ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
05.02.07р.
Справа № А23/275
За позовом Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Орджонікідзе, Дніпропетровської області
до Орджонікідзевського міського комунального підприємства "Орджонікідзетеплоенерго", м. Орджонікідзе, Дніпропетровської області
За участю прокуратури Дніпропетровської області
про стягнення 2150055 грн. 74 коп.
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники сторін:
Від позивача: Кізік А.М. - гол. держподатінспектор, дов. від 18.04.06, №2801/10-023
Від позивача: Бойко В.П.- заст. нач. відділення, дов. від 29.01.07, № 509/10-023
Від відповідача: Половець А.М. - представник, дов. від 09.01.07, №1
Від прокурора: Кріпак Н.В.- прокурор, посв. № 148
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з позовом з урахуванням клопотання про уточнення позовних вимог від 04.09.06 №6208/10/10-009 (т.1 а.с.33) про стягнення з Міського комунального підприємства "Орджонікідзетеплоенерго" податкового боргу у сумі 2150055,74 грн шляхом звернення стягнення на активи відповідача.
27.11.06 прокурор Дніпропетровської області направив суду повідомлення про вступ прокурора в справу №А23/275.
23.01.07 позивачем подано письмову заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить стягнути з відповідача податковий борг в сумі 4016102,43 грн шляхом звернення стягнення на активи відповідача (т.2 а.с.51).
Відповідач проти позову заперечує, посилається на неправильне визначення позивачем суми податкового боргу, яким не врахований факт укладення відповідачем договору про організацію проведення взаєморозрахунків до постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.06 № 705, відповідно до якого часткове погашення заборгованості перед бюджетом здійснено шляхом взаєморозрахунків. Крім того, відповідач посилається на тяжкий фінансовий стан, який є причиною неможливості своєчасної сплати податків і зборів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В :
Орджонікідзевське міське комунальне підприємство "Орджонікідзетеплоенерго" зареєстровано виконкомом міської ради м. Орджонікідзе 22.10.03, засноване згідно Статуту, затвердженого рішенням сесії Орджонікідзевської міської ради від 27.11.02 № 1/1, на власності територіальної громади міста Орджонікідзе, знаходиться у безпосередньому управлінні виконавчого комітету Орджонікідзевської міської ради. Власником підприємства є Орджонікідзевська міська рада.
За результатами проведення аналізу стану розрахунків відповідача з бюджетом станом на 11.01.07 встановлено, що відповідач має податковий борг в загальній сумі 4016102,43 грн., із яких:
по податку на додану вартість –1384141,50 грн. –недоїмка, 115890,93 грн. –пеня;
по податку на прибуток –2016376,70 грн. –недоїмка, 2516,37 грн. –пеня;
по прибутковому податку –1434,33 грн. –недоїмка;
по комунальному податку –7973,35 грн. –недоїмка, 106,91 грн. –проценти за користування відстроченням, 3,50 грн. –пеня;
по земельному податку –29666,04 грн. –недоїмка, 258,88 грн. - проценти за користування відстроченням, 239,43 грн. –пеня;
по податку з власників транспортних засобів –9116,09 грн. - недоїмка, 50,94 грн. - проценти за користування відстроченням, 22,81 грн. –пеня;
по збору за забруднення навколишнього природного середовища –4269,86 грн. –недоїмка, 19,22 грн. –проценти за користування відстроченням, 15,35 грн. –пеня;
по збору за використання водних ресурсів – 18450,20 грн. –недоїмка, 2412,87 грн. –пеня;
штрафні санкції за самостійне відчуження активів, які перебувають в податковій заставі, –423138,26 грн.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, заборгованість у відповідача виникла внаслідок несплати ним у встановлені строки самостійно визначених сум податкових зобов'язань у відповідних податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань, податкових розрахунках, сум податкових зобов'язань, визначених договором про відстрочення податкових зобов'язань № 8 від 16.07.04, укладеного сторонами на підставі рішення позивача № 3 від 16.07.04, та сум податкових зобов'язань, визначених податковим органом в порядку п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (з терміном виникнення зобов'язань 2004-2006 роки).
Копії податкових декларацій, розрахунків, договору про відстрочення податкових зобов'язань, податкових повідомлень-рішень з доказами надсилання (вручення) їх відповідачу, які підтверджують наявність у відповідача податкових зобов’язань з цих податків, зборів, штрафних санкцій у визначеній позивачем сумі залучені до матеріалів справи.
В результаті дослідження зазначених документів в їх сукупності судом встановлено, що сума податкового зобов’язання з податку власників транспортних засобів, визначена позивачем податковим повідомленням-рішенням № 0000542301/0 від 17.06.04, - 319,95 грн. (т.2 а.с.71) не відповідає даним обліку позивача –330,55 грн. (т.2 а.с.82), підстави нарахування та докази узгодженняч суми податкового зобов’язання з зазначеного податку в сумі 10,60 грн. у встановленому порядку в матеріалах справи відсутні, сторонами не подані, у зв’язку з чим суд вважає, що вимоги про звернення стягнення на активи відповідача в сумі 10,60 грн. задоволенню не підлягають як не підтверджені матеріалами справи, безпідставні.
Також не відповідає даним обліку позивача сума податкового зобов’язання з земельного податку, яка визначена позивачем податковим повідомленням-рішенням № 0000552301/0 від 17.06.04, - 5601,25 грн. (т.2 а.с.60). За розрахунком позивача сума такого податкового зобовязання –6025,97 грн. (т.2 а.с.82). Вимоги про звернення стягнення на активи відповідача в сумі 424,72 грн. з цього податку задоволенню не підлягають з викладених вище підстав.
Щодо решти суми суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.5.3 ст.5 Закону України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України для подання податкової декларації (під терміном "податкова декларація" Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" розуміє документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу)).
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Докази апеляційного узгодження або оскарження в судовому порядку визначених податковим органом зобов'язань відсутні, сторонами не подані.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків (відповідача).
Як вбачається з матеріалів справи, отримані від відповідача грошові кошти в погашення податкових зобов'язань (податкового боргу) по кожному з видів податку, збору зараховувались позивачем в погашення податкового боргу попередніх періодів в хронологічному порядку, що відповідає вимогам п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", в якому передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
В порядку, визначеному ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 11.06.03 № 290, платнику податків у зв’язку з несвоєчасним погашенням узгоджених податкових зобов'язань нарахована пеня.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
Відповідно до зазначених норм відповідачеві нарахована пеня у зв’язку з несвоєчасним погашенням узгоджених податкових зобов'язань згідно розрахунку позивача і даних облікових карток відповідача по податку на додану вартість в сумі 115890,93 грн., по податку на прибуток –2516,37 грн., по комунальному податку - 3,50 грн., по земельному податку –239,43 грн., по податку з власників транспортних засобів - 22,81 грн., по збору за забруднення навколишнього природного середовища –15,35 грн., по збору за використання водних ресурсів –2412,87 грн.
При цьому позивач керувався положеннями пп.16.3.3 п.16.3 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", відповідно до якого при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. При надходженні від відповідача коштів в погашення податкового боргу здійснений розподіл сплачених сум на суму, що спрямовується на погашення податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені.
У зв’язку з наданням відповідачу на підставі рішення відповідача № 3 від 16.07.04 відстрочення сплати податкових зобов'язань на загальну суму 19599,57 грн. згідно договору № 8 від 16.07.04 (т.2 а.с.24) за користування податковим кредитом відповідачеві в порядку пп.14.1.2 п.14.1 ст.14 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нараховані проценти в сумі по комунальному податку –106,91 грн., по земельному податку - 258,88 грн., по податку з власників транспортних засобів - 50,94 грн., по збору за забруднення навколишнього природного середовища –19,22 грн.
Порушення позивача щодо порядку та правильності нарахування пені та відсотків за користування податковим кредитом судом не встановлено, у зв’язку з чим суд вважає правильним визначення розміру податкового боргу відповідача по кожному із зазначених податків, зборів.
Заперечення відповідача з цього приводу судом не приймаються як помилкові, такі, що не відповідають фактичним обставинам справи, нормам діючого законодавства.
В порядку п.п. 6.2.1-6.2.3 вказаного Закону позивачем виставлені перша (№ 1/13 від 03.03.03) і друга (№ 2/20 від 05.05.03) податкові вимоги, вручені відповідачу (т. 1 а.с.18,19).
Відповідачем самостійно сума податкового боргу не сплачена.
Статтею 67 Конституції України закріплений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), надає право звернення стягнення в рахунок погашення податкового боргу платника податків на його активи.
Під активами платника податків цей Закон України визначає кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, які належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п.1.7 ст. 1).
Порядок погашення податкового боргу комунальних підприємств, до числа якого належить відповідач, визначається статтею 11 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Відповідно до п.11.1 цієї статті з метою погашення податкового боргу такого платника податків податковий орган здійснює заходи щодо продажу активів такого платника податків, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечують здійснення основної діяльності платника податків.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем вживались передбачені цим Законом заходи щодо самостійного погашення відповідачем податкового боргу. На адресу органу управління відповідача направлялись звернення з вимогою вирішити питання щодо визначення переліків майна відповідача, яке не входить до складу цілісних майнових комплексів і може бути реалізовано з метою погашення податкової заборгованості, а також прийняти інші заходи з метою погашення податкового боргу відповідача.
Здійснені позивачем дії до погашення податкового боргу у визначеній позивачем сумі не призвели.
На момент вирішення спору докази погашення відповідачем податкового боргу, стягнення коштів та продажу активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу не подані, із матеріалів справи не вбачаються.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що вимоги позивача про звернення стягнення на активи відповідача в рахунок погашення його податкового боргу нормам діючого законодавства, зокрема ст.11 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", не суперечать, підлягають задоволенню в сумі 4015667 грн. 11 коп.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 94, ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити позов в сумі 4015667 грн. 11 коп.
Звернути стягнення на активи Орджонікідзевського міського комунального підприємства "Орджонікідзетеплоенерго", м. Орджонікідзе, Дніпропетровської області, на користь держави (розподільчий рахунок № 34125999600031, банк –відділення Державного казначейства України в м. Орджонікідзе УДКУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, ЗКПО 24230963) в рахунок погашення податкового боргу в розмірі 4015667 грн. 11 коп.
Видати виконавчий лист.
В решті частини позову відмовити.
Дана постанова набирає законної сили відповідно до порядку, встановленого статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням порядку і строків апеляційного оскарження, визначених статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
І.Ю. Добродняк
19.03.07
Згiдно з оригіналом
Помічник судді
Н.Ф. Голов'яшіна