Ухвала суду № 50670285, 03.09.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2015
Номер справи
804/3437/15
Номер документу
50670285
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

03 вересня 2015 рокусправа № 804/3437/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Губар Т.А.,

без представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Світлофор"

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.03.2015р. у справі № 804/3437/15

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська

до Відкритого акціонерного товариства "Світлофор"

про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по списку №1 та списку №2 в сумі 239 566,96 грн., -

ВСТАНОВИВ:

02 березня 2015 р. Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська звернулось до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Світлофор» в якому просило стягнути з Публічного акціонерного товариства «Світлофор» борг у сумі 239 566,96 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача заборгованості по відшкодуванню Пенсійному фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, відповідно до п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується наданими до матеріалів справи розрахунками.

Постановою Дніпропетрвоського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у справі № 804/3437/15 адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська до Відкритого акціонерного товариства «Світлофор» про відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій задоволено.

Постанова суду мотивована тим, що відповідач зобов'язаний на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування вносити до Пенсійного фонду кошти на покриття витрат на пенсії за віком на пільгових умовах у строки, встановлені вищезазначеними нормативними документами.

Не погодившись з постановою суду, Публічним акціонерним товариством «Світлофор» подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30.03.2015р. у справі № 804/3437/15. Вважає, що стягнення з Публічного акціонерного товариства «Світлофор» сум відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах не має жодних правових підстав. Відповідач вказує на те що позивачем не надано доказів про поновлення витрат на виплату і доставку пільгових пенсій працівникам, відсутні данні щодо характеру роботи працівників відповідача, яким призначено пільгову пенсію за списком №1, їх стажу роботи на роботах за списком №1, відсутні данні щодо віку цих працівників на час призначення їм пільгової пенсії. Крім цього УПФУ не підтверджено сам факт понесених витрат.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання не з'явились представники сторін. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників сторін суду не повідомлені.

З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи відповідно до довідки-розрахунку по фактичному відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»», довідок про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії за період з 01.01.2014р. по 31.12.2014р., розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників), копії та оригінали яких міститься в матеріалах справи, вбачається, що відповідно до складених розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1, особам, яким призначена пенсія на пільгових умовах є: ОСОБА_2 Олексіївна, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2012р. - 1182,18 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 1182,18 грн.; ОСОБА_3, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 1550,82 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 1550,82 грн.; ОСОБА_4, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 394,42 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 394,42 грн.; ОСОБА_5, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 499,23 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 499,23 грн.; ОСОБА_6, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 88,51 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 88,51 грн.; ОСОБА_7, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 2704,77 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 2704,77 грн.; ОСОБА_8, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 173,49 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 173,49 грн.; ОСОБА_9, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 2274,78 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 2274,78 грн.; ОСОБА_10, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 1150,73 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 1150,73 грн.; ОСОБА_11, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 324,05 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 324,05 грн.; ОСОБА_12, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 1135,83 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 1135,83 грн.; ОСОБА_13, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 830,73 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 830,73 грн.; ОСОБА_6, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2014р. - 87,45 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 87,45 грн.; ОСОБА_14, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 2084,12 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 2084,12 грн.; ОСОБА_14, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2013р. - 1903,63 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 1903,63 грн.; ОСОБА_14, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2014р. - 1905,82 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 1905,82 грн.; ОСОБА_15, з місячним розміром фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, з 2015р. - 972,16 грн., яка повинна бути відшкодована відповідачем за 2015р. у сумі 972,16 грн., які було отримано відповідачем та котрі не було оскаржено у судовому порядку.

Станом на 01.01.2015 року відповідач має заборгованість перед УПФУ в Амур-Нижньодніпровському районі по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 239 566,96 грн.

Внаслідок несплати відповідачем заборгованості, позивач звернувся до суду із позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги вказав на наявність у відповідача законодавчо встановленого обов'язку по погашенню витрат на виплату пенсій за віком на пільгових умовах за списком №1 та списком №2 та на факт підтвердження матеріалами справи заборгованості по витратам на виплату та доставку пільгових пенсій відповідача перед позивачем.

З такими висновками суду першої інстанції, колегія суддів погоджується з огляду на наступне.

Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.

Цей порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 січня 2004 року.

Згідно преамбулі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Так, пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Згідно п.п.6.4 п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Пенсійного фонду від 19.12.2003 р. № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до абз.1 та абз.3 п.п.6.8. п.6 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що законодавство, чинне на час виникнення спірних правовідносин, передбачало обов'язок платників збору відшкодовувати виплачені їх працівникам пільгові пенсії, призначені відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а також фактичні витрати на їх виплату і доставку.

Відповідно до розрахунку загальна заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії вищевказаним особам по Списку № 1 та Списку №2 становила 239 566,96 грн.

Посилання скаржника на той факт, що позивачем не надано відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, як на єдину підставу, що може підтверджувати вчинення позивачем виплати та доставки пільгових пенсій, колегією суддів, з огляду на наявні в матеріалах справи документи (а.с.6-24) та відсутність жодних доказів на підтвердження позиції відповідача, з урахуванням ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України не приймаються до уваги.

Стосовно доводів відповідача про відсутність інформації щодо характеру роботи працівників відповідача, яким призначено пільгову пенсію за списком №1, їх стажу роботи на роботах за списком №1, віку цих працівників на час призначення їм пільгової пенсії, то ці відомості не впливають на суть спірних правовідносин. Такі данні є необхідними при визначенні права особи на призначення пільгової пенсії, а в даній справі мова іде про стягнення заборгованості з ПАТ «Світлофор» по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку тих пільгових пенсій, які вже призначено та підтверджено наданими до матеріалів справи розрахунками.

Таким чином колегія суддів вважає, що судом першої інстанції надано достатньо правових обґрунтувань на підтвердження правильності стягнення з ПАТ «Світлофор» сум по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, що не спростовується доводами викладеними в апеляційній скарзі.

З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції під час розгляду даної адміністративної справи об'єктивно, повно та всебічно з'ясовано усі обставини, які мають суттєве значення для вирішення даної справи, та застосовано до правовідносин, які виникли між сторонами у даній справі, норми матеріального права, які регулюють саме ці правовідносини і ухвалено законне рішення. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права, які б потягли за собою скасування чи зміну оскаржуваної судової постанови, судовою колегією під час розгляду даної справи не встановлено, тому колегія суддів вважає за необхідне постанову суду першої інстанції у даній адміністративній справі залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Світлофор» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.03.2015р. у справі № 804/3437/15 - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.03.2015р. у справі № 804/3437/15 - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко