Постанова № 5067148, 24.12.2008, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2008
Номер справи
2-а-1612/08
Номер документу
5067148
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                                  Справа № 2-а-1612/08

 

 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«24» грудня 2008 року

15год. 45хв.

м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача:  представник Петрійчук Т.П.

відповідача: представник Прищепа О.С.

третьої особи представник не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Либідь" до Державної податкової інспекції у м. Рівне, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління держкомзему у місті Рівному про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 14.02.2008 року №0000292342/0/23-121,

            О Б С Т А В И Н И  С П Р А В И :

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма Либідь" - звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про  визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 14.02.2008 року №0000292342/0/23-121 ,   яке прийняте відповідачем - Державною податковою інспекцією у м. Рівне.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на підставі акту "Про результати виїзної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірми Либідь", код ЄДРПОУ 03056691 з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.10.2004 року по 30.09.2007 року" №111/23-100/03056691 від 05.02.2008 року Державною податковою інспекцією у місті Рівне прийняте податкове повідомлення-рішення №0000292342/0/23-121 від 14.02.2008 року, відповідно до якого встановлено порушення ст. 7 ст. 14 Закон України "Про плату за землю" у зв'язку з чим визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем "земельний податок з юридичних осіб" в сумі 61370,46 грн., із них 40913,64грн. - за основним платежем та 20456,82грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма Либідь" вважає, що вказане вище податкове повідомлення-рішення суперечить чинному законодавству України, в зв'язку з наступним:

Відповідно до державного акту серії РВ №00026 на право постійного користування землею зареєстрованого в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №32 від 04.07.1996 року Товариству з обмеженою відповідальністю "'фірмі Либідь" надано у иостіїіне користування для будівництва та обслуговування об'єктів підприємства відповідно до Рішення Рівненської міської Ради народних депутатів від 30 травня 1996 року №139 земельні ділянки в м. Рівне. Грошова оцінка даних земельних ділянок відповідно до рішення Рівненської міської ради №124 від 15.04.1999 року становить 3542081,00 грн.

Статтею 67 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 ропі по населених пунктах, грошову оцінку земель яких не проведено, застосовуються ставки земельного податку, встановлені частиною другою статті 7 Закону України "Про плату за землю", збільшені в 3.1 раза. По сільськогосподарських угіддях та землях населених пунктів, грошову оцінку яких проведено і уточнено станом на 01 січня 2007 року, застосовуються ставки земельного податку, встановлені ст.6 та ч.1 ст.7 Закону України "Про плату за землю".

Підприємством позивача 24.01.2007р. було подано до ДПІ у м.Рівне податковий розрахунок земельного податку на 2007 рік, у якому  визначено податкове зобов'язання на 2007 рік в сумі 43374грн. (в тому числі сума за 3 квартали - 32526грн.) відповідно до нормативної грошової оцінки № 22 від 19 серпня 1999 року.

Щодо твердження відповідача про необхідність визначення податкового зобов'язання на 2007 рік з врахуванням оцінки визначеної рішенням Рівненської міської ради №450 від 28.12.2006 року, то відповідно до акту експертизи аудиторської фірми "Нива - аудит" від 15 березня 2007р.: пунктом 1 даного рішення затверджено тільки технічну документацію по визначенню нормативної грошової оцінки земель м. Рівного, на підставі якої може бути проведена грошова оцінка земельної ділянки конкретного землевласника чи землекористувача;

- положення п.3 рішення Рівненської міської ради з вимогою "Державній податковій інспекції в м.Рівному з 01 січня 2007 року по нових ставках відповідно до затвердженої пунктом 1 даного рішення нормативної грошової оцінки" - може стосуватися тільки тих власників і землекористувачів, земельні ділянки яких не мають грошової оцінки.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Рівне №0000292342/0/23-121 від 14.02.2008 року суперечить ст. 67 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", ст.7 Закону України "Про плату за землю".

Просить позовні вимоги задоволити.

 

 В заперечення позовних вимог зазначає, що відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю" - використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Ст.13 Закону України "Про плату за землю" визначає, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

ТОВ «Фірмі Либідь» видано державний акт серії РВ №00026 на право постійного користування землею на земельних ділянках площею 1,97 га за адресами: ділянка №1 - вул. Соборна. 430-а, ділянка №2 -вул. Набережна, 32, ділянка №3 - вул. Білякова, 2, ділянка №4 - вул. Шевченка, 7, 9, зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №32 від 04.07.1996 року. Землю надано у постійне користування для будівництва та обслуговування об'єктів підприємства відповідно до Рішення Рівненської міської Ради народних депутатів від 30 травня 1996 року № 139.Рішеннями Рівненської міської Ради народних депутатів від 15 квітня 1999 року №121 та від 21 березня 2002 року №684 ділянку №4 площею 0,3758 га, Рішеннями Рівненської міської Ради народних депутатів від 17 квітня 2003 року №319 та №1930 від 25 січня 2006 року ділянку №1 площею 0,43 га у ТОВ «Фірми Либідь» вилучено.

Відповідно до довідки №22 від 19 серпня 1999 року про визначення грошової оцінки земельної ділянки грошова оцінка земельних ділянок, що належить ТОВ «Фірмі Либідь» на праві постійною користування землею становить 3542081,00 грн.

Справляння земельного податку по даних земельних ділянках підприємство проводило відповідно до ч. 1 ст.7 Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про плату за землю" № 2535-ХІІ від 03.07.1992р. (із змінами і доповненнями) з урахуванням коефіцієнтів індексації на кожен рік.

Нарахована і сплачена сума земельного податку за перевіряємий період становить: за період з 01.10.2004р. по 31.12.2006р. - 102264,00 грн.; за період з 01.01.2007. по 30.09.2007р. - 32526,00 грн.;

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" у м. Рівне проведена грошова оцінка земель, що затверджена рішенням Рівненської міської ради від 28.12.2006р. №450 „Про затвердження технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" (опубліковане в газеті «Сім днів» №3 від 19.01.2007р.).

Пунктом 2 рішення передбачено, обов'язковість доведення протягом січня 2007р. до власників земельних ділянок та землекористувачів даного рішення та наслідків, що випливають з нього.

Пунктом 3 даного рішення визначено, що справляння плати за землю (орендної плати) здійснюється за новими ставками починаючи з 1 січня 2007року відповідно до затвердженої п.1 цього рішення нормативної грошової оцінки. Контроль за виконанням даного рішення покладено на Державну податкову інспекцію у м. Рівне.

Відповідно до статті 144 Конституції України «органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території».

Підприємством 24.01.2007р. було подано до ДПІ у м. Рівне податковий розрахунок земельного податку на 2007 рік, де визначено податкове зобов'язання на 2007 рік в сумі 43374,00 грн. ( в тому числі сума за 3 квартали - 32526,00 грн.) відповідно до нормативної грошової оцінки №22 від 19 серпня 1999 року.

На виконання п.3 Рішення Рівненської міської ради від 28.12.2006р. №450 „Про затвердження технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" ДПІ у м. Рівне направило ТОВ «Фірмі Либідь» лист №32048 від 13.07.2007 року щодо уточнення земельного податку на 2007 рік, визначеного з урахуванням нових ставок, відповідно до затвердженої п.1 вищевказаного рішення нормативної грошової оцінки.

Підприємство надало відповідь листом № 79 від 24.07.07р. (вх. №12285/10/01-111 від 25.07.2007р.), в якому вважає, «...що податок на землю за 2007 рік нарахований та сплачений нею відповідно до ставок земельного податку згідно чинного законодавства України, і як наслідок відсутні підстави для подачі уточненого розрахунку земельного податку».

В ході планової перевірки ДПА в Рівненській області було направлено запит начальнику Управління земельних ресурсів у м. Рівне №1420/23-506 від 28.01.2008 року з проханням надати документальне підтвердження, в які терміни ТОВ «Фірма Либідь» (код ДРПОУ 03056691) зверталося до Управління земельних ресурсів щодо технічної документації про нормативну грошову оцінку та надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які закріплені за ТОВ «Фірма Либідь» (код ЄДРПОУ 03056691) згідно земельно-облікових документів станом на 01.01.2007 року.

Листом №03-118 від 29.01.2008 року отримано відповідь, в якій Управління земельних ресурсів у м. Рівне Рівненської області повідомляє, що ТОВ «Фірма Либідь» з приводу проведення робіт щодо визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які закріплені за ним згідно земельно-облікових документів м. Рівного та з приводу видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку не зверталося.

На запит ДПА в Рівненській області Управління земельних ресурсів у м. Рівне надало витяг з технічної документації від 29.01.2008 року про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, закріплених за ТОВ «Фірмою Либідь», яка становить на 01.01.2007 року 9791948,39 грн.

Розмір земельного податку встановлений ст.7 Закону України "Про плату за землю" від 19.09.1996року №378/96-ВР" із змінами та доповненнями - „Ставка земельного податку земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюється у розмірі не менше одного відсотка грошової оцінки ".

Згідно ст. 14 ЗУ "Про плату за землю" - платники земельного податку, а також: орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Плата за землю (1% від грошової оцінки) ТОВ «Фірми Либідь» на 2007 рік становить: 9791948,39грн. х 1 % - 97919,48 грн. (97919,48 : 12 = 8159,96 грн. - в місяць).

За перевіряємий період з 01.01.2007р. по 30.09.2007р. ТОВ «Фірма Либідь» плату за землю нараховувало та сплачувало без урахування нової грошової оцінки.

Таким чином, ТОВ «Фірма Либідь» не задекларувало і не сплатило за З квартали 2007р. (з 01.01.2007 року по 30.09.2007 року) плату за землю в сумі 40913,64 грн.(73439,64 грн. - 32526,00 грн.), відповідно до нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2007 року.

Враховуючи вищевикладене, підприємство в порушення ст.7, ст.14 Закону України "Про плату за землю" від в 03.07.1992 року за №2535-ХП (із змінами і доповненнями) занизило плату за землю за 3 квартали 2007 року на 40913,64 грн.

В позові просить відмовити.

До участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено судом Управління земельних ресурсів м. Рівне. Суду надано письмові докази, що Управління земельних ресурсів м. Рівне реорганізоване в Управління держкомзему у місті Рівному і є правонаступником свого попередника.

У зв'язку з цим судом прийняте процесуальне рішення про заміну третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління земельних ресурсів в м.Рівне на його процесуального правонаступника (за згодою представників позивача та відповідача) - Управління держкомзему у місті Рівному.

В судовому засіданні представник третьої особи надав усні пояснення з приводу виконання ним рішення Рівненської міської ради від 28.12.06р. №450, яке опубліковане в газеті Сім днів №3 від 19.01.07р. (а.с.63).

Зокрема представником зазначено, що на виконання пункту 2 рішення міської ради №450 від 28.12.06р. управлінням земельних ресурсів було розроблено технічну документацію відповідно до Закону України "Про оцінку земель" (стаття 15). Весь розрахунок відображений у технічній документації.

Додатково представник у судовому засіданні наголосив, що рішення органу місцевого самоврядування такого характеру є регуляторним актом, відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", опубліковувалося у місцевих засобах масової інформації (конкретно у яких - не знає, припускає - у газеті "Сім днів").

Після прийняття рішення сесією Рівненської міської ради управлінню земельних ресурсів у м.Рівне було доручено опублікувати його в засобах масої інформації, що виконавцем і було зроблено - рішення опубліковано в газеті "Сім днів №3 від 19.01.07р.

Відповідаючи на запитання представника позивача, яким чином рішення (зокрема пункт 1) доводилося до власників земельних ділянок чи землекористувачів, оскільки сама технічна документація не опубліковувалася, представник третьої особи припустив, що були додаткові повідомлення про опублікування

Додатково представник третьої особи в судовому засіданні зазначив, що станом на 1 січня 2007 року діяла оцінка вартості землі, яка здійснена у 1999 році. Нова оцінка була здійснена орієнтовно у березні 2007 року та видана податковому оргагу на їх вимогу. При цьому станом на яке число вимагалася податковим органом грошова оцінка - не володіє інформацією.

Для проведення судових дебатів представник третьої особи не з'явився.

По даній справі здійснено технічну фіксацію судового процесу на комплексі "Камертон", інвентарний номер SN125318

. Для створення архівної копії фонограми надано компакт-диск, серійний номер    1305

.

Головуючий доповів про зміст позовних вимог, які представник позивача у судовому засіданні підтримала.

Представник відповідача надав пояснення, які повністю співпадають із позицією, яка викладена в запереченні на позовну заяву.     

Судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані позивачем одночасно із позовною заявою. Нових доказів позивач суду не надав.      

 

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд

В С Т А Н О В И В :

 Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується представниками сторін, третьої особи, позивачу - товариству з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Фірмі Либідь» видано державний акт серії РВ №00026 на право постійного користування землею на земельних ділянках площею 1,97 га за адресами: ділянка №1 - вул. Соборна. 430-а, ділянка №2 -вул. Набережна, 32, ділянка №3 - вул. Білякова, 2, ділянка №4 - вул. Шевченка, 7, 9, зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №32 від 04.07.1996 року.

Землю надано у постійне користування для будівництва та обслуговування об'єктів підприємства відповідно до Рішення Рівненської міської Ради народних депутатів від 30 травня 1996 року № 139.Рішеннями Рівненської міської Ради народних депутатів від 15 квітня 1999 року №121 та від 21 березня 2002 року №684 ділянку №4 площею 0,3758 га.

Рішеннями Рівненської міської Ради народних депутатів від 17 квітня 2003 року №319 та №1930 від 25 січня 2006 року ділянку №1 площею 0,43 га у позивача вилучено.

Відповідно до довідки №22 від 19 серпня 1999 року про визначення грошової оцінки земельної ділянки грошова оцінка земельних ділянок (а.с.43), що належить ТОВ «Фірмі Либідь» на праві постійною користування землею становить 3542081,00 грн.

Справляння земельного податку по даних земельних ділянках підприємство проводило відповідно до ч. 1 ст.7 Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про плату за землю" з урахуванням коефіцієнтів індексації на кожен рік.

Нарахована і сплачена сума земельного податку за перевіряємий період становить: за період з 01.10.2004р. по 31.12.2006р. - 102264,00 грн.; за період з 01.01.2007. по 30.09.2007р. - 32526,00 грн.;

Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" у м. Рівне проведена грошова оцінка земель, що затверджена рішенням (а.с.42) Рівненської міської ради від 28.12.2006р. №450 "Про затвердження технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" (опубліковане в газеті «Сім днів» №3 від 19.01.2007р. - а.с.63).

Пунктом 2 рішення передбачено, обов'язковість доведення протягом січня 2007р. до власників земельних ділянок та землекористувачів даного рішення та наслідків, що випливають з нього.

Пунктом 3 даного рішення визначено, що справляння плати за землю (орендної плати) здійснюється за новими ставками починаючи з 1 січня 2007року відповідно до затвердженої п.1 цього рішення нормативної грошової оцінки. Контроль за виконанням даного рішення покладено на Державну податкову інспекцію у м. Рівне.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Підприємством позивача 24.01.2007р. було подано до ДПІ у м. Рівне податковий розрахунок земельного податку на 2007 рік, де визначено податкове зобов'язання на 2007 рік в сумі 43374,00 грн. (в тому числі сума за 3 квартали - 32526,00 грн.) відповідно до нормативної грошової оцінки №22 від 19 серпня 1999 року.

На виконання п.3 Рішення Рівненської міської ради від 28.12.2006р. №450 „Про затвердження технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" ДПІ у м. Рівне направило ТОВ «Фірмі Либідь» лист №32048 від 13.07.2007 року щодо уточнення земельного податку на 2007 рік, визначеного з урахуванням нових ставок, відповідно до затвердженої п.1 вищевказаного рішення нормативної грошової оцінки.

Підприємство надало відповідь листом № 79 від 24.07.07р. (вх. №12285/10/01-111 від 25.07.2007р.), в якому вважає, «...що податок на землю за 2007 рік нарахований та сплачений нею відповідно до ставок земельного податку згідно чинного законодавства України, і як наслідок відсутні підстави для подачі уточненого розрахунку земельного податку».

В ході планової перевірки ДПА в Рівненській області було направлено запит начальнику Управління земельних ресурсів у м. Рівне №1420/23-506 від 28.01.2008 року з проханням надати документальне підтвердження, в які терміни ТОВ «Фірма Либідь» (код ДРПОУ 03056691) зверталося до Управління земельних ресурсів щодо технічної документації про нормативну грошову оцінку та надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які закріплені за ТОВ «Фірма Либідь» (код ДРПОУ 03056691) згідно земельно-облікових документів станом на 01.01.2007 року.

Листом №03-118 від 29.01.2008 року отримано відповідь, в якій Управління земельних ресурсів у м. Рівне Рівненської області повідомляє, що ТОВ «Фірма Либідь» з приводу проведення робіт щодо визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які закріплені за ним згідно земельно-облікових документів м. Рівного та з приводу видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку не зверталося.

На запит ДПА в Рівненській області Управління земельних ресурсів у м. Рівне надало витяг з технічної документації від 29.01.2008 року про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, закріплених за ТОВ «Фірмою Либідь», яка становить на 01.01.2007 року 9791948,39 грн.

За результатами проведеної виїзної планової перевірки підпиємства із питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.10.2004 року по 30.09.2007 року встановлено, зокрема, порушення ст.7, ст.14 Закону України "Про плату за землю", в результаті чого донараховано плату за землю за 3 квартали 2007 року в сумі 40913,64грн., про що складено акт перевірки від 05.02.08р. (а.с.4-25).

На підставі акту перевірки податковим органом - ДПІ у м.Рівне стосовно платника податку винесено податкове повідомлення-рішення 14.02.2008 року за № 0000292342/0/23-121, яким для платника визначено суму полаткового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем земельний податок з юридичних осіб на загальну суму 61370,46грн., в тому числі за основним платежем - 40913,64грн., за штрафними (фінансовими) санкіиями - 20456,82грн.

Оспорюване податкове повідомлення-рішення від 14.02.2008 року № 0000292342/0/23-121 підлягає визнанню протиправним та скасуванню повністю з моменту його прийняття, виходячи з такого.

І. Відповідно до статті 2 Закону України "Про плату за землю" - використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Статтею 13 Закону України "Про плату за землю" визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

В судовому засіданні ні представниками сторін, ні представником третьої особи не надано суду даних державного земельного кадастру, що мали б бути підставою для для нарахування земельного податку за ті земельні ділянки, які перебувають у користуванні позивача.

ІІ. Відповідно до статті 14 Закону України “Про плату за землю” платники земельного податку (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Позивач, виконуючи дану норму Закону, самостійно обчислив суму земельного податку за ставкою 1 відсоток, виходячи з грошової оцінки землі, визначеній в довідці № 22 від 19 серпня 1999 року, оскільки станом на 01 січня 2007 року грошова оцінка землі згідно з цією довідкою становила 3542081,0 грн.

Такі дії позивача по нарахуванню земельного податку відповідають також статті 67 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.

Ця обставина підтверджується також листами Державного комітету України по земельних ресурсах від 10.01.2007 року № 14-22-6/20 та Рівненської облдержадміністрації від 19.01.2007 року № 12/126/01-31/7, яким надіслано попередній лист для використання в роботі та доведення до відома платників земельного податку.

Аналогічна позиція з приводу порядку обрахування, подання податкової звітності та сплати податку за землю міститься у розділі "Роз'яснення ДПА України" у Віснику податкової служби України № 3 за січень 2007 року - "Особливості складання податкової звітності по платі за землю на 2007 рік".

Крім того, на запит суду управлінням земельних ресурсів надано розрахунок грошової оцінки земельних ділянок станом на 01.01.2007 року. Це саме та грошова оцінка, на підставі якої нараховано та сплачено земельний податок (плату за землю) позивачем.

Представник управління Держкомзему України в м.Рівне Очередько І.М. в судовому засіданні підтвердив, що станом на 01 січня 2007 року була чинною грошова оцінка землі за вихідними даними 1999 року. Нова грошова оцінка землі, відповідно до якої ДПІ в м.Рівне здійснили донарахування земельного податку позивачу, була зроблена приблизно в кінці березня 2007 року.

Таким чином, станом на 01 січня 2007 року існувала грошова оцінка землі, визначена в довідці Рівненського міського управління земельних ресурсів № 22 від 19 серпня 1999 року та підтверджена наданими на запит суду розрахунками.

ІІІ. Щодо проведення нової грошової оцінки землі, то слід зазначити, що рішенням Рівненської міської ради № 450 від 28 грудня 2006 року, яким затверджено технічну документацію щодо визначення грошової нормативної оцінки землі, набрало чинності в силу частини 5 статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” 19 січня 2007 року з дня опублікування в газеті “Сім днів” № 3.

Однак, виходячи зі змісту цього рішення (п.2) вбачається, що нормативна грошова оцінка землі станом на 19 січня 2007 року не проведена, оскільки міська рада зобов'язує міське управління земельних ресурсів протягом першого кварталу 2007 року забезпечити виконання замовлень власників землі та землекористувачів щодо проведення робіт з визначення нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 1 цього рішення затверджено технічну документацію щодо визначення грошової нормативної оцінки земель міста Рівного, однак сама технічна документація офіційно не оприлюднена, оскільки відсутній її зміст в рішенні, а також відсутній  додаток до рішення.

Отже, дане рішення не зобов'язує землекористувача самостійно вживати заходи щодо отримання даних про грошову оцінку землі, а зобов'язує державний орган – міське управління земельних ресурсів, правонаступником якого є управління Держкомзему у м.Рівне, довести до землекористувачів інформацію про грошову оцінку землі.

У судовому засіданні представник управління Держкомзему у м.Рівне не надав доказів того, що управління довело до землекористувачів, зокрема ТОВ "Фірма Либідь", будь-яким способом інформацію про грошову оцінку землі.

IV. Має місце невідповідність нормі частини 5 статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” пункту 3 рішення Рівненської міської ради №450 від 28.12.06р.

В силу частини 5 статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

Отже, законом не надано права органу місцевого самоврядування вводити в дію свої рішення раніше строку набрання ними чинності.

За загальним правилом нормативно-правові акти, які погіршують становище особи, не мають зворотньої дії в часі.

Не надаючи правову оцінку прийнятому рішенню Рівненської міської ради №450 від 28.12.06р., завірений текст якого печаткою організаційного відділу наявний у матеріалах справи (а.с.42) суд констатує, що опублікований текст самого рішення у газеті "Сім днів" №3 від 19.01.07р. (а.с.63) не відповідає оригіналу тексту рішення, який прийнятий Рівненською міською радою. В опублікованому тексті рішення №450 у газеті "Сім днів" не лише замінені слова "щодо" у тексті рішення (складний прийменник) на букву "з", а й змінено ціле словосполучення: "2. Міському управлінню земельних ресурсів:" на "2. Управлінню земельних ресурсів (начальник Р.Я.Гресько):" А в опублікованому тексті рішення в останньому пункті (4) словосполучення "та начальнику Державної податкової інспекції в м. Рівному М. Калитюку" відсутнє взагалі.

Чи це мала місце технічна помилка редакції (її працівників) газети "Сім днів", чи це є редактування тексту редактором видання - значення не має.

Опублікований зовсім інший текст рішення місцевого органу самоврядування, ніж ним прийнятий на сесії.

Відтак рішення №450 від 28.12.06р. не може вважатися опублікованим належним чином.

V. За змістом частини 5 статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Рішення Рівненської міської ради №450 від 28.12.06р. всупереч вимогам зазначеної норми  опубліковане через 22 дні.

VI. Вимоги податкового органу, викладені в листі від 13.07.2007р. (зазначається самостійно податковим органом у своїх запереченнях) №32048 щодо уточнення платником суми земельного податку з врахуванням грошової оцінки землі, проведеної в 2007 році, не відповідають вимогам частини 2 статті 14 Закону України “Про плату за землю”, яка зобов”язує землекористувача подати нову, фактично уточнену декларацію лише у випадку отримання права на використання нововідведеної земельної ділянки. Позивач протягом 2007 року не отримував права на використання нововідведеної земельної ділянки, так як така не відводилась.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

VII. Донарахування податковим органом податкового зобов'язання по земельному податку за 3 квартали 2007 року та застосування до позивача фінансової санкції в розмірі 50 відсотків від суми податкового зобов”язання є незаконним, так як суперечить Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (надалі Закон № 2181), який спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Підпунктом 5.3.1. пункту 5.3. ст.5 Закону № 2181 встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 податкова декларація за базовий податковий період, що дорівнює одному календарному року, подається протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Законом “Про плату за землю” для подачі декларації встановлено податковий період 1 рік, а для сплати податкового зобов”язання – 1 календарний місяць (ст.ст.14 і 17).

Така неоднозначність у визначенні податкового періоду призводить до неоднозначного застосування пп.17.1.3 пункту 17.1 статті 3 Закону № 2181 при застосуванні штрафних санкцій, враховуючи те, що земельний податок є авансовим платежем.

Що стосується нарахування штрафних санкцій, то вони нараховувались за податковий період, що дорівнює календарному місяцю.

У даному випадку при визначенні податкового періоду, строку подання податкової декларації та строку сплати податкового зобов'язання по земельному податку має місце конфлікт інтересів, передбачений пп.4.4.1.п.4.1 ст.4 Закону України № 2181, відповідно до якого у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. 

В судовому засіданні податковим органом не доведено правомірності прийнятого свого рішення №0000292342/0/23-121 від 14.02.08р.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що позов позивача підлягає задоволенню повністю.

Витрати по сплаті судового збору присуджуються позивачу з державного бюджету відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 52, 55, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління земельних ресурсів в м.Рівне замінити на його процесуального правонаступника - Управління держкомзему у місті Рівному.

Позов задовольнити повністю.

Податкове повідомлення-рішення № 0000292342/0/23-121, яке прийнято

р. Державною податковою інспекцією у м. Рівне - визнати протиправним та скасувати в повному обсязі з моменту його прийняття.

Присудити з Державного бюджету України на користь

 (33000, Рівненська область, м.Рівне, вул. Набережна, 32

, код ЄДРПОУ 03056691) судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. 

Суддя                                                        М.І.Юрчук 

Постанова законної сили не набрала

Суддя                                  М.І.Юрчук