підтверджено чотирьма податковими накладними: №419 від 11.06.2007р. (а.с.51), №420 від 18.06.2007р. (а.с.50), №665 від 22.06.2007р. (а.с.49), №666 від 30.06.2007р. (а.с.48), виписаними контрагентом -ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» (ІПН 315790413188) - платником ПДВ (свідоцтво про реєстрацію платником ПДВ №18402228, видане ДПІ у Жидачівському районі Львівської області 06.08.2001 р.); вартість придбаного товару (тріски технологічної, тріски шпона, тирси, балансів та дров) віднесено позивачем до складу валових витрат; суму ПДВ в розмірі 26542 грн. фактично сплачено позивачем на банківський рахунок ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» у складі ціни придбаного товару (тріски технологічної, тріски шпона, тирси, балансів та дров).

Відповідно до п.1.7 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» податковим кредитом є сума, на яку платник податків має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначено згідно з цим Законом.

А за змістом пп.7.5.1. п. 7.5. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку і оплати товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунка (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Підпунктом 7.4.1. пункту 7.4. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (чинної редакції) визначено, що податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду..

Згідно пп.7.4.5. п. 7.4. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями.

Закон України «Про податок на додану вартість» визначає єдиний випадок неможливості включення витрат із сплати ПДВ до податкового кредиту звітного періоду - у разі непідтвердження витрат зі плати ПДВ податковими накладними. А податкова накладна є єдиним документом, який підтверджує сплату покупцем податку на додану вартість у ціні товару.

Між ТзОВ «Свиспан Лімітед» та ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» на 2007 рік укладено договори:

- Договір №УПК/ТС-07 від 01.01.2007 р. на поставку деревини дров'яної, балансів, тріски технологічної, тріски технологічної з відходів фанерного виробництва (а.с.24-26);

- Договір №УПК/ФС-07 від 01.01.2007 р. на поставку фансировини (а.с.27);

ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» протягом лютого-березня, червня 2007 фактично поставив позивачу продукції (товарів, сировини) на загальну суму 3510752,09 грн. з урахуванням ПДВ, що підтверджується видатковими накладними (а.с.52-55, 59-62, 67, 69, 71, 73, ), а ТзОВ «Свиспан Лімітед» провів оплату за Товар, що підтверджується платіжними дорученням про оплату (а.с.75-86). Придбаний товар у подальшому використовувався позивачем при здійсненні основних видів господарської діяльності - виробництва ДСП, ламінованої ДСП.

Податкові накладні №114 від 23.02.2007 р., №113 від 19.02.2007 р., №112 від 12.02.2007 р., №261від 21.03.2007 р., №262 від 27.03.2007 р., №263 від 30.03.2007 р., №260 від 13.03.2007 р., №115 від 28.02.2007 р., №666 від 30.06.2007 р., №665 від 22.06.2007 р., №420 від 18.06.2007 р., №419 від 11.06.2007 р. складені ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» відповідно до вимог пп.7.2.1. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та наказу ДПАУ від 30.05.97 р. №165 «Про затвердження форм податкової накладної, книги обліку придбання та книги обліку продажу товарів (робіт, послуг), порядку їх заповнення». ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» на момент їх складання було зареєстровано органами державної податкової служби у встановленому законодавством порядку як платник ПДВ, що вказує на правомірність видачі ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія» вказаних податкових накладних.

З огляду на вищезазначене суд констатує, що позивачем суму податкового кредиту за лютий-березень, червень 2007р. у розмірі 259418 грн. сформовано на підставі належним чином оформлених податкових накладних, отриманих від ТзОВ «Українська лісова промислова заготівельна компанія», який зареєстрований платником ПДВ.

Покликання податкового органу у акті невиїзної документальної перевірки на порушення зі сторони позивача вимог п.1.8 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» судом до уваги не приймається, оскільки спірним у даній справі є питання про право позивача на податковий кредит, а зазначена у п.1.8 норма дає лише визначення терміну «бюджетне відшкодування» і не визначає жодних підстав, від яких би залежало право на податковий кредит.

Пунктом 1.8 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» визначається, бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом. Зазначений пункт дає загальне розуміння поняття «бюджетне відшкодування» і є відсильною нормою, оскільки безпосередньо не встановлює порядку визначення суми бюджетного відшкодування, а відсилає до інших норм вказаного Закону про ПДВ.

Іншою такою нормою Закону України «Про податок на додану вартість» є пп.7.7.1 ст. 7, який передбачає, що суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. На підставі пп.7.7.2 ст. 7 Закону про ПДВ якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг).

Закон України «Про податок на додану вартість», а також інші законодавчі акти з питань оподаткування, не встановлюють обов'язку покупця сплачувати ПДВ ще й до бюджету, коли такий податок не буде сплачений продавцем або іншою особою, з урахуванням суми податку, отриманого від покупця в ціні товару. Відповідно до положень Закону про ПДВ сума ПДВ, що включена до ціни товару, є податковим зобов'язанням продавця товару, і саме продавець товару несе обов'язок зі сплати цього податку до бюджету. Із акта перевірки вбачається, що такий обов'язок фактично покладений податковим органом на позивача, що суперечить вимогам чинного законодавства України. Фактично відповідач всупереч вимогам закону переклав на позивача обов'язок здійснювати контроль за сплатою третіми особами, з якими останній не мав жодних господарських операцій - ТОВ «Кано-Миколаїв», ТОВ «Інгрід-Південь», ПП «Експомед», ТОВ «Фортекси», ТОВ «Технол-В», ТОВ «Торгбуд-7» податку на додану вартість безпосередньо до бюджету.

Щодо тверджень представника позивача на незаконність одержання відповідачем такого письмового доказу, як акт перевірки від 13.04.2008 р., то вони також є безпідставні, оскільки не відповідають Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11 червня 2004 р. N 326, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 червня 2004 р. за N 803/9402 (із змінами та доповненнями).     

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що позов позивача підлягає задоволенню повністю.

Судові витрати підлягають присудженню із державного бюджету відповідно до вимог статті 94 КАС України.

            Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити в повному обсязі.

Податкове повідомлення-рішення № 0000322341/0, яке прийнято 19 травня 2008 року Костопільською міжрайонною державною податковою інспекцією - визнати нечинним в повному обсязі з моменту його прийняття.

Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Свиспан Лімітед" (35000, Рівненська область, Костопільський район,

м. Костопіль, вул. Степанська, 9, код ЄДРПОУ 32358806) судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. 

Суддя                                                        М.І.Юрчук 

Постанова складена у повному обсязі 31.10.08р.

Постанова законної сили не набрала

Суддя                    Юрчук М.І.