Постанова № 5060105, 19.10.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2009
Номер справи
2а-24147/09/1270
Номер документу
5060105
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

 Категорія 2.11.15

  

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 жовтня 2009 року   Справа 2а-24147/09/1270

 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Ушакова Т.С.

при секретарі судового засідання Шибаєвій Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Приватного підприємства «Фелікс» до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, Головного управління Державного казначейства України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення заборгованості з відшкодування податку на додану вартість,

За участю представників сторін:

прокурор: Майборода О.О., посвідчення № 672,

від позивача: Цукер І.Б., довіреність № 7 від 20.04.2009 року,

від відповідача 1: П'ятницький В.В., довіреність від 08.01.2009 року № 6/10-025,

від відповідача 2: Демідюкова О.М., довіреність від 09.09.2009 року № 14-12/1-75, -

В С Т А Н О В И В :

8 липня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Фелікс» до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, Головного управління Державного казначейства України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, що полягає у ненадані висновку Головному управлінню Державного казначейства України у Луганській області у порядку п.п. 7.7.5 Закону України «Про податок на додану вартість» із зазначенням суми бюджетного відшкодування по декларації ПДВ за березень 2008 року у сумі 467837 грн., стягнення заборгованості з відшкодування податку на додану вартість.

17.09.2009 року Прокуратурою Луганською області подано клопотання про вступ до справи прокурора, яке судом задоволено.

Прокурор в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача 1 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, підтримав доводи, викладені у письмових запереченнях.

Представник відповідача 2 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.

Суд, вислухавши думку представників сторін, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що Приватне підприємство «Фелікс» 21.04.2008 року надало Краснодонській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області декларацію по податку на додану вартість за березень 2008 року із розрахунком суми бюджетного відшкодування, в якому заявлена сума бюджетного відшкодування 467837 грн.

В період з 28.05.2008 року по 17.06.2008 року Краснодонською об'єднаною державною інспекцією Луганської області проведено виїзну позапланову перевірку ПП «Фелікс» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за березень 2008 року, за результатами якої складено акт від 20.06.2008 року № 1497/23-13380949.

Згідно Акту від 20.06.2008 року № 1497/23-13380949 перевіркою підтверджено заявлену ПП «Фелікс» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2008 року в сумі 104421 грн., та зазначено, що не можливо підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування за березень 2008 року на суму 363416 грн., що пов'язано з неотриманням результатів зустрічних перевірок з питань взаєморозрахунків з постачальниками.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету (бюджетне відшкодування) та строки проведення розрахунків визначено у п. 7.7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

Таким чином, сума бюджетного відшкодування залежить лише від правильності визначення суми податкових зобов'язань та податкового кредиту.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні податкові періоди (у т.ч. розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пп. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів у попередньому

податковому періоді постачальникам таких товарів.

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до

складу податкового кредиту наступного податкового періоду

Відповідно до пп. 7.7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Пунктом 1.8 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом. Зазначений пункт надає загальне поняття «бюджетне відшкодування» та є відсилочною нормою, оскільки безпосередньо не встановлює порядок визначення суми бюджетного відшкодування, а відсилає до інших норм цього Закону.

Відповідно до пп. 7.7.5 Закону України «Про податок на додану вартість» протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до пп. 7.7.6 Закону України «Про податок на додану вартість» на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

З вищевикладеного слід, що Краснодонська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області зобов'язаний був до 27.06.2008 року надати Головному управлінню Державного казначейства України в Луганській області висновок із зазначенням суми бюджетного відшкодування. Головне управління Державного казначейства України в Луганській області до 04.07.2008 року на підставі зазначеного висновку видати ПП «Фелікс» суму бюджетного відшкодування, зазначену у висновку податкового органу.

Згідно з п. 4 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації та Державного казначейства України 02.07.97р. № 209/72 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 21.05.2001р. № 200/86) і зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.06.2001р. за № 489/5680, (далі - Порядок 209) відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.

Відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України, у тому числі операцій з коштами державного бюджету та розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів, контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів.

Таким чином, органи Державного казначейства здійснюють операції з перерахування коштів держбюджету з податку на додану вартість за висновками податкових органів або за рішенням суду, у зв'язку з чим Головне управління Державного казначейства України у Луганській області правомірно є другим відповідачем по справі.

За таких обставин суд вважає, що сума бюджетної заборгованості з ПДВ перед Приватним підприємством «Фелікс» складає 467837 грн.

Податковий орган до цього часу не направив до Головного управління Державного казначейства України висновок про відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість у сумі 467837 грн.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки відповідачі у встановленому законом порядку не відшкодували позивачу бюджетну заборгованість з податку на додану вартість у сумі 467837 грн.

Згідно ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 87, 89, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Приватного підприємства «Фелікс» до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, Головного управління Державного казначейства України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення заборгованості з відшкодування податку на додану вартість задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, що полягає у ненадані висновку Головному управлінню Державного казначейства України у Луганській області у порядку п.п. 7.7.5 Закону України «Про податок на додану вартість» із зазначенням суми бюджетного відшкодування по декларації ПДВ за березень 2008 року у сумі 467837 грн. (чотириста шістдесят сім тисяч вісімсот тридцять сім гривень).

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Фелікс» бюджетне відшкодування податку на додану вартість по декларації за березень 2008 року у сумі 467837 грн. (чотириста шістдесят сім тисяч вісімсот тридцять сім гривень).

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Фелікс» витрати зі сплати судового збору у сумі 1703,40 грн. (одна тисяча сімсот три гривні сорок копійки).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

СУДДЯ Т.С. УШАКОВ