П О С Т А Н О В А
Іменем України
01 жовтня 2009 року справа № 2а-4054/09/2370
13 год. 05 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Холода Р.В.
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,
за участю:
прокурор - не з'явився,
представника позивача - ОСОБА_1 за довіреністю,
представника відповідача - голови правління ОСОБА_2 за посадою,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «ІНФОРМАЦІЯ_1» про стягнення штрафу в сумі 340 грн. 00 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Звернувшись до суду перший заступник прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку просить стягнути з відкритого акціонерного товариства «ІНФОРМАЦІЯ_1» штраф у сумі 340 грн. 00 коп.
Свій позов прокурор обґрунтовує тим, що відповідно до ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді. Згідно з рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р., прокурори та їх заступники подають до адміністративного суду позови в інтересах держави в особі органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, яким законом надані повноваження органів виконавчої влади.
Прокуратурою Черкаської області при проведенні перевірки застосування чинного законодавства встановлено, що відповідач 07.05.2008 р. надав особливу інформацію про прийняття рішення про викуп власних акцій. Згідно повідомлення, датою вчинення дії щодо прийняття рішення про викуп власних акцій є 01.03.2007 р.
Відповідач надав особливу інформацію про прийняття рішення про викуп власних акцій через 14 місяців з дати вчинення дії, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 п. 5 глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 р. № 1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 р. № 97/13364.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надавши письмове заперечення. Своє заперечення відповідач обґрунтовує тим, що Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» не містить вимог по наданню особливої інформації до державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Інформацію по прийнятому рішенню про придбання акцій власного випуску у своїх акціонерів ВАТ «ІНФОРМАЦІЯ_1» надало згідно чинного законодавства.
Прокурор у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, хоча був повідомлений про час і місце розгляду справи в установленому порядку.
Сторони заявили, що не бажають закінчити справу примиренням.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відкрите акціонерне товариство «ІНФОРМАЦІЯ_1» зареєстровано 23.11.1995 р., ідентифікаційний код НОМЕР_1.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку створена на підставі Указу Президента України від 12.06.1995 року № 46/95 для забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо цінних паперів та функціонування фондового ринку в Україні.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», особлива інформація про емітента - інформація про будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів. До особливої інформації належать відомості про: прийняття рішення про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25 відсотків статутного капіталу; прийняття рішення про викуп власних акцій; факти лістингу/делістингу цінних паперів на фондовій біржі; отримання позики або кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента; зміну складу посадових осіб емітента; зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій; рішення емітента про утворення, припинення його філій, представництв; рішення вищого органу емітента про зменшення статутного капіталу; порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію; рішення вищого органу емітента або суду про припинення або банкрутство емітента.
Строки, порядок та форми подання особливої інформації про емітента встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Особлива інформація про емітента є відкритою і оприлюднюється шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття особливої інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Відповідно до вимог пункту 1 глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 р. № 1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 р. № 97/13364 (далі - Положення № 1591), розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки:
у стрічці новин - протягом двох робочих днів з дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години третього робочого дня, після дня вчинення дії;
в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів з дати вчинення дії;
подання до Комісії - протягом десяти робочих днів з дати вчинення дії.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідач 07.05.2008 р. надав позивачу особливу інформацію про прийняття рішення про викуп власних акцій. Згідно повідомлення, датою вчинення дії щодо прийняття рішення про викуп власних акцій є 01.03.2007 року,
По факту правопорушення уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку-начальником Черкаського територіального управління 20.06.2008 р. винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів та 11.07.2008 року винесено постанову № 194-ЧК про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 340 грн. 00 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.07.2006 р. відповідно до Протоколу № 20 засіданням Спостережної ради ВАТ «ІНФОРМАЦІЯ_1» прийнято рішення про придбання (купівлю) акцій товариства, яке опубліковано 14.07.2006 р. у віснику «Цінних паперів».
Протоколом № 21 від 01.03.2007 р. засідання Спостережної ради ВАТ «ІНФОРМАЦІЯ_1» прийнято рішення про викуп власних акцій, яке, як стверджує представник відповідача, не опубліковано та інформація щодо нього не надавалась в Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
З приводу не опублікування та неподання інформації представник відповідача зазначив, що діяло рішення Спостережної ради від 10.07.2006 р. і публікація від 14.07.2006 р. відповідає, на його думку, вимогам пункту 4 глави 1 розділу ІІ Положення №1591, де зазначено, що обов'язок емітента цінних паперів щодо розкриття особливої інформації виникає з дати вчинення будь-якої дії, що може вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів.
Аналізуючи Положення № 1591, судом встановлено, що датою набрання його чинності є 01.03.2007 р. Пунктом 6 глави 1 розділу ІІ Положення № 1591 передбачено, що емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію у формі повідомлення про виникнення особливої інформації про емітента. Щодо кожного виду особливої інформації складається окреме повідомлення.
Враховуючи те, що викуп власних акцій є видом особливої інформації відповідно до ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», тому відповідач повинен був надати інформацію згідно пункту 1 глави 3 розділу ІІ Положення № 1591.
Крім того, на твердження відповідача про оскарження постанови до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, треба зазначити, що оскарження постанови в адміністративному порядку не позбавляє його права звернення до суду.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд не вбачає підстав для звільнення відповідача від встановленої відповідальності та вважає обґрунтованим право позивача вимагати на підставі частини 3 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» стягнення застосованого до відповідача і не сплаченого ним в добровільному порядку штрафу в сумі 340 грн. 00 коп.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «ІНФОРМАЦІЯ_1», адреса: АДРЕСА_1 (р/р НОМЕР_2 в ЧОФ АКБ «Укрсоцбанк», МФО 354013, код НОМЕР_1) на рахунок відділення Державного казначейства в м. Черкаси №31114106700002 в УДК в Черкаській області, МФО 854018, код ЄДРПОУ 22809222, призначення платежу: «*; 106; штраф за правопорушення на ринку цінних паперів; код платежу 21081100») штраф у розмірі 340 грн. 00 коп. (триста сорок грн. 00 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.В. Холод
Повний текст постанови виготовлений 2 жовтня 2009 року