Роздільнянський районний суд
Справа № 511/125/15-а
Номер провадження: 2-а/511/10/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" лютого 2015 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Бобровська І . В .,
при секретарі Яценюк О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Роздільна Одеської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Роздільнянському районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення субєкта владних повноважень,
ВСТАНОВИВ:
16.01.2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про визнання неправомірною відмову відповідача врахувати при розрахунку пенсії інших видів виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією; зобов'язання УПФУ в Роздільнянському районі Одеської області здійснити розрахунок пенсії з червня 2014 року (згідно уточнених позовних вимог) з урахуванням інших виплат згідно довідки Роздільнянської міської ради №6/10/02-22 від 13.01.2015р. про складові заробітної плати відповідно доЗакону України «Про державну службу» за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України (а.с.2,22, 30).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що при нарахуванні їй пенсій УПФУ в Роздільнянському районі Одеської області незаконно, в порушення вимогЗакону України «Про пенсійне забезпечення», до складу заробітної плати не було враховано інші виплати, з яких були нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
УПФУ в Роздільнянському районі Одеської області проти позову заперечувало, зазначивши, що пенсія позивачу була призначена на підставі Закону України «Про державну службу», відповідно до якої інші виплати, зокрема, матеріальна допомога, індексація, тощо, не входять до складу заробітної плати державних службовців і не враховуються при обчисленні цього виду пенсій. В задоволені позову відповідач просив відмовити (а.с.23).
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала, просила його задовольнити в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав, просив суд відмовити в його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, прийшов до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку УПФУ в Роздільнянсьокму районі Одеської області як отримувач пенсії за віком на підставі Закону України «Про державну службу» з 10.01.2011р.
Пенсія була розрахована їй на підставі довідки про складові заробітної плати, форма якої затверджена Постановою правління ПФУ від 30.10.2008р. №19-11, у розмірі 83% від суми заробітної плати, яка складається з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, за останні 24 календарних місяця.
Постановою правління ПФУ від 14.02.2011 року №5-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», до нової форми було включено додаткову колонку «Інші виплати».
13.01.2015 року позивач звернулася до відповідача з проханням перерахувати пенсію та представила довідку Роздільнянської міської ради від 13.01.2015р. № 6/10/02-22 про складовізаробітної плати за період з 01.01.2009 року по 01.01.2011 року з урахуванням інших виплат, а саме: індексації, допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.10).
На звернення позивача рішенням №3 від 14.01.2015р. Управління відмовило ОСОБА_1 у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на те, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питаньне входять до складу заробітної плати державних службовців відповідно доЗакону України «Про державну службу»і не враховуються при обчисленні цього виду пенсій (а.с.13-14).
Проте, такий висновокуправління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області є незаконним, оскільки з суми індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вони повинні включатися до складу заробітної плати, розмір якої враховується при обчисленні пенсії.
Так, відповідно до ч.2ст.37 Закону України «Про державну службу»(в редакції на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.1ст.1 Закону України «Про оплату праці»заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 названого Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другоюстатті 33 Закону України «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того,статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі №21-430а11, від 16 вересня 2014 року №21-314а14, яка, відповідно до ч. 1ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Однак, при вирішенні вказаного спору суд приймає до уваги і положенняЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо правильного визначення дати, з якої повинен бути проведений перерахунок пенсії позивачу.
Відповідно до ч.4ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як встановлено матеріалами адміністративної справи та оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи, ОСОБА_1 звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії та усіма необхідними документами 13.01.2015р. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитися з 01 січня 2015 року, а не з червня 2014 року, як просить позивач (а.с.30).
Також суд вважає безпідставними та незаконними твердження відповідача про те, що в разі зобовязання судом УПФ здійснити перерахунок пенсії позивачці він буде зроблений відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 60% суми заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи поспіль перед зверненням за пенсією, тобто відповідно до діючого законодавства на час здійснення перерахунку, а не на час призначення пенсії держслужбовця.
Так, внесені до ст.37 Закону України «Про державну службу» зміни щодо розміру пенсії держслужбовця у відсотковому відношенні до заробітної плати стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям єстаття 37-1 Закону України «Про державну службу».
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Таким чином, перерахунок вже призначеної пенсії позивача повинен обчислюватись, виходячи з розміру 83 % її заробітної плати за останні 24 календарних місяці перед зверненням за пенсією, тобто з того показника, який брався для призначенні пенсії.
Також, суд вважає хибною позицію відповідача щодо пропуску позивачем шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, оскільки позивач фактично оскаржує рішення УПФУ в Роздільянському районі Одеської області, прийняте 14.01.2015р., а до суду з відповідним позовом позивач звернувся 16.01.2015р.
Відповідно до ч.2ст.71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо відмови врахуванняінших видів виплат при перерахунку пенсії позивача.
На розподілі судових витрат позивач не наполягає.
На підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення",Закону України "Про державну службу", керуючись ст.ст.6,7,8,9,10,11,14,71,94,99,159-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Роздільнянському районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення субєкта владних повноважень, - задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області від 14.01.2015р. №3 у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань як складових частин заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області з 01.01.2015 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 83% від суми заробітної плати з урахуванням всіх складових заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки Роздільнянської міської ради Одеської області №6/10/02-22 від 13.01.2015 року, за вирахуванням вже виплачених сум.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Одеського адміністративного апеляційного суду шляхом подання до Роздільнянського районного суду Одеської області апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини Постанови, а також прийняття Постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_3